Kompletowanie wyposażenia AGD do kuchni często rozpoczyna się od wyboru lodówki. Jest ona podstawowym kuchennym sprzętem, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Jednak jej zakup nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń o różnych parametrach. Co więcej, lodówki do użytku domowego występują w różnych odmianach i wariantach. Jednym z nich są urządzenia side-by-side. Są to wielofunkcyjne lodówki dedykowanie dużym kuchniom. Łączą one w sobie elegancki i estetyczny wygląd z rozbudowanymi funkcjami oraz dużą pojemnością. Dostępne są w ponadstandardowych rozmiarach oraz wyróżniają się wysoką klasą energiczną. Zobacz, czym są lodówki side-by-side i jak wybrać odpowiedni model tego urządzenia do swojej kuchni.
Spis treści
- 1 Polecane lodówki side by side
- 1.1 Najlepsza lodówka side by side do 2500 PLN
- 1.2 Najlepsza lodówka side by side do 3000 PLN
- 1.3 Najlepsza lodówka side by side do 3500 PLN
- 1.4 Najlepsza lodówka side by side do 4000 PLN
- 1.5 Najlepsza lodówka side by side do 4500 PLN
- 1.6 Najlepsza lodówka side by side do 5000 PLN
- 1.7 Najlepsza lodówka side by side do 6000 PLN
- 1.8 Najlepsza lodówka side by side do 7000 PLN
- 1.9 Najlepsza lodówka side by side do 8000 PLN
- 1.10 Najlepsza lodówka side by side do 9000 PLN
- 1.11 Najlepsza lodówka side by side do 10000 PLN
- 2 Czym jest lodówka side-by-side?
- 3 Pojemność i wymiary lodówek side-by-side
- 4 Pobór energii i klasy energetyczne lodówek side-by-side
- 5 Klasy klimatyczne lodówek amerykańskich
- 6 Komora zamrażająca w lodówce side-by-side
- 7 Poziom hałasu lodówki amerykańskiej – kultura pracy
- 8 Agregaty i termostaty w lodowce dwudrzwiowej
- 9 Dyspenser i kostkarka w lodówce side-by-side
- 10 Dodatkowe funkcjonalności lodówek side-by-side – na co zwrócić uwagę?
- 11 Ile kosztuje lodówka side-by-side?
- 12 Jak wybrać lodówkę side-by-side? Ranking lodówek dwudrzwiowych
Polecane lodówki side by side
Najlepsza lodówka side by side do 2500 PLN
MPM MPM-517-BS-12
Najlepsza lodówka side by side do 3000 PLN
Hotpoint-Ariston E4D AA B C
Najlepsza lodówka side by side do 3500 PLN
Samsung RS7528THCSP
Najlepsza lodówka side by side do 4000 PLN
LG GSL761PZXV
Najlepsza lodówka side by side do 4500 PLN
Samsung RS7768FHCBC
Najlepsza lodówka side by side do 5000 PLN
Samsung RS7778FHCWW
Najlepsza lodówka side by side do 6000 PLN
Samsung RS7778FHCSR
Najlepsza lodówka side by side do 7000 PLN
Liebherr SBSesf 7212 Comfort
Najlepsza lodówka side by side do 8000 PLN
Bosch KAN92LB35
Najlepsza lodówka side by side do 9000 PLN
Sharp SJ-FP810V-ST
Najlepsza lodówka side by side do 10000 PLN
LG GMJ916NSHV
Czym jest lodówka side-by-side?
Lodówki typu side-by side to wielofunkcyjne urządzenia, które dostępne są w wariacie wolnostojącym oraz do zabudowy. Ze względu na swoje spore rozmiary dedykowane są przede wszystkim dużym wnętrza kuchennym oraz osobom, które duże gotują. Ich pojemność pozwala na przechowanie większej ilości żywność niż w standardowych modelach. Lodówki side-by-side od tych tradycyjnych różnią się tym, że zamiast jednej pary drzwi posiadają dwa skrzydła. Ułatwiają one dostęp do wnętrza chłodziarki i zamrażarki. Drzwi w lodówce dwudrzwiowej otwierają się na boki, przez co nie sprawdza się one w wąskich pomieszczeniach. Cechą charakterystyczna lodówek amerykańskich jest również to, że wyposażone są one w szereg dodatkach funkcjonalności.
Pojemność i wymiary lodówek side-by-side
Lodówki dwudrzwiowe są tymi większymi niż standardowe modele. W rankingu lodówek side-by-side znajdziemy przede wszystkim urządzenia o pojemności 500-600 litrów. Jest to standard przy tego typu urządzeniach. Pozwala on na przechowywanie żywności dla 4 dorosłych osób. Na rynku dostępne są również lodówki o jeszcze większej pojemności, która wynosi ok. 800 litrów. Z racji zwiększonego miejsca do przechowywania również i jej wymiary są większe. Lodówki side-by-side w standardowych modelach mają zazwyczaj od 170 do 200 centymetrów wysokości, 75 do 90 centymetrów głębokości oraz 75-100 centymetrów szerokości. W praktyce oznacza to, że by móc z niej komfortowo korzystać oraz w wykorzystać wszystkie jej funkcjonalności trzeba dysponować wnętrzem o sporym metrażu.
