Kiedy zdecydujemy się na rozpoczęcie pracy w formie samozatrudnienia, musimy rozważyć kilka podstawowych kwestii. Bardzo ważną rzeczą będzie podjęcie decyzji odnośnie miejsca, w którym będziemy wykonywali naszą działalność gospodarczą. Kiedy jest to praca polegająca na udzielaniu korepetycji czy sprzedaży internetowej, to wystarczy nam pokój w mieszkaniu, ale kiedy chcemy prowadzić działalność produkcyjną, może się okazać, że nasze mieszkanie nie spełnia po prostu wymogów.
Kiedy mamy już pewność co chcemy robić, na czym będzie opierała się nasza działalność gospodarcza i mamy miejsce, w którym będziemy ją prowadzili, to musimy wiedzieć gdzie będziemy odprowadzać składki z tytułu ubezpieczeń społecznych. W naszym kraju istnieją tylko dwie opcje odnośnie obowiązkowego ubezpieczenia. Jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Płatnikiem ZUS może być każdy, żeby być ubezpieczonym w KRUS trzeba spełniać pewne wymogi – czyli prowadzenie działalności rolniczej, być hodowcą czy na przykład producentem warzyw i owoców. Wszystkiego można się dowiedzieć w regionalnych oddziałach tych placówek lub bezpośrednio podczas rejestracji firmy.
Kiedy rozwiążemy te wszystkie kwestie, możemy przystąpić do rejestracji naszej działalności gospodarczej. Jeżeli jesteśmy pełnoletni i posiadamy obywatelstwo polskie lub innego kraju Unii Europejskiej możemy od razu przystąpić do rejestracji.
Możemy dokonać tego na trzy sposoby. Pierwszym jest złożenie wniosku osobiście za pośrednictwem strony internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Musimy na tej witrynie wypełnić bardzo przejrzysty wniosek. Oprócz wpisania danych swoich musimy podać również kod, bądź kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Są to po prostu numery odpowiadające rodzajowi wykonywanej działalności. Trzeba wybrać jak najbardziej zbliżony do charakteru, który będzie miała wykonywana nasza działalność gospodarcza. Musimy pamiętać, że możemy podać kilka numerów PKD i nie musimy ograniczać się tylko do jednego rodzaju działalności. Dzisiejszy świat jest bardzo dynamiczny i nie dziwi nikogo, że ktoś sprzedający komputery prowadzi również skup makulatury. Musimy mieć świadomość, że nasza przyszła firma może się rozwijać czasami w zupełnie innym kierunku niż zakładaliśmy na początku.
Oczywiście wszelkie zmiany mogą być dokonywane w późniejszym terminie i nie są obciążone żadnymi kosztami. Cała rejestracja i późniejsze zmiany i korekty są darmowe. Po zarejestrowaniu się na portalu CEIDG i zatwierdzeniu naszego wniosku, następuje jego rejestracja. Powiadomione o tym fakcie zostają pozostałe urzędy takie jak ZUS bądź KRUS, Urząd Skarbowy oraz zostaje wysłany wniosek o nadanie numeru REGON.
Drugą metodą rejestracji naszej firmy jest droga telefoniczna, urzędnik odbiera od nas dane i sam wprowadza je do wniosku. Po zatwierdzeniu otrzymujemy kod rejestracyjny, który musimy wprowadzić.
Trzecią i najczęściej wybieraną metodą podczas pytania gdzie założyć działalność gospodarczą jest po prostu Urząd Miasta bądź Gminy odpowiedni ze względu na nasz adres zamieszkania. Tam pracownik pomoże złożyć wniosek w formie papierowej.
Gdzie założyć działalność gospodarczą?
[Głosów:0 Średnia:0/5]