Codzienna praca w biurze wymaga dostępu do wielu urządzeń i sprzętów. To dzięki nim staje się ona sprawniejsza, wydajniejsza oraz prostsza. Producenci sprzętów biurowych prześcigają się w tym, aby dostarczać swoim klientom coraz to lepsze urządzenia o zaawansowanych opcjach. Wszystko to sprawia, że wybór tak prostych sprzętów, jak np. laminator jest niemałym wyzwaniem. Na szczęście z pomocą spieszy ranking laminatorów. Pokazuje on najchętniej kupowane modele, które uzyskują pozytywne opinie użytkowników. Trzeba jednak pamiętać, że nawet korzystając z niego, koniecznie jest wzięcie pod uwagę swoich indywidualnych potrzeb. Parametry powinny być dopasowane do tego, jak dużo dokumentów i jakie laminuje się w biurze czy domu. Zobacz jak wybrać dobry laminator do wydruków.
Spis treści
Polecane laminatory
Najlepszy laminator do 75 PLN
Tracer TRL-A4 (TRANIS42003)
Najlepszy laminator do 100 PLN
Peach Premium PL750, A4
Najlepszy laminator do 150 PLN
Laminator Fellowes SPECTRA A4 (5737801)
Najlepszy laminator do 200 PLN
Peach Highspeed PL115
Najlepszy laminator do 250 PLN
Laminator Fellowes Spectra A3 (5738301)
Najlepszy laminator do 300 PLN
Olympia A 3024 DIN A3 (3012)
Najlepszy laminator do 400 PLN
Laminator Fellowes Saturn 3i A4
Najlepszy laminator do 500 PLN
Laminator Fellowes Saturn 3i A3
Do czego służy laminator?
Laminator jest prostym w użyciu urządzeniem, który pozwala chronić dokumenty przed zalaniem czy innym uszkodzeniem. Na wybraną kartkę papieru, nakłada on specjalną folię, którą kupuje się w formacie kieszeni, a następnie zaprasowuje ją na dokumencie. Aby móc korzystać z laminatora konieczne jest posiadanie specjalne folii, którą kupuje się lub docina we własnym zakresie do pożądanych rozmiarów. W sklepach papierniczych bez problemu można dostać folię do laminowania przeznaczoną do standardowych rozmiarów dokumentowa. Zalaminowane dokumenty odporne są na wilgoć i uszkodzenia mechaniczna, co sprawia, że można je używać przez dłuższy czas. Samo działanie laminatora jest bardzo proste – wystarczy ubrać kartę papieru w foliową koszulkę, a następnie włożyć ją do szczeliny nagrzanego urządzenia.
Jakie dokumenty można zalaminować?
To jakie dokumenty będzie można za laminować, zależy od parametrów zakupionego urządzenia. Co do zasady folią można pokryć każdą kartkę papieru bez względu na jej rozmiary. Zazwyczaj laminuje się materiały, które chce się używać przez dłuższy czas. Mowa tutaj np. o kartach parkingowych, wejściówkach na teren firmy, materiałach edukacyjnych do wielokrotnego użytkowania, projektach, planszach do gry itd. Dokumenty, które mają być tylko przeczytane i zniszczone, nie warto laminować. Jest to nieopłacalne i zbędne. Należy pamiętać, że zalaminowane wydruku sprawi, że dokument będzie dość twardy. O tym, jak bardzo zdecyduje zastosowana folia.
