Jeszcze do niedawna o tym, jaka będzie pogoda na następny dzień można było dowiedzieć się z serwisu po wiadomościach. To od podawanych tam informacji uzależniało się nie tylko strój na następny dzień do pracy czy szkoły, ale i plany dzienne. Dziś sprawdzenie pogody nie jest trudne. W telewizji powstały specjalne programy nadające ją niemal 24 godziny na dobę. Pogodę można również sprawdzić w Internecie. Co więcej, stacje meteorologiczne pozwalają na jej przewidzenie nie tylko na jeden, ale i na kilkanaście dni z rzędu. Jednak nie zawsze mamy czas czy możliwości, aby sprawdzić pogodę w telewizorze czy w Internecie. Wtedy z pomocą przychodzi stacja pogodowa. Określa ona aktualne warunki atmosferyczne i ustala prognozy na najbliższe dni. Zobacz jak wybrać dobrą stację pogodową.
Spis treści
- 1 Polecane stacje pogodowe
- 1.1 Najlepsza stacja pogodowa do 25 PLN
- 1.2 Najlepsza stacja pogodowa do 50 PLN
- 1.3 Najlepsza stacja pogodowa do 75 PLN
- 1.4 Najlepsza stacja pogodowa do 100 PLN
- 1.5 Najlepsza stacja pogodowa do 150 PLN
- 1.6 Najlepsza stacja pogodowa do 200 PLN
- 1.7 Najlepsza stacja pogodowa do 250 PLN
- 1.8 Najlepsza stacja pogodowa do 300 PLN
- 1.9 Najlepsza stacja pogodowa do 400 PLN
- 2 Czym jest stacja pogodowa?
- 3 Jak działa stacja pogodowa?
- 4 Funkcjonalności stacji pogodowych
- 5 Pomiar temperatury w stacji pogodowej
- 6 Pomiar wilgotności powietrza w stacji pogodowej
- 7 Pomiar ciśnienia przez stację pogodową
- 8 Ponadstandardowe funkcjonalności stacji pogodowych
- 9 Prognozowanie pogody
- 10 Komfort użytkowania stacji pogodowej
Polecane stacje pogodowe
Najlepsza stacja pogodowa do 25 PLN
Sencor SWS 11
Najlepsza stacja pogodowa do 50 PLN
Hama Termometr/Higrometr TH-130 czarny (001362610000)
Najlepsza stacja pogodowa do 75 PLN
Sencor SWS 50B Weather Station with Wireless Thermometer and Hygrometer
Najlepsza stacja pogodowa do 100 PLN
Stacja pogody TFA 30.5019.10
Najlepsza stacja pogodowa do 150 PLN
Stacja pogody Technisat Meteo (1CE)
Najlepsza stacja pogodowa do 200 PLN
Hama EWS-800
Najlepsza stacja pogodowa do 250 PLN
Oregon Biała (BAR208HG)
Najlepsza stacja pogodowa do 300 PLN
Bresser 4Cast CS Czarna (7001030)
Najlepsza stacja pogodowa do 400 PLN
Oregon Multi-Zone z trzema czujnikami RAR502 (156665)
Czym jest stacja pogodowa?
Stacja pogodowa jest małym i poręcznym urządzeniem. W swoim działaniu przypomina zewnętrzny termometr, który wskazuje pogodę w miejscu aktualnego pobytu. Pozwala ona na śledzenie pogody i dopasowanie do niej swoich planów. Dzięki temu, że podaje bardzo wiele parametrów, umożliwia również przewidzenie zmian w pogodzie oraz ich wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie. Trzeba jednak pamiętać, że podstawowa stacja pogodowa nie jest profesjonalnym urządzeniem meteorologicznym, stąd też może dokonywać niedokładnych pomiarów. Aby stacja mogła działać, konieczne jest zainstalowanie dodatkowych czujników. Poprawnie działająca będzie podawać pomiary podstawowych parametrów, takich jak: temperatura, ciśnienie czy wilgotność powietrza. Niektóre z modeli stacji pogodowych dodatkowo mogą wykazywać ilość opadów oraz kierunku i prędkość wiatru.
Stacja pogodowa jest urządzeniem, które może składać się z kilku elementów. W tych zaawansowanych do podstawowego pudełka dodawany jest miernik prędkości czy kierunku wiatru. Ze względu na swoje rozmiary nie nadają się one do stosowanie w małych mieszkaniach w bloku. Nawet umieszczone na zewnątrz, np. na balkonie mogą skazywać niedokładne pomiary. Tradycyjne stacje składają się natomiast z głównego urządzenia sterującego oraz czujników. Urządzenie sterujące wyposażone jest w wyświetlacz, na którym można śledzić informacje o pogodzie. Umieszcza się go w mieszkaniu. Czujniki w stacji pogodowej mogą być natomiast przewodowe i bezprzewodowe. Instaluje się je na zewnątrz pomieszczenia i to one odpowiadają za pomiar poszczególnych parametrów.
