Spis treści
- 1 Komputerowe gry symulacyjne to produkcje, których głównym zadaniem jest imitacja wrażeń, które człowiek doznaje w codziennej rzeczywistości. Tego rodzaju gry komputerowe wyróżniaj się wśród innych gatunków dużą dozą realizmu. Jak wskazuje ranking gier symulacyjnych na PC, największą popularnością cieszą się produkcje, które pozwalają na wirtualne odgrywanie życia ludzkiego. Nie są one jednak jedyną propozycją twórców gier komputerowych. Na sklepowych półkach możemy odnaleźć symulatory lotów czy pojazdów. Dzięki temu rodzajowi gier każdy z nas może poczuć się jak pilot bombowca, kierowca wyścigówki czy sternik okrętu podwodnego. Niemal idealne odwzorowanie rzeczywistość sprawia, że grom symulacyjnym na PC towarzyszy wiele emocji. Jeśli nie wiesz jaką grę z tego gatunku wybrać zobacz nasz ranking gier symulacyjnych na PC.
- 2 Gra symulacyjna na komputer – czym jest?
- 3 Gracz ma okazje wypróbować pełnię ich możliwości.
- 4 Komputerowe gry symulacyjne: symulatory
- 5 Komputerowe gry symulacyjno-zręcznościowe
- 6 Komputerowe gry symulacyjno-taktyczne
- 7 Gry symulacyjne a wiek gracza
- 8 O czym pamiętać kupując grę symulacyjną na PC?
Komputerowe gry symulacyjne to produkcje, których głównym zadaniem jest imitacja wrażeń, które człowiek doznaje w codziennej rzeczywistości. Tego rodzaju gry komputerowe wyróżniaj się wśród innych gatunków dużą dozą realizmu. Jak wskazuje ranking gier symulacyjnych na PC, największą popularnością cieszą się produkcje, które pozwalają na wirtualne odgrywanie życia ludzkiego. Nie są one jednak jedyną propozycją twórców gier komputerowych. Na sklepowych półkach możemy odnaleźć symulatory lotów czy pojazdów. Dzięki temu rodzajowi gier każdy z nas może poczuć się jak pilot bombowca, kierowca wyścigówki czy sternik okrętu podwodnego. Niemal idealne odwzorowanie rzeczywistość sprawia, że grom symulacyjnym na PC towarzyszy wiele emocji. Jeśli nie wiesz jaką grę z tego gatunku wybrać zobacz nasz ranking gier symulacyjnych na PC.
Gra symulacyjna na komputer – czym jest?
Symulatory są jednym z głównych gatunków gier komputerowych. Wstępują obok gier zręcznościowych, sportowych edukacyjnych, strategicznych, wyścigowych, logicznych, przygodowych i fabularnych. Jak we wszystkich gatunkach również i w grach symulacyjnych panuje duża różnorodność. Producenci oferują zarówno produkcje imitujące życie ludzie, jak i poszczególne czynności. Większość z symulatorów komputerowych opiera się na dużej dozie rzeczywistości i szczegółowym odwzorowaniu świata realnego. Warto jednak wspomnieć, że w rankingu gier symulacyjnych na PC znajdziemy również i takie tytuły, w których tworzona jest zupełnie inna i całkowicie odmienna rzeczywistość. Taki zabieg najczęściej stosują twórcy gier symulacyjnych loty kosmiczne. Na rynku można spotkać także niezwykle drogie propozycje symulatorów kabinowych, które niejednokrotnie wykorzystywane są do szkoleń np. jednostek specjalnych czy pilotów. Takie gry tworzone są z myślą o specjalistach przez specjalistów. W procesie tworzenia gier symulacyjnych na PC bardzo często biorą udział eksperci z danych dziedziny, np. komandosi, którzy czuwają nad wiernym odwzorowaniem pola walki. Pozwala to na osiągnięcie realności i oddania faktycznych emocji, które odczuwają osoby będące w danej lokalizacji na żywo. Przyjemnością z toczenia komputerowej gry symulacyjnej jest również możliwość kierowania maszynami, do których w świecie rzeczywistym ma się małe możliwości dostępu.
Gracz ma okazje wypróbować pełnię ich możliwości.
W rankingu gier symulacyjnych na PC znajdziemy także pozycje, które odwzorowują codzienne życie człowieka oraz jego zachowania w różnych okolicznościach. Najpopularniejszą grą z tego zakresu, jak i wśród wszystkich gier symulacyjnych jest The Sims. Gra znana jest na całym świecie i dostępna w 4 generacjach. Każda z nich obejmuje wersję podstawową oraz niezliczoną rzeszę dodatków, które rozszerzają funkcjonalności gry. Tytuł ten na pewno znajdziecie w powyższym rankingu gier symulacyjnych na PC.
Oprócz tego w rankingu komputerowych gier symulacyjnych można znaleźć również rozgrywki oparte na symulacjach społecznych, strategicznych, godsim, czy symulatory pola walki i fabuły zręcznościowe.
Komputerowe gry symulacyjne: symulatory
O tym, czy daną grę będzie można zakwalifikować jako symulator komputerowy, decyduje stopień trudności rozgrywki oraz prezentowany w fabule realizm. Wytrawni gracze podkreślają, że dobra gra symulacyjna to tak, w którą nie można grać bez wcześniejszego zaznajomienia się z instrukcją obsługi symulowanego sprzętu i podstawowymi informacjami o nim. Symulatory tak jak już wcześniej wspominaliśmy, mogą obejmować różne sprzęty. Od prostych samochodów wyścigowych, przez samoloty, helikoptery i łodzie podwodne, aż do zaawansowanych statków kosmicznych. To jaki rodzaj maszyny się wybierze, zależy tylko i wyłącznie od osobistych preferencji.
Komputerowe gry symulacyjno-zręcznościowe
Do komputerowych gier symulacyjnych często dodawane są cechy innych gatunków tego typu produkcji. