Ranking chłodzenia do CPU – polecamy najlepsze modele

0
494

Komputer pracujących na wysokich obrotach generuje wysokie temperatury. Obciążony sprzęt, którego procesor przekroczy dopuszczalną temperaturę, może ulec przegrzaniu i uszkodzeniu. Jednak nie tylko  mocne obciążenie komputera może mieć takie konsekwencje. Często są one również wynikiem zbyt wysokich temperatur panujących na zewnątrz. W tym wypadku, jeżeli chce cię chronić swój komputer, należy zainwestować w system chłodzenia procesora. System chłodzenia się z kilku elementów i czasem wystarczy wymienić tylko jeden z nich. Aby jednak wiedzieć, czy należy kupić nowy system chłodzenia CPU, czy też jeden z jego elementów konstrukcyjnych, konieczne jest dowiedzenie się, jak on działa oraz jakie parametry powinien posiadać ten wydajny.

Spis treści

Polecane chłodzenia do procesorów AMD

Najlepsze chłodzenie do procesorów AMD do 25 PLN

Zalman CNPS90F

Najlepsze chłodzenie do procesorów AMD do 50 PLN

Arctic Alpine 64 Plus (UCACO-AP60301-BUA01)

Najlepsze chłodzenie do procesorów AMD do 75 PLN

Thermaltake Contac 16 (CLP0598)

Najlepsze chłodzenie do procesorów AMD do 100 PLN

be quiet! Pure Rock Slim (BK008)

Najlepsze chłodzenie do procesorów AMD do 150 PLN

Arctic Freezer 13 ( UCACO-FZ130-BL)

Najlepsze chłodzenie do procesorów AMD do 200 PLN

be quiet! Shadow Rock (BK002)

Najlepsze chłodzenie do procesorów AMD do 250 PLN

Thermalright Macho Rev. B

Najlepsze chłodzenie do procesorów AMD do 300 PLN

Raijintek TISIS (0R100001)

Najlepsze chłodzenie do procesorów AMD do 400 PLN

be quiet! Dark Rock PRO 3 (BK019)

Polecane chłodzenia do procesorów Intel

Najlepsze chłodzenie do procesorów Intel do 25 PLN

Titan 33740D

Najlepsze chłodzenie do procesorów Intel do 50 PLN

Arctic Alpine 11 Plus (UCACO-AP11301-BUA01)

Najlepsze chłodzenie do procesorów Intel do 75 PLN

Arctic Freezer 11 LP (UCACO-P2000000-B)

Najlepsze chłodzenie do procesorów Intel do 100 PLN

Akasa CPU AK-955

Najlepsze chłodzenie do procesorów Intel do 150 PLN

Arctic Freezer i32 (ACFRE00004A)

Najlepsze chłodzenie do procesorów Intel do 200 PLN

SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (SPC130)

Najlepsze chłodzenie do procesorów Intel do 250 PLN

Noctua NH-D9L

Najlepsze chłodzenie do procesorów Intel do 300 PLN

Noctua NH-U12S

Najlepsze chłodzenie do procesorów Intel do 400 PLN

Noctua NH-D15S

Kiedy wymienić chłodzenie procesora?

O wymianie chłodzenia procesora trzeba pomyśleć w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich jest wzrost temperatury, druga coraz większych hałas generowany przez procesor. W pierwszym przypadku mamy do czynienia, z tym że stare chłodzenie procesora przestaje sobie radzić z odprowadzeniem ciepła. Więcej ciepła komputer zaczyna generować, kiedy wymienia się podzespoły na te lepszej jakości, gra wymagające gry czy korzysta z zaawansowanych aplikacji. W przypadku, gdy procesor zaczyna głośniej pracować, oznacza najprawdopodobniej zużycie wentylatora.

Przesłanki, które wskazują na to,  że wymiana chłodzenia CPU jest koniecznością to:

  • zbyt wysoka temperatura podzespołów – ich temperaturę można kontrolować za pomocą specjalnego oprogramowania,
  • głośniejsza i częstsza praca wentylatorów,
  • niestabilna praca systemu,
  • obniżenie taktowania procesora przy jednoczesnym osiąganiu zbuk wysokiej temperatury (tzw. zjawisko throttlingu).

Wymianą chłodzenia – czy zawsze potrzebna?

