Nie ulega wątpliwości, że zakup własnego mieszkania – nawet na kredyt – jest bardziej opłacalny, niż wynajmowanie mieszkania. W niektórych przypadkach jednak naprawdę nie opłaca się brać kredytu hipotecznego.
Sytuacje, w jakich zakup mieszkania na kredyt nie jest najlepszym pomysłem
Doradcy kredytowi bardzo mocno rozpisują się o zaletach kredytów hipotecznych, a banki starają się nas za wszelką cenę przekonać o tym, że nie warto sobie odmawiać przyjemności posiadania własnych 4 ścian i należy wyciągać ręce po to, co daje życie, i nieskrępowanie korzystać ze swojej zdolności kredytowej. Są jednak przypadki, w których kredyt hipoteczny nie jest najlepszym rozwiązaniem. Załóżmy, że sprawdzisz ranking kredytów hipotecznych i obliczysz swoją zdolność kredytową w specjalnym kalkulatorze, a uzyskany wynik wskaże, że stać Cię na kredyt, i to nawet duży. Czy to oznacza, że czas składać wniosek? Są sytuacje, w których to rozwiązanie nie będzie najlepszym pomysłem. Ranking kredytów hipotecznych na hipoteka360.pl nie uwzględnia wszystkich warunków, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć, a więc nie zawsze jest miarodajnym narzędziem pozwalającym określić zasadność tak ważnego kroku, jakim jest podpisanie umowy kredytowej. Warto skorzystać z darmowej porady ekspertów finansowych.
Mieszkanie w małej miejscowości
Jeżeli planujesz zamieszkać w małej miejscowości i chcesz wziąć kredyt hipoteczny, to zastanów się, czy na pewno warto. Być może w tej miejscowości nie ma wystarczająco dużo miejsc pracy lub miejsc pracy dla osób z Twoim wykształceniem i przyjdzie Ci szukać pracy daleko od domu. Może okolica nie jest zbyt atrakcyjna i chociaż ceny nieruchomości są dosyć niskie, chętnych na ich zakup brakuje. Dzisiaj może nie być to dla Ciebie problemem, ale jeśli kiedyś zechcesz sprzedać mieszkanie, a jego wartość będzie systematycznie spadała, możesz nie znaleźć kupującego, który zaoferuje kwotę przynajmniej zbliżoną do nakładów na mieszkanie.
Zamiar szybkiej przeprowadzki
Zakup mieszkania, szczególnie tego drogiego nie opłaca się wtedy, kiedy często wyjeżdżasz lub się przeprowadzasz i z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz w przyszłości mieszkać w tym mieszkaniu. To samo tyczy się mieszkań o dużym metrażu, które są drogie w utrzymaniu. Takie „problematyczne” mieszkania trudno wynająć, bo potencjalni najemcy szukają jak najmniejszych lokali dostępnych w jak najniższych cenach. Drogie i/lub duże mieszkanie opłaca się wtedy, kiedy jest zlokalizowane w atrakcyjnym miejscu – najlepiej w dużym mieście i gdy masz zamiar w nim mieszkać. Jeśli mieszkanie ma stać puste i generować tylko koszty, to przyjdzie Ci spłacać kredyt za coś, czego faktycznie nie używasz i na czym nie zarobisz.
Pomysł kredytu na 30 lat
Wielu doradców kredytowych nie mówi o tym, że naprawdę nie opłaca się brać kredytu hipotecznego na 30 lat. Jeśli głównym założeniem takiego kredytu miałaby być jak najniższa rata, to siłą rzeczy termin spłaty zostanie przesunięty w czasie, ale kredyt będzie droższy, bo po drodze pojawią się dodatkowe wydatki. Niektóre banki oferują kredyty nawet na 35-40 lat, co jest niemalże kuriozalne z punktu widzenia kredytobiorców. Tak naprawdę najbardziej opłacalny jest zawsze kredyt, który spłacisz w maksymalnie 20 lat. Co prawda krótszy okres spłaty wiąże się z koniecznością opłacenia wyższych rat, ale ostatecznie taki kredyt będzie po prostu tańszy i szybciej się z nim uporasz. Miej na uwadze, że Twoje zarobki wcale nie muszą rosnąć z biegiem lat, więc warto spłacić go jak najszybciej. Przeczytaj również artykuł o tym jak wybrać dobry kredyt hipoteczny na https://superfinansowy.pl
Kredyt na więcej niż 80% wartości nieruchomości
Wielu kredytobiorców narzeka na konieczność zgromadzenia wysokiego wkładu własnego do kredytu, ale wysoki wkład własny działa na korzyść kredytobiorcy. Najlepiej byłoby zaciągnąć kredyt na maksimum 80% wartości nieruchomości, a jeszcze lepiej na 70% jego wartości. Obecnie banki wymagają od kredytobiorców ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jeśli zdecydujesz się na wkład w wysokości 20% wartości nieruchomości, unikniesz płacenia tego ubezpieczenia, a dodatkowo będziesz mógł też uniknąć trudności wynikających z przejściowych spadków cen nieruchomości. Im wyższy wkład własny, tym tańszy kredyt. Co prawda zgromadzenie wkładu własnego może potrwać, ale proces oszczędzania będzie bardzo dobrym punktem wyjścia do późniejszego kredytu, gdyż nauczy Cię rozsądnego dysponowania pieniędzmi i zarządzania nimi w taki sposób, by wystarczyły na wszystkie zobowiązania.
Odwiedzając portal hipoteka360.pl, możesz dowiedzieć się jeszcze więcej o kredytach hipotecznych, a ta wiedza z pewnością przyda się w podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie własnego M na kredyt.