Kąpanie psa – kilka praktycznych i teoretycznych porad

0
191

Psy to jedne z najchętniej wybieranych zwierząt hodowlanych. Niestety, są to zarazem te zwierzęta, które wyjątkowo łatwo się brudzą. Sprzyja temu prosty fakt – psy trzeba regularnie wyprowadzać na spacer. Spuszczone ze smyczy, chętnie tarzają się w różnych miejscach, szczególnie tych o intensywnym zapachu. Jeśli Twój psiak zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach, wówczas pora na jego wykąpanie. Poniżej udzielamy porad dla osób niewprawionych, które chciałyby wykąpać swojego psa. Dowiesz się jak prawidłowo zadbać o jego higienę, jakich preparatów warto używać oraz jak zabrać się za kąpiel psa z alergiami. 

Kąpanie psa – podstawowe i najważniejsze informacje 

Wielu początkujących psich opiekunów zastanawia się, jak często należy kąpać swoje psiaki. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to w dużym stopniu od trybu życia psa, stanu jego zdrowia, preferencji oraz innych spraw. Jeśli pies spędza dużo czasu w domu, jego spacery trwają krótko i najczęściej ograniczają się do załatwiania „psich potrzeb”, wówczas można je kąpać rzadko – nawet raz w roku. 

Oprócz samej kąpieli ważne może być także szczotkowanie psich kudłów (w celu usunięcia starej sierści oraz zalegającego w niej brudu) oraz czyszczenie psich łapek po powrocie ze spaceru. W ten sposób obniżysz ilość nieczystości, które dostają się do Twojego domu po każdym spacerze.

Jak przygotować psa do pierwszej kąpieli? By wydarzenie to nie wiązało się z żadną traumą, najlepiej jest rozpocząć kąpiel od małego. Można wprowadzać psa do wypełnionego wodą brodzika, gdzie będzie mógł się bawić. Spróbuj nagrodzić go smaczkami oraz porządnym głaskaniem za okazaną cierpliwość. Jeśli pies stoi spokojnie w brodziku lub wannie, możesz zacząć polewać go wodą ze słuchawki lub kranu, ewentualnie z przygotowanej miski/miednicy. Najlepiej wybrać wodę letnią, ani za zimno, ani za gorącą.

Jak przebiega psia kąpiel? 

Najlepiej rozpocząć od namoczenia sierści psiaka. Następnie należy nałożyć szampon lub wybrany preparat myjący. Należy unikać miejsc newralgicznych i wrażliwych – przede wszystkim uszu i oczu. Niektóre psy nie przepadają też za myciem okolic odbytu i ogona. Po dokładnym wyszorowaniu sierści należy psa opłukać oraz osuszyć ręcznikiem. Nie zaleca się korzystania z suszarek, choć niektóre psy przepadają za nimi.

Po zakończonej kąpieli należy psa wyciągnąć z wanny lub brodzika oraz pozwolić mu na osuszenie się w swój naturalny sposób. Niektóre zwierzęta zaczynają otrząsać się, inne wpadają w szał szaleństwa, w trakcie którego intensywnie podskakują i biegają. Warto pozostawić psa na chwilę samemu sobie, by odreagował swoją pierwszą kąpiel. Oczywiście, nie należy też psa wypuszczać od razu z domu, by przypadkiem się nie przeziębił.

Polecane szampony i inne preparaty do psiej kąpieli

Wybierając produkty do kąpieli, warto stawiać przede wszystkim na bezpieczne szampony dla psa. Służą nie tylko oczyszczaniu jego skóry i sierści, ale również jej pielęgnacji i utrzymaniu w dobrej kondycji. W ofercie sklepów zoologicznych znajdziesz szampony dedykowane dla psów o różnym typie sierści (krótkiej jak i długiej), nawilżające, nabłyszczające oraz liczne inne.

Osobną grupę tworzą szampony hipoalergiczne, dedykowane dla psów z alergiami. Niekiedy też można skorzystać z tradycyjnym produktów, pozbawionych jakichkolwiek dodatków zapachowych  – na przykład szarego mydła. Warto jednak podkreślić, że psy z alergiami chętniej zażywają kąpieli, gdyż mają one korzystny wpływ a ich skórę, stan zdrowia i samopoczucie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here