Alkomat to urządzenie, które pomocne jest nie tylko policji, ale i samym kierowcom. Pozwala na samodzielne kontrolowanie swojego stanu trzeźwości przed wyruszeniem w trasę. Coraz częściej alkomaty traktowane są jako podstawowe wyposażenie samochodów. Inwestuje w nie wiele osób. Jednak wybór tego uprzedzenia nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów alkomatów. Pytaniem jest więc jaki wybrać i który z modeli sprawdzi się najlepiej w tym pomoc może ranking alkomatów. Podpowie on jakie urządzenia są najpopularniejsze na rynku oraz które cieszą się dobrymi opiniami kierowców. Będzie on nieocenioną pomocą przy wyborze tego typu sprzętów zarówno dla samego kierowcy, jak i osoby, która chce sprawić niebanalny prezent fanowi czterech kółek.
Spis treści
- 1 Polecane alkomaty
- 2 Jak działa alkomat?
- 3 Rodzaje alkomatów
- 4 Jak wybrać dobry alkomat?
- 5 Wielkość czujnika w alkomacie
- 6 Tryb pracy alkomatu
- 7 Czujnik przepływu powietrza w alkomacie
- 8 Ilość wykonywanych pomiarów
- 9 Ustnik w alkomacie
- 10 Sposób użytkowania alkomatu
- 11 Ile kosztuje dobry alkomat?
- 12 Czy warto kupić alkomat?
Polecane alkomaty
Najlepszy alkomat do 50 PLN
Clatronic AT 3605
Najlepszy alkomat do 100 PLN
Sencor SCA BA02
Najlepszy alkomat do 150 PLN
Datech DA3000
Najlepszy alkomat do 200 PLN
Datech DA7000
Najlepszy alkomat do 250 PLN
Promiler AL-7000 Lite
Najlepszy alkomat do 300 PLN
Promiler AL-7000
Najlepszy alkomat do 400 PLN
Promiler Razor
Najlepszy alkomat do 500 PLN
Promiler AL-9000Lite
Jak działa alkomat?
W swoim działaniu alkomat jest prostym urządzenie. Wyposażony jest w ustnik, w który należy dmuchnąć. Na tej podstawie wbudowane w niego czujniki ustalają, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol i jeśli tak to, w jakim stężeniu. Poszczególne modele alkomatów różnią się jednak metodą wykrywania alkoholu w oddechu kierowcy.
Rodzaje alkomatów
Alkomaty dzieli się ze względu na to, w jaki sposób wykrywają alkohol w wydychanym powietrzu. Aktualnie w sklepach można znaleźć urządzenia z:
- sensorem półprzewodnikowym – sensor ten stosowany jest w tanich alkomatach; działanie tego typu urządzenia opiera się na tym, że w przypadku, gdy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, wbudowana w nie elektroda utlenia się; ma to wpływ na zwiększenie się przewodności zastosowanego przewodnika; alkomaty z sensorem półprzewodnikowym nie są zaliczane do tym najbardziej wiarygodnych; w ich przypadku bardzo łatwo o zafałszowanie wyników; na wykrycie alkoholu w oddechu kierowcy może wpłynąć wcześniej zapalony papieros lub wzięte lekarstwo;
- sensorem elektrochemicznym – urządzenia te są tymi najpopularniejszymi w rankingu alkomatów; aktualnie ta metoda dominuje także na rynku; urządzenia te stosowane są nie tylko do użytku prywatnego, ale i znajdują się na wyposażeniu policji; metoda ich działania opiera się na sensorze z określonych środków chemicznych (najczęściej platyny), który wchodzi w reakcję z alkoholem; w wyniku tej reakcji powstaje kwas octowy, który następnie wytwarza prąd elektryczny; alkomaty z sensorem elektrochemicznym uważa się za te najdokładniejsze, na ich pomiar nie mają wpływ inne substancje znajdujące się w wydychanym powietrzu;
- sensorem spektrofotometrycznym – sensor ten znaleźć można w najdroższych i najlepszych alkomatach na rynku; oferują one bardzo dokładne pomiary, które mogą służyć jako dowód w sądzie; działanie urządzenia opiera się na podczerwieni.
Jak wybrać dobry alkomat?
