Ranking dzbanków filtrujących. Top 10 najlepszych modeli

0
542

Woda, którą pijemy, spędza sen z powiek wielu osobom. Co rusz pojawiają się sprzeczne informacje o tym, czy jest ona zdrowa, czy też nie. W związku z tym nie wierzą one do końca zapewnieniom, że wodę z kranu można pić bez przeszkód. Utwierdzają ich w tym osady, które wytwarzają się podczas gotowania wody. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na picie tylko wody butelkowanej – mineralnej i źródlanej. Jednak jej zakup w dużych ilościach może poważnie nadwyrężyć budżet domowy. Ci z nas, którzy chcą cieszyć się zdrową wodą bez wydawania kroci na tę z butelek, mogą zainwestować w dzbanek filtrujący. Pomoże on pozbyć się zanieczyszczeń pochodzących np. pochodzących od starszych kanalizacji i uzdatni kranową wodę do picia. Dzbanków filtrujących na rynku jest bardzo duże, dlatego, jeśli chcesz kupić dobry model, sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę.

Spis treści

Polecane dzbanki filtrujące

Najlepszy dzbanek filtrujący do 25 PLN

Aquaphor Standard

Najlepszy dzbanek filtrujący do 50 PLN

Aquaphor Amethyst

Najlepszy dzbanek filtrujący do 75 PLN

Laica Clear J11AB

Najlepszy dzbanek filtrujący do 100 PLN

Brita Marella Cool

Najlepszy dzbanek filtrujący do 150 PLN

Brita Elemaris XL

Najlepszy dzbanek filtrujący do 300 PLN

Russell Hobbs Clarity 20770-56

Zasady działania dzbanka filtrującego

Dzbanek filtrujący to urządzenie proste w budowie oraz użytkowaniu Swoim wyglądem przypomina on każdy inny, tradycyjny dzbanek na wodę, który można spotkać w kuchni. Różni się jednak od nich tym, że ma zamontowany wymienny filtr. Oprócz wkładu filtrowego dzbanek posiada również pojemnik, do którego nalewa się wodę oraz pokrywę. Za uzdatnianie wody odpowiada wkład, którego zadaniem jest zatrzymywanie różnego rodzaju substancji, które mogą nie tylko psuć smak wody, ale i być szkodliwe dla organizmu. Aby naczynie działało poprawnie, filtry należy wymieniać w nim  regularnie co dwa lub cztery tygodnie.

Aby móc cieszyć się przefiltrowaną wodą należy wlać ją do pojemnika wodę. Przepływa ona przez wmontowany w naczynie filtr do pustej komory. Czysta woda nie miesza się z tą, która jeszcze nie przeszła oczyszczenia. Czas filtracji zależy od konkretnego modelu dzbanka. Średnio trwa od około 10 minut przy naczyniu o pojemności 1,5 litra. Woda po filtracji od razu nadaje się do picia, wyjątkiem jest tu pierwsze użycie nowego filtra. Wodę z pierwszej filtracji zawsze należy wylać, mogą pojawić się w niej drobne czarne kropki będące elementami węgla ze złoża (są one częścią zamontowanego w dzbanku wkładu filtracyjnego).

Zalety dzbanka filtracyjnego

Właściwie działający dzbanek filtrujący to same zalety. Zamontowane w nim filtry pozytywnie oddziaływają na wlaną do niego wodę, zapewniając, że jest ona pozbawiona związków organicznych, metali ciężkich, chloru oraz rdzy. Wyeliminowanie tych substancji z wody sprawa, że jest ona zdrowsza i smaczniejsza. Zaletą dzbanka filtrującego jest również to, że zmiękcza on wodę, usuwając z niej sole wapnia i magnezu. Sprawia, to, że kamień nie osadza się na ściankach czajnika, czy też w żelazku. Aby jednak dzbanek posiadał takie właściwości, konieczne jest zakupienie dobrego modelu wyposażonego w odpowiednio działający filtr. Wybór dzbanka filtrującego nie jest szczególnie trudną rzeczą, ponieważ poszczególne urządzenia nie różnią się zbytnio od siebie i nie posiadają też rozbudowanych parametrów. Swoja uwag, należy skierować na cztery najważniejsze elementy: zastosowany filtr, cenę, pojemność oraz dostępność. W ich analizie pomoże ranking dzbanków filtrujących.

