Aerozol na gardło – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

0
542

Aerozole do stosowania w obrębie jamy ustnej i gardła sprawdzają się lepiej na ból gardła występujący w przebiegu przeziębienia czy grypy niż tabletki do ssania, natychmiast docierając do źródła bólu. Są szczególnie polecane w przypadku występujących w okresie jesienno-zimowym infekcji u dzieci ze względu na możliwość precyzyjnej aplikacji oraz bezpieczeństwo stosowania. Tylko jak wybrać odpowiedni aerozol do łagodzenia objawów stanu zapalnego gardła w przebiegu przeziębienia i grypy? Poniżej znajdziesz garść cennych wskazówek, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprayu na zapalenie gardła.

Jak wybrać dobry spray na gardło?

Kupując aerozol na gardło, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na 3 cechy produktu1:

  • skład – powinien zawierać substancje działające na źródło problemu. Jeśli mamy do czynienia z anginą bakteryjną, wybierzmy produkt zawierający składniki o działaniu przeciwbakteryjnym, z kolei na zakażenie grzybicze odpowiedni będzie aerozol z substancjami wykazującymi działanie przeciwgrzybicze;
  • działanie – produkt leczniczy zawiera składniki, którym przypisuje się konkretne działanie. Informację o tym, jak działa wybrany aerozol, znaleźć można na opakowaniu lub ulotce. Warto zapoznać się z tymi informacjami przy wyborze leku;
  • przeznaczenie – nie wszystkie aerozole na stany zapalne błony śluzowej gardła są przeznaczone dla dzieci, dlatego wybierając lek dla małego pacjenta, trzeba sprawdzić, od jakiego wieku można go stosować.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże w doborze odpowiedniego leku.

Aerozole na ból gardła – dostępne rodzaje. Jak działają substancje aktywne zawarte w sprayach na gardło?

Dostępne w aptekach spraye na gardło różnią się między sobą działaniem, które zależy od zawartych w nich substancji aktywnych. Produktom leczniczym z tej kategorii w zależności od składu przypisać można między innymi działanie1:

  • przeciwzapalne – hamują stan zapalny gardła i jamy ustnej;
  • przeciwbólowe – łagodzą dolegliwości bólowe i objawy im towarzyszące jak drapanie w gardle, trudności z przełykaniem czy podrażnienia;
  • przeciwinfekcyjne – wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe lub przeciwgrzybicze;
  • znieczulające – znieczulają błonę śluzową jamy ustnej, tym samym niemal natychmiast łagodząc przykre dolegliwości;
  • odkażające – niszczą znajdujące się w obrębie śluzówki gardła drobnoustroje;
  • antyseptyczne – zwalczają bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, które bytują na błonach śluzowych;
  • nawilżające – powlekają błonę śluzową dróg oddechowych, zapobiegając podrażnieniu i łagodząc dolegliwości bólowe.

O tym, jak działa wybrany aerozol na gardło, zgodnie z tym, co zostało wyżej wspomniane, dowiedzieć się można z informacji przekazanych przez producenta na opakowaniu leku lub w dołączonej do niego ulotce.

Który spray do gardła wybrać?

W aptekach stacjonarnych podobnie zresztą jak i aptekach internetowych dostępnych jest całe mnóstwo aerozoli przeznaczonych do stosowania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Nie ma uniwersalnego leku na ból gardła, który sprawdzi się w każdym przypadku. Wybierając aerozol na gardło, trzeba zatem kierować się przede wszystkim przeznaczeniem produktu i składem.

W przypadku stanów zapalnych gardła i jamy ustnej stosować można Inaldin Gardło aerozol. Lek ten zawiera w swoim składzie substancję czynną benzydaminę chlorowodorku, dzięki czemu działa miejscowo przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także znieczulająco na błonę śluzową jamy ustnej. Jest stosowany w leczeniu objawów związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła takich jak ból, zaczerwienienie czy obrzęk. Inaldin Gardło aerozol może być stosowany u dzieci i dorosłych2.

Bibliografia:

  1. Witryna internetowa: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/spray-do-gardla-rodzaje-jak-i-kiedy-uzywac-aa-a9Aj-pu75-ASVe.html (dostęp: 2023.01.02.).
  2. ChPL Inaldin Gardło aerozol (dostęp: 2023.01.02.).

Na zlecenie marki Chlorchinaldin

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here