Jak działa stacja pogodowa?
Działanie stacji pogodowej opiera się na sygnałach radiowych, które są odbierane przez urządzanie. Najpopularniejsze stacje pogodowe odbierają sygnał DCF77 pochodzących z Niemiec. Pozwala on na automatyczne ustawienie czasu oraz daty. Szukając dokładnej stacji pogodowej, należy natomiast rozejrzeć się za tą odbierająca szwajcarski sygnał HGB. Tutaj jednak ważną informację jest to, że stacje łapią go tylko w trzech regionach Polski – krakowskim, warszawskim i gdańskim. Sygnał ten pozwala na określenie pogody na kilka kolejnych dni oraz podaje informacje o zagrożeniach pogodowych np. gwałtownych burzach.
Funkcjonalności stacji pogodowych
Szukając dobrej stacji pogodowej, przede wszystkim należy zwrócić uwagę, jakie funkcje związane z pogodą obsługuje urządzenie. Na rynku dostępne są stacje podstawowe, jak i z rozbudowanymi funkcjonalnościami. Trzeba więc się zastanowić jakie parametry pogodowe są dla nas ważne i wybrać urządzenie, które będzie je wskazywać. Jeśli chce się tylko znać temperaturę powietrza i ciśnienie zakup zaawansowanej stacji pogodowej będzie bezsensownym wydatkiem. Dodatkowe parametry wskazywane przez sprzęt będą nie tylko zbędne, ale również i zaciemnią odczyt tych dla nas najważniejszych.
Pomiar temperatury w stacji pogodowej
Pomiar temperatury powietrza to najbardziej podstawowa funkcja stacji pogodowej. Wyposażone są w nią nawet tanie urządzania. Nie oznacza to jednak, że w każdej stacji pomiar ten będzie wyglądał tak samo. Większość urządzeń pozwala na pomiar temperatury na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Aby można było mierzyć temperatur na zewnątrz, konieczne jest umieszczenie specjalnych czujników co najmniej 2 metry nad ziemią. Czujki nie powinny być również wystawiane na działanie intensywnych promieni słonecznych czy przeciągów – tylko to pozwala na dokładny pomiar temperatury.
Wybierając stację pogodową, dobrze jest również sprawdzić zakres pomiary temperatury. W dobrej jakości urządzeniach obejmuje od -50 do 70 stopni Celsjusza. W tanich stacjach pogodowych można spotkać się, z tym że dolna granica wynosi tylko -10 stopni Celsjusza. Taki zakres pomiaru nie będzie wystarczający dla typowych polskich zim. Dobrze jest także sprawdzić, czy stacja posiada opcje pomiaru minimalnej i maksymalnej temperatury powietrza. Zazwyczaj funkcjonalność ta można znaleźć w podstawowych modelach. Przydatną funkcjonalnością jest także wskazywanie odczuwalnej temperatury powietrza. Ta opcja jedna nie występuje w każdej stacji pogodowej. Z racji tego, że zależy ona również od siły wiatry i wilgotności urządzenie musi mierzyć również i te parametry, aby wskazywać temperaturę odczuwalną.
Elementem, którego nie można pominąć, jest także dokładność pomiaru. Pod tym parametrem kryje się granica błędu mierzenia temperatury. W dobrych stacjach pogodowych granica ta wynosi 0,5 stopnia Celsjusza. Jeśli stawia się na niskobudżetowe rozwiązanie, należy liczyć się z tym, że błędy mogą być większe i wynosić nawet 1 stopień Celsjusza.
Pomiar wilgotności powietrza w stacji pogodowej
Większość stacji pogodowych oprócz temperatury podaje również wilgotność powietrza, czyli ilość pary wodnej w atmosferze. Wilgotność mierzona jest zarówno na zewnątrz, jak i w domowych wnętrzach. Na tę pierwsza nie ma się wpływu, tą drugą można natomiast kontrolować. Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu powinna wynosić od 40 do 60 %. Jeśli jest niższa, można skorzystać z pomocny nawilżaczy powietrza.
Pomiar ciśnienia przez stację pogodową
W podstawowych stacjach pogodowych znajdziemy także możliwość pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Pomiar podawanych jest hektopaskalach (hPa) i ma istotne znaczenie dla meteopatów (osób wrażliwych na zmiany pogody). Funkcjonalność ta pozwala przygotować się na skoki ciśnienia i niekorzystny biomet, który może objąć się np. bólami głowy czy kiepskim samopoczuciem. Szukając dobrej stacji pogodowej, warto sprawdzić, czy wybrany model podaje ciśnienie maksymalne i minimalne dla podanego zakresu czasowego lub trendy w zmianach ciśnienia w postaci wykresu.
