Nauka psa załatwiania się poza domem nie jest skomplikowana. Wymaga jedynie cierpliwości. Poradzi sobie z nią każdy zdrowy pies, a tym bardziej szczeniak, który właśnie poznaje świat. Należy stosować się do kilku zasad i nie popełniać popularnych błędów.
Nauka poprzez pozytywne bodźce
Najlepszą metodą nauki stanowi stosowanie pozytywnych bodźców. Po przebudzeniu i po każdym karmieniu należy niezwłocznie zabrać psa na spacer i wynagradzać go pochwałami, głaskaniem a od czasu do czasu także smakołykami, gdy tylko załatwi swoje potrzeby. Po pewnym czasie można także wprowadzić upomnienia, jeśli szczeniak załatwi się w domu. Wystarczy jednak reprymenda słowna lub lekkie pociągnięcie za szyję, podobnie jak zrobiłaby to psia mama. W nauce pomocne będą trawniki, na których załatwiają się inne psy. Wówczas szczeniak szybciej poczuje potrzebę znaczenia terenu.
Kiedy rozpocząć naukę?
Im wcześniej rozpoczniemy naukę, tym lepiej, bo piesek szybciej opanuje umiejętność. Należy jednak pamiętać, że szczeniak nie potrafi przetrzymywać moczu tak długo, jak dorosły psiak. Dlatego w wieku kilku miesięcy musimy zachować pewną wyrozumiałość, szczególnie gdy pomiędzy spacerami minęło więcej niż 3 godziny.
Preparaty zniechęcające
Zdarza się, że nauka idzie dość opornie, co jest zresztą w pełni zrozumiałe. Nikt z nas nie lubi jednak, gdy szczeniak pobrudzi dywan. W takiej sytuacji warto zastosować odstraszacz dla psa. Środki tego typu mają miły dla człowieka zapach, jednak psy go nie lubią, dlatego w miejscu rozprowadzenia preparatu podopieczny nie powinien załatwiać swoich potrzeb.
Najczęściej popełniane błędy
Chociaż nauka szczeniaka jest dość prosta, niektórzy popełniają w niej znaczne błędy. Jednym z nich jest karanie psiaka już po fakcie, na przykład po powrocie do domu. Zwykle nie zrozumie on w takiej sytuacji swojego postepowania i sensu kary. Nie wolno również stosować kar cielesnych, ani przykładać psiego pyska do kałuży moczu. W takie sytuacji wzbudzamy jedynie lęk i tracimy zaufanie jakim obdarza nas szczeniak.