Ranking ciśnieniomierzy. Top 10 najlepszych modeli. Jaki wybrać?

0
498

Ciśnieniomierze to urządzenia, które pozwalają na bieżąco monitorować stan swojego ciśnienia w domowym zaciszu. W prosty sposób je mierzą i przekazują wiarygodny wynik mówiący o tym, czy jest ono za wysokie, czy za niskie. Urządzenie to przyda się w każdym domu, a korzystać z niego mogą nie tylko osoby mające problemy z sercem. Jednak, jeśli chce się, aby ciśnieniomierz służył przez długie lata i wskazywał precyzyjne pomiary, konieczny jest zakup odpowiedniego modelu. Nie jest to łatwe, ponieważ na rynku występuje niezliczona ilość urządzeń. Do wyboru mamy te za kilkanaście złotych i te za kilkaset. Znanych producentów i marek noname. Tak bogata oferta sprawia, że warto dowiedzieć się jakimi parametrami kierować się przy wyborze ciśnieniomierza.

Spis treści

Polecane ciśnieniomierze

Najlepszy ciśnieniomierz do 50 PLN

Esperanza Vigor (ECB001)

Najlepszy ciśnieniomierz do 75 PLN

Tech-Med TMA-200 (B)

Najlepszy ciśnieniomierz do 100 PLN

Tech-Med TMA-3BASIC

Najlepszy ciśnieniomierz do 150 PLN

Tech-Med TMA-1000

Najlepszy ciśnieniomierz do 200 PLN

Tech-Med TMA-6 OMEGA

Najlepszy ciśnieniomierz do 250 PLN

Beurer BM 57

Najlepszy ciśnieniomierz do 300 PLN

Bodi-Tek Smart BP-70

Najlepszy ciśnieniomierz do 400 PLN

Beurer BM 77 BT

Najlepszy ciśnieniomierz do 500 PLN

Cardio MB10 z funkcją EKG (95129)

Najlepszy ciśnieniomierz do 1000 PLN

Beurer BM 95 (658.34)

Zasady działania ciśnieniomierza domowego

Dziś, aby zmierzyć ciśnienie, nie trzeba udawać się do lekarza. Bez problemu można to zrobić w domowych warunkach, wykorzystując do tego ciśnieniomierz. Producenci tych urządzeń wychodząc naprzeciw potrzebom osób, chcących na bieżąco kontrolować swoje ciśnienie na rynek wypuścili sprzęty pozwalające na samodzielny pomiar ciśnienia. Są one łatwe w obsłudze i sterowaniu, a do mierzenia ciśnienia i odczytywania wyników pomiaru nie potrzeba żadnej wiedzy medycznej. Ze względu na łatwość obsługi do domowego użytku przeznaczone są przede wszystkim ciśnieniomierze elektryczne. W swoim działaniu wykorzystuje on metodę oscylometryczną. Oznacza to, że wysokość ciśnienia ustalana jest poprzez mierzenie drgań, które wydzielane są przepływem krwi pod mankietem. Dzięki temu w czasie wykonywania pomiaru nie trzeba używać słuchawek czy innych lekarskich urządzeń. Rezygnacja z nich sprawia, że ciśnienie może zmierzyć każdy.

Jak mierzyć ciśnienie domowym ciśnieniomierzem?

Wiele osób podczas zakupu skupia się na wyborze najlepszego ciśnieniomierza. Należy jednak pamiętać, że nawet wysokiej jakości sprzęt będzie wykazywał niedokładny wynik, jeśli pomiaru nie będzie się dokonywać we właściwy sposób. Aby wyniki badanie ciśnienia było dokładne, konieczne jest dokonywanie pomiaru w cichym pomieszczeniu w wygodnej, siedzącej pozycji. Mankiet musi być założony 2-3 centymetry powyżej łokcie. Należy także pamiętać, aby na pół godziny przed badaniem nie pić mocnych napojów takich jak kawa lub herbata.

