Zakup garnków to nie taka prosta sprawa. To w czym będzie się gotowa, należy bowiem uzależnić od posiadanej kuchenki. Inne garnki trzeba zastosować do tej gazowej, inne do indukcyjnej. Dokonanie dobrego zakupu szczególnie ważne jest przy kuchence indukcyjnej – nie wszystkie garnki będą na niej działać. A to dopiero początek wyborów, jakie stoją przed osobą chcącą kupić nowe naczynia do gotowania. Nowe technologie garnków sprawiły, że tych na rynku jest bardzo dużo. Oferują one gotowanie lepszej jakości potraw oraz pozwalają jeść smaczniej i bardziej zdrowo. Modeli garnków na rynku jest bardzo duże. W sklepach można spotkać te za kilkanaście złotych potem za kilkaset. Które więc wybrać?
Spis treści
- 1 Polecane zestawy garnków
- 1.1 Najlepszy zestaw garnków do 150 PLN
- 1.2 Najlepszy zestaw garnków do 200 PLN
- 1.3 Najlepszy zestaw garnków do 250 PLN
- 1.4 Najlepszy zestaw garnków do 300 PLN
- 1.5 Najlepszy zestaw garnków do 400 PLN
- 1.6 Najlepszy zestaw garnków do 500 PLN
- 1.7 Najlepszy zestaw garnków do 600 PLN
- 1.8 Najlepszy zestaw garnków do 750 PLN
- 1.9 Najlepszy zestaw garnków do 1000 PLN
- 2 Polecane garnki
- 3 Rodzaje garnków
- 4 Materiał wykonania garnków
- 5 Powłoki w garnkach
- 6 Jak kupić dobre garnki?
Polecane zestawy garnków
Najlepszy zestaw garnków do 150 PLN
Renberg RB-1257-GR – 7 elementów
Najlepszy zestaw garnków do 200 PLN
Florina Olives&Pepper – 10 elementów
Najlepszy zestaw garnków do 250 PLN
Florina Novigo 5K9001 (szary) – 8 elementów
Najlepszy zestaw garnków do 300 PLN
Gerlach Viva – 8 elementów
Najlepszy zestaw garnków do 400 PLN
Gerlach Harmony – 6 elementów
Najlepszy zestaw garnków do 500 PLN
Tefal Duetto 10 elementów
Najlepszy zestaw garnków do 600 PLN
Tefal Hero E825SC84 + książka
Najlepszy zestaw garnków do 750 PLN
Gerlach Superior – 10 elementów
Najlepszy zestaw garnków do 1000 PLN
Kassel Sydney – 10 elementów
Polecane garnki
Najlepszy garnek do 25 PLN
Florina Kolekcja Grzybowa Rondel 16cm/1,2l
Najlepszy garnek do 50 PLN
Florina Oskar 20cm/3,9l
Najlepszy garnek do 75 PLN
Ambition Vikos 60727
Najlepszy garnek do 100 PLN
Florina Toscana 28cm
Najlepszy garnek do 150 PLN
Ballarini Masterchef 20 cm
Rodzaje garnków
Zanim przystąpi się do szukania dobrych garnków, warto się zastanowić, jakie ich rodzaj będą potrzebne w kuchni. Jeśli kupuje się zestaw naczyń do gotowania, zazwyczaj można w nim spotkać kilka rodzajów garnków. Oczywiście z mniejszych jest ich mniej, większe dysponują zwiększona ilością naczyń. Wiele osób decyduje się także na zakup garnków nie w zestawie, a pojedynczo, wtedy dobrze jest wiedzieć, o jaki rodzaj naczynia do gotowania zakupić w sklepie. Wśród rodzajów garnków wyróżnia się:
- klasyczne garnki – czyli naczynia przeznaczone do gotowania i duszenia na kuchenkach gazowych i elektrycznych; wykonywane są one z materiałów dobrze przewodzących i rozprowadzających ciepło, w przypadku lepszej jakości garnków dodatkowo z materiału żaroodpornego; klasyczny garnek wyposażony jest w pokrywkę oraz dwie rączki; jego właściwości oraz możliwości zależą od tego, z jakiego materiału został stworzony;
- rondel – jest to naczynie do gotowania z jedną, długą rączką; garnek ten jest mniejszy rozmiarowo od klasycznych modeli; w kuchni służy do przygotowania sosów, smażenia, podgrzewania mleka lub wody; w większości zestawów w rodle wyposażone są w pokrywę; tego typu naczynie do gotowania można znaleźć w większości zestawów garnków kuchennych, nawet tych najmniejszych;
- garnek do gotowania na parze – w zestawach naczyń do gotowania można również spotkać garnki do gotowania na parze; w sklepach można kupić ich zestaw lub pojedyncze modele zazwyczaj wyposażone są one w specjalne wyjmowane sitko, składające się z kilku pięter podzielonych wkładka z dziurkami;
- szybkowar – większych zestawach garnków znajdziemy również z szybkowary, czyli garnki umożliwiające szybkie gotowanie; jest to możliwe dzięki szczelnej i wzmocnionej uszczelkami pokrywie, które sprawia, że w naczyniu występuje nadciśnienie w wysokości 1 atmosfery; szybkowar wykonywany jest zazwyczaj ze stali lub aluminium, a nowoczesne naczynia wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji np. możliwość regulacji i mierzenia temperatury czy ustawienie poziomów gotowania; szybkowar służy do przygotowywania zup, mięs oraz ryb;
- garnki specjalistyczne – na sklepowych półkach nie brakuje również ganków specjalistycznych, które posiadają kształty i budowę przystosowaną do konkretnych składników spożywczych; producenci oferują więc garnki do makaronu, mleka czy szparagów; wyposażając się w takie naczynie, należy jednak pamiętać, że nie jest ono uniwersalne, można w nim gotować tylko jeden składnik, o wiele lepiej jest postawić na garnki wyposażone w kilka wkładek, które stają się wielofunkcyjne.
