Waga łazienkowa to coraz częstszy element wyposażenia łazienki. Kupują ją nie tylko osoby, które przebywają na diecie, ale równie i te, które odżywiając się normalnie, chcą kontrolować swoją masę ciała. Oferta producentów w zakresie wag łazienkowych jest bardzo bogata. Oferują oni zarówno proste i tanie wagi mechaniczne, jak i zaawansowane modele elektroniczne z dodatkowymi funkcjonalnościami. Mnogość propozycji sprawia, że osoby, które szukają dobrej wagi łazienkowej nie wiedzą, jaką opcję wybrać i czym się kierować w procesie zakupowym. Jeśli i tym masz ten problem, poznaj, jakie są rodzaje wag łazienkowych oraz zobacz, na jakie parametry koniecznie należy zwrócić uwagę, wybierając to urządzenie.
Spis treści
- 1 Polecane wagi łazienkowe
- 1.1 Najlepsza waga łazienkowa do 25 PLN
- 1.2 Najlepsza waga łazienkowa do 50 PLN
- 1.3 Najlepsza waga łazienkowa do 75 PLN
- 1.4 Najlepsza waga łazienkowa do 100 PLN
- 1.5 Najlepsza waga łazienkowa do 150 PLN
- 1.6 Najlepsza waga łazienkowa do 200 PLN
- 1.7 Najlepsza waga łazienkowa do 250 PLN
- 1.8 Najlepsza waga łazienkowa do 350 PLN
- 1.9 Najlepsza waga łazienkowa do 500 PLN
- 2 Rodzaje wag łazienkowych
- 3 Zakres pomiaru wagi łazienkowej
- 4 Waga łazienkowa a dokładność pomiaru
- 5 Zasilanie wagi łazienkowej
- 6 Platforma wagi łazienkowej
- 7 Design wag łazienkowych
- 8 Dodatkowe funkcjonalności wag łazienkowych
Polecane wagi łazienkowe
Najlepsza waga łazienkowa do 25 PLN
Esperanza Pilates EBS008W, Biała (5901299914113)
Najlepsza waga łazienkowa do 50 PLN
Vesta EBS01
Najlepsza waga łazienkowa do 75 PLN
RAVEN EW003
Najlepsza waga łazienkowa do 100 PLN
RAVEN EW006
Najlepsza waga łazienkowa do 150 PLN
RAVEN EW007
Najlepsza waga łazienkowa do 200 PLN
Caso Germany Body Fit
Najlepsza waga łazienkowa do 250 PLN
Caso Germany BS1
Najlepsza waga łazienkowa do 350 PLN
Caso Germany BF4
Najlepsza waga łazienkowa do 500 PLN
1idea iHealth HS6 Wireless Body Analysis Scale
Rodzaje wag łazienkowych
Jeszcze do niedawna na rynku dostępne były najprostsze wagi, których jedynym zadaniem było podawanie masy ciała osoby ważącej się. Dziś oprócz tradycyjnych modeli można spotkać i te zaawansowane, które producenci wyposażają w mnóstwo dodatkowych funkcjonalności. Pozwalają one na mierzenie poziomu wody w organizmie czy grubość tkanki tłuszczowej. Takie opcje sprawiają, że na wstępnie należy zastanowić się jakiej wagi łazienkowej się potrzebuje. Możliwości są dwie.
Pierwszą z nich jest zakup najprostszej i taniej wagi mechanicznej. Jest ona wyposażona w mechanizm analogowy, a masę ciała można sprawdzić dzięki ruchomej wskazówce, która umieszczana jest na zegarze z podziałką. Po każdym ważeniu licznik należy wyzerować schodząc wagi lub przekręcając specjalne pokrętło.
Alternatywą dla nich są nowocześniejsze wagi łazienkowe elektroniczne. Wyposażone są one w cyfrowy układ wskazujący, który podaje bardzo dokładną masę ciała. Oprócz pomiaru wagi urządzenie to może mieć wybudowane liczne dodatkowe funkcje, które pozwolą kontrolować wiele procesów zachodzących w organizmie. Należy też dodać, że zaawansowane wagi elektroniczne są droższe od tych mechanicznych modeli.
Zakres pomiaru wagi łazienkowej
Szukając dobrej wagi łazienkowej, nie sposób nie zwrócić uwagi na jej podstawowe parametry. Powiedzą one czy urządzenie będzie tym z serii wielofunkcyjnych oraz określą, z jaką dokładnością będzie dokonywać pomiaru.