Folie do laminatora – grubości
Wybór laminatora należy poprzedzić zastanowieniem się, jak trwałe dokumenty chce się tworzyć. Ich solidność oraz wytrzymałość będzie zależeć od zastosowanej folii. Tych jest kilka rodzajów i nie wszystkie można użyć w każdym sprzęcie. Zazwyczaj w małych laminatorach do użytku domowego możliwe jest użycie jednej ewentualnie kilku rodzajów folii. Większe możliwości ma się wybierająca urządzenia bardziej zaawansowane przeznaczone do biur lub punktów usługowych. W nich można stosować folie o różnej grubości i różnych właściwościach. Producenci w tym zakresie proponują:
- folie do laminatora standardowe – są to uniwersalne folie, które pozwalają na zapewnienie podstawowej ochrony dokumentów, uwydatnienie prezentacji, foliowanie planów lub oznakowań; dostępne są one w różnych formach od takich przeznaczonych na karty identyfikacyjne o sporego rozmiary A2; standardowe folie do laminatora powiadają również różne grubości; najcieńsze to te posiadające przekrój 2x38MIC, najgrubsze, a przy tym i wytrzymałe posiadają przekrój 2x250MCI; standardowe folie można używać w każdym urządzeniu, nawet tanim laminatorze;
- folie do laminatora na karty – jak sama ich nazwa wskazuje, są one głównie przeznaczone do laminowania kart identyfikacyjnych; ten rodzaj foli można dziurkować, dzięki czemu możliwe jest przeciągniecie klipsa lub łańcuszka, na którym będzie zawieszona karta; folie do laminowania kart posiadają grubość od 2x125MCI wzwyż;
- folie do laminatora matowe – ten rodzaj folii nie odbijają światła oraz nie widać na nim odcisków palców; ich dużą zaletą jest również to, że można po nich pisać, a następnie wycierać adnotacje; dostępne są w przekroju od 2×75 do 2x125MCI;
- folie do laminatora z perforacją – wyposażone są w przedziurkowane marginesy, stąd też bardzo często wykorzystuje się je do laminowania dokumentów, które mają być przechowywane w segregatorach;
- folie do laminatora high speed – jak sama ich nazwa wskazuje, są to folie przyspieszające cały proces laminacji; posiadanie ich kilku sztuk tego rodzaju folii pomoże w szybkim za laminowaniu dokumentu;
- folie do laminatora chroniące przed promieniowaniem UV – tego rodzaju folie chronią dokumenty przez negatywnym działaniem promieni słonecznych, np. wyblaknięciem druku; stosuje się je przede wszystkim w materiach, które mają być wystawiane na zewnątrz;
- folie do laminatora samoprzylepne – są one wykorzystywanej do tworzenia emblematów, ogłoszeń i oznaczeń; posiadają grubą powierzchnię samoprzylepną, która można wykorzystać zaraz po zalaminowaniu dokumentu
- folie do laminatora fotograficzne – te typ folii ma na celu zabezpieczać zdjęcia i uwidaczniać ich kolory; dostępne się w najpopularniejszych formatach, w których wykonuje się fotografię.
Nowością na rynku są folie do laminatora, które umożliwiają odzyskanie dokumentu. Pozwalają one na laminowanie dokumenty tylko na jakiś czas. Jeśli chce się go odzyskać, wystarczy rozciąć folię i wyjąć dokument, który nie jest w żaden sposób zniszczony.
Większość laminatorów dobrej jakości obsługuje dużą część z wymienionych powyżej folii. Wyjątek mogą tu stanowić małe urządzenia, które przeznaczone są tylko do laminowania identyfikator lub kart. W ich przypadku zazwyczaj obsługują one tylko format 2×125. Podobnie jest w przypadku tanich laminatorów, które najczęściej nie obsługują więcej niż dwóch grubości folii. Jeśli chce się więc laminować dokumenty foliami o różnej grubość i zapewniać im różnorodną ochronę konieczny jest zakup zaawansowanego urządzenia.
Metoda laminowania – rodzaje laminatorów
Laminatory to nieskomplikowane urządzenia, które dostępne są w dwóch opcjach. Dzielą się one ze względu na metodę laminowania. Co do zasady ich działanie opiera się na tej samej zasadzie, czyli pokrywania dokumentu tworzywem. Pokrywanie może jednak odbywać się na zimno lub ciepło. Urządzenia do laminowania na zimno to te, w których cały proces przebiega w oparciu o aktywne warstwy kleju i metodę dociskową. Zaletą laminatorów pracujących na zimno jest prosta technologia oraz szybkości ich użycia. Trzeba jednak pamiętać, że mamy tu do czynienia z mniejszą siłą klejenie, a tym samym mniejszą trwałością dokumentów. Alternatywą dla nich są urządzenia do laminowania na gorąco. Wymagają one, aby urządzenie przed rozpoczęciem działania nagrzało się do wymaganej temperatury, przez co cały proces się wydłuża. Laminatory działające na gorąco są jednak wydajniejsze i gwarantują większą trwałość laminatu. Laminatory działające na zimno i na ciepło to te stałe inaczej nazywane rolowymi. Producenci oferują również laminatory płynne, które przybierają formę sprayu czy pistoletu. Zazwyczaj stosuje się je przy dużych powierzchniach do laminowania, np. banerach, plandekach samochodowych itd. Są one o wiele bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych.
