Jak dbać o drogę z płyt jezdnych zimą?

0
193

Latem rozpocząłeś budowę domu i prace przeciągnęły się do zimy? Pamiętaj więc, aby zabezpieczyć ułożoną wcześniej drogę z płyt drogowych – zwłaszcza, jeśli wybrałeś tradycyjne rozwiązanie i dojazd do Twojej posesji powstał z płyt betonowych lub ażurowych.

Droga z płyt betonowych w okresie zimowym

Wbrew powszechnej opinii, beton nie jest materiałem odpornym na warunki zimowe. Wilgoć, mróz oraz drobinki soli wnikają w chropowatą powierzchnię i sprawiają, że nawet niewielkie szczeliny lub nierówności się powiększają. W efekcie zarówno droga tymczasowa z płyt betonowych pełnych, jak i droga z płyt ażurowych staje się coraz słabsza, a płyty są bardziej narażone na zniszczenia. Mogą pojawić się na nich większe rysy, pęknięcia czy wyszczerbienia.

Aby temu zapobiec, droga dojazdowa z płyt betonowych powinna zostać zabezpieczona przed zimą. Jednym ze sposobów na zwiększenie odporności płyt jest zastosowanie specjalnych preparatów, tzw. crystalizerów. Warstwa preparatu tworzy na powierzchni płyt powłokę ochronną. Drobinki produktu wnikają w widoczne pory i w ten sposób uszczelniają beton. Pokryta dodatkowym preparatem droga dojazdowa z płyt ażurowych (lub pełnych betonowych) stanie się trwalsza! Wiosną nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów związanych np. z wymianą mocno wyszczerbionych płyt.

Droga z płyt plastikowych – jak sprawdzi się zimą?

Czy każda płyta jezdna wymaga zimą dodatkowych działań? Niekoniecznie. Jeśli zamiast drogi tymczasowej z płyt betonowych zdecydujesz się na taką z nowoczesnych płyt plastikowych, unikniesz pracy i kosztów związanych z zakupem, a potem stosowaniem specjalistycznych preparatów. Płyta z tworzywa sztucznego, którą znajdziesz w ofercie firmy geoPRODUCT, zimą będzie wymagała jedynie standardowych działań podejmowanych przy każdym rodzaju nawierzchni: odśnieżania oraz okresowego przeglądu. I to wszystko!

Dodatkowym atutem wykorzystania płyty plastikowej jest jej cena oraz sposób montażu. Położenia drogi może podjąć się zespół 2 monterów – i to bez użycia ciężkiego sprzętu! Zaskoczy Cię, jak szybko powstała droga (płyta główna jest lekka, łatwo więc ją przenieść i ułożyć we właściwym miejscu).

Wraz z upływem czasu i eksploatacją, zwiększa się często koszt drogi z płyt betonowych. Niezbędne jest dokonywanie przeglądów jej stanu, a także zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia materiału przed zimą. Bez tego, koszty wiosennych napraw mogą znacznie obciążyć budżet budowy. Inaczej rzecz ma się z płytami z tworzywa sztucznego. Choć ich wykorzystanie jest nadal rzadsze niż zastosowanie płyt betonowych, może okazać się znacznie bardziej ekonomiczne. Przed rozpoczęciem budowy drogi tymczasowej zwróć więc na nie uwagę i rozważ wszystkie zalety ułożenia drogi z nowoczesnego materiału!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here