Nitownice i nitonakrętki – co warto wiedzieć o ich działaniu?

0
339

Nitownice to urządzenia do niedawna jeszcze wykorzystywane przede wszystkim w profesjonalnych warsztatach oraz firmach zajmujących się wykonywaniem specjalistycznych instalacji. Ich rzadkiemu stosowaniu sprzyjał też fakt, że są to urządzenia drogie, na których zakup nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego częściej decydujemy się na ich wypożyczenie – oferty takie udostępniają na przykład duże markety budowlane. Zapraszamy do lektury dedykowanej dla osób rozważających możliwość wypożyczenia lub zakupu nitownicy; w jej trakcie przedstawimy najważniejsze informacje na ich temat oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Nitownica – jak wybrać tę najlepszą?

Wśród dostępnych na rynku nitownic wyróżnić można trzy główne kategorie tych urządzeń. Różnią się one przede wszystkim sposobem ich zasilania, konstrukcją oraz siłą pracy. Mamy więc do wyboru nitownice ręczne, nitownice pneumatyczne oraz nitownice akumulatorowe.

Pierwsze z nich – czyli nitownice ręczne – to urządzenia niewymagające stałego dostępu do źródła prądu. Dzięki temu korzystać z nich możemy w różnych miejscach, a także zabierać ze sobą na zewnątrz na czas wykonywania określonych prac. Ich minusem jest fakt, że pracują nieco wolniej niż nitownice pneumatyczne lub akumulatorowe. Dlatego, wykorzystywane są przede wszystkim w przydomowych warsztatach.

Nitownice pneumatyczne działają w oparciu o mechanizm sprężania powietrza. Dzięki jego wykorzystaniu pracują niezwykle skutecznie, radząc sobie nawet z najtrudniejszymi do złączenia elementami. Do ich używania potrzebny jest dostęp do specjalistycznego kompresora. Z tego powodu, znajdują zastosowanie przede wszystkim w przedsiębiorstwach usługowych i produkcyjnych, zajmujących się nitowaniem na szeroką skalę.

Nitownice akumulatorowe przeznaczone są do używania bez bezpośredniego podłączenia do źródła prądu. Jedynie ich akumulator wymaga cyklicznego podładowywania. Ten rodzaj nitownic radzi sobie lepiej niż ich ręczny odpowiednik, jednak siła ucisku nie może równać się efektom uzyskiwanym podczas pracy z nitownicą pneumatyczną.

Niezależnie od rodzaju nitownicy, w ich pracy korzysta się z tego samego zestawu nitonakrętek (dostępnych pod adresem: https://www.bhjanecki.pl/nitonakretki-i-nitotrzpienie-c-68.html). 

Nitownice ręczne – kiedy i dlaczego warto używać?

Nitownice ręczne są dedykowane przede wszystkim dla przydomowych warsztatów. Świetnie nadają się do instalowania nitów w różnego typu elementach konstrukcyjnych. Ich zdecydowaną zaletą jest łatwa konstrukcja i prostota obsługi. Dzięki temu nawet najmniej wprawieni amatorzy nitowania powinni poradzić sobie z ich działaniem.

Ich kolejną zaletą jest niska cena. W przeciwieństwie do nitownic akumulatorowych czy pneumatycznych, nitownice ręczne są stosunkowo tanie – znajdziemy nawet modele kosztujące mniej niż 100 złotych. Wbrew pozorom, nawet najtańsze nitownice ręczne wykonują swoją pracę o wiele skuteczniej i dokładniej niż nitowanie manualne.

Niezwykle praktyczną zaletą jest także możliwość pracy bez podłączenia do źródła zasilania. Pozwala to na nieskrępowaną pracę w naszym warsztacie – nitowanie elementów konstrukcyjnych z różnych stron i w dowolnej wybranej przez nas konieczności. Nitownica ręczna świetnie sprawdza się więc w celach hobbystycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here