Ranking ekranów projekcyjnych. Top 10 najlepszych modeli

0
609

Coraz więcej osób decyduje się zrezygnować z zakupu tradycyjnego telewizora i zastąpić go ekranem projekcyjnym z rzutnikiem. To na nim ogląda firmy czy nagrywane programy. Wybór ten zysku duże grono zwolenników nie tylko dlatego, że pozwala na oglądanie obrazów na dużo większych powierzchniach, niż proponuje tradycyjny monitor czy odbiornik telewizyjny, ale także i dlatego, że jest wyborem niskobudżetowym. Zakup prorektora to zazwyczaj mniejszy wydatek niż kupno wysokiej klasy telewizora o dużej przekątnej ekranu. Filmy z projektora można oglądać na zwykłej białej scenie lub na ekranie projekcyjnym. To drugie rozwiązanie pozwala na uzyskanie lepszej jakości obrazu, dlatego na jego zakup decyduje się coraz większa ilość osób. Zobacz jak wybrać dobry ekran projekcyjny.

Spis treści

Polecane ekrany projekcyjne

Najlepszy ekran projekcyjny do 200 PLN

4World 09460, 1:1

Najlepszy ekran projekcyjny do 250 PLN

Avtek Tripod Standard 175, 1:1

Najlepszy ekran projekcyjny do 300 PLN

Avtek Tripod Standard 200, 1:1

Najlepszy ekran projekcyjny do 350 PLN

Avtek Tripod PRO 200, 1:1

Najlepszy ekran projekcyjny do 400 PLN

Nobo Matt White 1902396, 4:3

Najlepszy ekran projekcyjny do 500 PLN

Nobo Matt White, 4:3, 240×181,3cm

Najlepszy ekran projekcyjny do 600 PLN

Avtek Wall Electric 200, 4:3

Najlepszy ekran projekcyjny do 700 PLN

ART EKREL EM-120, 4:3

Najlepszy ekran projekcyjny do 800 PLN

ART Ekrel EM-120, 16:9

Najlepszy ekran projekcyjny do 900 PLN

Elite Screens M120XWH2, 16:9

Najlepszy ekran projekcyjny do 1000 PLN

Avtek Electric 200BT 4:3

Najlepszy ekran projekcyjny do 1250 PLN

Avtek Cinema Electric 240, 16:9

Najlepszy ekran projekcyjny do 1500 PLN

Avtek Cinema Electric 300P, 16:9

Najlepszy ekran projekcyjny do 2000 PLN

Optoma elektryczny, 16:9, 106″, (DE-9106EGA)

Rodzaje ekranów projekcyjnych

Producenci oferują kilka rodzajów ekranów projekcyjnych. Każdy z nich działa na podobnych zasadach, jednak ze względu na swoje indywidualne cechy przeznaczony jest do innego zastosowania. W domowych wnętrzach zazwyczaj sprawdzają się ekrany projekcyjne podwieszane, które nazywane są również sufitowym. Jak sama ich nazwa wskazuje, wiesza się je pod sufitem na stałe i rozwija za pomocą korby (w starszych modelach), pilota lub włącznika zamontowanego w ścianie (w nowszych modelach). Ze względu na specyfikę montażu tego typu ekranów do projektora nie można przenosić.

Alternatywą dla nich są mobilne ekrany przenośne. Są one względnie małe i umożliwiają przenoszenie ich z miejsca na miejsce. Zazwyczaj montowane są na trójnogu lub na podłodze. Ze względu na ich małe wymiary zazwyczaj nie stosuje się ich do kin domowych czy w salach konferencyjnych. Przenośne ekrany to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą go zabierać ze sobą i wykorzystywać np. na prezentacjach czy prelekcjach.

Na rynku dostępne są także ekrany projekcyjne nowszej generacji, czyli te elektryczne. Są one jednym z rodzajów ekranów przysufitowych, które rozwijane są za pomocą pilota lub włącznika. W ich ramach można wyróżnić:

  • ekrany projekcyjne z napinaczami – ekran posiada wbudowane specjalne linki, które odpowiadają za to, aby po rozłożeniu na jego powierzchni nie pojawiały się złamania, fałdy czy marszczenia;
  • ekrany projekcyjne ramowe – tego rodzaju ekrany do projektora można mocować na ścianie lub rozstawiać na statywie, dzięki traktować je można również jako te mobilne one bardzo proste w montażu oraz odznaczają się wysoką odpornością na zagniecenia; ekrany projekcyjne ramowe posiadają ramkę wokół całego ekrany, ramka ta nie tylko wygląda elegancko, ale i poprawia kontrast oglądanego obrazu; ze względu na swoje właściwości oraz atrakcyjną cenę ten rodzaj ekranu projekcyjnego elektronicznego bardzo często stosowany jest przy budowie domowego kina.

