Ranking czajników elektrycznych. Top 10 najlepszych modeli

0
561

Czajnik elektryczny to urządzenie bardzo proste w swojej budowie oraz obsłudze. Wydaje się, że nie ma nic prostszego od jego zakupu. Tymczasem sklepowe półki uginają się pod różnymi modelami czajników elektrycznych, a producenci do każdego modelu podają kilkustronicowe specyfikacje techniczne.  Wiele osób nie przejmuje się parametrami w nich zawartymi i podczas zakupu czajnika elektrycznego kieruje się jedynie jego wyglądem. Jednak, jeśli chce się kupić dobrej jakości urządzenie, warto poświęcić chwile na sprawdzenie najważniejszych cech wybranego modelu. Pozwoli to na zakup czajnika, który nie tylko będzie się dobrze prezentował, ale i długo służył. Zobacz jakie cechy powinien posiadać dobry czajnik.

Spis treści

Polecane czajniki elektryczne

Najlepszy czajnik elektryczny do 25 PLN

Esperanza Tugela EKK004I

Najlepszy czajnik elektryczny do 50 PLN

Vesta EEK01

Najlepszy czajnik elektryczny do 75 PLN

Zelmer CKE850

Najlepszy czajnik elektryczny do 100 PLN

Tefal Express KO299

Najlepszy czajnik elektryczny do 150 PLN

Tefal Snow KO330

Najlepszy czajnik elektryczny do 200 PLN

Zelmer ZCK1173X (CK1173)

Najlepszy czajnik elektryczny do 250 PLN

Russell Hobbs Buckingham 21040-70

Najlepszy czajnik elektryczny do 300 PLN

Philco PHWK 2002

Najlepszy czajnik elektryczny do 400 PLN

Morphy Richards Redefine 108000

Najlepszy czajnik elektryczny do 500 PLN

Bosch TWK7203

Pojemność czajnika elektrycznego

Pierwszym parametrem, który należy sprawdzić, kupując czajnik elektryczny, jest jego pojemność. Najlepiej dopasować go do swoich potrzeb. Zbyt duży czajnik oznacza bowiem nalanie niepotrzebnej ilości wody, a co za tym idzie, przedłużenie czasu zagotowania jej oraz zażycie większej ilości prąd. Na rynku dostępne są czajniki o różnej pojemności. Najmniejsze mają ok. 0,4 litera, zaś największe modele mogą zagotować naraz nawet ponad 2 litry wody. Najczęściej producenci urządzenia te dzielą na małe, średnie oraz duże. Największą popularnością w rankingu czajników cieszą się średnie modele, które mogą zagotować od 1 do 1,7 litra wody. Przeznaczone są one dla gospodarstwa domowe, które liczy od 3 do 5 osób. Wybierając czajnik elektryczny, należy również pamiętać, że każdy z producentów określa, ile wody można w nim najmniej zagotować. Minimalna ilość zazwyczaj wynosi połowę całkowitej pojemności urządzenia.

Rodzaj grzałki w bezprzewodowym czajniku elektrycznym

O jakości czajnika elektrycznego świadczy rodzaj zastosowanej w nim grzałki. Na rynku dostępne są urządzenia z grzałką spiralną oraz płytową, którą umieszcza się w podstawie. Czajniki  grzałką spiralną to zazwyczaj duże pojemnościowo modele. Aby móc w nich zagotować wodę konieczne jest całkowicie zakrycie grzałki, co oznacza, że należy wlać do nich co najmniej 0,4 litra wody. To oraz fakt, że w czajniki z grzałką spiralną są podatne na powstawianie kamienia, uważane jest za największą wagę tych modeli. Trzeba jednak zaznaczyć, że urządzenia z tym typem grzałki są rozwiązaniem niskobudżetowymi, a co ważniejsze charakteryzują się wysoką kulturą pracy. Czajnik z grzałką spiralną działa cicho i nie emituje hałasu. Inaczej jest w przypadku tego wyposażonego w grzałkę płytową. Chociaż jest ona nowocześniejszym rozwiązaniem, które powoli zastępuje czajniki z grzałką spiralną, to działa ona dość głośno. Urządzenie to ma jednak wiele zaletę. Minimalna ilość wody do zagotowania wynosi 0.1 litra, a dzięki częściowemu (w niektórych modelach) całkowitemu zakryciu grzałki czajnik nie jest podatny na osadzanie się kamienia. Niewielkie jego ilości można łatwo usunąć.

