Ranking procesorów w laptopach. – Sprawdź wydajność. Jaki wybrać?

0
527

Procesor to jedne z istotniejszych elementów każdego komputera również tego przenośnego. Źle dobrany sprawia, że praca nie będzie płynna, a zlecone operacje będą wykonywane bardzo wolno. Osoby decydujące się na zakup laptopa zazwyczaj proces wyboru CPU mają łatwiejszy, niż ci, którzy zadedykowali się na składanie sprzętu stacjonarnego. Nie oznacza to, że zupełnie mogą oni pominąć kwestię procesora. Parametry procesora, który znajduje się we wnętrzu laptopa, należy drobiazgowo przeanalizować i sprawdzić, czy będą one odpowiadać indywidualnym potrzebom. Z racji tego, że dzisiejsze laptopy nie służą już tylko do przeglądania Internetu czy prostych prac komputerowych producenci oferują sprzęty z różnymi generacjami procesorów. W laptopach dla graczy znajdziemy mocniejsze i wydajniejsze CPU, w urządzeniach standardowych te o niższych parametrach. Zobacz ranking procesorów do laptopów i dowiedz się, który model jest najlepszy na rynku.

Co to jest procesor i do czego służy?

Procesor inaczej nazywany CPU jest podstawowym elementem każdego komputera. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie urządzeniu mocy obliczeniowej, która odpowiada za to, czy laptop będzie działał szybko i płynnie. Sam procesor jest niewielkich rozmiarów płytką, która posiada kilka lub kilkanaście rdzeni, pamięć operacyjną RAM oraz ewentualnie dodatkowe układy np. graficzne. Rozbudowane procesory zazwyczaj stosowane są w komputerach stacjonarnych, prostsze modele wykorzystuje się przy budowie laptopów. Dzięki temu przenośne komputery mogą być bardziej energooszczędne. Im mniejsza jest bowiem moc procesora, tym mniej energii elektrycznej potrzebuje on do działania. Podstawowe procesory są również tańsze.

Procesor do laptopa

Szukając dobrego procesora, należy pamiętać o tym, że te dedykowane laptopom są innym rodzajem układu, niż montuje się w komputerach stacjonarnych. Nie można więc kupić dowolnego procesora i zamontować go w notebooku. CPU do laptopa to przede wszystkim konstrukcje o niższych osiągach, a przez to i innym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Nie powalają one również na rozbudowywanie ich i modernizację. Wynika to z tego, że w komputerach przenośnych mamy o czynienia z procesorami zamontowanymi na stałe, do których dopasowany jest system chłodzenia. Wymiana ani rozbudowa nie wchodzi więc w grę.

Procesorów do laptopa można szukać w ofercie firmy Intel oraz AMD. Każda z nich oferuje CPU do komputerów przenośnych, jednak konstrukcje poszczególnych modeli różnią się od siebie. Różnice te zazwyczaj nie są dostrzegalne gołym okiem i trudno je wykryć osobie, która komputera używa tylko w zakresie podstawowym i standardowym. Jak pokazuje ranking procesorów do laptopów, większą popularnością cieszą się jednostki marki Intel. Ceny procesorów do laptopa marki Intel a wyższe niż konkurencyjnego AMD, jednak użytkownicy doceniają je za solidność oraz wytrzymałość. Nie oznacza to jednak, że procesor tej firmy zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Przed jego zakupem warto porównać dwa podobne modele i wybrać ten, który będzie dostosowany do laptopa oraz działań, które chce się na nim wykonywać. Procesory Intel do laptopów to głównie układy o dużej mocy obliczeniowej, które sprawdza się w sprzętach graczy i grafików.

Procesor do laptopa – liczba wątków oraz rdzeni

Wybór dobrego procesora do laptopa powinno się rozpocząć od sprawdzenia, ile rodzeni oraz wątków on posiada. To właśnie te elementy odpowiadają za  to, jak szybko układ będzie pracował. Teoria mówi, że im rdzeni jest więcej, tym efektywniejsza jest praca. Stąd też laicy zazwyczaj wybierają wielordzeniowe procesory do laptopa. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest do dobry wybór. Wiele komputerów przenośnych i tak nie w pełni wykorzysta potencjał tak rozbudowanej jednostki i będzie pracowała na maksymalnie dwóch rdzeniach. Dwa rdzenie są wystarczające, jeśli laptopa chce się wykorzystywać do prac biurowych, przeglądania Internetu czy oglądania zdjęć i filmów. O wydajniejszym CPU należy pomyśleć w przypadku, gdy na sprzęcie chce się odpalać najnowsze gry lub pracować na zaawansowanych programach graficznych. W takim przypadku najlepiej jest postawić na więcej niż 5 rdzeni.

Taktowanie w procesorze do laptopa

Parametrem, który nie można pominąć, wybierając procesor do laptopa, jest częstotliwość taktowania. Jest ona przedstawiana w GHz i określa ilość przełączeń, jakie może wykonać tranzystor znajdujący się w procesorze w ciągu sekundy. Należy pamiętać, że parametr ten ma bezpośredni wpływ na wydajność jednostki i jej szybkość. Liczby podawane przy parametrze taktowania wyrażane są w miliardach połączeń na sekundę.

CPU dla laptopa a magistrala systemowa

Magistrala systemowa to jeden z elementów procesora, który nazywany jest również szybą systemową. Jej zadaniem jest nadzorowanie komunikacji zachodzącej pomiędzy procesorem a pozostałym podzespołami laptopa. Ma ona istotny wpływ na to, jak szybko przesyłane są dane pomiędzy tymi jednostkami. Wydajny procesor do laptopa posiada szynę o dużej przepustowości. Jak pokazuje ranking CPU dla laptopów, największym zainteresowaniem cieszą się magistrale systemowe typu QPI oraz HT.