Format laminowanych dokumentów
Przy wyborze laminatora nie sposób ominąć wyboru formatu dokumentów, które będzie on w stanie zabezpieczyć. W rankingu laminatorów największym zainteresowaniem cieszą się urządzenia, które pozwalają na zabezpieczenie materiałów w rozmiarze A4, czyli tych tradycyjnych wielkości kartki papieru ksero. Nie są one jednak jedyną dostępną opcja. Producenci oferują również laminator A3, A2 czy A7, a także małe przenośne urządzenia, którymi można za laminować tylko dokumenty wielkości kart identyfikacyjnych.
Wydajność laminatora – szybkość pracy
Szukając dobrego laminatora, nie można również pominąć parametru, jakim jest jego wydajność. Mówi on o tym, w jakim tempie będzie pracować urządzenie. Od tego parametru w dużej mierze zależy również cena laminatora. Jeśli więc nie planuje się z urządzenia korzystać codziennie i w dużym zakresie można wybrać modele wolniejsze, a przez to i tańsze. Wydajne laminatory wybierane są przede wszystkim do dużych firm, korporacji oraz punktów usługowych, gdzie liczy się efektywność pracy, a często również zadowolenie klientów. Chcąc sprawdzić wydajność urządzenia, należy szykach informacji, ile centymetrów dokumentu może on pokryć folią w ciągu minuty. Analizując ten element działania laminator, pod uwagę należy również wznieść czas jego przygotowywania się do pracy, czyli nagrzewania.
Rodzaj sterowania urządzeniem
Działanie laminatora jest bardzo proste. Aby zabezpieczyć dokument, wystarczy włożyć go do szczeliny urządzenia. Jednak w zakresie sterowania nimi zabezpieczenia dokumentów wyróżnia się dwie możliwości. Producenci oferują laminatory ręczne, gdzie dokument przeciąga się przez urządzania lub laminatory automatyczne. W tych ostatnich dokument z folią wystarczy włożyć do szczeliny, a urządzenie samo przeciąganie je na drugą stronę nakładając przy tym laminat.
Funkcjonalności laminatorów
Laminator jest urządzeniem bardzo prosty i rzadko kiedy wyposaża się go w dodatkowe funkcjonalności. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie dokumentu. Ponadstandardowe opcje, które można spotkać w wysokiej klasy laminatorach, skupiają się na ułatwieniu tego zadania i dostosowaniu go do aktualnych potrzeb. W dobrych laminatorach można spotkać takie udogodnienia jak:
- regulacja temperatury – funkcja ta pozwala na dobranie wysokości temperatury do grubości zastosowanej folii; w dobrych laminatorach zazwyczaj można spotkać się z 2 lub 3 stopniom zakresem regulacji;
- funkcja cofania – umożliwia ona wycofanie z urządzenia dokumentu, który został niepoprawnie włożony do szczeliny, np. krzywo;
- laminacja bez carriera – funkcjonalność ta pozwala na niestosowanie obwoluty ochronnej, która jest standardem przy laminowaniu.
Zakup laminatora nie jest poważnym uszczupleniem domowego czy firmowego budżetu. Standardowe urządzenia pozwalające zabezpieczyć dokumenty można zakupić za ok. 60-120 złotych. Swoje zastosowanie znajdą one w małych biurach oraz w użytku prywatnego. Osoby, które poszukują dobrego sprzętu w atrakcyjnej cenie, mogą sprawdzić propozycje znajdujące się w rankingu laminatorów.