Ranking Dronów – topowe modele

0
546

Drony to latające statki powietrzne, o których w ostatnim czasie jest bardzo głośno. Zdjęcia z dronów zyskują niezwykłą popularność w mediach społecznościowych. Coraz częściej wykorzystywane są one nie tylko do dużych kampanii reklamowych, ale i do użytku prywatnego. Wraz z popularyzacją zdjęć i filmów z dronów przyszła moda na samodzielne kierowanie tymi statkami powietrznymi. Aktualnie zgodnie z polskim prawem, aby móc latać dronem potrzebna jest licencja. Jej zdobycie, chociaż kosztowne nie jest niemożliwe. Jednak nawet jeśli uzyska się taka licencje, aby móc wykonywać zdjęcia z lotu ptaka, konieczne jest posiadanie własnego drona. Wbrew pozorom jego zakup nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, od tych profesjonalny, przez półprofesjonalne, aż do użytku amatorskiego. Co więcej, niektóre drony to takie podróbki, które, choć kosztowne nie pozwalają długo cieszyć się lataniem.

Spis treści

Polecane drony

Najlepszy dron do 100 PLN

Overmax X-BEE ( OV-X-BEE DRONE 1.5 )

Najlepszy dron do 200 PLN

Syma X11C Quadcopter 4CH (X11C)

Najlepszy dron do 300 PLN

Overmax X-bee drone 3.1 plus wifi (UCOVED04XBPLWFO)

Najlepszy dron do 400 PLN

Overmax Bee Drone 6.1 (BEEDRON6.1CZA)

Najlepszy dron do 500 PLN

Parrot AIRBORNE NIGHT DRONE Granatowy (PF723107AA)

Najlepszy dron do 600 PLN

Overmax X-BEE 7.2 FPV

Najlepszy dron do 700 PLN

Propel Speeder Bike STAR WARS

Najlepszy dron do 800 PLN

Overmax X-BEE 8.0

Najlepszy dron do 900 PLN

Jamara Loky FPV AHP (422001)

Najlepszy dron do 1000 PLN

Walkera Rodeo F150 RTF1 (WAL/150010)

Najlepszy dron do 1500 PLN

Yuneec Breeze 4K (YUNFCAEU)

Najlepszy dron do 2000 PLN

DJI Phantom 3 STANDARD

Najlepszy dron do 2500 PLN

Parrot Bebop 2

Najlepszy dron do 3000 PLN

DJI Spark Combo

Najlepszy dron do 4000 PLN

YUNEEC TYPHOON Q500 4K BOX

Najlepszy dron do 5000 PLN

Dron DJI Mavic Pro (CP.PT.000498)

Najlepszy dron do 10000 PLN

DJI Phantom 4 Pro

Co to jest dron lotniczy?

Dron określany jest przez prawo jako bezzałogowy statek lotniczy. Pierwotnie wykorzystywany był tylko do celów wojskowych, dziś powszechnie wykorzystywany jest w cywilu. Zdjęcia i filmy z drona wykorzystuje się m.in. do celów marketingowych czy promocyjnych. Coraz częściej drony stanowią rozrywkę do osób prywatnych. Duża popularyzacja tych statków powtarzanych sprawiła, że ich wykorzystywanie zostało uregulowanie prawnie.

Latać dronem można swobodnie, o ile znajduje się on w zasięgu wzroku sterującego oraz pozostaje w  powietrznej strefie niekontrolowanej G, którą oznacza się pułap nie wyższy niż 3000 metrów nad ziemią. W innym przypadku konieczne jest uzyskanie pozwolenia na latanie dronem, które wydawane jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sterujący powinien posiadać również licencje do kierowania statkami bezzałogowymi tzw. certyfikat UAVO.  Oprócz tego loty, które obejmują przekroczenie pola widzenia sterującego, wymagają, aby dron posiadał łączność radiową z nawigacją i komunikacją, a trasa lotu została ustalona wcześniej. Takie same wytyczne obowiązują osoby, które chciałby latać dronem liczącym powyżej 25 kilogramów.  Dodatkowo w przypadku wykorzystywania komercyjnego dronów jego właściciel jest zobowiązany do wykupienia polisy OC sprzętu.

