Ranking access pointów. Top 10 najlepszych modeli

0
896

Domowy Internet zazwyczaj wykorzystywany jest przez więcej niż jedno urządzenie. Korzystać z niego można na komputerze stacjonarnym, laptopie, smartfonie czy tablecie. Aby to jednak było możliwe, konieczne jest stworzenie bezprzewodowej sieci. W tym celu konieczne jest zaopatrzenie się w punkt dostępu, które zazwyczaj znane są pod nazwą access point. Urządzenie to jest małe i niepozorne, wiele osób o nim tez nie słyszało, jednak jest ono niezwykle ważne przy budowie domowej sieci internetowej. Jego głównym celem jest zapewnienie dostępu do sieci innym sprzętom z pomocą łączności bezprzewodowej. Access point w swoim działaniu wykorzystuje fale radiowe. Wszystko to oznacza, że wybór odpowiedniego urządzenia jest niezwykle ważny dla komfortowego użytkowania internatu. Zobacz jak wybrać access point oraz poznaj ranking tych urządzeń.

Spis treści

Polecane access pointy

Najlepszy access point do 50 PLN

Access Point Everest EWR-523N2 v2 (EVERNW13307)

Najlepszy access point do 100 PLN

Access Point TP-LINK TL-WA860RE

Najlepszy access point do 150 PLN

Access Point TP-LINK CPE210

Najlepszy access point do 200 PLN

Access Point Ubiquiti NanoStation LocoM2

Najlepszy access point do 250 PLN

Access Point Ubiquiti UNIFI AP (UAP)

Najlepszy access point do 300 PLN

Access Point TP-LINK RE450

Najlepszy access point do 350 PLN

Access Point Ubiquiti AC1200 (UAP-AC-LITE)

Najlepszy access point do 400 PLN

Access Point Ubiquiti UAP AC LR LONG RANGE (UAP-AC-LR)

Najlepszy access point do 450 PLN

Access Point TP-LINK AC1900 (RE580D)

Najlepszy access point za około 500 PLN

Access Point Ubiquiti AC1300 5GHz (UAP-AC-PRO)

Czym jest i jak działa access point?

Punkt dostępu, czyli z angielskiego access point jest łącznikiem pomiędzy dwoma rodzajami sieci komputerowych. Zazwyczaj łączy on bezprzewodową sieć lokalną, czyli WLAN z przewodową siecią nazywaną LAN. Dzięki temu urządzenie, które uzyskuje połączenia drogaą bezprzewodową, może stać się częścią sieci przewodowej LAN. Jak więc widać access point pełni dość ważną rolę, a jego działanie wcale nie jest proste. Tymczasem laicy często mają problem z wyborem punktu dostępu. Nie wiedzą, na jakie parametry zwraca uwagę i jakimi kryteriami się kierować. Zazwyczaj ich wiedza ogranicza się tylko do tego, że access point powinien łączyć dwa różne interfejsy sieciowe.

Do czego potrzebny jest access point?

Access point jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest przesyłanie sygnału sieciowego po wybranym pomieszczeniu. Dzięki temu urządzenia znajdujące się we wnętrzu ma dostęp do Internetu.

Ile kosztuje access point?

Ceny access point są zróżnicowane i w dużej mierze zależą od modelu urządzenia, a dokładnie od parametrów, jakimi może się ono pochwalić. Jeśli chce się zakupić access point o silnym sygnale, który w niemal każdych warunkach będzie gwarantował sybilijny dostęp do Internetu, należy zainwestować w urządzenie o najwyższej jakości. Dobrej klasy access point to koszt ok. 200 zł. Modele w tym przedziale cenowym wyposażone są w antenę, posiadają zasilanie sieciowe, zewnętrzne i USB oraz oferują prędkość łącza na poziomie 750 Mb/s. Osoby, które jednak szukają tańszych urządzeń, nie muszą się martwić, na rynku dostępne są i tańsze modele, które działają równie dobrze.