Pobór energii i klasy energetyczne lodówek side-by-side
Lodówki side-by-side tak jak każde inne urządzenie tego typu objęte są klasami energetycznymi. Mówią one o tym, ile prądu urządzenie zużyje, będąc podłączone do prądu. Normy ustalone zostały przez Unię Europejską i obowiązują wszystkie lodówki oraz wszystkich producentów. Klasy energetyczne oznaczane są literami alfabetu od A do G, przy czym najwyższa kasa to A, najniższa to G. Dodatkowo w każdej klasie wyróżnia się trzy podklasy i tak np. w klasie A wyróżnia się podklasy: A+, A++ oraz A+++, najwyższą, czyli tą najbardziej energooszczędną jest ta ostatnia. Większość dostępnych na rynku lodówek amerykańskich sklasyfikowanych jest w klasie A+, a nawet wyższej. Niestety nie oznacza to, że w ich przypadku można liczyć na niski pobór prądu. Co do zasady są to urządzenia prądożerne i jak pokazują statystyki, pobierają ok. 2 razy więcej prądu niż zwykła lodówka. Należy również pamiętać, że szukając dobrej lodówki dwudrzwiowej, warto sprawdzić klasę energetyczną zamrażalnika, jaki się w niej znajduje. Komory zamrażające klasyfikowane ą oddzielnie. Klasy energetyczne zamrażalników obejmuje stopnie od A do G. W tym przypadku litera A również oznacza najwyższą klasę.
Klasy klimatyczne lodówek amerykańskich
Podobnie jak tradycyjne urządzenia lodówki amerykańskie objęte są kwalifikacją ze względu na klimat. Klasy te mówią, w jakich temperaturach sprzęt będzie pracował najwydajniej i zużywał najmniej energii. Klasy klimatyczne lodówek zostały ustalone dla wszystkich tego typu urządzeń przez Unię Europejską. Lodówki oznacza się klasą: tropikalna, subtropikalną, normalną lub subnormalną. Do polskich warunków klimatycznych przystosowane są lodówki znajdujące się w klasie normalnej lub sub normalnej.
Komora zamrażająca w lodówce side-by-side
Lodówki side-by-side to urządzenia dostępne ze wbudowanymi zamrażalnikami. Producenci oferują modele, które komorę zamrażającą mają umiejscowioną na dole, lub z boku urządzenia. Ta druga opcja oznacza, że miejsca na zamrożone produkty jest więcej. Komora ciągnie się przez całą długość lodówki i wyposażona jest w półki ewentualnie specjalne szuflady. Jaka wynika z rankingu lodówek side-by-side, najczęściej wybierane są urządzenia z komorami zamrażającymi bocznymi.
Poziom hałasu lodówki amerykańskiej – kultura pracy
Lodówka side-by-side jest urządzeniem, które w trakcie pracy emituje różnego rodzaju dźwięki. Tak jak w przypadku tradycyjnych urządzeń chłodniczych poziom hałasu wyrażany jest w decybelach. Im niższa ich wartość, tym urządzenie będzie pracować ciszej, a więc i będzie bardziej komfortowe w użytkowaniu. Większość modeli wskazywanych w rankingu lodówek side-by-side pracuje na poziomie ok. 43 decybeli, co pozwala na zachowanie komfortu, przebywając w jednym pomieszczeniu z urządzeniem.
Agregaty i termostaty w lodowce dwudrzwiowej
Przy lodówce typu side-by-side również mamy do czynienia a agregatami i termostatami. Podstawowe modele zazwyczaj wyposażone są w jeden termostat i jedne agregat. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie i niesie za sobą wiele utrudnień m.in. tych związanych z brakiem możliwości regulowania temperatury w poszczególnych komorach. Stąd też dobre lodówki dwudrzwiowe posiadają dwa agregaty i termostaty. Pozwalają one na czasowe wyłączenia zamrażalki oraz ustawienie temperatury indywidualnie dla każdej z komór. Należy jednak pamiętać, że lodówki dwuagregatowa z dwoma termostatami to urządzenia o wiele droższe niż podstawowe modele.
Dyspenser i kostkarka w lodówce side-by-side
Szukająca dobrej lodówki side-by-side nie sposób nie zwrócić uwagi na jej dodatkowe funkcjonalności. Posiada ona wiele opcji, które nie są dostępne nawet w najlepszych modelach tradycyjnych. Wbudowanie ich jest możliwe dzięki temu, że lodówki amerykańskie powiadają o wiele więcej miejsca, niż te standardowe.