Moc czajnika

Z rodzajem zastosowaniem grzałki wiąże się moc czajnika. Urządzenie z grzałką spiralną zazwyczaj dysponuje mocą od 200 do 2200 W, a to z grzałką płytową od 600 do 3100 W. Moc czajnika z grzałką płaską wynika z tego, że ma ona mniejszą powierzchnię oddawania ciepła, nawet jeśli samo urządzenie jest sporych gabarytów. Warto zwrócić uwagę, że większa moc czajnika wpływa nie tylko na szybszy czas zagotowania wody, ale także i na większe zużycie prądu, a co za tym idzie, wyższe koszty eksploatacji. Jak pokazują statystki, różnice w czasie zagotowywania wody pomiędzy modelami z grzałką płaską a spiralną są niemal niezauważalne, natomiast odczuwalna jest różnica w rachunkach za prąd.

Obudowa czajnika elektrycznego

Za jakość czajnika elektrycznego odpowiadają nie tylko jedno elementy mechaniczne, ale i obudowa. Wykonana z dobrych materiałów pozwala urządzeniem cieszyć się przez długi czas, a także ułatwia jego mycie i czyszczenie. Dziś w sklepach mamy możliwość zakupienia czajników z różnym rodzajem obudów. Zdecydowanie najczęściej wybieraną według rankingu czajników jest ta z tworzyw sztucznych. Urządzenia z nią są lekkie oraz tanie. Wybierając taką obudowę czajnika, należy zadbać o to, aby plastik był wysokiej jakość. W przypadku taniego, plastikowego czajnika obudowa może wyglądać tandetnie i nie pasować do nowoczesnego wystroju kuchni. Z takimi wnętrzami dobrze komponuje się czajniki elektryczne ze stali szlachetnej. Są one dość ciężkimi urządzeniami o nowoczesnym wyglądzie. Większość modeli wyposażona jest w termoizolacje, dzięki czemu metalowa obudowa nie nagrzewa się, a jednocześnie dłużej utrzymuje ciepło zagotowanej wody. W sklepach można również odnaleźć czajniki elektryczne ze szkła. Są one najlżejsze  ze wszystkich dostępnych modeli i wyróżniają się ciekawym designem. W rankingu czajników elektrycznych zyskują one wysokie pozycje ze względu na to, że są zdrowe i łatwe w utrzymaniu czystości, trzeba jednak zaznaczyć, że ich wadą jest wysoka podatność na uszkodzenia. Szklane czajniki szybko i mocno się też nagrzewaj. Obudowy czajników elektrycznych tworzone są także z ceramiki. Ceramiczne urządzenia należą do tych najdroższych i najlepszych na rynku. Wyróżniają się nie tylko niepowtarzalnym designem, ale i łatwością utrzymania ich w czystości oraz tym, że ceramika to najzdrowszy materiał do gotowania wody. Wady ceramicznych czajników elektrycznych to wysoka cena oraz duża waga.

Sprawdzając obudowę, dobrze jest również zwrócić uwagę na uchwyt czajnika. Rączka powinna być wygodna w trzymaniu, co zapewni komfort użytkowania sprzętu. W dobrych czajnikach elektrycznych można spotkać uchwyty z powłoką antypoślizgową.

Bogaty wybór obudów czajników elektrycznych wiąże się z szerokim wyborem ich wzorów. Producenci oferują czajniki w różnych kształtach i stylizacjach. Dopasowanie modelu do stylu kuchni nie jest trudne. W sklepach można znaleźć urządzenie o różnych kolorach i o różnym wyglądzie.

Filtry do czajników elektrycznych

W dobrych czajnikach elektrycznych producenci stosują fabrycznie wybudowane flirty. Mają one zminimalizować ilość osadu oraz zanieczyszczeń, które gromadzą się w wodzie. W czajnikach z niższej półki za filtr służy nylonowa siateczka. Wychwytuje ona większe zanieczyszczenia i zapobiega temu, aby przedostawały się do szklanki wraz z wlewaną z czajnika wodą. W droższych modelach czajników odnajdziemy zazwyczaj siateczki ze stali szlachetnej. Są one skuteczniejsze od tych nylonowy i przechwytują większość zanieczyszczeń. Najlepszym wyborem jest czajnik z filtrem węglowym, który pochłania zanieczyszczenia oraz zapachy.

