PIT-37 jakich błędów nie popełnić w 2019 roku

0
327

PIT-37 obok PIT-36, jest jedną z najpopularniejszych deklaracji podatkowych. Składają ją przede wszystkim, wszystkie osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, umowę zlecenia, emeryci, renciści, stypendyści, itp. Ze względu na duże zróżnicowania poziomu wiedzy finansowo – księgowej w środowisku podatników, a także biorąc pod uwagę ilość deklaracji podatkowych, PIT-37 wskazywany jest jako deklaracja, która wykazuje jeden z najwyższych wskaźników błędności. Dlaczego tak często się mylimy? Na co zwrócić uwagę w 2019 roku?

Aktualność i ważność

Po pierwsze niestety należy zauważyć, że podatnicy nie śledzą zmian w prawie i przepisach. Nie zauważają również zmiany wzorów formularzy i deklaracji. Bardzo często dochodzi więc do sytuacji, że składają swoją deklarację podatkową na nieaktualnym druku. Może to wynikać z pobrania złej wersji dokumentu z Internetu, wykorzystania starego, przechowywanego druku, czy korzystania z niezaktualizowanego programu finansowo – księgowego. Każdorazowo więc, przed przystąpieniem do pracy, warto przypomnieć sobie najważniejsze i aktualne zasady dot. danego PIT oraz upewnić się jaki formularz obecnie obowiązuje (np. w kwietniu 2019 za rok 2018). Weryfikacja numeru możliwa jest po sprawdzeniu dolnego rogu każdej strony druku, gdzie wskazano kolejny numer porządkowy formularza. W przypadku pomyłki mamy jeszcze dużo czasu na złożenie korekty deklaracji. Wciąż jeszcze możemy złożyć korektę PIT za 2017.

Brak skrupulatności i pomyłki

Niestety, nadal bardzo wiele pomyłek polega na pominięciu obowiązkowych elementów deklaracji podatkowej. Podatnicy po prostu o niektórych z nich zapominają. W tym przypadku jeżeli wiemy, że tego typu sytuacje pojawiały się w przeszłości, warto zastanowić się nad prośbą o przeczytanie naszego formularza od początku do końca np. przez osobę bliską. Czytając samodzielnie dokument, możemy coś pomijać.

Po drugie, bardzo często zdarzają się literówki, pomyłki numeryczne np. w numerach identyfikacyjnych podatników. Tego typu, z pozoru błahe błędy, mogą prowadzić jednak do faktycznie negatywnych konsekwencji prawnych. Należy pamiętać, że urząd nie będzie dochodził do tego „co podatnik miał na myśli”, tylko przyjmie to, co faktycznie jest napisane.

Ponadto, uwagę skupić również muszą osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem, aby swoje role oraz podpisy, od początku do końca utrzymać w tej samej kolejności.

Powielanie błędów

Danych do PIT-37, podatnicy nie biorą znikąd. Są to informacje finansowe, przekazywane im przez płatników. Wiele osób w ogóle nie weryfikuje swoich dokumentów źródłowych, które dostało od płatnika, np. swojego pracodawcy. Zdarzają się przecież sytuacje, kiedy w PIT-11 mogą pojawić się błędy. Niestety, w takich wypadkach najczęściej są one powielane w indywidualnych deklaracjach PIT. W tym miejscu warto zauważyć, że podatnik pisze do odpowiedniego organu podatkowego i zobowiązany jest podawać prawdę oraz sprawdzić, czy otrzymane dokumenty źródłowe nie posiadają sprzeczności.

Podsumowanie i rekomendacje

Za każdym razem, pracę nad dokumentami oficjalnymi warto zaplanować. Na przykład – wypełnienie deklaracji jednego dnia, a sprawdzenie jej „na świeżo” – w zupełnie innym dniu. Dobrym rozwiązaniem, są również zasady tak zwanych „dwóch par oczu”, polegające na weryfikacji deklaracji przez inną osobę niż wypełniający. Warto jednak pamiętać, że przy pracy nad PIT-37 należy zarezerwować sobie odpowiedni czas, umożliwiający spokojną oraz efektywną pracę nad dokumentem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here