Pierwszym parametrem, jaki warto sprawdzić przy zakupie wagi łazienkowej, jest zakres jej pomiaru. Pod tym pojęciem kryje się minimalne i maksymalne obciążenie urządzenia. Producenci w specyfikacji technicznej wyrażają go najczęściej w kilogramach, jeśli jednak wagę zakupi się za granicą, można spotkać się z modelami, które masę ciała, a więc i zakres pomiaru podają w funtach, uncjach lub kamieniach. Warto o tym pamiętać kupując wagi w zagranicznych sklepach szczególnie w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.
Zakres pomiaru zależy od konkretnego modelu wagi. Najczęściej maksymalne obciążenie waha się od 120 do 270 kilogramów, a minimalne rozpoczyna się od 2 kilogramów. Oznacza to, że waga nie zareaguje na obciążenie mniejsze niż 2 kilogramy, a przy większym niż 120 lub 270 kilogramów nie wskaże prawidłowej wagi. Zakres pomiarowy urządzenia należy dostosować go do swoich potrzeb. Przy standardowej i przeciętnej masie ciała wystarczą urządzenia o obciążeniu 150 kilogramów. Takie też najczęściej można znaleźć w rankingu wag łazienkowych.
Waga łazienkowa a dokładność pomiaru
Jedną z istotniejszych kwestii przy zakupie wagi łazienkowej jest dokładność pomiaru. W zależności od urządzenia jest ona różna. Wagi mogą wskazywać z dokładnością od 1 kg do 50 gram. Wybierając wagę mechaniczną należy liczyć się z tym, że dokładność pomiary nie będzie duża. Standardowe modele tego rodzaju ważą z precyzją od 1 kilograma o 500 gram. O wiele większą dokładnością charakteryzują się elektronicznie wagi łazienkowe. W ich przypadku dokładność pomiaru wynosi od 500 do 50 gram. Sprawdzając ten parametr, należy również pamiętać, że bardzo często w specyfikacji technicznej można spotkać się z wyszczególnieniem dokładności wagi oraz dokładności podziału (dotyczy to łazienkowych wag mechanicznych). Informacją, która mówi o dokładności ważenia masy ciała, jest ta dotycząca precyzji wagi, a nie skali podziałki.
Zasilanie wagi łazienkowej
Decydując się na zakup mechanicznej wagi łazienkowej, ten parametr można całkowicie pominąć. Ważny jest on natomiast przy zakupie urządzenia elektronicznego.
Wagi elektroniczne działają na zasilanie bateryjne. Poszczególne modele różnią się ilością i rodzajem baterii potrzebnych ich do działania. Wbrew pozorom ten parametr jest bardzo ważny, ponieważ daje rozeznanie, ile będzie kosztować eksploatacja sprzętu. Im więcej baterii jest potrzebne do działania wagi, tym więcej będzie trzeba zapłacić za ich wymianę. Istotne jest również jaki rodzaj baterii będzie potrzebny. Najczęściej wagi łazienkowe działają na popularne paluszki, jednak w sklepach można również spotkać urządzenia zasilane mniej popularnymi bateriami guzikowymi. W dobrej jakości wagach łazienkowych baterie dołączane są do urządzenia. W tym przypadku zazwyczaj można liczyć na wydajne i trwalsze baterie litowe, które pozwalają na długie działanie wagi.
Platforma wagi łazienkowej
Waga łazienkowa to urządzenie często eksportowane. Wiele osób codziennie kontroluje swoją wagę. Chociażby z tego powodu przy zakupie sprzętu warto zorientować się, z jakich materiałów została ona wykonana i czy są one trwałe i solidne. W przypadku wag analizie poddać należy przede wszystkim platformę urządzenia. Zastosowany materiał powinien być nie tylko estetyczny, ale i praktyczny oraz wytrzymały. Tanie wagi łazienkowe, którym daleko jest do solidności, zazwyczaj wykonywane są z plastiku. Chociaż nie są one zbyt wytrzymałe, cieszą się sporym zainteresowaniem w rankingu wag łazienkowych. Ich użytkownicy doceniają nie tylko niską cenę urządzenia, ale także i lekkość. Trzeba jednak pamiętać, że plastik może pękać przy nadmiernym obciążeniu. O wiele lepsze jakościowo są wagi łazienkowe z hartowanego szkła. Są one ciężkie, ale bardziej wytrzymałe. Aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych szklanej wagi, szczególnie ukruszeń na brzegach warto wybrać modele z obramowaniem wykonanym np. ze stali. Producenci oferują również wagi łazienkowe w nietuzinkowym designie, który będzie pasował do łazienki. Stąd też bez problemu w sklepach można odnaleźć drewniane wagi łazienkowe. Decydując się na takie urządzenie, koniecznie trzeba sprawdzić, czy jest ono zabezpieczone lakierem i nie będzie nasiąkać wilgocią. Osoby, które poszukują trwałych i wytrzymałych wag łazienkowych, mogą zdecydować się na urządzenia wykonane w całości ze stali.
