Kupując zlewozmywak, należy pamiętać, że powinien on być dopasowany do stylistyki wnętrza, a także spełniać wymogi pod kątem wielkości. Obecnie mamy do zakupu wiele rozwiązań, jednak ich kupno może dostarczać sporych problemów. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego warto na wstępie przyswoić najważniejsze informacje, by móc trafnie ocenić, który model będzie dla nas najlepszy.

Rodzaje zlewozmywaków do kuchni

Jednym z podstawowych kryteriów, na które musimy zwrócić uwagę podczas kupna odpowiedniego rozwiązania, jest wielkość. Zanim dobierzemy odpowiedni model, koniecznie trzeba zmierzyć ilość dostępnego miejsca, a także wziąć pod uwagę liczbę domowników. Liczy się także to, czy posiadamy zmywarkę, czy korzystamy z komory do mycia naczyń. Istotne jest również to, czy potrzebujemy dodatkowego wyposażenia, np. ociekacza. Nierzadko komory służą również do mycia warzyw, owoców czy innych produktów, co także trzeba wziąć pod uwagę.

zlewozmywak w kuchni

Do zakupu mamy zlewozmywaki jednokomorowe, czyli najprostsze modele, które jednocześnie są niewielkich rozmiarów. Najczęściej decydują się na nie osoby, które posiadają zmywarkę i nie gotują zbyt często. Wybierane są również do niewielkich kuchni. Zlewozmywak granitowy jednokomorowy ma przeważnie ok. 40-45 cm wielkości. Alternatywą są te jednokomorowe z ociekaczem. Mają wygodną komorę do zmywania, a jednocześnie posiadają miejsce na odkładanie mokrych naczyń. Sprawdzą się w średnich kuchniach, gdyż mają ok. 50 cm.

jednokomorowy zlew w kuchni

Zlewozmywaki do dużych przestrzeni kuchennych

Do dużych kuchni polecane są rozwiązania dwukomorowe. Będą one również niezastąpione, jeśli dużo zmywamy w komorze. Dwie komory pozwalają na wygodne płukanie i mycie. Tego typu zmywaki mają ok. 60 cm. Można także zdecydować się na modele z ociekaczem, które mają ok. 80 cm. Plusem jest duża powierzchnia użytkowa. Co ciekawe, możemy zakupić rozwiązania półtorakomorowe lub dwu i półkomorowe, co jest wariantem pośrednim – mają ok. 60 cm.

Jak się okazuje, nasi rodacy coraz częściej decydują się na zakup produktów Polskich. W ostatnich latach znacząco wzrosło zaufanie do rodzimych produktów. Jeżeli chcesz postawić na polskie elemety wyposażenia wnętrz, dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie zlewozmywaka od producenta Kernau – https://www.kernau.com/kategoria/zmywanie/zlewy-i-baterie-/zlewy-stalowe.html.

Orientacja

Ważną cechą, na którą musimy zwrócić uwagę, kupując zlewy do kuchni, jest orientacja. Wynika ona z tego, czy jesteśmy praworęczni, czy leworęczni. Właśnie pod tym kątem konieczne jest dobieranie orientacji. Osoby, które pracują prawą ręką, powinny mieć dużą komorę po prawej stronie, natomiast ociekacz po lewej. Odwrotnie postępujemy w przypadku osób leworęcznych. Warto dodać, że w sprzedaży są również dostępne modele odwracalne – w tym przypadku montaż jest dowolny.

Istotną częścią, jeśli chodzi o zlew do kuchni, jest ociekacz. To właśnie on stanowi spójną część. Wykonany jest z tego samego tworzywa, a jego powierzchnia może posiadać specjalne rowki, dzięki którym możliwy jest samoistny odpływ wody.

Wielkość i kształt

Na szczęście znakomita większość zlewozmywaków dostępnych na rynku jest dopasowana do standardowych wymiarów szafek kuchennych, dlatego ich dobór nie powinien stanowić większego problemu. Szafki mają szerokość od 30 do 100 cm, a głębokość wynosi przeważnie 50 cm.