Większość modeli lodówek side-by-side wyposażonych jest dyspenser do wody kostkarkę do lodu. Udogodnienia te można spotkać nawet w lodówkach ze średniej półki cenowej. Dyspenser o wody pozwala przez cały czas mieć dostęp do czystej filtrowanej wody zdatnej do picia, natomiast kostkarka na bieżąco wypuszcza kostki lodu. Zazwyczaj narzędzie umożliwiające realizację tych funkcji są wbudowane w lewą obudowę lodówki, czyli tam, gdzie umiejscowiona jest zamrażalka. Trzeba też pamiętać, że chcą z nich korzystać, konieczne jest podłączenie (zazwyczaj przez hydraulika) urządzenia do źródła wody pitnej. Jeśli nie posiada się takiego w pomieszczeniu, w którym chce się postawić lodówkę, należy zakupić urządzenie ze wewnętrznym zbiornikiem na wodę. Należy pamiętać, że tego typu dodatkowe funkcjonalności zawsze zabierają miejsce w lodowce. Dobrze jest więc przemyśleć, czy na pewno będzie się z nich korzystać i jeśli tak wybierać modele, które posiadają zbiorniki i kostkarki umieszczone np. na drzwiach (zabiera o mniej miejsca, niż gdy znajdują się w lodówce).
Dodatkowe funkcjonalności lodówek side-by-side – na co zwrócić uwagę?
Pozostałe funkcjonalności w lodówkach side-by-side niewiele różnią się od tych, które znajdziemy w tradycyjnych urządzeniach. W dobrej jakości modelach komunikacja obydwa się za pomocą wyświetlacza LCD, a sterowanie jest elektronicznej. Rozmrażanie zazwyczaj następuje w oparciu o system no-frost. Biorąc pod uwagę komfort użytkowania lodówki, dobrze jest sprawdzić, czy zastosowane w niej półki dają możliwość regulacji oraz jakie jest dodatkowe wyposażenie. W to zazwyczaj producenci zaliczają balkoniki na drzwiach czy pojemniki na jaja. Przydatnymi rozwiązaniami, które można spotkać w lepszej jakości lodówkach side-by-side, są szuflady do przechowywania owoców, warzyw oraz mięs utrzymujące właściwe temperatury dla tych produktów. W urządzeniach dobrej jakości można spotkać również takie technologie jak: active oxygen, higienę control, no-frost, super cool, super freeze oraz tryb wakacyjny. Wszystkie one mają za zadanie ułatwić korzystanie z lodówki i sprawić, że będzie ono komfortowe i wygodniejsze.
Ile kosztuje lodówka side-by-side?
Lodówki side-by-side nie są tanimi sprzętami. Ich ceny są o wiele wyższe niż tradycyjnych urządzeń chłodzących. Za podstawowy model bez rozbudowanych funkcjonalności takich jak specjalne szuflady do przechowywania, dozownik wody i kostkarkę należy zapłacić powyżej 2000 złotych. Są to urządzenia jednoagregatowe posiadające jeden termostat. Osoby, które szukają lepszej jakości sprzętu, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 5000 tysięcy. Za tą cenę można kupić dobrą lodówkę side-by-side, która posiada szereg dodatkowych opcji. Warto również wspomnieć, że na rynku dostępne są zaawansowane lodówki dwudrzwiowe, których ceny przekraczają 10 000 złotych. Wyróżniają się one pojemnością oraz zaawansowaną technologią. Nie można również zapominać, że ma zakup lodówki side-by-side to nie wszystko. Nawet tani model będzie droższy w utrzymaniu niż standardowa lodówka jednodrzwiowa.
Jak wybrać lodówkę side-by-side? Ranking lodówek dwudrzwiowych
Mnogość modeli lodówek side-by-side sprawia, że podjęcie decyzji, która kupić nie jest łatwe. Do przeanalizowania jest wiele parametrów technicznych, które znacząco wpływają na późniejszy komfort korzystania z tego urządzenia. Należy pamiętać, że ten typ lodówki nie jest przeznaczony do każdego mieszkania. Osoby, które mają małe kuchnie, powinny z niej zrezygnować i postawić na tradycyjne AGD. Jeśli jednak podejmie się decyzje o zakupie lodówki amerykańskiej, warte uwagi modele można zaleźć w rankingu lodówek side-by-side. Aktualny spis pokazuje najchętniej kupowane urządzenia, które cieszą się dobrymi opiniami faktycznych użytkowników oraz dostępne są w atrakcyjnej cenie. Spis aktualizowany jest na bieżąco, dzięki czemu zawsze znajdują się w nim najnowsze modele urządzeń.