Kilka pytań i odpowiedzi dla Nowego JPK_VAT

0
271

Wprowadzenie nowego JPK_VAT w formie JPK_V7M i JPK_V7K, ze względu na epidemię zostało przesunięte. Obecna planowana data to 1 października 2020 roku. Należy jednak spodziewać się, że pomimo epidemii i innych utrudnień, rozwiązanie planowane od początku założenia celu Jednolitego Pliku Kontrolnego (by wprowadzić zobowiązanie do rozliczania podatków w pełni w formie elektronicznego systemu JPK), prędzej czy później musi wejść w życie. Już dziś warto więc odpowiedzieć na część pytań podatników.

Czy nowy JPK_VAT będzie miał zastosowanie do wszystkich obecnych deklaracji VAT?

Nie, JPK_V7M i JPK_V7K zostały skierowane tylko do podatników rozliczających dotychczas podatki w deklaracjach VAT-7K i VAT-7. Nie będą jednak dotyczyć innych deklaracji, do których należy stosować przepisy dotychczasowe (np.: VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12 i VAT-14).

Do kogo skierowane są nowe formuły JPK?

JPK_V7M ma służyć podatnikom zobowiązanym do składania części ewidencyjnej oraz deklaracyjnej, w trybie miesięcznym. JPK_V7K został natomiast skierowany do podatników składających część ewidencyjną miesięcznie, a deklaracyjną kwartalnie.

Czy JPK należy wypełniać w całości? Czy można zostawić puste części?

Nowy JPK_V7 został zbudowany w formacie pliku XML, który umożliwia przyjęcie przez pola trzech charakterów: obowiązkowego, opcjonalnego oraz fakultatywnego. Pola obowiązkowe należy wypełnić obligatoryjnie, a w przypadku braku danych – wpisać “BRAK”. Pól nie można zostawić pustych. Dla pola opcjonalnego, podatnik wpisuje dane tylko jeżeli informacja występuje – w innej sytuacji może zostawić pole puste. Dla pola fakultatywnego można je wprowadzać dobrowolnie, inaczej pole pozostaje niewypełnione.

Czy po wprowadzeniu JPK_V7 będzie możliwość złożenia deklaracji tradycyjnie?

JPK_VAT

Nie, Nowy JPK_VAT ma w pełni zastąpić deklaracje VAT-7 i VAT-7K oraz załączniki do nich. Nie będzie więc wyboru, tak jak mają to na przykład podatnicy popularnych deklaracji PIT (na tradycyjne i elektroniczne formy deklaracyjne). Również korekty będą składane w formie elektronicznego JPK. Zgodnie z założeniami nowego JPK, korekty mogą być jednak składane tylko za okresy obecne, w tym sensie, że do przygotowania korekty deklaracji i ewidencji składanych za okresy poprzedzające wprowadzenie nowych zasad – należy zastosować zasady wtedy obowiązujące.

Czym jest oznaczenie „FP” w nowym JPK_VAT?

Zdarza się w praktyce, że jedną sprzedaż ewidencjonuje się dwukrotnie – fakturą oraz paragonem. Ustawodawca zauważył to zjawisko i umożliwił oznaczenie faktur oznaczeniem FP – czyli faktura do paragonu. Tak oznaczone faktury, odpowiednio zaewidencjonowane również przy zastosowaniu kasy rejestrującej, nie będą zwiększać sprzedaży i podatku należnego za ten okres. Dla jasności przyjęto zasadę, że należy ujmować faktury w części ewidencyjnej JPK za miesiąc, w którym wystawiono fakturę, bez znaczenia (niezależnie) kiedy została ujęta w raporcie fiskalnym (jeżeli dochodziło by do różnicy w okresach).

Czy sprzedaż ewidencjonowaną w ramach kasy fiskalnej należy uwzględniać w JPK?

Sprzedaż należy uwzględniać, w przypadku sprzedaży ewidencjonowanej przy użyciu kasy rejestrującej (nieudokumentowanej fakturą), należy wykazać ją w ewidencji w wysokościach zbiorczych zgodnie ze stawkami podatku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here