Nocne skurcze nóg, są znacznym pogorszeniem komfortu życia. Przypadłość ta nie tylko wybudza nas w nocy, ale będzie wpływało na całodzienny tryb życia. Ze względu na brak snu w nocy, będziemy zmęczeni w dzień. Często będziemy przez to wykonywali drzemki w ciągu dnia, co spowoduje, że nie będziemy mogli spać w nocy. Ciągłe zmęczenie i dodatkowo przeszywający ból, który sprawia, że nie możemy poruszyć kończyną. Nie brzmi to zbyt zachęcająco. Niestety wiele osób zmaga się regularnie z bolesnymi i uciążliwymi nocnymi skurczami nóg. Jaka jest ich przyczyna i co można zrobić, aby zapobiec tej przypadłości.
Brak aktywności fizycznej
Ból w trakcie skurczu jest bardzo dokładnie zlokalizowany. Pasmo mięśniowe, które napina się i jednocześnie nie może się rozluźnić powoduje przeszywający ból podobny do ukłucia szpikulcem w miejscu skurczu. Najczęściej występuje on i jest odczuwalny w łydkach, na wysokości kostki oraz stopach. Rzadziej dotyczy mięśnia udowego, który jest większy i o wiele bardziej rozbudowany. Skurcze nóg dotyczą większości z nas, lecz występują częściej u osób po 50-tym roku życia. Badania wskazują, że tendencja ta jednak przesuwa się w stronę osób młodszych. Przyczyną tego stanu jest dzisiejszy tryb życia. Zdarza się, że w tygodniu osoby pracującej, nie jest zaplanowana ani jedna aktywność fizyczna. Przez 8 godzin pracy siedzącej zbijamy i nadwyrężamy naszą strukturę mięśniową. Czas odpoczynku spędzany na kanapie naszym mięśniom nie służy. W dzisiejszym świecie aktywność fizyczna odbywa się zbyt rzadko, pojawiają się skurcze mięśni, które w ten sposób wołają do nas, że są nie rozciągnięte, nie wykorzystane czy nawet wcale nie używane.
Niedobór magnezu
Inną przyczyną pojawiania się skurczy nóg jest niedobór magnezu. Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Bez niego nasze serce, mięśnie, mózg oraz cały układ nerwowy nie działają prawidłowo. Magnez odgrywa istotną rolę w aktywności wielu enzymów, które uczestniczą w prawidłowym metabolizmie komórki. Niestety, istnieje wiele czynników, które wpływają na to, że powstają jego niedobory. Niemal każdy z nas chociaż raz w życiu odczuł skutki braku tego cennego minerału. Niedobór magnezu objawia się bolesnymi skurczami, często nocnymi, a także występującymi w ciągu dnia, zarówno podczas wysiłku, jak i w spoczynku. Spowodowane jest to nadmierną pobudliwością nerwowo-mięśniową spowodowaną brakiem modulacji ze strony magnezu, skurczom może towarzyszyć także drżenie mięśniowe. Objawy te występują częściej latem niż zimą. Nasz organizm poprzez mechanizm pocenia się usuwa większe ilości wspomnianego magnezu, ale również potasu i sodu. Należy uzupełniać ich niedobory nie tylko po aktywności fizycznej, ale i upalnych dniach. Można to robić przyjmując preparaty z magnezem, np.: https://www.doz.pl/apteka/k4323-Magnez.
Zgięcie podeszwowe
Kolejną przyczyną skurczów jest tzw. zgięcie podeszwowe. Kiedy palce przez długi czas są ściągnięte, nawet małe ruchy stóp mogą wywołać skurcz. Skurcze mogą także pojawić się, gdy w pracy siedzimy z nogą założoną na drugą nogę lub chodząc przez cały dzień na wysokim obcasie. Taki ucisk sprawia, że do mięśni dopływa mniejsza niż zawsze ilość krwi. Aby przeciwdziałać skurczowi, warto nogi rozmasować przed położeniem się spać. Dodatkowo kładąc się spać na plecach, mimowolnie wyciągamy palce stóp do dołu. Tym sposobem “skracamy” mięśnie łydek i wywołujemy skurcze. Jest to zachowanie szczególnie często obserwowane u kobiet. Utrzymywanie palców w pozycji pionowej, tak jakbyśmy stali, może zapobiec powstaniu skurczu.
Nadmiar witaminy D
Skurcze nóg nie zawsze oznaczają przeciążenie mięśni. Witamina D reguluje pracę układu nerwowego. Dobrostan, który osiągamy w słoneczne dni powoduje, że organizm jest wysycony w ten składnik. Można powiedzieć, że układ nerwowy jest wtedy pobudzony i poprawione jest jego działanie. Z tego powodu słabsze bodźce mogą wywołać skurcz mięśnia, który jest z układem nerwowym nierozerwalnie połączony. Jeśli jest to sytuacja jednorazowa nie mamy się czym martwić. Jeśli powtarza się zbyt często warto próbować rozciągać i rozmasowywać mięśnie. Jeśli to nie pomoże będzie trzeba zwrócić się o pomoc do lekarza.
Miażdżyca i inne choroby towarzyszące
Nocne skurcze nóg mogą być spowodowane wieloma chorobami towarzyszącymi. Jedną z nich jest miażdżyca. Miażdżyca jest chorobą tętnic prowadzącą do zwężania i zamykania ich światła, co upośledza przepływ krwi. To choroba, jeśli dotyka kończyny dolne, na początku objawia się właśnie bólami nóg. Skurcze będą jednym z jej symptomów. Miażdżycy nie należy bagatelizować. Nieleczona może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy w skrajnych przypadkach do amputacji nogi. Na częste skurcze nóg skarżą się też osoby z cukrzycą, nadciśnieniem, artretyzmem czy chorobami układu oddechowego.
Jeśli nie potrafimy sami zidentyfikować przyczyny nocnych skurczów nóg, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Ustalenie pierwotnej przyczyny i wykluczenie lub odpowiednie zaopatrzenie przyczyn chorobowych pozwoli wymyślić sposób, dzięki któremu będziemy mogli spać w nocy bez bolesnych skurczów kończyn dolnych.
Artykuł sponsorowany.