Czy nasze ubranie może mieć rzeczywisty wpływ na środowisko, w którym żyjemy? Jak się okazuje – tak! Co więcej, to właśnie Ty masz wpływ na to, jak będzie kształtować się przyszłość globalnych zasobów wody i lasów na świecie. Zastanawiasz się, jak to możliwe? O tym więcej w naszym artykule o bawełnie bio!
Ochrona środowiska – moda w zgodzie z naturą
Z roku na rok rośnie świadomość znanych marek w zakresie ochrony środowiska, dlatego coraz częściej na rynek trafiają produkty, stworzone z myślą o trendzie eko. Dotyczy to choćby sposobów, jakich firmy używają w celu promowania swoich marek – sklepy zapraszają klientów do przynoszenia zużytych sprzętów i ich wymiany na nowe oraz aktywnie promują zabieranie na zakupy własnych opakowań, kubków czy toreb. Zmiany, które sprzyjają ochronie fauny i flory na dobre zawitały również do świata mody, w którym coraz częściej produkowane są ubrania z tkanin pochodzących z upraw ekologicznych. Z punktu widzenia klienta, najważniejsze jest być świadomym konsumentem i wiedzieć, co znajduje się w składzie ubrań, które kupujemy. Wybieraj więc mądrze – sięgaj po ubrania, które wyprodukowano w zgodzie z naturą (a więc mają stosowne certyfikaty). Czy ekologiczne materiały oznaczają w tym przypadku gorszą jakość? Zdecydowanie nie! Bawełna bio jest delikatniejsza w dotyku, ale trwalsza, a jednocześnie bezpieczna dla alergików ponieważ do jej wyprodukowania nie używa się pestycydów. Świetnym przykładem firmy działającej w zgodzie z naturą jest marka Tchibo, w której aż 86% bawełny posiada certyfikaty, świadczące o tym, że pochodzi ona ze zrównoważonych upraw. W praktyce oznacza to, że dziś można być nie tylko modnie ubranym, ale dzięki swoim świadomym wyborom, przyczynić się do ochrony środowiska. Bądź fair dla natury! Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://www.tchibo.pl/bawelna-ekologiczna-ze-zrownowazonych-zrodel-c400107041.html.
„Zacznijmy wszystko od nowa. Przyroda postępuje tak każdego roku.” Valeriu Butulescu |
Bawełna bio – jak wygląda produkcja?
Bawełna ekologiczna (nazywana również bawełną bio), w porównaniu do konwencjonalnej, jest wytwarzana w sposób całkowicie naturalny. Do jej produkcji, nawożenia oraz ochrony wykorzystuje się wyłącznie naturalne (a tym samym biodegradowalne) substancje, takie jak kwasek cytrynowy, czosnek, obornik i papryczki chilli. Niekiedy plantatorzy chętnie korzystają także z pożytecznych owadów, które pomagają im zwalczyć szkodniki.
Czy wiesz, że…
oficjalnie, gleba może być nazywana ekologiczną jedynie po upływie minimum 3 lat kwarantanny? Oznacza to, że przez ten czas, nie można jej zanieczyszczać żadnymi środkami chemicznymi. |
Kolejną, kluczową zaletą bawełny bio, jest jej bezpieczeństwo zarówno dla środowiska, jak i dla osób odpowiedzialnych za jej uprawę. Jest to bezpośredni rezultat wyeliminowania z produkcji wszelkich toksycznych substancji, które mogłyby zagrażać zdrowiu, a nawet życiu ludzi i zwierząt.
GOTS a ochrona lasów i środowiska
Z ochoną lasów, środowiska naturalnego i uprawą bawełny bio, nierozerwalnie łączy się Global Organic Textile Standard (GOTS), czyli certyfikat, który jest oficjalnym potwierdzeniem, że dana firma przestrzega praw pracowników z krajów trzeciego świata. Co więcej, ubrania, które posiadają ten certyfikat, są gwarancją bezpieczeństwa dla przyrody, a także zdrowia i życia ludzi.
Bądź więc świadomym konsumentem – wybieraj jedynie te produkty, które pochodzą ze zrównoważonych upraw oraz posiadają certyfikaty, świadczące o tym, że powstały w zgodzie z naturą.
Chcesz być fair wobec środowiska? – Zacznij od swoich codziennych wyborów! Uważnie czytaj informacje na metkach, a zamiast foliówek, na zakupy zawsze zabieraj ze sobą torby materiałowe (są nie tylko praktyczne, ale też bardzo trendy!). I coś jeszcze: zakręcaj kran podczas mycia zębów, a zamiast długiej kąpieli w wannie pełnej wody, weź szybki prysznic. Dlaczego? Ponieważ – jak wynika z aktualnego raportu UNICEF i WHO – co trzeci człowiek na świecie nie ma zapewnionego dostępu do wody pitnej! Nie marnujmy jej więc tak bardzo.
Artykuł sponsorowany.