Sposób nalewania wody w czajniku elektrycznym

Parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy czajniku elektrycznym, jest również sposób, w jaki nalewa się z niego wodę. Element ten znacząco wpływa na wygodę korzystania z urządzenia. Większość modeli czajników standardowo ma otwierana pokrywkę, z racji tego powinna być ona szczelna oraz mieć blokadą zabezpieczającą przed przypadkowym otwarciem. Wygodnymi urządzeniami, które cieszą się dużą popularnością w rankingu czajników elektrycznych, są te, które napełnia się bez otwierania pokrywki. Modele takie zazwyczaj mają specjalny ergonomiczny otwór, który pozwala na wlanie wody. Alternatywą jest napełnianie czajnika przez dzióbek. Takie rozwiązanie uważane jest za wygodniejsze i szybsze.

Długość przewodu w czajniku elektrycznym

Standardowe modele czajników elektrycznych wyposażone są w przewód o długości 1 metra. Nie zawsze jest on jednak wystarczający. Modele z dłuższym przewodem sprawdzają się, jeśli czajnik chce się ustawić daleko od gniazdka. W tym wypadku warto postawić na czajniki z regulowanym przewodem (kable zwija się w podstawce). Taka funkcjonalność pozwala na zwinięcie niepotrzebnego nadmiaru kabla, który zalegałby na kuchennym blacie.

Poziom hałasu czajnika elektrycznego

Przed zakupem czajnika elektrycznego warto skontrolować jaki hałas wydaje on podczas pracy. Głośne urządzenia pracują na poziomie 70 dB, co przeszkadza domownikom. Ciche czajniki eklektyczne to zazwyczaj te z grzałką spiralną. Trzeba jednak pamiętać, że na poziom hałasu wpływa nie tylko rodzaj grzałki, ale i aktualny stan zakamienienia czajnika.

Funkcjonalności czajników elektrycznych

Dobrej jakości czajniki elektryczne wyposażone są dodatkowe w funkcjonalności podwyższające komfort korzystania z nich. W medalach znajdujących się w rankingu czajników elektrycznych najczęściej spotyka się:

  • regulacje temperatury wody – funkcja ta pozwala określić, do jakiej temperatury ma zostać podgrzana woda; zazwyczaj przedział obejmuje od 0 do 100 stopni Celsjusza; regulacja odbywa się za pomocą przycisków (w tańszych wersjach czajników) lub elektronicznego wyświetlacza (w droższych wersjach czajników);
  • podtrzymywanie ciepła – funkcja ta pozwala na wykorzystywać czajnika również jako termosu; aby mógł on podtrzymywać ciepło podgrzanej wody, musi posiadać termoizolację lub ewentualnie podwójne ścianki obudowy;
  • miarka poziomu wody – w tę funkcjonalność wyposażone są nawet tanie czajniki elektryczne; pozwala ona określić, ile wody wlało się do urządzania; miarka umożliwia napełnienie czajnika, taką ilością cieszy, jaką się potrzebuje; w zależności od modelu może ona przybierać prostą formę lub też być podświetlona; zazwyczaj miarki znajdują się w obudowie urządzenia po jednej lub po dwóch stronach, cześć czajników miarki poziomu wody ma wbudowane na uchwycie;
  • systemy zabezpieczające – szukając dobrego czajnika elektrycznego, warto sprawdzi również jakimi systemami zabezpieczającymi on dysponuje; zazwyczaj można spotkać się modelami, które chronione są przed włączeniem gotowania bez wody lub przegrzaniem; często stosowanym rozwiązaniem w czajnikach elektrycznych jest także automatyczne wyłączanie po zagotowaniu czy zdjęciu czajnika z podstawki, pozwalają one na zakończenie pracy czajnika bez udziału człowieka; jako system zabezpieczający traktowana jest również dioda pracy świecąca, jak czajnik grzeje i zgaszona, jak nie wykonuje żadnej pracy;
  • timer – czajnik z timerem to ten, w którym ma się możliwość zaprogramowania czasu włączenia urządzenia; proces gotowania zaczyna się automatycznie o określonej godzinie.
[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here