Jeśli chodzi o kształt, do zakupu mamy rozwiązania kwadratowe, okrągłe, prostokątne lub trapezowe. Kształt ma raczej znaczenie wizualne, dlatego warto kierować się własnym gustem. Jeśli chodzi o funkcjonalność, ich właściwości są bardzo do siebie zbliżone. Można również zdecydować się na specjalne modele, które są dopasowane do szafek narożnych.

półokrągły zlew

Sposób montażu

Jeśli chodzi o ergonomię w kuchni, zlew powinien znajdować się pomiędzy kuchenką a lodówką. By ułatwić sobie pracę, z każdej strony musi znajdować się blat roboczy. Niestety, w praktyce bywa różnie, jednak warto pamiętać o tych zasadach.

Ze względu na sposób montażu, rozwiązania kuchenne można podzielić na:

  • nakładane/nasadowe – przeważnie stosowane w kuchniach urządzonych na bazie gotowych zestawów meblowych, w których znajduje się także szafka,
  • wpuszczane/wbudowywane – stosowane w kuchniach na wymiar, gdzie miejsce jest wycinane w blacie,
  • podwieszane/podbudowywane – montowane w otworze w blacie od dołu.

Wybór tworzywa

Zlewozmywak jest niezwykle istotnym elementem wyposażenia kuchni. To dlatego, z biegiem czasu, zaczęto wykorzystywać rozmaite tworzywa do ich wykonania. Najpopularniejszy jest zlewozmywak z granitu lub zlewozmywaki stalowe, jednak do wyboru są także inne modele:

  • stal emaliowana – zaletą jest to, że jest ona odporna na wysokie temperatury czy kwasy. Dodatkowy plus to odporność na zabrudzenia. Tego typu rozwiązania są łatwe w utrzymaniu w czystości. Niestety, rozwiązanie posiada również swoje wady. Minusem jest to, że łatwo je uszkodzić. Stal emaliowana może być gładka lub ze strukturą.
  • ceramika – niegdyś ceramiczne rozwiązania były bardzo popularne. Obecnie montuje się je w kuchni stylizowanych na rustykalne. Ceramika jest mniej odporna niż stal, jednak bardzo łatwo się ją czyści.
  • granit – zlewozmywak granitowy biały jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Tego typu rozwiązania wykonuje się z kompozytu będącego mieszanką skał spojonych żywicą oraz zmielonych minerałów. To dlatego cechuje się wysoką trwałością. Minusem jest jednak to, że powierzchnię można łatwo odbarwić, a zacieki są trudniejsze do usunięcia niż w przypadku stali.
  • szkło – rzadko spotykany rodzaj, jednak można zastosować je w kuchni. Wykonane są z wytrzymałego szkła hartowanego. Wyglądają niezwykle nowocześnie.

Dodatkowe wyposażenie

Można zdecydować się na dedykowane wyposażenie. Popularnym rozwiązaniem są deski, które mogą służyć do krojenia produktów lub zasłonięcia komory. Ciekawie prezentują się także wkłady i koszyki, które są bardzo funkcjonalne i pomagają w obróbce owoców czy warzyw.

By zorganizować środki czystości, które najczęściej ustawiamy na szafce, warto wyposażyć się w dozowniki. Koniecznie zadbajmy o to, by były spójne stylistycznie. Pod zlewem montuje się za to młynek do rozdrabniania odpadów.

Koszt zakupu

Ceny zlewozmywaków są zależne zarówno od wielkości, jak i zastosowanych materiałów. Do najtańszych modeli należą te, wykonane ze stali emaliowanej. Z wyższej półki są modele ze stali nierdzewnej i kompozytów. Najdroższym rozwiązaniem będą zlewozmywaki ceramiczne.

Decydując się na konkretny model, warto zwrócić uwagę na to, czy dołączono komplet odpływowy z zaworem, przedłużką, automatem zamykającym, czy musimy ponieść dodatkowe opłaty.

Jak dbać o zlewozmywaki?

Ze zlewozmywaka korzystamy w zasadzie codziennie. To właśnie on służy nam do zmywania naczyń, mycia owoców i warzyw, przecedzania ugotowanych produktów. By na długo cieszył nas swoim idealnym wyglądem, trzeba odpowiednio o nie zadbać. Nie muszą być to drogie zabiegi pielęgnacyjne. Dobrym wyborem będzie Dix Cleaning Cream. To mleczko z mikrogranulkami, które rozpuszcza nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Skutecznie rozprawia się z tłuszczem, kamieniem, osadem z mydła, rdzą czy przypaleniami. Co istotne, nie rysuje przy tym powierzchni, więc jest bezpiecznym środkiem czyszczącym.