Rodzaje dronów lotniczych

Drony lotnicze można podzielić zarówno na ich zastosowanie, jak i ilość użytych w nich wirniki. Przy pierwszym podziale wyróżnia się dorny do celów militarnych, cywilnych, komercyjnych oraz rekreacyjnych. W zakresie wirników, w jakie wyposażone są statki powietrzne, mówimy o dronach typu:

  • quadrocoptery –  są to najpopularniejsze modele w rankingu dronów; urządzenia te wyposażone są w cztery skrzydła; zazwyczaj drony tego typu wykorzystywane są w celach rekreacyjnych i komercyjnych, te modele są też najtańsze i postrzegane są jako te amatorskie;
  • hexacoptery – są to profesjonalne drony wyposażone w sześć śmigieł; ze względu na to, że mogą one udźwignąć ciężki sprzęt, bardzo często wykorzystywane są w branży filmowej;
  • octocoptery –  ten typ dronów to najbardziej zaawansowane bezzałogowe statki powietrzne; posiada on osiem wirników.

Dron do użytku amatorskiego

Wybierając drona do użytku amatorskiego, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz odporność maszyny. Tanie drony zazwyczaj wykonywane są ze złej jakości plastik, który pozwala najwyżej na kilka lotów. Ich upadek z dużej wysokość lub zderzenie z drzewem (ewentualnie innym elementem scenerii) może zakończyć ich żywot. Jeśli szuka się dobrego drona lotniczego, warto rozejrzeć się za modelami z włókien węglowych lub lekkich stopów metali. Chociaż modele takie są droższe, to zapewniają większą wytrzymałość maszyny i pozwalają dłużej się nią cieszyć.

Kolejnym parametrem, który ważny jest w przypadku wyboru drona amatorskiego, jest maksymalny czas lotu, jaki oferuje maszyna. W tanich sprzętach jest on bardzo krótki. Jak pokazuje ranking dronów lotniczych, amatorzy zazwyczaj wybierają modele, które mogą utrzymać się w powietrzu ok. 10-15 minut. Jeśli chce się, aby dron latał dużej, trzeba zainwestować w lepszy model lub w zestaw dodatkowych baterii do maszyny.

W przypadku dronów do amatorskiego i prywatnego użytku warto zwrócić również uwagę na rodzaj sterowania. W dronach wyróżnia się dwa rodzaje kontrolera. Pierwszy opiera się na nadajniku radiowym, natomiast drugi to aplikacje zainstalowane na tablecie czy smartfonie. W tanich dronach zazwyczaj kontroler nie jest zbyt precyzyjny i nie pozwala wykonywania zawansowanych manewrów. Jednak dobrze jest sprawdzić, czy będzie umożliwiał sprawdzenie podstawowych parametrów lotu takich jak wychylenie drona, prędkość oraz stan baterii. Są to podstawy, które przydają się nawet przy amatorskim lataniu.

Dron z GPS

Jednym z ważniejszych parametrów przy wyborze drona jest ten dotyczący sterowania sprzętem. Producenci, w celu ułatwienia tego procesu wyposażają statki powierzane w szereg czujników. W tanich maszynach, które znaleźć można w szczycie rankingu dronów lotniczych, najczęściej stosuje się żyroskop. To on wspólnie z akcelerometrem odpowiada za utrzymanie stabilnej pozycji podczas lotu. W zaawansowanych urządzeniach wykorzystuje się natomiast dodatkowo kompas oraz GPS. Sprawia to, że dron lotniczy nie tylko utrzymuje pozycje w jednym punkcie, ale i podaje swoje dane oraz zajmowaną wysokość. Wszystko to zwiększa komfort sterowania oraz pozwala na automatyzację części procesów.

Kamera w dronie

Drony lotnicze to urządzenia  wykorzystane głównie w celu robienia zdjęć i kręcenia filmów. Stąd też i w przypadku ich stosowania w celach komercyjnych, jak i amatorskich ważna jest kamera, w jaką są wyposażone. Kamerę do drona lotniczego można kupić samodzielnie lub też zdecydować się na zakup urządzenia już z wbudowanym sprzętem.

W podstawowych tanich dronach nie znajdzie się aparatu, co oznacza, że nie będzie można nimi wykonywać zdjęć i kręcić filmów. Zazwyczaj mają one jedynie wbudowane rejestratory SD o standardowej rozdzielczości i oferują jakość nagrań na poziomie kaset VHS. Osoby, które myślą o tym, aby zdobione zdjęcia czy filmy nadawały się do użytku, powinny swój wzrok skierować na maszyny wyposażone w kamery co najmniej o rozdzielczości HD (720p). Jakość ta pozwala na oglądanie nagranych materiałów na telewizorze, chociaż nadal nie będzie najlepsza. Maszyny z tego typu kamerą cieszą się dużym zainteresowaniem w rankingu dronów lotniczych, jako te tanie i przeznaczone do użytku prywatnego. Drony z wyższej półki to te posiadające kamerę Full HD. Pozwala ona na nagrywanie i montowanie filmów z wakacji czy wycieczek w wysokiej jakości.

