Jazdy doszkalające dla kierowców — kto i w jakich sytuacjach powinien się na nie zdecydować?

0
286

Uzyskanie prawa jazdy wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Zgodzą się z tym zarówno osoby będące już w jego posiadaniu, jak i te, które dopiero rozpoczęły lub są w trakcie kursu. Przyswojenie wiedzy teoretycznej to jedno, a umiejętność sprawnego poruszania się samochodem to zupełnie inna bajka. Są tacy, którzy czują się za kierownicą jak ryba w wodzie, inni zaś powinni pomyśleć o jazdach doszkalających. Kto i w jakich sytuacjach powinien rozważyć dodatkowe godziny z instruktorem?

Dla kogo przeznaczone są jazdy doszkalające?

Jazdy doszkalające dla osób niepewnych za kółkiem

Nie jest tajemnicą, że najlepszym sprzymierzeńcem w drodze do stania się kierowcą doskonałym jest praktyka. Podobnie jak w innych dziedzinach życia, czas spędzony na powtarzaniu danych czynności przekłada się na coraz to lepsze umiejętności. Trudno jednak podczas podstawowego kursu znaleźć czas na doskonalenie techniki jazdy, skoro do opanowania jest tyle podstawowych ruchów i manewrów. Z tego powodu dużo początkujących kierowców nie czuje się zbyt pewnie na drodze, co przekłada się na zachowanie za kierownicą. W takim wypadku jazdy doszkalające mogą okazać się idealnym sposobem na zyskanie pewności siebie i nabranie wprawy w prowadzeniu pojazdu.

Doskonalenie techniki jazdy dla osób z prawem jazdy

Zmieniające się przepisy drogowe sprawiają, że niektórzy kierowcy posiadający już prawo jazdy chcieliby skorzystać z dodatkowych jazd doszkalających. Są także przypadki, w których osoba z jakiegoś powodu nie kierowała pojazdem przez dłuższy czas.
Takie osoby powinny śmiało zdecydować się na kurs doskonalenia jazdy, dzięki któremu w krótkim czasie podniosą swoje umiejętności praktyczne i powtórzą wiadomości teoretyczne.

Dodatkowe jazdy doszkalające przed egzaminem

Z wielu powodów czas pomiędzy ukończonym kursem na prawo jazdy i egzaminem państwowym może wynieść nawet kilka tygodni. W takich sytuacjach często zaczynamy zapominać o pewnych szczegółach dotyczących ruchu drogowego, a umiejętności prowadzania samochodu mogą się nieznacznie pogorszyć. Do tego tracimy też sporo pewności siebie. Jazdy doszkalające nie pozwolą dopuścić do takiego scenariusza, jednocześnie wpływając na doskonalenie techniki jazdy.

Korzyści z jazd doszkalających dla kierowców

Kurs doskonalenia jazdy niesie za sobą bardzo wiele korzyści dla początkującego kierowcy. Dla osób dopiero przygotowujących się do egzaminu na prawo jazdy jest to świetny sposób na sprawdzenie swoich umiejętności za kierownicą. Po zweryfikowaniu elementów, które wciąż sprawiają problemy, można skupić się na ich poprawie. Instruktor prowadzący jazdy doszkalające nie musi już wypełniać dostępnego czasu na wszystkie elementy kursu podstawowego, tylko może szczegółowo przyjrzeć się i wyjaśnić jak radzić sobie z kłopotliwymi manewrami. Paradoksalnie zakup kursu doskonalenia techniki jazdy pozwala w szerszej perspektywie zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, które najprawdopodobniej trzeba byłoby wydać na powtarzanie egzaminów. Poza tym dodatkowe godziny jazd na mieście pozwalają lepiej poznać najważniejsze trasy, z czego korzysta się jeszcze długo po odebraniu prawa jazdy.

Co jeszcze warto wiedzieć o jazdach doszkalających?

Zakres informacji i usług, które wchodzą w skład kursu doskonalenia jazdy, zależą od konkretnej placówki szkoleniowej. Z reguły obejmują one powtórkowe szkolenie z jazdy w ruchu miejskim, ćwiczenia na placu manewrowym oraz szkolenie z obsługi pojazdu. Nacisk na konkretne elementy ustala się na podstawie indywidualnych predyspozycji i kłopotów, z którymi boryka się kierowca. Ponadto z instruktorem jazd doszkalających można powtórzyć zagadnienia egzaminacyjne, przećwiczyć eco driving i dowiedzieć się więcej na temat swoich złych nawyków podczas prowadzenia pojazdu, a także sposobach na ich eliminowanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here