Decydując się na zakup przenośnego sprzętu elektronicznego, który będzie nam służył do pracy, rozrywki, jak i do uzyskiwania różnego rodzaju informacji za pośrednictwem Internetu, często zastanawiamy się czy lepiej jest zdecydować się na laptopa czy na tablet. Laptopy są już na rynku dość długo i wiele osób wie czego można się po nich spodziewać. Posiadają one niesłabnącą popularność, która zapewnia stabilną grupę nabywców. Dzięki stałemu, technologicznemu udoskonalaniu są one bowiem w stanie spełnić potrzeby szerokiej grupy użytkowników. Z kolei tablety to małe, ale bardzo wydajne urządzenia będące ostatnim krzykiem mody, o czym świadczą wyniki ich sprzedaży. Zarówno laptopy, jak i tablety posiadają swoje zalety i wady. Warto jest je przeanalizować przed ostatecznym zakupem sprzętu tego rodzaju.
Spis treści
Tablety i ich cechy
Tablety to niewielkie urządzenia cenione przez ich użytkowników ze względu na dużą wygodę. Ich dotykowe wyświetlacze i małe rozmiary (zazwyczaj 7-10 cali) sprawiają, że są to urządzenia bardzo mobilne, a często dzięki dostępowi do sieci 3G, pozwalające na korzystanie z Internetu z niemal dowolnego miejsca w trakcie podróży lub w innym miejscu poza domem. Choć początkowo tablety były traktowane jako elektroniczne gadżety dla nastolatków, z czasem stały się one niezastąpionym narzędziem pracy, zdobywając wysoką pozycję wśród przedsiębiorców, a także wśród rodziców, którzy docenili możliwości edukacji za ich pomocą swoich dzieci, jak i zapewnienia im odpowiedniej rozrywki. Nowoczesne tablety oprócz dostępu do sieci 3G posiadają wiele interesujących opcji. Wśród nich znajduje się m.in. wyłącznik czasu działania tabletu znajdujący zastosowanie przy kontroli rodzicielskiej, możliwość rozszerzenia pamięci wewnętrznej za pomocą karty SD, port HDMI zapewniający połączenie tabletu z telewizorem, czy też NFC – system bezprzewodowej komunikacji umożliwiający przesyłanie danych do innego urządzenia na odległość kilkudziesięciu centymetrów. Przy zakupie można także zdecydować się na tablet z ekranem IPS, który w porównaniu ze standardowymi tabletami, zapewnia szerszy kąt widzenia oraz wyższą jakość obrazu i kolorów.
Zalety tabletów
Jeśli chodzi o podstawowe zalety tabletów, oprócz niewielkich rozmiarów, które ułatwiają ich transport z miejsca na miejsce, warto jest wymienić ich energooszczędność. Chcąc skorzystać z tabletu nie trzeba od razu szukać gniazdka i podłączać go do prądu. Przy średnim obciążeniu taki tablet jest w stanie pracować nawet 6-8 godzin bez ładowania. Oprócz tego tablet ze względu na mało skomplikowaną budowę, jest urządzeniem niezwykle szybkim w swojej pracy, umożliwiającym sprawne dokonanie płatności, zrobienie zakupów, przejrzenie poczty czy znalezienie potrzebnej informacji w Internecie.
Wady tabletów
Tablety nie są jednak pozbawione wad. Podstawową z nich jest ograniczenie możliwości ich wykorzystania do pracy biurowej, przy pisaniu i czytaniu dłuższych tekstów (trudności w przewijaniu i w związku z klawiaturą dotykową) oraz w tworzeniu prezentacji. Dodatkowo tablety nie są często skonfigurowane z popularnymi aplikacjami biurowymi i arkuszami kalkulacyjnymi co jest bardzo poważną wadą dla studentów i przedsiębiorców.
Laptopy i ich cechy
Laptopy ze względu na swoją mało poręczną konstrukcję nie wzbudzają już takiego zachwytu jak kilka-kilkanaście lat temu. Są one jednak mimo tego nadal urządzeniami, które są bardzo potrzebne do właściwego wykonywania pracy o charakterze twórczym. Dzięki dostępnym w nich kilku portom USB można do nich podłączyć taki sprzętu jak drukarka, skaner, dysk zewnętrzny, rzutnik cyfrowy, monitor zewnętrzny czy myszka, co stanowi spore ułatwienie w pracy, jak i przy szeregu różnego rodzaju prezentacji. Rozbudowana pamięć RAM i szybkie procesory laptopów pozwalają na wykonywanie na nich sprawnie nawet najbardziej skomplikowanych czynności.
Zalety laptopów
Jeśli chodzi o najważniejsze zalety laptopów, przede wszystkim posiadają one klawiaturę fizyczną, dzięki której łatwiej się pisze i wykonuje różnego rodzaju prace biurowe. Laptopy są doskonale skonfigurowane z aplikacjami biurowymi i z arkuszami kalkulacyjnymi. Oprócz tego mają one możliwość rozbudowy ich podzespołów poprzez chociażby dodanie pamięci RAM czy dodatkowego, standardowego dysku twardego lub też specjalnego dysku wysokiej jakości – SSD lub SSHD. Dzięki temu po kilku latach można przyspieszyć pracę swojego laptopa. Nie trzeba w takim przypadku kupować nowego sprzętu by osiągnąć odpowiednią wydajność pracy.
Wady laptopów
Do wad laptopów należy ich cena. Na przeciętnego laptopa dobrej marki trzeba wydać około 1500 zł, a jeśli liczymy na sprzęt wysokiej klasy, który będziemy wykorzystywać do bardziej zaawansowanych zadań i gier, trzeba wydać nawet około 3500 zł. W przypadku tabletów, ich ceny wahają się od około 500 złotych do 2500 złotych przy sprzęcie bardzo wysokiej klasy. Laptop nie jest też tak podręcznym urządzeniem jak tablet. Posiada większe rozmiary (ze względu na większą przekątną ekranu), duży zasilacz i waży często od ok. 1,5 do 2 kg, przez co by go przetransportować trzeba posiadać specjalną torbę. Ponadto większość laptopów ma baterię, która jest w stanie pracować maksymalnie około 3-4 godzin bez ładowania. To dwa razy krótszy czas niż tablety.
Laptop czy tablet – co wybrać?
Nie stworzono dotychczas doskonałego laptopa ani tabletu. Decydując się na to czy zakupionym przez nas sprzętem będzie laptop czy tablet, warto jest rozpatrzyć do czego głownie będzie takie urządzenie potrzebne, gdzie będziemy z niego korzystać i czego od niego oczekujemy. Pozwoli to na zakup urządzenia o odpowiednich parametrach, idealnie dostosowanego do naszych potrzeb.