Format ekranu projekcyjnego

Jednym z pierwszych parametrów, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy zakupie ekranu projekcyjnego, jest jego format. W rankingu ekranów do projektora największą popularnością cieszą się te w rozmiarze 16:9, to je też zazwyczaj oferują producenci. Taki ekran świetnie sprawdza się do oglądania filmów i jest najlepszą opcją w przypadku zakupu ekranu tylko na potrzeby kina domowego. Alternatywa dla niego jest również popularny ekran projekcyjny 4:3. Swoje zastosowanie znajduje on przede wszystkim przy wyświetlaniu prezentacji. Oprócz tego swoich zwolenników mają też ekrany panoramiczne o formacie 16:10 oraz standardowe 1:1.

Warto również wspomnieć, że na sklepowych półkach można znaleźć zarówno ekrany projekcyjne tradycyjne, które mają jedną powierzchnię wyświetlania, jak i ekrany wielkoformatowe. Te ostatnie pozwalają na oglądanie obrazów w różnych formatach. Zazwyczaj wielkoformatowe ekrany do projektora oferują od 2 do 5 powierzchni, które można dostosowywać do odmiennych źródeł obrazu. Modele te są droższe, ale i praktyczniejsze w użyciu.

Długość i powierzchnia ekranu do projektora

W przypadku ekranu do projektora liczy się również jego długość i powierzchnia. Tą koniecznie trzeba dostosować do wielkości pomieszczenia, w którym będzie on zamontowany. Odpowiednia powierzchnia musi być kompatybilna z odległością, w jakiej będzie się oglądać obraz, tylko to pozwoli na komfortowe jego oglądanie bez szkody dla oczu. Co do zasady wysokość ekrany powinna wynosić 1/6 odległości od miejsca, w którym ogląda się obraz. Ważna jest również dolna krawędź ekranu projekcyjnego. Ta nie powinna znajdować się niżej niż 1 metr od podłogi.

Sama wielkość ekranu należy dostosować do rodzaju pomieszczenia oraz jego oświetlania, jasności projektora, z którego będzie się korzystać oraz umiejscowienie projektora. Prawidłowy dobór powierzchni  ekranu gwarantuje otrzymanie dobrej jakości obrazu, który będzie czytelny dla widzów. Nie można także zapominać, że potwierdzania, a więc długość i szerokości ekranu projekcyjnego musi być dopasowana fizycznych możliwości danego pomieszczenie. Sprawdzenie ego jest bardzo proste – wystarczy zmierzyć ścianę, na której chce się zamontować ekran.

Najważniejsze parametry ekranów projekcyjnych

W celu wybrana optymalnego i najlepszego ekranu do projektora pod uwagę należy również wziąć jego grubość. W tym zakresie producenci oferują dwie możliwości. Pierwsza z nich to ekran projekcyjny uniwersalny o grubej powierzchni i białym kolorze. Jak sama jego nazwa wskazuje, jest on modelem uniwersalnym, który może być stosowany zarówno do oglądania filmów, wyświetlania zdjęć, jak i prezentacji multimedialnych. Drugim rodzajem jest ekran projekcyjny do kina domowego. Jest on nie tylko cieńszy, ale i posiada powierzchnię w kolorze szarym, która odpowiada za poprawę kontrastu oraz dobre wyświetlanie czerni.

Kolejnymi istotnymi parametrami ekranów do projektorów jest współczynnik odbicia światła oraz kąt widzenia. W rankingu ekranów projekcyjnych najczęściej spotykamy modele, które posiadają współczynnik odbicia światła na poziomie 1. Oznacza to, że powierzchnia ekranu obija tyle samo światła ile na nią padło. Należy jednak pamiętać, że parametr ten powinien być ściśle dopasowany do konkretnego pomieszczenia. W tym, w którym źródeł światła jest dużo, należy zastosować ekran o jak najwyższym współczynniku odbicia światła. Jego wysoka wartość będzie mieć wpływ na zawężenie kąta widzenia, czyli kolejnego ważnego parametru przy wyborze ekranu projekcyjnego. Pozwala on ocenić, pod jakim kątem będzie widoczny obraz i czy w ogóle będzie dla osób, które nie siedzą centralnie przed ekranem. W przypadku ekranu do kina domowego nie ma on większego znaczenia, bo najczęściej siedziska stawia się na wprost, jednak w przypadku ekranów projekcyjnych do sal konferencyjnych czy szkolonych jest on bardzo istotny. Trzeba również wspomnieć, że producenci oferują również wysokiej jakości ekrany projekcyjne, które równomiernie rozpraszają światło we wszystkich kierunkach (zazwyczaj posiadają one również dość szeroki kąt widzenia i niski współczynnik odbicia).