Pojemność dzbanka filtrującego

Pojemność to jedne z ważniejszych parametrów dzbanka filtrującego. Mówi on o tym, ile wody zmieści się w naczyniu. Wybierając ją, należy pamiętać, że dzbanek filtrujący wyposażony jest również w górną pokrywę, na której zamontowany jest filtr. Oznacza to, że naczynie zawsze musi być przykryte pokrywą, a więc zabierze ona cześć pojemności dzbanka. Producenci oferują dzbanki filtrujące o różnych pojemnościach. Najlepiej tą dobrać do swoich potrzeb i kierować się zasadą, że im więcej domowników, tym większy jest dzbanek filtrujący. W rankingu dzbanków filtrujących królują modele o pojemności 1,4 litra. Dedykowane są one dla dwuosobowej rodziny, ale mogą być też wykorzystywane w klasycznej 2+2. Dzbanki filtrujące 1,4 litra są także tymi, które najłatwiej znaleźć na sklepowych półkach, jest ich najwięcej.

Filtry w dzbanku filtrującym

Nie ulega wątpliwości, że w tego rodzaju dzbankach największe znaczenie mają filtry, które oczyszczają wodę. Zamontowane są one w górnej pokrywie naczynia i aby działały, konieczne jest ich regularne wymienianie. Najczęściej producenci w dzbankach stosują filtr węglowy. Wykonywane są one z węgla aktywnego, który posiada właściwości usuwania chloru oraz wszystkich jego pochodnych, poprawia smak, barwę oraz zapach wody. W dobrych dzbankach filtrujących można spotkać filtry węglowe z dodatkiem żywicy jonowymiennej. Jest to substancja odpowiedzialna za usuwania twardości wody. W sklepach możemy kupić zarówno filtry z większą ilością, jak im mniejszą żywicy jonowymiennej. Nowością na półkach są natomiast dzbanki filtrujące z wkładem z magnezu. Ten rodzaj filtra wzbogaca wodę, którą się pije w ten pierwiastek.

Wkłady do dzbanka filtrującego są przyjazne dla środowiska, dlatego po ich zużyciu można je wyrzucić do kosza. To jak często będzie trzeba je wymieniać, zależy od zanieczyszczenia wody. Jeśli zanieczyszczenie jest wysokie, to filtry trzeba będzie zmieniać co dwa tygodnie, jeśli woda jest względnie czysta, można wymieniać je co miesiąc. Bez względu na to, z jaką częstotliwością będzie się to robić przed zakupem dzbanka do filtrowania wody, należy się koniecznie zorientować, ile one kosztują i czy są łatwo dostępne. Stawiając na dzbanek mniej znanej marki, można napotkać wiele problemów z kupieniem nowego filtra, często też ich cena jest bardzo wysoka, co nie jest opłacalne dla domowego budżetu. W związku z tym w rankingu dzbanków filtrujących znajdują się przede wszystkim modele, znanych producentów, do których filtry są łatwo dostępne, a ich koszt nie przewyższa kilku kilkunastu złotych. Należy również wspomnieć, że filtry do dzbanków filtrujących posiadają różne rozmiary. Wielkość należy dobrać do tego, ile wody się spożywa. Wkład można również dopasować do własnych preferencji estetycznych. Producenci oferują wkłady różnego koloru, a nawet nawiązujące do popularnych bajek czy filmów.

Materiał wykonania dzbanka filtrującego

Przy zakupie dzbanka filtrującego nie sposób pominąć także materiału jego wykonania. W tym zakresie możliwości są dwie. W sklepach znajdziemy dzbanki filtrujące z plastiku oraz naczynia szklane. Obecnie jak pokazuje ranking dzbanków filtrujących, najchętniej wybierane modele to te plastikowe. Są one o wiele bezpieczniejsze, szczególnie jeśli posiada się małe dzieci. Nawet w przypadku upadku dzbanka nie stłucze się on czy nie ulegnie uszkodzeniu. Plastikowe urządzenia są także łatwiejsze w eksploatacji. Alternatywą dla nich są szklane dzbanki filtracyjne. Wybierane są one przede wszystkim przez osoby, które nie lubią pić z plastikowych pojemników (nadają one wodze charakterystyczny posmak). Trzeba jednak zaznaczyć, że aktualnie dzbanki filtrujące ze szkła są trudno dostępne.