Przy wyborze alkomatu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego czujnika. Poszczególne czujniki w alkomatach opisaliśmy powyżej. Nie są to jednak jedyne kryteria, którymi dobrze jest się kierować. Podczas zakupu alkomatu warto przeanalizować również i inne parametry urządzenia, a także poszukać opinii o tym, jak działają one w praktyce. W tym zakresie pomoc może ranking alkomatów. W nim zapoznać można się z najchętniej kupowanymi w ostatnim czasie urządzeniami, które dodatkowo uzyskały pozytywne opinie samych użytkowanych. W rankingu alkomatów znajdują się również sprzęty, których jakości idzie w parze z atrakcyjną ceną. Przeglądając poszczególne modele, dobrze jest zwrócić uwagę na: wielkość czujnika, tryb pracy, czujnik przepływu powietrza, ilość wykonywanych pomiarów, ustnik i sposób sterowania. Nie bez znaczenia przy będzie również cena alkomatu.
Wielkość czujnika w alkomacie
Wielkość czajnika w alkomacie ma wpływ na dokładność wykonywanych pomiarów. Im jest on mniejszy, tym mniej dokładny wynik zostanie pokazany. Wynika to z tego, że urządzenie do analizy utrzymuje mniejsze próbki powietrza. Aby wyeliminować duże błędy, w specyfikacji technicznej alkomatu należy szukać informacji o marginesie błędu. W dobrych alkomatach margines ten nie jest większy niż 0,1 promila, czyli 10%.
Tryb pracy alkomatu
Przy wyborze alkomatu spotkać można się z nowymi trybami jego pracy. Producenci w tym zakresie wyróżniają alkomaty aktywne, czyli takie wymagające aktywnego udziału badanego oraz pasywne, które go nie wymagają. W tym pierwszym, aby zbadać poziom alkoholu we krwi, badany musi nabrać powietrza i mocno dmuchać przez kilka sekund w ustnik urządzenia. Ze względu na sporą dawkę wdychanego powietrza alkomaty aktywne pokazują dokładniejszy wynik. W przypadku urządzeń pasywnych wystarczy znaleźć usta do urządzania. Alkomat wynik pokazuje na podstawie bardzo małej próbki powietrza wydychanego. W tego typu urządzeniach wyniki zazwyczaj podawane są bez określania zawartości alkoholu u badanego. W rankingu alkomatów dominują głównie modele aktywne, które zapewniają większą dokładność badania.
Czujnik przepływu powietrza w alkomacie
W każdym dobrym alkomacie odnaleźć można również sensor przepływu powietrza. Jego zadaniem jest poinformowanie badanego czy urządzenie pobrało wystarczającą próbkę do wykonania badania. Najczęściej próbka ta obejmuje 1,2 litra wydychanego powietrza. W przypadku jego mniejszej ilości podawane wyniki mogą być niewiarygodne. Alkomaty z czujnikiem przepływu powietrza są wygodniejsze w użyciu i sprawiają, że otrzymuje się gwarancję ważności badania.
Ilość wykonywanych pomiarów
Alkomat jest urządzeniem, którego czas pracy jest ściśle określony. Po wykonaniu podanej przez producenta ilości badań zużywa się lub rozregulowuje. W tym wypadku należy zakupić nowe urządzenie albo to posiadane podać kalibracji, ewentualnie wymienić w nim czujnik. Stąd też szukając dobrego alkomatu, nie sposób nie zwrócić uwagi przez, jak długi czas będzie on służyć. Informacje o tym, ile badań może wykonać sprzęt, znajdzie się w jego specyfikacji technicznej. Co do zasady im dłuższa żywotność, tym lepiej. Kalibracja jest zabiegiem dodatkowo płatnym i w zależności od modelu i miejsca, gdzie się ją wykonuje, kosztuje od 50 do 100 złotych. Należy również pamiętać, że wiele tanich alkomatów nie podlega takiemu procesowi, co oznacza, że po wykonaniu określonej liczby pomiarów należy je wyrzucić.
Ustnik w alkomacie
Ustnik jest jednym z ważniejszych elementów alkomatu. To do niego wdmuchuje się powietrze służące do badania. Większość modeli jest w niego wyposażona, dzięki czemu powietrze trafia wprost do urządzenia. Takie rozwiązanie sprawia, że wynik jest dokładniejszy i bardziej wiarygodny. W przypadku dobrej jakości alkomatów producenci do urządzania dodają dodatkowe ustniki, które można wymieniać.
