Jeszcze częściej jesteśmy na świat suchego oka. Ta przypadłość polega na tym, że oko produkuje za mało łez czy te jest prosta ich jakość. Łzy są zwłaszcza cennym elementem odpowiedniego działania narządu wzroku. Naturalne można zamienić sztucznymi. Ważne, aby dobrać dobre krople do oczu. Przeczytaj wszystkie naprawdę niezwykle istotne informacje, właśnie na temat kropli do oczu.
Spis treści
Krople do oczu – skład
Część tzw. „sztucznych łez”, więc kropli do oczu, można kupić w aptece bez recepty. Krople do oczu tworzą się z wody oraz polimerów (substancji, które zatrzymują wodę w strefie oka). Jakość kropli zależy jedynie od nich. Istotnym elementem kropli do oczu jest kwas hialuronowy, bo stanowi bezpośredni element struktury oka. Specjaliści momentami zalecają stosowanie soli fizjologicznej do czyszczenia oka, i nie pomaga oku długi efekt nawilżenia.
Krople do oczu – termin ważności
Na rynku dostępne są krople do oczu w pewnych opakowaniach jednokrotnego użytku, tzw. minimsach. Są to oddzielne, jednorazowe pojemniczki, które możemy mieć natomiast przy sobie. Ale nie są zabezpieczone przez zanieczyszczeniem, więc już po otwarciu należy je usunąć, chociażby jeśli nie wykorzystali ich do celu przeznaczenia. W ostatnim okresie pojawiły się również, obecnie są rzadziej dostępne, inne środki minimsów zatkanych, które należy również wykorzystywać tego dobrego dnia. Zwykle musimy dobrze przestrzegać terminu ważności środka (jest on dostarczony w reklamie czy zaznaczony na opakowaniu). Nie można podawać kropli do oczu po upływie daty ważności, bo znają one zmieniać swoje wartości. Czasem spotykają się w nich organizmy chorobotwórcze. Data ważności środka obowiązuje, jeśli jest on otwarty, jednak po otwarciu opakowania ulega on zmianie.
Krople oczne często są istotne do 30 dni po otwarciu, pomimo daty ważności kilku lat – odnośnie zamkniętej buteleczki. Są również środki, jakie można wykorzystywać chociażby do trzech miesięcy. Wszystko zależy od typu kropli, więc niezbędne jest zapoznanie się z ulotką.
Krople do oczu – konserwanty
Należy na nie uważać, bo wywołują rozdrażnienia oraz oddziałują negatywnie na swoje łzy – potrafią zwiększać zespół suchego oka. Pewne krople do oczu mają tzw. znikający konserwant. Środek tenże rozwija się na terenie oka, jednak nim do tego dojdzie, wpływa na oko w trybie szkodliwym. Środki bez konserwantów to krople do oczu w minimsach, które w pudełkach ze osobnym filtrem wyjaławiającym.
Krople do oczu – krople a soczewki kontaktowe
Osoby mające soczewki kontaktowe powinny zwrócić specjalną atencję, aby wykorzystywane przez nich krople do oczu nie miały żadnych konserwantów. Materiały z konserwantami potrafią uszkodzić soczewki, wpływając negatywnie na ich przejrzystość oraz wartości optyczne. Krople do oczu nie zawierające konserwantów (w minimsach czy wielorazowych buteleczkach) można stosować zgodnie z soczewkami kontaktowymi. Informacja o możliwości korzystania środka u osób mających soczewki jest głównie na opakowaniu takich kropli.