Doniczki na storczyki

0
375

Marzysz, aby w Twoim mieszkaniu zagościły storczyki. Kwiaty urzekające swoim kształtem i barwami. Wiesz jednak, że to kwiaty wymagające pewnych zasad hodowli. A co najistotniejsze, że powinny się rozwijać w doniczkach przeznaczonych właśnie dla storczyków.

Ze sklepu przynosisz je w osłonkach, teraz czas na doniczki na storczyki oraz przestrzeganie kilku zasad.
Przed rozpoczęciem domowej uprawy storczyków warto pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze, rośliny te wymagają dużej ilości światła. W ciemnych mieszkaniach nie będą czarować pięknem swoich kwiatów. Po drugie, storczyki rosną w taki sposób, że wymagają dostępu powietrza do korzeni.

Dlatego doniczki do storczyków muszą być jak najbardziej przewiewne. Popularne storczyki Phalaenopsis amabilis mają dodatkowe wymaganie – osłonki czy doniczki do storczyków powinny być przezroczyste, czyli wykonane albo ze szkła, albo transparentnego tworzywa sztucznego. Dostęp światła do korzeni wspomaga ich rozwój (proces fotosyntezy), poza tym w takim jasnym środowisku zginą potencjalne patogeny, jak na przykład grzyby.

Inne często spotykane storczyki nie wymagają przezroczystych doniczek. Najczęściej storczyki uprawia się w typowych doniczkach wykonanych z tworzywa sztucznego lub doniczkach ceramicznych. Pierwsze pojemniki oferowane są w wersji przepuszczającej światło, aczkolwiek również kolorowej. Zachowanie przezroczystości pozwala na dotarcie światła do systemu korzeniowego. Dużymi wymaganiami świetlnymi charakteryzują się storczyki z rodzaju Dendrobium. Jednak pozostawienie ich w miejscu, do którego bezpośrednio dociera promieniowanie słoneczne także nie jest wskazane. Może przyczynić się do powstania poparzeń. Ponadto doniczki plastikowe są lekkie i mało stabilne. Doniczki plastikowe na skutek nasłonecznienia szybko się podgrzewają, a to z kolei wywiera niekorzystny wpływ na rozwój storczyka.

Doniczka dla storczyka. jak widać, to ważna do rozstrzygnięcia kwestia zanim zdecydujesz się na uprawę tej niezwykłej rośliny. Storczyk bowiem ma nietypowe, bo powietrzne korzenie. Storczyki nie potrzebują ziemi, by rosnąć. W środowisku naturalnym kwiat ten przyczepia się do gałęzi, na której rośnie; jest tzw. epifitem. Kiedy rośnie w doniczce, może wypuszczać korzenie również poza nią i nie należy się tym martwić, bo to „zachowanie” zupełnie normalne.

W przezroczystej doniczce dla storczyka zdecydowanie łatwiej jest oceniać stan korzeni i w porę przeciwdziałać ewentualnym nieszczęściom, kiedy możesz zobaczyć, w jakim stanie aktualnie znajdują się korzenie naszej wypielęgnowanej roślinki.

Jest to ważne szczególnie po przesadzeniu czy przestawieniu jej w inne miejsce, co oczywiście może wpływać na nią dobrze lub źle. Najlepszym wskaźnikiem jej stanu są jednak nie liście czy kwiaty, ale właśnie korzenie, które tak bujnie rosną.

otoli.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here