Materiał wykonania garnków
Wiedząc już jaki typ naczyń będzie się potrzebować do gotowania, należy wybrać odpowiedni zestaw garnków. W tym zakresie podstawowym kryterium jest materiał, z jakiego został wykonany korpus naczyń. To od niego zależy, czy gotowanie będzie proste i szybkie, czy też nie. Producenci oferują garnki kuchenne wykonywane z wielu materiałów. W rankingu garnków znaleźć można i te aluminiowe i te stalowe czy miedziane. Warto jednak przypomnieć czym charakteryzują się każde nich.
Garnki aluminiowe jeszcze do niedawna często gościły w wielu kuchniach. Wszystko zmieniło się wraz z podaniem informacji, że mogą one podczas gotowania wydzielać niebezpieczne dla zdrowia substancje. Takie pojawić się mogą, jeśli temperatura gotowania przekracza 10 stopni Celsjusza. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że z niebezpieczeństwem mamy do czynienia tylko w przypadku stosowania garnków albuminowych starszej generacji. Nowoczesne naczynia do gotowania z aluminium pokrywane są powłokami z emalii czy teflonu, które w 100% zapobiegają ujawnianiu się niebezpiecznych dla zdrowia związków. Pozwala to wypełni wykorzystać potencjał aluminiowych garnków. Są one doceniania za znakomite przewodzenie ciepła, wysoką odporność oraz możliwość używania ich w piekarniku (tylko przy niskich temperaturach). Należy jednak pamiętać, że szybko tracą one ciepło, a po zdarciu powłoki ochronnej nadają się do wyrzucenia. Garnki aluminiowe nie zawsze też można używać na płytach indukcyjnych.
W rankingu garnków dominują przede wszystkim naczynia wykonane ze stali. Materiał ten jest popularny i od lat moda na niego nie przemija. Stalowe garnki są wytrzymałe, nie rysują się i nie wymagają stosowania powłok. Dodatkowo bez problemu można używać ich na kuchenkach indukcyjnych. Najchętniej kupowane są garnki ze stali nierdzewnej, które oznaczone są symbolem 18/10. Oznacza to, że naczynie będzie posiadać dość grube dno. Decydując się na zakup garnków ze stali nierdzewnej, warto sprawdzić, czy dodatkowo dno jest wzmocnione wkładką aluminiową lub miedzianą, dzięki temu będzie ono lepiej przewodzić ciepło. Szukając dobrej jakości garnków ze stali, należy postawić na te wykonane z stali anodowanej, jest ona najtrwalsza i najbardziej wstrzymała. Warto również wspomnieć o tym, że garnki stalowe nie mogą być wykorzystywane we wszystkich kuchniach. Nie sprawdzą się one u alergików. Zawierają bowiem nikiel, który jest pierwszym z uczulających pierwiastków.
W sklepach można spotkać również drogie garnki miedziane, które charakteryzują się dość dużą wagą. Naczynia do gotowania wykonane z miedzi idealnie przewodzą ciepło, równomiernie się nagrzewają oraz bardzo długo utrzymują temperaturę. Są one również bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Mimo tych niewątpliwych zalet trudno je odnaleźć w rankingu garnków kuchennych. Wynika to nie tylko z ich ceny, ale również z tego, że wymagają one stałej i czasochłonnej pielęgnacji. Nie można ich tez w większości stosować na płytach indukcyjnych.