Pamięć podręczna CPU do laptopa

Procesory do laptopów wyposażone są w pamięć podręczna. Pamięć ta wykorzystywana jest do przechowywania tych danych, których używa się najczęściej. Szukająca informacji ile pamięci ma CPU do laptopa, należy szukać wskaźnika pojemności. Aktualnie producenci w tego typu jednostkach stosują trzy rodzaje pamięci podręcznej. Pierwszym z nich jest pamięć L1, która jest ta najmniej pojemna. W pamięci L1 gromadzą się dane, które są niezbędne do aktualnej pracy komputera tu i teraz. Na drugim poziomie znajduje się pamięć oznaczana symbolem L2. W niej przechowane są informacji, których laptop może potrzebować za chwile. Dane te pobierane są z pamięci RAM laptopa lub pamięci cache L3. To właśnie ta ostatnia znajduje się na najwyższym poziomie pamięci podręcznej procesora. Znaleźć ją można w układach CPU wydajnych i najnowszej generacji, które wykorzystują ją jako bufor służący do synchronizacji pracy wielu rdzeni.

Energooszczędny procesor do laptopa

Wiele osób szukając procesora do laptopa, szuka jednostki, która będzie energooszczędna. Ważną informacją w tym zakresie jest to, że o tej cesze decyduje proces technologiczny, w jakim powstał procesor. Dane dotyczące energooszczędności CPU można odnaleźć, sprawdzają parametr TDP. Im jest on mniejszy, tym mniej porodu pobiera układ. Należy jednak liczyć się z tym, że energooszczędne procesory są również mniej wydajne. W rankingu procesorów do laptopa możemy znaleźć przede wszystkim modele, w których wskaźnik ten wynosi od 65 o 95W. Pozwala to na wykonywanie standardowych zadań oraz nie wymaga stosowania rozbudowanych systemów chłodzenia, o które trudno w komputerze przenośnym. Procesory pobierające mniejszą ilość energii, można również szybko wyszukać, sprawdzając oznaczenia w specyfikacji technicznej jednostki. Te przeznaczone do montowania w laptopach oznakowane są litera U.

Karta graficzna w procesorze do laptopa

Procesory do laptopa to często konstrukcje, które mają zintegrowane karty graficzne. Oznacza to, że nie ma możliwość dokupienia innej, dedykowanej karty o wydajniejszych i mocniejszych parametrach. W związku z tym przy wyborze procesora koniecznie trzeba uwzględnić jaka karta jest do niego dodana. Na standardowy model można zdecydować się, jeśli laptop nie będzie wykorzystywany do zaawansowanych działań, a jedynie do prac biurowych, przeglądania Internetu czy odtwarzania w nim wymagających multimediów. Dla bardziej wymagających klientów producenci procesorów do notebooków oferują jednostki z rozbudowanymi kartami lub wręcz takie, do których można dokupić dedykowany układ graficzny.

Ile kosztuje procesor do laptopa?

Procesora do laptopa nie kupuje się jako osobnego podzespołu, jest on integralną częścią urządzenia, stąd też trudno mówi o jego cenie. Im lepszy procesor jest zastosowany, tym wyższa jest ogólna cena komputera przenośnego. Należy jednak pamiętać, że na tę wpływa szereg elementów nie tylko wbudowany układ CPU. Konieczne jest również podkreślenie, że procesora w laptopie nie da się wymienić, należy korzystać z takiego, jaki się kupiło. To producenci dobierają do niego również odpowiednie gniazda oraz układ chłodzenia. Oznacza to, że takimi elementami nie trzeba się martwić przy wyborze procesora do laptopa (są one niezwykle istotne przy zakupie układu CPU do komputera stacjonarnego). Brak możliwości rozbudowy czy wymiany procesora w laptopie sprawia, że dobrą decyzję trzeba podjąć od razu. W przypadku, gdy procesor okaże się bowiem za słaby na gry lub aplikacje, jedynym rozwiązaniem jest wymiana całego sprzętu. Dobre jest więc przemyśleć, do jakich działań będzie się wykorzystywać laptopa i do nich dopasować moc i ilość rdzeni CPU, a nawet pokusić się o zakup procesora o wyższych parametrach niż aktualnie są potrzebna. Pozwali to na zabezpieczanie się na przyszłość i wyeliminuje ryzyko, że za rok będzie trzeba kupować nowy komputer przenośny z lepszej jakości procesorem.

Ranking procesorów do laptopa – jak wybrać komputer przenośny z dobrym układem CPU?

Wybór dobrego laptopa, który posiada wydajny procesor, nie jest łatwy. Problem z jego zakupem mogą mieć szczególnie laicy, który nie wiedzą, jakimi parametrami się kierować i co oznacza wydajny CPU. Nie znając się na komputerach, a mimo to chcąc kupić dobry sprzęt, warto poszukać o nim informacji w Internecie. Opinie i recenzje laptopów z konkretnymi procesorami można odnaleźć na formach internetowych, a także w wiarygodnych rankingach procesorów do laptopów. Są one zestawieniem najchętniej kupowanych modeli, które nie tylko posiadają atrakcyjną cenę, ale także i dobre opinie. Z racji tego, że rankingi aktualizowane są systematycznie, dostarczają one bieżących informacji, eliminując przy tym ryzyko zakupienia laptopa z procesorem starszej generacji. Posiłkowanie się przy zakupie rankingiem procesorów do laptopów nie zmienia jednak faktu, że głównym zadaniem klienta jest jasne określenie, jakiej wydajności sprzętu komputerowego on potrzebuje.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here