Antena w access point

Parametrem, na który należy zwrócić przede wszystkim uwagę, wybierając access point, jest antena. To ona wpływa na to, na jakim obszarze będzie dostęp do Internetu oraz jaka będzie jego prędkość. Jeśli chcemy, aby połączenie z siecią było możliwe na dużej powierzchni biurowej lub wielokondygnacyjnym domu konieczne będzie zakupienie urządzenia z mocą  anteną, a czasem nawet tego w wyposażonego w więcej niż jedną antenę. W rankingu access pointów szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się urządzenia z trzema antenami, które pozwalają na naprawdę mocny sygnał.

Standardy sieciowe zobligowane przez access point

Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając to urządzenie, są standardy sieciowe, które są obsługiwane przez access point. Należy zadbać o to, aby były one zgodne z działaniem sprzętu przez, który korzysta się z Internetu.

Access point – prędkość łącza

Jednym z bardziej istotnych parametrów przy zakupie tego urządzenia jest też prędkość łącza. Im jest ono wyższe, tym szybsze ładowanie stron www czy ściąganie plików z sieci. O access point z szybkim łączem warto zatroszczyć się szczególnie wtedy, gdy kupujemy urządzenie od biura. Dobre access pointy, które pozwalają na szybką pracę w sieci, mają prędkość do 600 Mb/s. Warto również wspomnieć, że te najwyższej jakości potrafi osiągać prędkości nawet ponad 1000 Mb/S.

Funkcje dodatkowe access pointów –  na jakie warto zwrócić uwagę?

Wybierając access point,  nie należy również pomijać dodatkowych funkcji, w jakie wyposażają je producenci. Szukając dobrego i funkcjonalnego urządzenia, dobrze jest patrzeć na modele wyposażone w dodatkowe wzmocnienie sygnału, eliminowanie martwych stref, te posiadają wbudowaną funkcję routera czy WISP, która umożliwią podłączenie urządzeń za pomocą portów kablowych RJ-45.

O czym pamiętać przy zakupie access point?

Kupując access point, należy pamiętać, że urządzenie to, aby  mogło działać, musi mieć możliwość wymiany danych z siecią przewodową. W praktyce oznacza to, że powinno być wyposażone w gniazdo typu Ethernet. Gniazdo to pozwala na wpięcie zwykłego kabla sieciowego, który włącza punkt dostępu do lokalnej sieci. W celu umożliwienia bezprzewodowej transmisji danych, access point powinien też mieć interfejs działający zgodnie ze standardem IEEE 802.11. Standard ten gwarantuje, że do access pointa będą mogły podłączać się inne urządzenia, które zostały wyposażone w modelu WiFi.

Access point czy router bezprzewodowy?

Wiele osób, szczególnie tych nieobytych w komputerowych technologiach zauważa, że access point to niemal to samo co przewodowy router i próbuje zastąpić nawzajem te dwa urządzenia. Warto więc przymierzając się do zakupu access pointa poznać różnicę pomiędzy tymi sprzętami.

Przypominamy, że access point służy do rozbudowywania istniejących sieci kablowych (LAN) o segment radiowy. Urządzenie może pracować w trybie Client. Po podłączeniu access pointa do modemu z RJ – 45 nie ma się Internetu, a jeśli się ma to działa tylko i wyłącznie na jednym komputerze. Najważniejsze jednak, że access point nie może służyć (poza nielicznymi wyjątkami) jako router.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia routera WiFI. Umożliwia on tworzenie sieci z dostępem do Internetu. Co więcej, ten Internet udostępnia i rozdziela na więcej niż jedno urządzenie. Rozdzielenie Internetu może następować bezprzewodowo lub za pomocą kabla. Router do WIFI jest też urządzeniem, które może zastąpić serwer, szczególnie w przypadku małych sieci. Należy również pamiętać, że ruter jako urządzenie bezprzewodowe nie pracuje w trybie Client do istniejących sieci.

Trzeba jednak zaznaczyć, że access point może i jest często integralną częścią routera, przede wszystkim tego kablowego. Podłączając go do niego, otrzymuje się urządzenie, które działa w ten sam sposób jak router WiFi.

Praca access pointa jako clienta – niestandardowe funkcje access pointa

Dużo pytań wzbudza również kwestia pracy access pointa jako klienta. Osoby, które zastanawiają się, o co chodzi w tym zagadnieniu, powinny wiedzieć, że oznacza to nic jednego jak pracę access pointa jako karty WiFi odbierającej sygnał.