Rodzaje ciśnieniomierzy domowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ciśnieniomierzy. Jeśli jednak szukają dobrego modelu, który pozwoli na proste mierzenie ciśnienia, dobrze jest kierować się rodzajem urządzenia. W tym zakresie producenci oferują:

  • ciśnieniomierze półautomatyczny – aby dokonać pomiaru tym urządzeniem, jego użytkownik musi samodzielnie wpompować i wypuścić powietrze z mankietu; do tych czynności służy gumowa gruszka; obsługa tego typu urządzenia jest niewygodne i sprawia problemy, szczególnie osobom starszym;
  • ciśnieniomierze automatyczne – w rankingu ciśnieniomierzy znajdziemy przede wszystkim nowsze i wygodniejsze w użyciu urządzenia w pełni zautomatyzowane; użytkownik nie musi wykonywać żadnych czynności (poza założeniem mankietu), aby dokonać pomiaru, powietrze samo wędruje do mankietu, po tym, jak wciśnie się odpowiedni przycisk; wynik badania pokazywany jest po kilkunastu sekundach na wyświetlaczu aparatu;
  • ciśnieniomierze mechaniczne – są tradycyjne aparaty do pomiaru ciśnienia; wyniki przez nie podawane, są tymi najbardziej dokładnymi; pomiaru dokonuje się tu metodą osłuchową; ze względu na skomplikowany proces badania są one mało popularne i wykorzystywane głównie przez personel medyczny.

Ciśnieniomierze elektroniczne w formie automatyczne dzielą się również ze względu na sposób ich zakładania. Na rynku można spotkać dwa rodzaje aparatów;

  • ciśnieniomierze  naramienne – są to podstawowe modele, które kupić można w aptekach i sklepach z urządzeniami elektronicznymi; cieszą się one dużą popularnością i dominują w rankingu ciśnieniomierzy; korzystać z niego może z nich każda osoba;
  • ciśnieniomierze nadgarstkowe – są to urządzenia dedykowane przede wszystkim osobom otyłym, które mają problem z zamontowaniem mankietu na ramieniu; z modeli tych korzystają również osoby chore i o mniejszej sprawności; ciśnieniomierzem nadgarstkowe są wygodnymi urządzeniami, które pozwalają na przeprowadzenie szybkiego pomiaru w dowolnym miejscu (np. w pociągu, czy samochodzie), jednak ich wadą jest brak precyzji w podawaniu wyimków; te mogą odbiegać od rzeczywistości szczególnie w przypadku osób starszych.

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Szukając dobrego ciśnieniomierza, swoją uwagę należy zwrócić przede wszystkim na mankiet urządzania. Jest to jego najważniejszy element, który a wpływ na podawane wyniki. Wielkość mankietu konieczne trzeba uzależnić od obwodu ramienia – bicepsa. Zbyt ciasny lub za luźny makiet sprawia, że badanie będzie niedokładne. W większości urządzeń, które możemy spotkać w rankingu ciśnieniomierzy, stosowany jest standardowy mankiet pozwalający na pomiar ciśnienia na ramieniu, którego obwód wynosi od 20 do 32 centymetrów. Powala to na wykonywanie precyzyjny pomiarów u większości osób dorosłych o normalnej posturze ciała. Na rynku można znaleźć ciśnieniomierze z większym lub mniejszym mankietem, a także modele, które pozwala na jego wymianę. Jest to uniwersalne rozwiązanie pozwalające na mierzenie ciśnienia kilku osobom tym samym aparatem.

Certyfikat ciśnieniomierza

Kupując ciśnieniomierz, należy upewnić się, że będzie on wskazywał dokładny i prawidłowy pomiar. Urządzenia, które klasyfikowane są jako te dobrej jakości, muszą przejść wcześniejszą walidację kliniczną, która potwierdza ich przydatność oraz poprawne działania. Walidacja ta kończy się przyznaniem ogólnie uznawanego certyfikatu. W rankingu ciśnieniomierzy znajdziemy modele posiadające atest brytyjskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Amerykańskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Aparatury Medycznej. Certyfikaty te potwierdzają, że aparat jest bezpieczny w użyciu.

Wyświetlacz w ciśnieniomierzu

Podczas zakupu ciśnieniomierza ważne jest zwrócenie uwagi na te jego elementy, które zapewnią komfort użytkowania aparatu. Takim jest wyświetlacz urządzenia. To na nim wskazywane są wyniki pomiary ciśnienia. Warto postawić na modele, które wyposażone są w duży i czytelny wyświetlacz, na którym dobrze wyświetlają się liczby. Pomoże to w samodzielnym odczytywaniu wyników. O dobrej jakości wyświetlaczu należy pomyśleć, szczególnie jeśli aparat ma być przeznaczony dla osoby starszej. Odczytywanie badania ciśnienia nie powinno stanowić dla niej problemu.

