Jak dbać o jelita?

0
281

Warto dbać o zdrowie jelit, a zrobić to można w bardzo prosty sposób – przestrzegając zasad zdrowej diety i dostarczając organizmowi odpowiednie ilości składników odżywczych oraz tak zwane probiotyki, czyli dobroczynne bakterie zasiedlające jelita i wspomagające ich pracę.

Od czego zależy prawidłowe funkcjonowanie jelit?

Ludzki organizm to skomplikowana „maszyneria”, której poszczególne części są wzajemnie od siebie zależne. Układ pokarmowy, a zwłaszcza jelita stanowią bardzo ważny element organizmu, a nawet – jak podkreślają naukowcy – stanowią coś w rodzaju centrum dowodzenia. Dlatego bardzo ważne jest, by zadbać o sprawne funkcjonowanie jelit.

Jelita zasiedlane są przez dwa rodzaje bakterii. Jedne z nich wspomagają trawienie i inne czynności układu pokarmowego i z tego powodu określane są jako dobroczynne bakterie probiotyczne. Jednak w jelitach znajdują się też bakterie, które w sprzyjających okolicznościach mogą prowadzić do rozwoju różnych chorób. Dzieje się tak, gdy równowaga flory bakteryjnej jelit zostanie zachwiana, czyli gdy z jakiegoś powodu liczba bakterii dobroczynnych zmniejszy się, a ich kondycja ulegnie pogorszeniu.

Jak zadbać o jelita?

Najprostszy sposób to dostarczać wraz z pożywieniem naturalne probiotyki i prebiotyki.

Probiotyki to właśnie dobroczynne bakterie zasiedlające jelita. Znajdziemy je w kiszonkach (kiszonej kapuście, kiszonych ogórkach), kwaśnym mleku, jogurcie, kefirze, zakwasie chlebowym i buraczanym. Probiotyk musi być zasilany przez prebiotyki.

Prebiotyki to substancje, które nie są rozkładane przez enzymy trawienne w układzie pokarmowym i stanowią pożywkę dla dobroczynnych bakterii. Naturalnych prebiotyków dostarczają warzywa takie jak karczochy, czosnek, cebula, ziemniaki, cykoria i pomidory, a także owoce (np. banany), soja, pszenica i miód.

Warto je jeść regularnie, jeśli chcemy zadbać o nasze jelita. Dieta powinna być przede wszystkim zróżnicowana, tak by dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Co zrobić, kiedy flora bakteryjna jelit jest osłabiona?

Jeśli zdarzy się, że mikroflora układu pokarmowego została zubożona, warto sięgnąć po probiotyki w postaci suplementu diety. Taki probiotyk dostarczy do jelit żywe szczepy dobroczynnych bakterii i uzupełni mikroflorę jelitową.

Po antybiotykoterapii pomocny może też być synbiotyk. Tego rodzaju suplement diety zawiera oprócz probiotyków, czyli dobroczynnych bakterii, także prebiotyki, czyli substancje, które stanowią dla nich źródło pożywienia. W ten sposób bakterie łatwiej zasiedlą jelita, ponieważ będą zaopatrzone w „prowiant” na start. Później oczywiście warto zadbać o dostarczanie im naturalnych prebiotyków wraz z pożywieniem, jednak w sytuacjach takich jak czas po terapii antybiotykowej synbiotyk może być bardzo pomocny.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here