Umiarkowaną popularnością cieszą się również tradycyjne garnki żeliwne. Dziś można kupić je w oryginalnej formie, czyli wykonane z naturalnego i ekologicznego żeliwa lub też naczynia, które dodatkowo pokrywa się emalią lub powłoką nieprzywierającą. Bez względu na rodzaj garnków żeliwnych zawsze są one ciężkie i wymaga specjalistycznej konserwacji. W zamian za to jednak są trwałym i świetnie przewodzą ciepło. Garnki żeliwne idealnie nadają się do długotrwałego duszenia i gotowania.
W sklepach można spotkać również mało popularne garnki szklane. Ich zaletą jest to, że szybko i równomiernie się nagrzewają, są odporne na zapachy oraz sprawdzają się przy kuchenkach indukcyjnych. Aby były one bardziej trwałe, pokrywa się je ceramiką lub emalią. Mimo tego nie należą one do najbardziej wytrzymałych naczyń kuchennych.
Powłoki w garnkach
Szukając dobrych garnków, należy wziąć pod uwagę powłokę, jaka została zastosowana. Powłoka jest materiałem znajdującym się wewnątrz garnka, a więc ma bezpośredni kontakt z gotowanym jedzeniem. Najczyściej spotyka się garnki z powłokami z emalii, teflonu, tytanu lub ceramiki.
Najpopularniejsze i tanie garnki to te z powłoką emaliową. Można ją odnaleźć przede wszystkim w naczyniach metalowych i szklanych. Jest ona odporna na działanie kwasów, substancji zasadowych oraz bakterii. Nie zawiera sytuacji chemicznych. Nie jest to jednak najtrwalszy materiał, często odpryskuje.
W rankingu garnków dużym zainteresowaniem cieszą się natomiast te z powłoką z teflonu. Umożliwiają one smażenie bez tłuszczu. Należy pamiętać, że powłoki teflonowe są bardzo trudne do użytkowania. Wymagają wykorzystywania tylko specjalnych narzędzi i uważnego mycia, ponieważ bardzo łatwo zarysować powłokę. Należy także uważać, aby garnki z powłoką teflonową nie zawierały szkodliwego związku PFOA, który występuje w takich naczyniach.
Osoby szukające trwałych garnków kuchennych wybierają zazwyczaj te z powłokę tytanową. Jest ona wytrzymała i odporna na wszystkie uszkodzenia, bardzo ciężko ją zniszczyć. Podobne właściwości mają powłoki ceramiczne, które dodatkowo charakteryzują się tym, że nie reagują z potrawami, nie ulegają korozji i są odporne na przywieranie.
Jak kupić dobre garnki?
Przy wyborze dobrych i wytrzymałych garnków kuchennych nie można także pominąć sprawdzenia grubości dnia, materiału wykonania pokrywek oraz jakości dodatkowych elementów takich jak uchwyty i rączki. W kuchni najlepiej sprawdzają się garnki z grubym dnem. W rankingu garnków pierwsze miejsca zajmują zestawy oferujące podwójne, a nawet potrójne dno, które jest wykonane z kilku materiałów.
Tak samo wygląda kwestii pokrywek. Tutaj do wyboru ma się pokryw przezroczyste, czyli szklane i te nieprzezroczyste. Modele przezroczyste ułatwiają obserwowanie procesu gotowania, natomiast mają problem ze skraplaniem się pary, który nie występuje w garnkach z pokrywkami stalowymi lub żeliwnymi.
Swoją uwagę warto także zwrócić na uchwyty. Najporęczniej i nawdychanie jest, gdy garnki posiadają rączki z termoodpornego materiału, będzie to chronić przed poparzeniem. Dobrej jakości uchwyty zazwyczaj zabezpieczane są aluminium, stalom, bakelitem lub silikonem. Jeśli dodatków taką powłoką pokryta jest cały garnek, to oznacza, że naczynia można używać również w piekarniku nagrzanym do określonej temperatury. Warto również przyjrzeć się czy rączki i uchwyty są odpowiednio wyprofilowane i ergonomiczne.
Wybór odpowiednich garnków nie jest łatwy. Jak widać, modeli jest bardzo dużo i chociaż każdy ma swoje zalety, to posiada i istotne wady. W przypadku garnków kuchennych liczy się przede wszystkim to, jak w rzeczywistości spisują się one w procesie gotowania. Nie sposób tego sprawdzić w sklepie, dlatego też dobrze jest przed zakupem zapoznać się z rankingiem garnków uzupełnionym o opinie ich faktycznych użytkowników.