Zasilanie i praca ciśnieniomierza

Jak pokazuje ranking ciśnieniomierzy najpopularniejsze modele to te zasilane bateriami. Alternatywą dla nich są urządzenia przy pracy korzystające z zasilania sieciowego. Ciśnieniomierze na baterie to tanie sprzęty, jednak w ich przypadku konieczne jest pamiętanie o wymianie baterii oraz stałe kontrolowanie ich pojemności. Jeśli szuka się dobrego ciśnieniomierza dla osoby starszej, warto wybrać modele zasilany sieciowo. Dzięki temu aparat będzie zawsze działa po włączeniu do prądu, a wyładowanie się baterii nie będzie stanowić problemem. Trzeba jednak pamiętać, że przy zasilaniu sieciowym z ciśnieniomierza nie będzie można korzystać w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu. Warto również wspomnieć, że decydując się na zakup cieśnina nadgarstkowego, można kupić tylko aparat zasilany bateryjne, nie występuje on w wersji zasilanej prądem elektrycznym.

Funkcjonalności ciśnieniomierzy

Standardowe i tanie ciśnieniomierze to te, które po prostu dokonują pomiaru. Wiele osób szuka jednak lepszej jakości sprzętu, który będzie oferować więcej możliwości oraz miał rozbudowanie opcje. Takie oferują już aparaty ze średniej półki. Zazwyczaj w ciśnieniomierzach spotykać się takie możliwości jak:

  • zapamiętywanie pomiarów – pozwala to tworzyć wykresy porównujące pomiary ciśnienia; jest to przydatna opcja dla osób, które badania muszą dokonywać codziennie i śledzić skoki oraz spadki ciśnienia;  w dobrej jakości aparatach pomiar zapisywany jest z dokładną datą; jeśli taka funkcjonalność, jeśli potrzebna należy sprawdzić, ile pomiarów ciśnieniomierz może zapisać;
  • sprawdzanie poprawność pomiaru – urządzenie pozwala sprawdzić, czy uzyskiwany wynik jest prawidłowy; w przypadku, gdy pomiar został wykonany niedokładnie, nakazuje ono powtórzyć badanie;
  • pomiar wielokrotny – urządzenie wykonuje wielu pomiarów w ciągu kilku minut, a następnie podaje uśredniony wynik;
  • sygnalizacja zużycia baterii – funkcjonalność tą można spotkać w ciśnieniomierzach zasilanych bateriami; aparat informuje za pomocą sygnałów dźwiękowych lub diod o konieczności ich wymiany; jest to praktyczna funkcjonalność, bowiem przy całkowitym rozładowaniu baterii z pamięci aparatu usuwają się zapisane pomiary; słabe baterie mogą również zafałszowywać wyniki.

Co można zmierzyć ciśnieniomierzem?

Wiele osób kupując ciśnieniomierz, nie wie dokładnie, jakich pomiarów można nim dokonać. Urządzenia tego typu pozwalają na zmierzenie ciśnienia tętniczego skurczowego, czyli tego, które występuje w czasie skurczu, gdy serce wtłacza krew do naczyń. Ciśnieniomierzem można również zmierzyć ciśnienie tętnicze rozkurczowe. Wartości dla tych dwóch ciśnień podawane są osobno i wyraźne w milimetrach słupa rtęci – mmHg. Pierwsza liczna zawsze oznacza ciśnienie skurczowe, druga rozkurczowe. Warto również pamiętać, że każdy ciśnieniomierz ma określony zakres pomiaru. W standardowych ciśnieniomierzach wynosi od  30 do 320 mmHG.

Ile kosztuje dobry ciśnieniomierz?

Szukając dobrego ciśnieniomierza, warto kierować się przede wszystkim posiadanymi przez urządzenie atestami oraz opiniami faktycznych użytkowników. Takie można odnaleźć w rankingu ciśnieniomierzy, czyli spisie aktualnie najpopularniejszych modeli cieszących się dobrą opinią. Zgodnie z nim cena dobrego ciśnieniomierza nie jest zbyt wygórowana. Uniwersalny model o standardowych funkcjonalnościach można zakupić za ok. 40 złotych. W rankingu ciśnieniomierzy znajdują się również tańsze urządzenia za ok. 25-30 złotych. Wszystkie wskazane w spisie aparaty uzyskały wymagane certyfikaty i są bezpieczne w użytkowaniu.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here