Ponadstandardowe funkcjonalności stacji pogodowych
Standardowe i tanie stacje pogodowe pokazują tylko podstawowe parametry. Dla osób, które chcą posiadać więcej informacji o panujących warunkach atmosferycznych, przeznaczone są zaawansowane stacje pogodowe. W zakresie ich działania wchodzi wskazywanie:
- siły i kierunku wiatru – stacje pogodowe mierzące te parametry przeznaczone są dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych, wymagają zainstalowania na dachu stacji meteorologicznej niewielkich rozmiarów, która będzie wskazywać kierunek i siłę wiatru, ewentualnie również ilość opadów; modele te wyposażone są w specjalne czujniki i mierniki;
- nasłonecznienia i promieniowania – modele wyposażone w takie opcje pozwalają na mierzenie promieniowania UV poprzez określanie czy jest ono niskie, czy wysokie; funkcjonalność ta łączona jest często z pomiarem nasłonecznienie, czyli ilością godzin świecenia słońca w ciągu dnia; urządzenia te wskazują godziny wschodu i zachodu słońca, a w niektórych modelach można również spotkać informacje o fazach księżyca;
- punktu rosy – pomiar ten obejmuje podanie temperatury, w jakiej para wodna ulega skropleniu i wytwarza mgłę; funkcjonalność ta przydatna jest głównie kierowcom.
Prognozowanie pogody
Zaawansowane stacje pogodowe służą nie tylko do wskazywania aktualnych warunków pogodowych, ale i prognozowanie tych, które mają nadejść. Tanie stacje pogodowe, które najczęściej można spotkać na sklepowych półkach, zazwyczaj prognozują pogodę na podstawie analizy tendencji zmian warunków atmosferycznych. Trzeba jednak pamiętać, że ta prognoza jest nie tylko niedokładna, ale krótkoterminowa. Szukając dokładnej stacji pogodowej, należy postawić na modele z prognozą meteotime. Jej uzyskanie jest możliwe dzięki sygnałowi HGB. Pozwala ona na przewidzenie pogody na trzy najbliższe doby.
Komfort użytkowania stacji pogodowej
Wybierając stacją pogodową oprócz jej parametrów technicznych oraz możliwości dobrze jest sprawdzić, czy będzie ona komfortowa w użytku. Z pomocą w wyborze odpowiedniego modelu przyjdzie ranking stacji pogodowych, który wskazuje najpopularniejsze modele, które cieszą się dobrymi opiniami użytkowników. Jeśli stacji chce się szukać na własną rękę, koniecznie trzeba sprawić takie elementy jak:
- wyświetlacz – jest on jedną z najważniejszych części stacji pogodowej; to na nim wyświetlają się informacje o dokonanych przez urządzenie pomiarach; w rankingu stacji pogodowych znajdziemy przede wszystkim modele z czarno-białym ekranem, jednak na rynku dostępne są także urządzenia z kolorowym wyświetlaczem; bez względu, którą opcję się wybierze, należy pamiętać, że wyświetlacz powinien być czytelny; symbole i liczby muszą być odpowiednio duże i jasne; dobrze jest także, gdy wyświetlacz jest podświetlany; pozwali to na łatwe odczytywanie pomiarów nad ranem czy o zmroku;
- język obsługi – szukając łatwej w obsłudze stacji pogodowej, należy wybierać tę, której język obsługi jest nam znany; pozwoli to na proste sterowanie urządzeniem i odczytywanie nadawanych komunikatów; w rankingu stacji pogodowych można odnaleźć te, które można obsługiwać w języku polskim;
- zasilanie – stacja pogodowa to urządzanie najczęściej zasilane bateryjnie; aby działała, potrzebuje kilku sztuk baterii od 2 do 4; osoby stykające oszczędnego rozwiązania mogą postawić na stacje pogodowa na baterię słoneczną lub na wodę; są one mało popularne, ale dostępne na rynku; dobrze jest wybierać modele, które posiadają wskaźnik poziomu baterii, dzięki temu można na bieżąco kontrolować, czy urządzenie nie jest rozładowane i działa poprawnie;
- łączność z czujnikiem – aktualnie na rynku dostępne są stacje pogodowe oferujące łączność bezprzewodową lub przewodową z czujnikami dokonującymi pomiarów; czujniki bezprzewodowe umieszcza się na zewnątrz i do działania nie potrzebują żadnych dodatkowych przewodów; jest to wygodne rozwiązanie pozwalające na umieszczenie tych dwóch elementów z dala od siebie w dogodnym dla pomiarów miejscu; stacje pogodowe z łączności przewodową do łączenia się z czujnikiem potrzebują kabla, co znacznie ogranicza możliwości rozstawienia urządzeń.