Czyszczenie a rodzaj powierzchni

Dobór metody czyszczenia zależy od rodzaju powierzchni. Zlewy stalowe czyścimy przy pomocy detergentów. Można także zastosować mieszaninę wykonaną z soku z cytryny, sody oczyszczonej i wody. Papkę nakładamy na powierzchnię, a następnie zmywamy po kilku minutach.

By wyczyścić zlewozmywak granitowy narożny lub kamienny, nie stosujemy ostrych chemikaliów. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatkanie odpływu i nalanie gorącej wody do komory. Następnie wsypujemy miarkę proszku do prania białych rzeczy lub wrzucamy tabletkę do zmywarek. Wodę zostawiamy na całą noc, a rano opłukujemy zlewozmywak.

Zlewy emaliowane czyścimy solą z dodatkiem terpentyny. Po przeprowadzonym czyszczeniu, płuczemy je ciepłą wodą i osuszamy, by nie powstały zażółcenia.

Co zrobić, gdy zlew brzydko pachnie?

Przykry zapach ze zlewu jest spowodowany tym, że niedostatecznie go wyczyściliśmy. Wtedy należy wsypać do odpływu torebkę sody, a następnie zalać ją ciepłą wodą i zostawić na godzinę, po czym kolejny raz przelać ciepłą wodą. Przyda się także skuteczny odświeżacz powietrza do kuchni.

Zlewozmywak granitowy czy stalowy?

Wiele osób, kupując zlewozmywak do kuchni, zastanawia się nad tym, czy lepszym wyborem będzie granitowy, czy stalowy. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego decyzja z pewnością nie będzie najłatwiejsza. Warto na wstępie określić swoje potrzeby, które pomogą sprecyzować, który ze zlewów sprawdzi się lepiej w naszym przypadku.

Zlewozmywaki granitowe

To rozwiązanie wyróżnia się przede wszystkim ogromną estetyką. Jest także solidne i bardzo trwałe. Tego typu zlewy są odporne na uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania. Bez obaw możemy umieszczać w nich sztućce. Nie oznacza to jednak, że granitowy zlewozmywak jest niezniszczalny. To dlatego, trzeba o nie szczególnie zadbać, by były ozdobą kuchni przez długi czas.

Granit występuje w wielu kolorach, dlatego bez trudu możemy dopasować ten odpowiedni do stylistyki wnętrza. Kamienny zlew nie wymaga także wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularne czyszczenie, by prezentował się dobrze. Na powierzchni nie widać zacieków czy śladów kamienia – o ile nie mamy problemu z twardą wodą.


Cena zlewów granitowych

Zlewozmywaki te przepięknie się prezentują, są solidne i praktyczne, jednak jednocześnie są dość ciężkie, dlatego warto kupić wzmocnioną szafkę. Ich cena jest dość wysoka i wiąże się z wydatkiem rzędu 400-500 zł. Warto jednak ponieść wyższy jednorazowy koszt, by uniknąć późniejszych wydatków związanych z naprawą.

Zlewozmywaki stalowe


Zlewy ze stali nierdzewnej należą do bardzo popularnych rozwiązań. Wszystko ze względu na niską cenę rzędu ok. 150-200 zł. Są one także odporne na działanie wysokich temperatur. Plusem jest również uniwersalny kolor, który pasuje dosłownie do każdego wnętrza. Jeśli chodzi o czyszczenie, możemy stosować nawet silne środki, które odkażą powierzchnię. Unikamy jednak silnie ścierających proszków czy ostrych myjek.


Zalety i wady stali nierdzewnej

Stalowa powierzchnia nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego trzeba uważać na ostrze noża. Z uwagą śledzimy to, co i w jaki sposób wkładamy do komory. Często także na powierzchni stali widać ślady po kroplach wody, dlatego warto przecierać ją suchą szmatką. Dobrym trafem będą zlewy stalowe z o niegładkiej strukturze, dzięki czemu mniej widoczne będą zarysowania czy inne ślady.

Istotne parametry

Jak wynika z powyższych wskazówek, trzeba wziąć pod uwagę takie parametry, jak trwałość i solidność, odporność na działanie wysokich temperatur, uszkodzenia mechaniczne, odbarwienia czy zarysowania. Istotną rolę odgrywa także wygląd i dopasowanie do stylistyki wnętrza.

Nie warto wybierać zlewu, kierując się wyłącznie ceną, gdyż może to w przyszłości wygenerować nieprzewidziane koszty. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego konieczne jest określenie swoich potrzeb na samym wstępie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here