Czy C++ ma przyszłość?

0
417

C++ wieszczony jest upadek od co najmniej kilku lat, a jednak ten język programowania dalej żyje i ma się dobrze. Można jednak zrozumieć, skąd wpływają wątpliwości wielu ludzi – ofert pracy dla programistów posługujących się tym językiem jest znacznie mniej, niż chociażby w przypadku Javascript. Czy oznacza to w takim razie, że trzeba się już powoli szykować na koniec C++ i nie warto uczyć się tego języka? Jaka czeka go przyszłość?

Dlaczego C++ zaczął zanikać?

Trzeba powiedzieć sobie wprost, że C++ jest językiem programowania stosunkowo trudnym. Już same typy wzorów C++ mogą przekroczyć możliwości przeciętnej osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z programowaniem.

Wobec tego C++ ne nadaje się jako pierwszy język programowania dla początkującego programisty. Z kolei później też niekoniecznie warto się go uczyć,  skoro łatwiejszy język daje więcej możliwości zatrudnienia.

Jednak gdyby chodziło tylko o sam poziom trudności, nie byłoby tak źle. Znacznie bardziej problematyczny jest fakt, że to samo, co kiedyś robiło się przy użyciu C++, można teraz zrobić szybciej i łatwiej za pomocą innych języków. Biorąc pod uwagę, że czas to pieniądz i zawsze jest go za mało, nic dziwnego, że większość firm decyduje się na kodowanie w innych językach.

Zastosowania C++

To, że w wielu przypadkach C++ zostało już zastąpione innymi językami, nie oznacza, że wciąż nie jest ono w pewnych sytuacjach najlepszym wyjściem. Ten język wciąż wykorzystuje się bardzo powszechnie. Między innymi stanowi on część kodu kilku popularnych silników do tworzenia gier, a także aplikacji takich jak Photoshop czy produkty z serii Microsoft Office. Przy jego pomocy stworzono także większość systemów operacyjnych, na przykład bardzo miło wspominany Windows 7.

Najważniejsze, co trzeba wiedzieć o C++, to fakt, że jest to język niezwykle wydajny. Nie ma lepszego rozwiązania, kiedy konieczne jest przetwarzanie olbrzymich ilości danych.

Przyszłość C++

Nie da się ukryć, że z roku na rok C++ cieszy się coraz mniejszą popularnością. Nie oznacza to jednak, że trzeba się od tego języka odwracać i nie warto się go już uczyć. Całkowite zaniknięcie C++ jest mało prawdopodobne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest on bardzo przydatny chociażby w VR, czyli technologii, która lata świetności ma dopiero przed sobą.

Jeśli więc zobaczyliśmy typy wzorów C++ i zraziliśmy się do tego języka – warto dać mu drugą szansę (najlepiej już po poznaniu podstaw programowania na przykładzie innego języka). Jest on co prawda trudniejszy niż niektóre alternatywy, ale są także osoby, które lubią w nim pisać i uważają go za ciekawy i użyteczny język.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here