Niesteroidowe leki przeciwzapalne. Podział.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne to niezwykle szeroka kategoria leków, które dzieli się ze względu na składnik, którego są pochodnymi. Wśród dwóch najbardziej popularnych składników wymienić należy kwas salicylowy raz kwas propionowy. Pochodną pierwszego jest między innymi aspiryna czy polopiryna. Do grupy drugiej zaliczymy natomiast ibuprofen czy ketonal.
Potrójne działanie
Bez względu na to, jaki składnik jest pochodną leku, wszystkie niesteroidowe leki przeciwzapalne charakteryzują się potrójnym działaniem. Pierwsze z nich to działanie przeciwbólowe. Zawarte w lekach składniki aktywne biologicznie oddziałują na układ nerwowy, wyciszając go i tym samym zmniejszając odczuwanie bólu. Drugie działanie ma charakter przeciwgorączkowy. Jeśli więc w organizmie pojawia się wysoka gorączka, która przekracza bezpieczny poziom, leki te pomagają ją zbić. Trzecie działanie dotyczy natomiast walki ze stanem zapalnym w organizmie. Przeciwzapalne działanie sprawia, że leki te bardzo często pomagają właśnie tam, gdzie stan zapalny jest przyczyną bólu i złego samopoczucia.
Dostępność na rynku
Niesteroidowe leki przeciwzapalne będące pochodnymi kwasu salicylowego czy propionowego dostępne są na polskim rynku bez recepty. Koncerny farmaceutyczne prześcigają się w wymyślaniu kolejnych to leków, które tak naprawdę mają bardzo zbliżony, a niekiedy identyczny skład. A pacjenci sięgają po nie, szukając pomocy w nieprzyjemnych dolegliwościach.
Bezpieczeństwo stosowania
Niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak każdy inny lek, mogą wywoływać skutki uboczne. Nie każdy też powinien je stosować na własną rękę. Dlatego też tak bardzo ważne jest, aby zawsze dokładnie analizować treść ulotki zawartej w opakowaniu. Jest ona cennym źródłem informacji na temat działania leku, a także przeciwwskazań. A jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza. W przeciwnym razie musimy liczyć się z tym, że zamiast sobie pomóc, tylko sobie zaszkodzimy.