Nie zawsze wyżej wymienione przesłanki oznaczają, że od razu należy wymieniać całe chłodzenie CPU. Bardzo często wydajność komputerowych wentylatorów można poprawić poprzez wyczyszczenie ich z kurzu i odkurzenie wnętrze komputera. Często także na pozytywnie na chłodzenie CPU wpływa wymiana jednego z elementów systemu, najczęściej pasty termoprzewodzącej. Zużywa się ona po pewnym okresie. Takie działanie można wykonać zarówno w przypadku komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Wymiana pasty termoprzewodzącej można zająć się samemu lub zlecić ją specjaliście. Po tym działaniu powinno poprawić się przewodzenie ciepła oraz zwiększyć powierzchnia chłodzenia w komputerze. Na rynku dostępnych jest wiele past. Do najpopularniejszych należą te tworzone na bazie silikonu, metalu, ceramiki i diamentu. Najczęściej w komputerach stosuje się najtańsze pasty silikonowe, które trudno zliczyć do tych najskuteczniejszych.

Warto również pamiętać, że przed wymianą systemu chłodzenia CPU dobrze jest zrobić porządek w obudowie komputera i zapewnić wszystkim podzespołom odpowiedni przepływ powietrza. Oznacza to, że kable trzeba uporządkować i spiąć, a wentylatory, którymi się dysponuje odpowiednio rozmieścić. Te powinny znajdować się w przedniej ścianie dolnej oraz w ścianie górnej tylnej.

Chłodzenie CPU – jak kupić?

W przypadku, gdy wyżej opisywane sposoby nie zwiększą chłodzenia w komputerze, nie pozostanie nic innego jak dokonać wymiany całego chłodzenia CPU, czyli wszystkich jego elementów. Oznacza to zakup nowego podzespołu, co wiąże się z koniecznością przeanalizowania jego parametrów. Należy pamiętać, że model chłodzenia procesora należy dopasować do typu podstawki, jaką się posiada. Dlatego też poszukiwanie nowego coolera zaczyna się od sprawdzenia symbolu złącza CPU. Mocowania różnią się od siebie w przypadku procesorów AMD oraz Intel, różnice występuje również w przypadku poszczególnych modeli procesorów tej samej marki. W rankingu chłodzenia CPU można jednak bez problemu odnaleźć uniwersalne coolery, które będą pasować do większości procesorów. Należy również pamiętać, że system chłodzenia powinien być kompatybilny nie tylko z procesorem, ale i z płytą główną komputera.

Jaki wentylator wybrać przy chłodzeniu CPU?

Zakup systemu chłodzenia procesora wiążę się z wyborem wentylatora. Powinien on zmieścić się w obudowie komputera. W tym zakresie producenci oferują dwa rodzaje wentylatora do chłodzenia CPU. Pierwszym z nich są wentylatory standardowe tzw. wysokoprofilowe.  Przeznaczone są one do montażu w obudowach typu Tower. W sklepach wentylatory tego typu dostępne są w różnej wysokości o rozmiarach. Największe i najwydajniejsze potrzebują dużo miejsca, stąd też trudno je zmontować w standardowych obudowach komputerowych. Drugim rodzajem wentylatorów, z jakim można się spotkać, są te niskoprofilowe. Przeznaczone są one do komputerów z małą obudową.

Rodzaje radiatora w chłodzeniu CPU

Wybór chłodzenie CPU oznacza również wybór radiatora, który zostanie użyty w systemie. W tym zakresie wybór ten ogranicza się do materiału, z jakiego został on wykonany. W rankingu chłodzenia CPU można znaleźć systemy opierający się na radiatorach z aluminium lub miedzi. Tańsze modele to te aluminiowe, przy czym są one również mniej wydajne. Droższe konstrukcje charakteryzują się większą wydajnością, zbudowane są z połączenia miedzi oraz aluminium. W takim przypadku z aluminium wykonywane są żeberka, a z miedzi podstawka.

Najważniejsze parametry chłodzenia CPU

Przeglądając modele znajdujące się w rankingu chłodzenia CPU, warto zwrócić uwagę na podstawowe i najważniejsze parametry systemu. Pozwalają one odnaleźć model najbardziej wydajny, a jednocześnie gwarantujących cichą pracę. Aby odszukać taki model, należy zwrócić uwagę na;

  • maksymalną prędkość obrotową wentylatora – podawana jest ona w obrotach na minutę,
  • maksymalną głośność wentylatora – parametr ten wyrażony jest w decybelach;
  • maksymalny przepływ powietrza – określa się do w m3 na godzinę,
  • żywotność oraz rodzaj zastosowanych łożysk,
  • rodzaj podłączenia do zasilania – producenci oferują wtyczki 3 lub 4 pinowe.

Rodzaj sterowania chłodzeniem CPU

Wybierając chłodzenie procesora, dobrze jest zwrócić uwagę na to, w jaki sposób możliwa jest regulacja prędkości wentylatora. W przypadku nowszych i zaawansowanych systemów odbywa się ona automatycznie. Sterowanie szybkością obrotową następuje za pomocą BIOS płyty głównej. W starszych systemach można spotkać się z ręcznym regulatorem szybkości obrotów.

