Ranking krajalnic. Top 10 najlepszych modeli. Jaka wybrać?

0
1115

Krajalnice to urządzenia, które pozwalają zastąpić tradycyjne noże. Dzięki nim równo można pokroić chleb ser czy wędlinę. Produkty kroi się zgodnie z własnymi preferencjami, wybiegając ich odpowiednią grubość. Możliwości, jakie dają domowe krajalnice, sprawiają, że cieszą się on dużą popularnością nawet w dobie, kiedy w sklepach możemy kupić pokrojony już chleb czy wędliny lub sery w plastrach. Jednak, aby móc w pełni wykorzystać potencjał krajalnicy konieczne jest wybranie odpowiedniego modelu. Nie jest to łatwe, bo na rynku dostępnych jest wiele urządzeń tego typu, które różnią się od siebie nawet tymi podstawowymi parametrami. Jeśli nie wiesz jak wybrać odpowiednią krajalnicę, sprawdź koniecznie, na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę.

Spis treści

Polecane krajalnice

Najlepsza krajalnica do 150 PLN

Sencor SFS 1000WH

Najlepsza krajalnica do 200 PLN

Clatronic MA 3585

Najlepsza krajalnica do 300 PLN

Severin AS 3915

Najlepsza krajalnica do 400 PLN

Ritter Fortis 1 (516.000)

Najlepsza krajalnica do 500 PLN

Philco PHFS 8000

Najlepsza krajalnica do 600 PLN

Graef EVO E21

Najlepsza krajalnica do 700 PLN

Graef VIVO V10

Rodzaje krajalnic kuchennych

Krajalnice zaliczane są do sprzętu kuchennego AGD. Na sklepowych półkach można znaleźć wiele urządzeń tego typu. Szeroka oferta sprawia, że krajalnice można dopasować do każdej kuchni, nawet tej, w której jest nie dużo miejsca. W zakresie tego kuchennego AGD producenci oferują:

  • krajalnice wolnostojące, czyli samodzielne, mobilne urządzenia; można je bez problemu przenosić i chować do kuchennych szafek; krajalnice wolnostojące zbudowane są z obrotowego noża, korpusu oraz podajnika; większość dostępnych modeli jest wielofunkcyjna, co oznacza, że pozwala na krojenie różnego typu produktów spożywczych; osoby, które szukają specjalistycznych krajalnic, mogą postawić na urządzenia dedykowane np. tylko do serów czy wędlin;
  • krajalnice do zabudowy, czyli urządzenia przeznaczone do schowania w szufladzie lub szafce – przytwierdzone tam na stałe; zabudowane są korpusem meblowym, przez co nie ma możliwości ich przenoszenia; krajalnice do zabudowy są drogimi sprzętami, a ich modeli na rynku nie ma ich wiele; mimo to warto rozważyć ich zakup, jeśli planuje się kuchnie w zabudowie, będą one nie tylko dopasowane do stylu mebli i pozostałych urządzeń, ale iż zapewnią cichą i bezpieczną pracę.

Producenci dzielą również krajalnice kuchenne ze względu na sposób działania. W tym zakresie wyróżniamy modele elektroniczne, które mogą występować w formie do zabudowy i wolnostojącej i w których działanie warunkuje dostęp do prądu elektronicznego. Alternatywą dla nich są proste krajalnice mechaniczne. Można na nich pracować bez dostępu do energii elektrycznej. Są one tanie i małe, działają podobnie jak tradycyjne noże, z tym że przyspieszają proces krojenia.

Budowa krajalnicy – jakość urządzenia

Chcąc kupić dobrą krajalnicę, przede wszystkim należy przyjrzeć się poszczególnym elementom jej budowy. To one w dużej mierze wpływają na komfort krojenia oraz mówią o trwałości sprzętu. Co do zasady każda kuchenna krajalnica składa się z dwóch podstawowych elementów. Są nimi: nóż obrotowy oraz podajnik.