Dodatkowe ułatwienia

Dzbanki filtracyjne nie posiadają zbyt wielu dodatkowych funkcjonalności i opcji. Ich głównym zadaniem jest uzdatnianie wody. W dobrych dzbankach filtrujących można jednak spotkać kilka dodatkach opcji, które ułatwiają korzystanie z niego. Jedną z nich jest wskaźnik zużycia filtra. Informuje on, kiedy należy założyć nowy. Niestety w tego rodzaju naczyniach mało co odbywa się automatycznie, dlatego po wymienieniu wkładu należy pamiętać o wyzerowaniu wskaźnika.

Czy warto kupić dzbanek filtrujący?

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupować dzbanek filtrujący i czy faktycznie pomoże on w uzdatnianiu wody. Wątpliwości te dotyczą również modelu dzbanka. Tych na rynku jest bardzo dużo. Naczynie można kupić od znanej firmy, jak i od przedsiębiorstwa noname, które importuje je z Chin. Wszystko to sprawia, że ceny dzbanków filtrujących wahają się od 20 do 200 złotych. Tanie modele to te, które kupuje się od nieznanych producentów. Zazwyczaj nie są one objęte żadną gwarancją i  tak naprawdę nie ma pewności czy rzeczywiście odpowiednio filtrują one wodę. Jeśli szuka się dobrego urządzenia, warto swój wzrok skierować na ranking dzbanków filtrujących. Jest to spis najpopularniejszych dzbanków, które dostępne są nie tylko w atrakcyjnej cenie, ale i cieszą się dobrymi opiniami użytkowników.

Decydując się na dzbanek filtrujący, należy również pamiętać o jego ograniczeniach. Chociaż dzięki niemu woda uzyskuje lepszy smak i zapach, a filtracji można dokonać w dowolnym miejscu, to naczynia te mają swoje wady. Przede wszystkim pozwalają one na przefiltrowanie niewielkich ilości wody. Nawet dzbanki filtracyjne XXL mają pojemność nie większa niż 2,2 litry (tyle wody może jednorazowo przefiltrować naczynie o pojemności 4 litrów). Sam proces filtracji również nie odbywa się automatycznie i szybko. Musi ona chwilę potrwać, a przygotowana w dzbanku woda zdatna jest do spożycia przez 12 godzin. Po tym czasie będzie ona świeża i jeśli stoi na zewnątrz zacznie zakwitać. Zakwitanie jest dość częstym procesem występującym w dzbankach filtracyjnych i polega na rozwijaniu się w wodzie mikroorganizmów. Dodatkowo kupując nawet tani dzbanek filtracyjny, musimy liczyć się z tym, że będzie o wymagał odpowiednie pielęgnacji, a koszty jego eksploatacji nie muszą należeć do najniższych. Naczynia do filtrowania wody należy regularnie oczyszczać i przebywa, filtry wymieniać i kupować nowe. Podsumowują roczny koszt zakupu wkładów, można się zdziwić, ile one kosztują. Warto również zdawać sobie sprawę, że dzbanek nie jest sprzętem, który idealnie i dokładnie oczyści wodę. Wynika to z tego, że przez filtr przepływa ona dość szybko, a ciśnienie w naczyniu jest bardzo słabe. Osoby, które oczekują bardziej precyzyjnego działania, mogą postawić na alternatywne metody oczyszczania wody, takie jak system odwróconej osmozy, nanofiltracja czy ultrafiltrację. Systemy te pozwalają cieszyć się czystą wodą bez ograniczeń i w każdej chwili, a ponadto dokładniej ją oczyszczają. Ich wadą jest jednak cena, która jest o wiele większa niż zakupu dzbanka filtracyjnego. Systemy te wymagają również specjalistycznego montażu, kiedy to dzbanki filtracyjne są w pełni mobilnymi naczyniami.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here