Rodzaje chłodzenia CPU

W zakresie chłodzenia CPU wyróżniamy 3 możliwość. Tą postawą i bardzo często stosowaną jest pasywne chłodzenie, które odbywa się bez części mechanicznych. Do niego wykorzysta się tylko sam radiator. To chłodzenie CPU charakteryzuje się tym, że jest niemal bezgłośne, jednak nie może się ono pochwalić zbyt dużą efektywnością. Zazwyczaj sprawdza się tylko w przypadku komputerów biurowych niepracujących pod dużym obciążeniem. O wiele bardziej wydajnym chłodzeniem jest chłodzeniem CPU oparte na powietrzu. Do chłodzenia procesora wykorzystuje ono radiator oraz wentylatory. Bardzo dobrze sprawdza się ono w komputerach wykorzystywanych do podstawowych działań, może być jednak niewystarczające w przypadku, gdy w sprzęcie komputerowym zamontowane są bardzo wydajne lub podkręcone procesory, które wytwarzają dużo ciepła. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest zastosowanie wodnego chłodzenia CPU.  

Zestawy do wodnego chłodzenia procesora sprzedawane są w wersjach kompaktowych, które można od razu zamontować. Cena wodnego chłodzenie CPU w wersji kompaktowej to ok. 300 złotych. Jednak że wielu użytkowników takich zestawów skarży się na ich niska wydajność i pracę podobne do coolerów powietrznych lepszej jakości. Osoby, które poszukują wydajnego chłodzenia CPU, powinny postawić na zestawy składane własnoręcznie z części, które kupuje się oddzielnie. W zakres takich części wchodzą różne wersje bloków, chłodnic i pompek. Dodatkowo producenci takich elementów oferuje całe zastawy przydatnych akcesoriów, które obejmują m.in. płyn nieprzewodzące prądu czy kolorowe i reagujące na światło UV ciecze.

Chłodzenie powietrzem – systemy chłodzenia CPU

Niewygodny montaż oraz głośne wentylatory sprawiają, że chłodzenie cieczą nie znajduje się na szczycie rankingu chłodzenia CPU. O wiele większym zainteresowaniem cieszy się tradycyjne chłodzenie powietrzem. W jego przypadku konieczne jest dokupienie ponadstandardowego wentylatora, którego zadaniem jest schładzanie rozgrzanych podzespołów komputera. Chociaż tego typu chłodzenie również może generować spory hałas to, jest on uzależniony przede wszystkim o wielkości zastosowanych wiatraków. Im ich średnica jest większą, tym z mniejszą prędkością mogą pracować, a co za tym idzie, są mniej hałaśliwe. Taka sama zasada obowiązuje przy parametrze dotyczącym prędkości obrotowej. Wydajność chłodzenia CPU zwiększa się wraz z prędkością, wraz z nią spada również kultura pracy.

Ile kosztuje chłodzenie CPU?

Największą popularnością na rynku cieszy się chłodzenie powietrzem wykorzystujące dodatkowe wentylatory. Jak pokazuje ranking chłodzenia CPU, to one są najczęściej kupowanymi sprzętami. Ceny coolerów CPU są bardzo zróżnicowane. Te obejmujące 1 wentylator można kupić już od 80 złotych, przy czym jest to najniższa granica, a za tym i najmniej wydajny sprzęt. Te lepsze jakościowo, które dużą wydajność osiągają nawet przy niewielkich obrotach, kosztują ok. 200-300 złotych (cena również obejmuje 1 wentylator). Jak więc widać rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Wiele osób ma więc problem z tym, czym kierować się przy ich zakupie. Przede wszystkim wybierając chłodzenie CPU, należy pamiętać, że musi ono być kompatybilne technicznie oraz rozmiarowo z posiadanym sprzętem komputerowym. W przypadku parametrów technicznych poszczególnych coolerów CPU pomocy można szukać w rankingu chłodzenia CPU. Ranking ten jest spisem najpopularniejszych modeli coolerów, które zyskują dobre opinie u ich faktycznych użytkowników. Dzięki temu można zapoznać się z modelami, które są nie tylko dobre jakościowo, ale i wyróżniają się na rynku atrakcyjną ceną. Taka pomoc może być nieoceniona dla osób, które komputerach wiedzą nie wiele i nie znają się na parametrach poszczególnych podzespołów. Warto jednak jeszcze raz zaznaczyć, że wymiana chłodzenia CPU nie zawsze jest jedynym rozwiązaniem. Zanim zacznie szukać się najlepszych coolerów CPU, warto sprawdzić, czy system chłodzenie nie zacznie działać wydajniej po wymianie pasty lub po wyczyszczeniu i uporządkowaniu wnętrza komputera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here