Nóż obrotowy to element pozwalający na krojenie wybranych produktów spożywczych. Niezwykle istotną kwestią jest to, z jakiego materiału został on wykonany. W dobrej jakości krajalnicach stosowane są noże ze stali nierdzewnej lub tytanu. W wysokiej jakości urządzeniach znajdzie się natomiast noże obrotowe ze stali chromowo – węglowej, które są niezwykle trwałe. Innych materiałów nie należy brać pod uwagę, ponieważ nie zapewniają one należytej jakości. W przypadku noża w krajalnicy koniecznie należy również sprawdzić jego otrze. Standardem jest to hartowane, które zapewnia trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Należy również pamiętać, aby nóż dostosować do tego, jakie produkty chce się kroić w krajalnicy. Wielofunkcyjne urządzenia posiadają najczęściej jeden uniwersalny i ząbkowany nóż. Na rynku nie brakuje jednak zaawansowanych krajalnic, które pozwalają na wymianę noża i wyposażone są w cały zestaw tych specjalistycznych. Pozwalają one na krojenie odpowiednim ostrzem sera, wędlin, chleba czy warzyw. Osoby szukające zaawansowanych i specjalistycznych krajalnic przed zakupem powinny również sprawdzić średnicę noża. Od niej zależy, na jak duże kawałki będzie można kroić produkty spożywcze. Standardowe urządzenia mają ostrze o średnicy od 17 do 19 centymetrów, w bardziej zaawansowanych znajdziemy taka o ponad 30 centymetrach.

Przy zakupie krajalnicy swoja uwag należy również zwrócić na podajnik. Jeśli zależy nam na trwałym urządzeniu, dobrze jest wybrać to z podajnikiem stalowym, plastikowe, chociaż lżejsze są bardziej podatne na uszkodzenia i pękniecie. Krajalnica z plastikowym podajnikiem sprawdzi się w domowym i okazjonalnym użytku. Dbając o komfort krojenia, warto wybrać model z nachylonym podajnikiem i nożem. Pozwoli on na precyzyjniejsze krojenie oraz dociskanie produktów do ostrza.

Materiał wykonania ważny jest również w przypadku korpusu krajalnicy. Wpływa on nie tylko na design maszyny, ale i jej trwałość oraz solidność. W tym zakresie producenci oferują krajalnice z tworzywa sztucznego, które przede wszystkim swoje zastosowanie znajdują w domach. Są one lekkie, dzięki czemu bez problemu można je przenosić. Niestety ich wadą jest brak trwałości.  Bardziej wytrzymałe krajalnice tworzone są ze stali i metalu. Są one solidne, ale i ciężkie. Zazwyczaj wybierane są przez właścicieli lokali gastronomicznych czy sklepów. Wartymi uwagami modelami są też krajalnice ze składaną obudową. Sprawdza się one nawet w małej kuchni, ponieważ nie zajmują dużo miejsca.

Praca krajalnicy

Przy zakupie domowej krajalnicy nie bez znaczenia jest tryb jej pracy. W sklepach dostępne są dwa rodzaje krajalnic: działające ciągle lub przerwanie. Krajalnice działające ciągle pracują bez przerwy od ich włączenia. Te, które posiada tryb pracy przerywany, każdorazowo uruchamiają się poprzez naciskanie i puszczenie przycisku – uruchamiać należy je, nawet jeśli są włączone do prądu. Jest to bezpiecznie rozwiązanie. Urządzenia z trybem pracy przerywanej jak wynika z rankingu krajalnic, są tymi częściej wybieranymi. Jeśli nie chce się wybierać pomiędzy jednym a drugim rodzajem pracy, można kupić krajalnicę mającą dwa tryby pracy, które można dostosowywać do aktualnych potrzeb.

Grubość krojenia i moc krajalnicy

Krajalnica to urządzenie działające na prąd. Stąd też w jej przypadku, tak jak przy każdym urządzeniu elektrycznym mówimy o moc. W przypadku krajalnic do użytku domowego nie odgrywa ona za dużej roli. Większość modelu posiada moc w przedziale od 100 do 200 W. Przy zakupie należy sprawdzić, czy moc nie jest niższe. O ile moc nie jest kluczowym parametrem zakupu krajalnicy, to jest nim grubość krojenia. Dobrej jakości urządzenia wyposażone są w regulację grubości. Zakres zależny jest od modelu, ale im jest on większy, tym więcej możliwości daje krajalnica. Grubość krojenia zazwyczaj reguluje się specjalnym pokrętłem. W modelach, które można spotkać w rankingu krajalnic, występuje regulacja grubości od 0 do 15 milimetrów. Pozwala to na ustawienie odpowiedniej grubości do krojenia chleba, wędlin, serów czy warzyw takich jak pomidorów. W profesjonalnych krajalnicach zakres grubości krojenia jest o wiele większy i dochodzi nawet do 30 milimetrów.

