Druk broszur – na co zwrócić uwagę przygotowując broszurę do druku

0
322

Usługa druku broszur nadal jest bardzo popularna. Pojęcie broszury pochodzi z języka francuskiego i generalnie określa produkt poligraficzny o małej objętości, zajmujący nie więcej niż 48 stron. Zazwyczaj jest to publikacja o treści informacyjnej, biznesowej lub propagandowej. Jest to druk, który często jest walcowany, by można go było złożyć wg szablonu. W zależności od potrzeb istnieje kilka tradycyjnych sposobów składania drukowanych broszur.

Do czego służą broszury?

Broszury są najczęściej dokumentami promocyjnymi, używanymi głównie w celu przedstawienia firmy lub organizacji. Mogą także promować konkretne produkty lub usługi informując potencjalnych klientów o korzyściach wynikających z zakupu reklamowanego produktu i zamówienia usługi. Broszury są dystrybuowane na wiele sposobów: rozdawane osobiście, pocztą lub umieszczane w stojakach na broszury w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Często stanowią dodatki do większych publikacji, np. magazynów czy gazet.

Najczęstszym rodzajem broszur na jednym arkuszu są broszury drukowane na obu stronach arkusza, a następnie składane na pół lub na trzy części. Możliwe są inne szablony składania broszur: w akordeon, w literę Z, C itp. Większe broszury, zawierające na przykład szczegółowe mapy lub liczne zdjęcia mogą być składane więcej razy. Broszury książkowe składają się z wielu arkuszy, zszywanych na kilka sposobów lub nawet oprawionych jak książka w miękkiej okładce.

Druk broszury

Ze względu na promocyjny charakter drukowane broszury są często wytwarzane w czterokolorowym procesie na grubym, błyszczącym papierze. Przy małych nakładach firma może zdecydować się na druk cyfrowy na drukarce komputerowej we własnym zakresie, jednak druk offsetowy jest znacznie lepszym wyborem przy większych nakładach i daje zdecydowanie lepszy efekt.

Jak przygotować broszurę do druku

Zanim prześlesz plik z projektem broszury do drukarni, a najlepiej jeszcze zanim przystąpisz do projektowania broszury, porównaj oferty firm oferujących druk broszur, a po wybraniu z twojego punktu optymalnej zapoznaj się dokładnie z wymogami, jakie musi spełniać plik zawierający projekt. Dzięki temu po pierwsze uzyskasz produkt taki jaki Cię interesuje, unikniesz niespodzianek i nie będziesz musiał dwa razy projektować tej samej publikacji. Podstawowe parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę to format strony, marginesy oraz spady. Niektóre drukarnie oferują gotowe do pobrania szablony, które wystarczy tylko wypełnić informacją i ilustracjami. Jeżeli nie masz dostępu do szablonu, zwróć szczególnie uwagę na spady i marginesy.

Spady i marginesy w druku broszury

Spady określają, o ile większy od docelowego powinien być obszar drukowanej broszury zadrukowany, gwarantując, że po docięciu broszury do formatu nie pojawi się niezadrukowany brzeg strony (nazwijmy to zewnętrzną dokładnością gilotyny). Zwykle spady mają szerokość 2 – 3 mm i o tyle większe powinny być obszary wypełnione barwą lub zdjęcia. Natomiast jeżeli obszar zadrukowany barwą nie dochodzi do brzegów formatu, można wybrać wielkość spadów – 0 mm. Z drugiej strony marginesy określają, jak daleko od brzegów użytku powinny znaleźć się wszelkie istotne informacje – przede wszystkim tekst, żeby po przycięciu nie okazało się, że gilotyna odcięła ich część (możesz szerokość marginesu traktować jako wewnętrzną dokładność gilotyny). Oczywiście dobrze jest stosować szersze marginesy niż to, co wynika z dokładności druku dając projektowi odpowiednie światło.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here