Oprócz tego, że access point może działać, jako client pozwala również na podłączenie oraz współdzielenie drukarki.

Ograniczenia access pointa

Wykorzystując access pointa do rozdzielania sieci internetowej, należy pamiętać o jego ograniczeniach. Jak każde urządzenie bezprzewodowe nie ma ono nieorganicznego zasięgu. Na to, na jakiej przestrzeni access point będzie wstanie dostarczać Internet, wpływ ma kilka elementów. Przede wszystkim jest to rodzaj modelu urządzenia i ilość zastosowanych anten, o czym pisaliśmy już powyżej. Ważne jest również samo umiejscowienie anteny oraz access pointa. Negatywnie na jego działanie mogą wpływać np. inne urządzenia elektryczne znajdujące się w jej pobliżu i działające na tej samej częstotliwości. Zaobserwować można również, że wpływ na działanie access pointa mają warunki pogodowe. Kolejnym ograniczeniem, jakie trzeba brać pod uwagę przy korzystaniu z tego typu urządzeni, jest liczba stacji, jakie może on obsłużyć. W zależności od standardu ograniczenie to może wynosić 30 lub 10 stacji.

Sieci bezprzewodowe tworzone przez access point

Wykorzystując access point, można stworzyć dwa typy sieci. Pierwszy z nich do BBS. W tych sieciach stacje bazowe mogą przesyłać dane między sobą tylko za pośrednictwem PD. W praktyce oznacza to, że każda stacja przenośna musi znajdować się w zasięgu punktu dostępowego. Warunek ten dotyczy również anteny PD.  Tworząc sieć BSS, nie ma się ograniczeń do liczby podłączanych do niej stacji, jednak ich zbyt duża liczba może znacznie ograniczyć przepustowość sieci. W  ramach tej sieci istnieje również możliwość stworzenia tej nazywanie IBBS. Opiera się ona na tym, że stacje komunikują się ze sobą bezpośrednio, dlatego też muszą stale utrzymywać odległość pozwalającą im na komunikację.

Drugim typem sieci, jaki można stworzyć z pomocą access point, jest ESS, czyli rozszerzony zestaw usług. Sieć ta powstaje po połączeniu kilku BBS-ów. Łączy się je za pomocą sieci szkieletowej. Sieci tego typu są tworzone zazwyczaj w przypadku, gdy stacje bazowe muszą mieć możliwość łączenia się ze sobą mimo dużego obszar. Model sieci ESS stosowany jest głównie w budynkach użyteczności publicznej, np. szkołach czy kawiarniach.

Access point a bezpieczeństwo

Tworzenie sieci bezprzewodowych wymaga również poważnego podejścia do zagadnienia bezpieczeństwa. Ochrona danych jest tu niezwykle istotna. Najprostszą metodą kontroli  dostępu jest filtrowanie adresów MAC przez administratorów sieci. W celu zabezpieczenia sieci można też  zdecydować się na filtrowanie adresów IP. Bezpieczeństwo można również zapewnić poprzez stosowanie kluczy WEP 40, 10 lub 12 bitami klucza poufnego. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta metoda nie należy do najlepszych, bez względu na długość klucza, można go łamać. O wiele lepszym rozwiązaniem są protokoły WPA i WPA2.

Access point: o trzeba o nim wiedzieć?

Access point, chociaż jest mały i z pozoru nic nieznaczącym urządzeniem ma szerokie możliwości zastosowania. Zazwyczaj wykorzystuje się go jako urządzenie umożliwiające uzyskanie dostępu do Internetu. W ten zakresie wykorzystywany jest zarówno w domach, jak i w biurach czy innych miejscach użyteczności publicznej. Trzeba jednak pamiętać, że aby mogło ono skutecznie działać, konieczne jest zakupienie sprzętu o odpowiednich parametrach. Osoby, które nie znają się na technologii i nie chcą lub nie mają czasu wczytywać się w techniczne artykuły, zawsze mogą skorzystać z rankingu access point. Spis pokazuje najpopularniejsze i najlepsze modele aktualnie dostępne w sklepach. Do wyboru będą zarówno urządzenia z górnej półki, jak i te w niższych cenach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here