Oprócz materiału wykonania platformy w wadze łazienkowej liczą się również dodatkowe zabezpieczenia. W dobrych wagach łazienkowych można spotkać antypoślizgowe platformy i zabezpieczane miejsca na stopy (specjalnymi łatkami w wagach plastikowych i nierówną chropowatą powierzchnia w przypadku wag szklanych).
Design wag łazienkowych
Dzisiejsze wagi łazienkowe dostępne są w różnych kolorach i wzorach, które bez większego problemu można dopasować do wystroju łazienki, a nawet faktury podłogi. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, wagi łazienkowe mogą być wykonane z plastiku, hartowanego szkła, drewna czy stali. Bez względu na to, z jakiego materiału się je tworzy, dostępne są dodatkowo w różnych kształtach. Najpopularniejszym wyborem jak pokazuje ranking wag łazienkowych, są modele kwadratowej. Nie są one jednak jedyną opcją. W sklepach można dostać wagi prostokątne lub okrągłe. Wybieraj kształt wagi łazienkowej, warto jednak wziąć pod uwagę praktyczność – na platformy powinno stać się całymi stopami. Bez względu na kształt urządzenia powinien być dobrze widoczny wyświetlać lub zegar wskazujący masę ciała.
Dodatkowe funkcjonalności wag łazienkowych
Czasy, kiedy wagi łazienkowe tylko podawały masę ciała, minęły bezpowrotnie. Dziś bez problemu kupi się urządzenie, które wyposażone jest w dodatkowe funkcje, które nie tylko mają podwyższyć komfort użytkowania, ale i dostarczyć kompletu informacji o ciele i organizmie. Zaawansowane analityki oraz całą gamę funkcjonalności otrzyma się wraz z nowoczesnymi wagami łazienkowymi z wyższej półki cenowej. W takich urządzeniach znajdziemy m.in.:
- automatyczny włącznik i wyłącznik – pozwala on uruchamiać wagi zaraz po tym, jak się na nią wejdzie, a następnie wyłączać po zakończonym ważeniu bez ingerencji człowieka; funkcjonalność ta powoli staje się standardem i często spotkać można ją nawet w tanich wagach łazienkowych;
- wyświetlacz – opcja wyświetlać dostępna jest tylko w wagach elektronicznych; producenci zazwyczaj stosują wyświetlacze LCD lub LED; osobom, którym zależy na energooszczędnym urządzeniu, dedykowane są te LED; jeśli jednak chce się, aby wyświetlacz był podświetlany, należy wybrać ten diodowy; w przypadku wyświetlacza dobrze jest zwrócić uwagę na wielkość cyfr (powinny być one czytelne); niektóre z modeli wag łazienkowych wyposażone są w przenośny wyświetlacz, który z urządzeniem komunikuje się za pomoc fal radiowych;
- funkcje analityczne – w nowoczesnych wagach łazienkowych można znaleźć szereg funkcji analitycznych; pozwalają na określenie tkanki tłuszczowej, poziomu wody w organizmie, pomiar masy kostnej, wzrostu czy zapotrzebowania na kalorie; pomiary te odbywają się na podstawie impulsu elektrycznego, który skanuje ciało; substancje znajdujące się w organizmie stawiają różny opór elektryczny, dzięki czemu waga może podać ich wysokość; w profesjonalnych wagach łazienkowy nie tylko wyniki podawane są w ujęciu procentowym, ale dodatkowo wizualizowane za pomocą wykresów;
- tryby ważenia – w dobrej jakości wagach wyposażonych w funkcje analityczne można również spotkać różne trybu ważenia; dzięki temu analityka zostanie przeprowadzona pod konkretną grupę wiekową czy też uzależniona od trybu życia; w tym zakresie wyróżnia się np. wagi dla sportowców czy dzieci;
- zapamiętywanie wyników – niektóre z modele wag łazienkowych pozwalają zapamiętać kilkadziesiąt ostatnich wyników pomiaru, dzięki czemu z łatwością można analizować wahania wagi czy poziom tkanki tłuszczowej;
- integracja z komputerem – specjalistyczne wagi łazienkowe mogą też łączyć się z komputerem lub innym urządzeniem przenośnym za pomocą kabla USB; pozwala to na drukowanie analiz wag lub wykresów poszczególnych pomiarów.