Bezpieczeństwo

Dobra krajalnica to takie urządzenie, które zapewnia bezpieczeństwo pracy. Podstawą jest funkcja zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem. Opcja ta jest niezbędnym minimum nie tylko w domu, w którym mieszkają małe dzieci. Najczęściej występuje w postaci ochronnego przycisku. Sprawia on, że aby włączyć urządzenie, trzeba go najpierw przytrzymać i jednocześnie włączy maszynę.

Dodatkowe akcesoria

Wielu producentów wyposaża dobrej jakości krajalnice w dodatkowe akcesoria. Mają one zwiększyć komfort pracy oraz jej bezpieczeństwo. W dodatkowe funkcjonalności i gadżety zazwyczaj wyposażone są  urządzenia z wyższej półki cenowej. W zestaw wraz z urządzeniem wchodzą m.in.:

  • ostrzałki do noża – narzędzie to ułatwiają ostrzenie noża obrotowego zamontowanego w krajalnicy;
  • tacka na pokrojone produkty – jest to taka umieszczona z tyłu urządzenia, na nią spadają pokrojone produkty, dzięki temu nie trafiają na kuchenny blat;
  • osłona palców – krajalnica potrafi być niebezpiecznym urządzeniem; źle używana stanowi spore niebezpieczeństwo dla palców; dobrze wiedzą o tym producenci i dobre modele zaostrzają w specjalną konstrukcję podajnika z przesuwaną ochroną palców; dzięki temu użytkowanie krajalnicy jest bezpieczniejsze;
  • mocowania do blatu – jak wynika z rankingu krajalnic, najpopularniejsze są urządzenia przenośne, które po zakończonej pracy można schować  kuchennej szafce; w związku z tym warto zakupić krajalnicę, która będzie nie tylko łatwa w przenoszeniu, ale stabilna; z pomocą przechodzi wtedy opcja przymocowania jej do blatu stołu lub kuchennego blatu; dzięki temu nie będzie się ona ślizgać, a przez to i stwarzać dodatkowego niebezpieczeństwa podczas krojenia; alternatywą dla tego rozwiązania są antypoślizgowe nóżki;
  • lampki kontrole – dobrej jakości krajalnice wyposażone są również w lampki kontrolne; pozwalają one sprawdzić, kiedy urządzenie jest włączone i gotowe do działania; ta funkcjonalność również ma podwyższyć bezpieczeństwo używania sprzętu.

Ile kosztuje krajalnica?

Cena krajalnicy zależy od jej zaawansowania. Uniwersalny model bez dodatkowych funkcji i akcesoriów można zakupić za około 100 złotych. Bardziej zaawansowane krajalnice z dodatkowymi nożami czy akcesoriami to wydatek rzędu ok. 200-300 złotych. Najdroższymi urządzeniami są te profesjonalne oraz do zabudowy. Ich ceny dochodzą nawet do 5000 złotych. Trzeba jednak zaznaczyć, że profesjonalne krajalnice zazwyczaj nie są potrzebne do użytku domowego. Nie tylko posiadają wiele funkcji, których  się nie wykorzysta, ale i mają duże rozmiary, przez co trudno je pomieścić w kuchni.

Ranking krajalnic – jak wybrać dobre urządzenie?

Szukaj dobrego modelu, który sprawdzi się w domowych warunkach, można kierować się podpowiedziami rankingu krajalnic. Spis pokazuje aktualnie najchętniej kupowane urządzenia, które dodatkowo cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. Obejmuje on zarówno modele podstawowe w bardzo atrakcyjnych cenach, jak i bardziej zaawansowane krajalnice, które dobrze spiszą się w kuchniach pasjonatów gotowania. Ranking będzie dużą pomocą szczególnie dla tych osób, które nie znają się na kuchennych sprzętach.

[Głosów:5    Średnia:4.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here