W przypadku kamery do drona liczy się nie tylko rozdzielczość, ale również ilość klatek, jakie nagrywa urządzenie. Im ten parametr jest większy, tym płynniejszy obraz się uzyskuje. Największym zainteresowanie w rankingu dronów lotniczych cieszą się maszyny nagrywające z szybkością 30 klatek na sekundę. Wyższej jakości urządzenia do zastosowania profesjonalnego, pozwalają na nagrywanie z szybkością 60 klatek na sekundę.

Kupując drona z kamerą, należy również sprawdzić pojemność wewnętrznego magazynu danych, czyli miejsca zapisywania się nagrywanych filmów. W przypadku drona z kamerą Full HD minimalna ilość pamięć to 8 GB. Pozwoli to na komfortowe nagrywanie filmów, bez co chwilowego zgrywania ich na zewnętrzny nośnik. Wartym uwagi rozwiązaniem są kamery do drona wyposażone w sloty na zewnętrzne katy. Dzięki temu wewnętrznemu magazynowi danych będzie można zwiększyć pojemność.

Wartym wspomnienia jest również dron z gimbalem. Gimbal jest statywem, który pozwala na stabilizację dronowej kamery w kilku płaszczyznach. Zapobiega jej pochylaniu się i drganiom obrazu poprawiając jego jakość. Gimbale dla profesjonalistów pozwalają na sterowanie kamerą w dowolnej osi. To akcesorium zazwyczaj kupuje się osobno, należy dopasować je do rodzaju oraz marki kamery lub aparatu zastosowanego w dronie.

Dodatkowe funkcjonalności

Producenci dronów coraz częściej nawet podstawowe modele wyposażają w dodatkowe funkcjonalności. Mają one ułatwić sterowanie statkiem powietrznym oraz sprawić, że bezpiecznie powróci on do właściciela. Podstawowymi funkcjami, jakie można znaleźć nawet w dronach amatorskich, są:

  • podążanie za celem – funkcjonalność ta pozwala na automatyczne podążanie drona za osobą posiadającą kontroler; funkcja ta przydatna jest w przypadku nagrywania filmów z uprawiania sportów;
  • wyznaczanie ścieżki na mapie – funkcję tą posiadają drony z GPS; pozwala ona na wytyczenie na mapie ścieżki, która ma powtarzać dron;
  • powrót do domu – funkcja ta pozwala na ustawienie domyślnej lokalizacja, do której statek powietrzny ma wracać;
  • awaryjne lądowanie – funkcjonalność ta występuje już niemal w każdym dronie; obejmuje ona wyłącznie przez maszynę silnika i jej spadanie w dół; chociaż taka forma nie jest najlepsza na lądowanie, to może się przydać w bardzo awaryjnych sytuacjach
  • wodoszczelność  – funkcjonalność ta jest przydatna, jeśli drona zamierza się używać nad wodą; w przypadku kręcenia filmów w ekstremalnych warunkach warto również wybierać modele odporne na pył i zabrudzenia, dzięki temu minimalizuje się ryzyko uszkodzenia delikatnych elementów kamery.

Ile kosztuje dron lotniczy?

Cena drona lotniczego uzależniona jest od wielu elementów, przede wszystkim od stopnia jego zaawansowania. Małe i amatorskie urządzania można nabyć już za 200-300 zł. Są one wystarczające do wykonywania zdjęć czy filmów na użytek prywatny. Jeśli jednak chce się kupić dron lotniczego lepszej jakości, należy liczyć się z o wiele większym wydatkiem. Profesjonalne bezzałogowe statki lotnicze o 8 wirnikach kosztują kilka tysięcy.

Wybór drona lotniczego nie jest najprostszą rzeczą. Do przeanalizowania jest kilka istotnych czynników. Warto jednak przy wyborze kierować się rankingiem dronów lotniczych, wskazuje on nie tylko polecane i sprawdzone modele, ale i te, które zostały zbudowane przez renomowanych producentów. Tanie drony, które zazwyczaj są podróbkami sprowadzanymi z Chin, nie oferują dobrej jakość, nawet dla amatorów. Latanie nimi jest niebezpieczne, a same urządzenia są niezbyt solidnie wykonane.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here