Doskonale wiesz, jak ważna jest jakość obrazu. Nawet najlepszy film wyświetlany na szarzącym ekranie, z obrazem nieostrym czy wyblakłym, może wydać się nużący i trudny w odbiorze. Czy wiesz, jak wiele czynników ma wpływ na jakość obrazu? Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas kupowania idealnego telewizora!
Telewizor plazmowy czy LCD? – różnice
Telewizory plazmowe – potocznie zwane plazmami – były nowoczesne, modne i chętnie wybierane jeszcze parę lat temu. Dziś odchodzi się od nich na rzecz telewizorów LCD. Nie znaczy to oczywiście, że telewizory plazmowe przestały istnieć. Wciąż możesz je dostać w wielu sklepach. Zanim jednak rozpoczniesz poszukiwania, przekonaj się, co cechuje oba odbiorniki.
Zacznijmy od tradycyjnych telewizorów plazmowych. Są to odbiorniki o większym kącie patrzenia – nawet do 178°. Dzięki tej zalecie filmy i programy możesz oglądać z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. Jeśli chcesz wykonywać w międzyczasie inne czynności, np. prasować czy składać pranie, nie będziesz musiał przenosić stanowiska pracy w pobliże kanapy. Tym parametrem ekrany plazmowe przewyższają LCD, ponieważ w najtańszych modelach kąt patrzenia to jedynie 45°.
Śledzenie transmisji z wydarzeń sportowych na telewizorach plazmowych jest komfortowe, ponieważ obraz nie traci wyrazistości. Należy jednak pamiętać o tym, że zużycie energii w telewizorach zależy od wyświetlanych obrazów. Jeśli są ciemniejsze, zużycie będzie niższe. Ponadto przy codziennym oglądaniu filmów i programów na telewizorze plazmowym zużycie energii ulega ciągłym zmianom.
Przejdźmy teraz do odbiornika LCD, czyli idealnego telewizora do niewielkiego pomieszczenia. Telewizor taki charakteryzuje niewielka przekątna ekranu. Czerń widziana na ekranie jest ciemnoszara, a kolory odznaczają się mniejszym kontrastem.
Jeśli zastanawiasz się, jaki telewizor wybrać, zwróć uwagę również na kontrast, ostrość, głębię koloru i czerni, czas reakcji.
Telewizor LCD… ale LED-owy!
Jak w świetle powyższych akapitów mogliśmy napisać, że pozornie lepszych telewizorów plazmowych odchodzi się na rzecz gorszych LCD? Już wyjaśniamy. Tajemnica tkwi w technologii LED – wymiennej z OLED oraz QLED – którą stosuje się w tych odbiornikach. Dzięki jednej z metod: krawędziowej, bezpośredniej, a także ze światłem białym lub trójkolorowym, zapewnia się doskonałą jakość obrazu: wyraziste kolory, zaznaczone kontrasty.
Telewizory LCD LED pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ są energooszczędne. Wybrani producenci deklarują nawet 80-procentowe obniżenie zużycia energii! Ekrany LED dzielą się dodatkowo na:
- Direct – diody podświetlają całość panelu,
- Edge – diody znajdują się wyłącznie na obrzeżach matrycy,
- Full – diody umieszczone są tak, że podświetlają całą matrycę.
Matryce OLED i QLED – alternatywa dla LED
Poza matrycami LED w asortymencie telewizorów LCD dostępne są matryce OLED oraz QLED. Czym się charakteryzują?
Wariant matrycy OLED opiera się o zastosowanie organicznych diod. Nie występuje tu konieczność dodatkowego ich podświetlania, ponieważ emitują światło same z siebie – dzięki temu telewizor może być cieńszy. Obecność diod zapewnia wyższą jakość obrazu, ponieważ poprawia stopień oddawania kolorów – są wyrazistsze.
Technologia matrycy QLED opiera się o zastosowanie kropek kwantowych w rozmiarach liczonych w nanometrach. Kropki owe emitują światło o czystej i wyrazistej barwie. Na taki ekran można patrzeć z dowolnego kąta pokoju – z każdego obraz widziany jest perfekcyjnie.