Łuszczyca krostkowa – obawy i leczenie

0
408

Łuszczyca – najczęściej spotykana, przewlekła choroba skóry, której nie można całkowicie wyleczyć. Charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych w postaci krostek lub łuszczenia się skóry. Leczenie łuszczycy opiera się jedynie na łagodzeniu występujących objawów. Za jej powstanie odpowiada nieprawidłowa praca układu immunologicznego.

Jedną z odmian łuszczycy jest łuszczyca krostkowa – choć występuje ona bardzo rzadko to z roku na rok przybywa chorych. Na tę odmianę łuszczycy cierpią z reguły osoby po 50 roku życia.

Charakterystyczne objawy łuszczycy krostkowej

Odmiana krostkowa łuszczycy objawami bardzo przypomina swoją pierwotną wersję. Na ciele pojawiają się mocno przesuszone miejsca, wraz z którymi występuje również stan zapalny. Łuszczycy krostkowej, o czym informuje nas już sama jej nazwa towarzyszą dokuczliwe krostki, często wypełnione ropą.

Zmiany skórne w postaci wypukłych, ropnych krostek występują wraz z innymi objawami typowymi dla łuszczycy, często je wyprzedzając. Na ciele pojawią się przesuszone, łuszczące się warstwy skóry.

Wyróżnić możemy łuszczycę krostkową uogólnioną – w tym przypadku obejmuje ona powierzchnię całego ciała. Czasami zmiany występują tylko na dłoniach i stopach, mogą dotknąć miejsc intymnych, twarzy, paznokci a nawet języka. Łuszczycy krostkowej uogólnionej towarzyszą też takie objawy jak: gorączka, bóle głowy, bóle stawów, nudności, dreszcze.

Odmiana krostkowa może mieć charakter przewlekły lub ostry. W tym wypadku po 24 godzinach następuje powrócenie objawów o większym nasileniu.

leczenie łuszczycy krostkowej - jak

Przyczyny wystąpienia łuszczycy krostkowej

Krostki niekiedy pojawiają się zupełnie bez powodu. Objawy mogą wystąpić również w trakcie terapii antybiotykami czy innymi lekami. Problem ten dotyka osoby, które przez pewien okres regularnie przyjmowały kortykosterydy po czym nagle zaprzestały leczenia.

Łuszczycę mogą wywołać także: nadmierna ekspozycja na słońce, ciąża, infekcje, żółtaczka, silne preparaty w postaci kremów lub maści.

Pamiętaj, że nieleczona może zagrażać Twojemu zdrowi a nawet życiu.

Łuszczyca krostkowa uogólniona bywa szczególnie niebezpieczna ponieważ obejmuje ona obszar całego ciała – pojawienie się zmian skórnych np. na języku mogą znacznie utrudnić Ci lub całkowicie uniemożliwić proces oddychania lub spożywania pokarmów. Dlatego przy zauważeniu jakichkolwiek zmian na skórze, które mogą świadczyć o łuszczycy krostkowej należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, który zaleci odpowiednie leczenie.

Domowe metody czy wizyta u specjalisty?

W przypadku wystąpienia tej choroby lepiej nie próbować leczyć się babcinymi metodami. Schorzenie jest naprawdę niebezpieczne, dlatego wszelkie działanie na własną rękę może być niebezpieczne. Najlepiej od razu zgłosić się do specjalisty.

Dodatkowo oprócz terapii zaleconej przez dermatologa, zaleca się również wykonywanie letnich okładów, stosowanie soli fizjologicznej, maści lub kremów z zawartością witaminy A i D3.  Dokuczliwe objawy łagodzą także kąpiele z zawartością dużej ilości płatków owsianych.

W ostatnich czasach popularna stała się fototerapia – czyli leczenie światłem. Poprzez wykorzystanie profesjonalnych lamp naświetla się miejsca dotknięte zmianami co zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here