Brak miesiączki, powiększenie i bolesność piersi, gorsze samopoczucie są najczęściej symptomami ciąży. Zazwyczaj dla kobiety, a także całej rodziny jest to powód do radości, niejednokrotnie wiąże się z nadzieją na długo oczekiwanego potomka. Czy jednak zawsze te pierwsze objawy oznaczają radość w rodzinie?
Spis treści
Ciąża pozamaciczna
Pierwsze badanie USG zazwyczaj potwierdza przypuszczenia matki oraz lekarza prowadzącego. Niestety w 2 % przypadków zamiast radości pojawia się przerażenie, strach i niedowierzanie. Okazuje się, że zamiast prawidłowo rozwijającego się płodu w organizmie kobiety zagnieździła się ciąża pozamaciczna, którą koniecznie trzeba usunąć, by nie zagrażała życiu nosicielki. Ciąża pozamaciczna rozwijać może się w różnych miejscach dróg rodnych kobiety. Mogą to być jajniki, jajowody, szyjka macicy a nawet jama brzuszna. Bez względu na miejsce usytuowania jest to stan zagrażający życiu kobiety, zwłaszcza gdy nie zostanie w porę zdiagnozowana i nie zostanie podjęte leczenie.
Czym jest ciąża pozamaciczna?
W wyniku połączenia komórki jajowej i plemnika powstaje zygota. Po zapłodnieniu w 98 % przypadków zygota wędruje do macicy i tam rozwija się jako najpierw zarodek, a następnie zdrowy płód. Ciąża taka kończy się szczęśliwym rozwiązaniem i urodzeniem zdrowego dziecka. Jeśli chce się wiedzieć czym jest ciąża pozamaciczna, trzeba przyjrzeć się sposobom jej powstania. Gdy zarodek zagnieździ się w jajnikach, szyjce macicy lub w jamie brzusznej, mówi się o ciąży pozamacicznej.
Przyczyny ciąży pozamacicznej
Do ciąży pozamacicznej dochodzi w przypadku, gdy kobieta ma wadliwie zbudowane jajowody- są one zwężone lub ze zrostami. Wady mogą powstać także w wyniku chorób układu rozrodczego: zapalenia przydatków, infekcji chlamydią lub rzeżączką. Innym powodem mogą być infekcje paciorkowcem. Nieleczone infekcje poprzedzające ciążę prowadzą do zapalenia przydatków, a to sprzyja powstaniu ciąży pozamacicznej.
Objawy ciąży pozamacicznej
O tym, że ciąża nie rozwija się prawidłowo kobieta dowiaduje się w czasie badania USG. Powodem do niepokoju powinny być plamienia oraz bóle podbrzusza usytuowane w jednym miejscu ( tam gdzie rozwija się ciąża pozamaciczna) Im szybciej kobieta zorientuje się, że to, co brała za prawidłowo rozwijającą się ciążę, tak naprawdę zagraża jej życiu, tym leczenie będzie łatwiejsze.