Jak mrozić warzywa, a jak grzyby? Sprawdź najważniejsze różnice

0
299

Warzywa są istotnymi składnikami wielu wspaniałych potraw. Najlepsze są świeże warzywa prosto z pola – wtedy są dojrzałe, jędrne, pachnące i mają najlepszy smak. Co zrobić, żeby móc się cieszyć ich walorami przez dłuższy czas? Oczywiście zamrozić!

Mrożenie – najlepszy sposób na zatrzymanie lata

Zamrażanie produktów to jedna z najkorzystniejszych opcji przechowywania żywności przez dłuższy czas. Dzięki ujemnej temperaturze jedzenie zachowuje większość wartości odżywczych oraz smakowych nawet przez kilka miesięcy. Zamrażaniu można poddać mięso, nabiał, pieczywo, owoce i warzywa. W warunkach domowych najczęściej mrozimy produkty w temperaturze 18-20°C. Zanim jednak zdecydujemy się na zamrożenie jedzenia, musimy je odpowiednio przygotować, by w procesie schładzania nie straciło smaku.

Mrożenie – w całości czy w kawałkach?

Większość włoszczyzny świetnie nadaje się do mrożenia. Korzenie marchwi, pietruszki, selera i pora dobrze znoszą niskie temperatury, zachowując przy tym swój smak i zapach. Jeśli chcesz je przechować przez dłuższy czas, najpierw dokładnie obejrzyj, czy nie są nadpsute lub obite. Następnie je umyj, obierz ze skórki, pokrój na paski lub talarki i pozostaw na chwilę, żeby obeschły. Nie zamrażaj mokrych warzyw, ponieważ zbiją się w bryłę i pokryją grubą warstwą lodu. Osuszone warzywa rozdziel do specjalnych woreczków na mrożonki i włóż do zamrażarki.

W taki sposób można przechowywać również chrzan, dynię, cukinię, paprykę, natkę pietruszki oraz koperek. Lepiej natomiast nie mrozić sałat, rzodkiewek i ogórków, bo ze względu na dużą zawartość wody kompletnie tracą swój smak i robią się bezkształtne.

Blanszowanie – świetny sposób na zachowanie smaku

Niektóre warzywa przed mrożeniem należy zblanszować, czyli zanurzyć we wrzątku na 1-2 minuty, a następnie szybko schłodzić w zimnej wodzie. Ten prosty proces pozwala zachować intensywną barwę, smak oraz zapach poszczególnych warzyw. Ponadto zapobiega gorzknieniu po rozmrożeniu. W ten sposób rozpoczynamy mrożenie brukselki, bobu, brokułów, fasolki szparagowej, groszku, kalarepy i buraków.

Jak mrozić grzyby?

Większość grzybów bardzo dobrze znosi przechowywanie w ujemnej temperaturze, zachowując przy tym swój oryginalny smak i aromat bez wcześniejszego blanszowania (z pewnymi wyjątkami). Mowa tu o grzybach o zwartej strukturze, takich jak pieczarki, borowiki, prawdziwki i podgrzybki. Warto jednak pamiętać, że przed mrożeniem należy je dokładnie przebrać i oczyścić z resztek ziemi. Przygotowane w ten sposób grzyby przekładamy do woreczka na mrożonki lub specjalnego pojemnika i chowamy do zamrażarki.

Niektóre gatunki grzybów (zwłaszcza kurki i rydze) mogą nieco zmienić swój smak po rozmrożeniu. Jak pozbyć się goryczy z mrożonych kurek i rydzów? Najlepiej przez blanszowanie lub krótkie zagotowanie, a następnie przełożenie do zimnej wody. Po dokładnym wysuszeniu zamykamy grzyby w pojemniku lub woreczku do mrożenia i… pyszne zapasy na zimę mamy gotowe.

Rozmrożone grzyby idealnie nadają się do przygotowania pachnącego lasem sosu lub zupy. Po wyjęciu z zamrażarki wystarczy je zostawić na jakiś czas na talerzu. Następnie wrzucamy je na patelnię lub do garnka, dzięki czemu zachowają swój intensywny smak oraz aromat.

A co można przygotować z mrożonych kurek? Oczywiście wspaniały sos, który idealnie nadaje się do delikatnych polędwiczek czy makaronu. Jego przygotowanie trwa dosłownie kilka chwil. Wystarczy zeszklić na maśle pokrojoną cebulę, dodać do niej kurki i razem podsmażać przez kilka minut. Następnie dodajemy małe opakowanie śmietany 30% i wszystko dokładnie mieszamy. Do gotującego się na małym ogniu sosu wystarczy jeszcze wsypać sól, pieprz oraz przyprawę (taką jak Przyprawa ZIARENKA SMAKU uniwersalne WINIARY). Na koniec dodajemy jeszcze posiekaną natkę pietruszki. Tak przygotowany pyszny sos kurkowy dodany do potrawy zachwyci nawet najbardziej wybrednego smakosza!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here