Sposób użytkowania alkomatu
Alkomat to zazwyczaj małe i poręczne urządzenie, nie oznacza to jednak, że jego ergometrię i sposób użytkowania należy całkowicie pominąć przy zakupach. Najlepiej wybierać porządnej wykonane alkomaty, których obudowy są zrobione dobrej jakości materiałów. Dodatkowo należy zadać, aby wyświetlacz, który posiada urządzenie, był czytelny i wystarczająco duży. W tanich alkomatach wyświetlacze pokazują wyniki pomiarów jedynie za pomocą diod, określających zakres znajdującego się w powietrzu alkoholu. O wiele lepszym rozwiązaniem, które cieszy się również dużą popularnością w rankingu alkomatów, są urządzenia z wyświetlaczami oddającymi wartość liczbową. Takie, chociaż droższe są bardziej funkcjonalne. Na komfort użycia alkomatu wpływają także wbudowane w niego dodatkowe funkcje. Spotkać można je już w średniej klasy urządzeniach. Zazwyczaj mają one wbudowaną pamięć pomiarów, która pozwala zapamiętywać kilka ostatnich wyników badania.
Ile kosztuje dobry alkomat?
Ceny alkomatów są bardzo z różnicowe. Przede wszystkim warunkuje je rodzaj zastosowanego w urządzeniu sensora. Tanie urządzenia z sensorem półprzewodnikowym można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli od alkomatu oczekuje się bardziej dokładnych pomiarów, należy zainwestować w modele z sensorem elektrochemicznym, które kosztują już kilkaset złotych. Alkomaty z wyższej półki to natomiast wydatek nawet powyżej tysiąca złotych. W rankingu alkomatów największą popularnością cieszą się modele pośrednie, których koszt zakupu oscyluje w okolicach 200 złotych. Nawet jeśli wykorzystują one słaby sensor półprzednikowy, to oferują przy tym dość dobrą jakość i niezłą żywotność. Stąd to też alkomaty, których zakres błędu jest bez niski. Można więc spokojnie wykorzystać je do użytku prywatnego. Warto również wiedzieć, że na cenę alkomatu wpływ ma przyzwany urządzeniu atest. Ten mówi o tym, że alkomat wykonuje wiarygodne badania.
Na cenę alkomatu wpływa także to, jakiej jest on marki. Na rynku pojawia się coraz więcej chińskich podróbek, które kuszą atrkacyjną ceną. Kupując je, należy jednak pamiętać, że zazwyczaj nie posiadają one atestu, a co za tym idzie, badanie nimi jest całkowicie niewiarygodne. Warto więc kupując takie urządzenie kierować się renomą producenta oraz wybierać sprawdzone marki. Modele, które spełniają te kryteria, odnaleźć można w rankingu alkomatów.
Czy warto kupić alkomat?
Alkomat jest urządzeniem przydatnym każdemu kierowcy. Pozwala na samodzielne zdecydowanie czy można w danym dniu usiąść za kierownica. Trzeba jednak pamiętać, że aby pomiar przez niego wykonany był dokładny i wiarygodny należy stosować się do instrukcji użytkowania. Ta zazwyczaj mówi, aby pomiarów dokonywać nie wcześniej niż 20 minut po spożyciu alkoholu. Konieczne jest dbanie dostarczenie odpowiedniej ilości wydychanego powietrza do badania oraz przeprowadzenie testów sprawnym aparatem. Zminimalizuje to ryzyko, że podany pomiar nie będzie różnił się do stanu rzeczywistego.
Należy też pamiętać, że testy wykonywane alkomatem mają jedynie charakter informacyjny. Wynik samodzielnego badania nie jest dowodem w sprawie i nie może być traktowany jako podstawa do obniżenia czy zaniechania wystawiania mandatu przez policję. Wykonanie samodzielnego badania nie zwalnia również z obowiązku poddania się ponownemu pomiarowi na prośbę służb mundurowych. Trzeba także pamiętać o tym, że alkomat nawet ten najlepszy jest tylko sprzętem elektronicznym, może więc ulec uszkodzeniu lub rozregulować się, co będzie miało przełożenie na podawane wyniki.