Opalanie jest przyjemnie, jednak wiąże się z dużym ryzykiem, bowiem oparzenia słoneczne to tylko początek. Nadmierna ekspozycja na słońce przyspiesza starzenie skóry i może wywołać nowotwór. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, jakie kosmetyki należy stosować, aby opalanie było bezpieczne.
Spis treści
Przygotowanie przed opalaniem
Warto uzmysłowić sobie, że kosmetyki do opalania to nie wszystko. Dbanie o skórę zaczyna się jeszcze przed wyjściem na słońce. W jaki sposób? Przede wszystkim należy mieć na uwadze kondycję skóry. Wysuszona i podrażniona będzie bardziej skłonna do poparzeń od skóry nawilżonej i jędrnej.
Poza tym należy też zachować pewne środki ostrożności, m.in. warto jest nosić kapelusz oraz okulary. Trzeba pamiętać również o nawadnianiu organizmu.
Kosmetyki do opalania
Kosmetyki do opalania mają dwa zasadnicze zadania: ochrona przed promieniami UVA/UVB oraz odżywienie skóry. Z tego powodu na szczególnej uwadze należy mieć dodatki takie jak witamina E i C oraz olej słonecznikowy. Takie połączenie chroni skórę przed uszkodzeniami i zapewnia jej promienny wygląd. Jeżeli planujesz kąpiel w morzu lub innym akwenie, wybierz kosmetyk wodoodporny.
Kosmetyki po opalaniu
Na bezpieczne opalanie mają też wpływ kosmetyki stosowane tuż po nim. W tym wypadku można mówić o kilku rodzajach produktów.
Jeżeli skóra została podrażniona przez słońce, należy zmniejszyć uczucie dyskomfortu za pomocą balsamu łagodzącego. Dobrze, aby był bogaty w witaminę E oraz alantoinę. W złagodzeniu stanu zapalnego pomogą też D-pantenol i olej winogronowy. Kiedy podrażnienie jest dość poważne, regenerację przyspieszy żel aloesowy. Ważne, aby miał zawartość aloesu powyżej 90%.
Po opalaniu, nawet jeśli nie doszło do oparzenia, trzeba skórę zabezpieczać. Jest ona w tym czasie dość wrażliwa. Należy więc używać kremu z wysokim filtrem (minimum SPF 20).
A kiedy opalenizna jest ładna i skóra niepodrażniona, warto jest ją podkreślić nawilżającym preparatem. Dodatek masła kakaowego nada karnacji przyciągającego oko blasku.
Kosmetyki dostosowane do karnacji
Aby bezpiecznie się opalać, należy kosmetyki do opalania dopasować również do karnacji, a raczej jej fototypu.
Wyróżniamy 4 różne fototypy, przy czym typ 1 odnosi się do najjaśniejszej karnacji, a typ 4 do cery oliwkowej. Ogólna zasada mówi: im jaśniejsza cera, tym większe ryzyko oparzeń. W związku z tym ludzie o jasnej karnacji powinni stosować kremy z filtrem SPF minimum 20. Ludzie z ciemniejszą skórą mogą sobie pozwolić na mniejszą moc preparatu. Warto też podkreślić, że im ciemniejsza cera, tym łatwiej o opaleniznę. Niemniej nie będzie ona aż tak widoczna jak w typie 1 lub 2.