Rodzaje powierzchni w ekranach projekcyjnych

W ekranach do projektora często można spotkać się z różnymi rodzajami powierzchni. Ten powystawowy podział to na ekrany białe i szare. Trzeba jednak zaznaczyć, że na rynku znajduje się o wiele więcej modeli. Poszczególne powierzchnie projekcyjne różnią się od siebie takimi parametrami jak kąt widzenia, grubość zastosowanego materiału oraz stopień odbicia światła. Powierzchnie koniecznie należy dotować do tego, w jakich celach będzie się wykorzystywać ekran. Najpopularniejsze na rynku powierzchnie to:

  • matt white – jest to uniwersalna powierzchnia projekcyjna, które może współpracować z różnymi urządzeniami, kąt oglądania wynosi tutaj 150 stopni, odbicie światła 1, a grubość 0,35 milimetrów zazwyczaj wykorzystuje się ją ekranach porcyjnych do celów biznesowych;
  • vision Grey – jest to powierzchnia do projekcji przedniej; poprawia ona kontrast wyświetlanego obrazu, jest odporna na zagniecenia i prosta w konserwacji; grubość ekranu wynosi 0,41 milimetrów; ekrany tego typu stosowane są zazwyczaj do kin domowych;
  • vision rear – ekran do projekcji tylnej, czyli tej, kiedy to projektor znajduje się za ekranem; zapewnia ona szeroki kąt oglądania oraz niski współczynnik odbicia światła, który eliminuje punkty świetlne powstające na ekranie; powierzchnia jest elastyczna, odporna na zagniecenia i prosta w konserwacji; jej grubości to 0,30 milimetrów.

Wyżej opisane powierzchnie to te najpopularniejsze w rankingu  ekranów projekcyjnych. Oprócz nich do celów biznesowych zastosowanie mają również: Matt White S, Matt White M, White Ice, Vision White, Vision White Pro. W przypadku kin domowych wykorzystywane są natomiast powierzchnie: High Contrast S, Datalux M, Galss Beaded, Matt Grey,  natomiast w projekcji tylnej sprawdzają się New Coral, i Da-Tex.

Czy warto kupować ekran do projektora?

Współczesne projektory, które można zostawać jako element kina domowego, dość dobrze radzą sobie z wyświetlaniem obrazu niemal na każdej płaskiej powierzchni. W praktyce oznacza to, że filmy czy zdjęcia mogą również wyświetlać na domowej ścianie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie optymalne i najlepsze dla widza. Przede wszystkim ścianę taką najpierw trzeba odpowiednio przygotować. Najczęściej przygotowanie to obejmuje pomalowanie jej specjalną farbą projekcyjną, która jest przystosowana do obijania strumienia światła. Bardzo często jednak nawet najlepiej przygotowana ściana nie zapewnia optymalnych doznań wizualnych. O wiele lepiej w tym zakresie spisują się ekrany projekcyjne i to nawet te najprostsze i najtańsze. Aby jednak mogły one dobrze wypełniać swoją rolę, konieczne jest zadbanie o zakup modelu o odpowiednich parametrach i właściwy montaż. Dobrze jest też pamiętać, żeby najpierw kupić projektor, a potem dobierać do niego ekran, odwrotny zakup może rodzić wiele problemów.

Ile kosztuje ekran projekcyjny?

Cena ekranu projekcyjnego uzależniona jest przede wszystkim o jego wielkości. Modele o formacie 1:1 można zakupić za ok. 300 złotych, podobne ceny osiągają powierzchnię w formacie 4:3 lub panoramiczne. Droższe są ekrany do projektora elektroniczne, które umożliwiają sterowanie pilotem lub panelem wbudowanym w ścianę. W przypadku ekranu projekcyjnego sufitowego należy również do kosztów dodać te związane z montażem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here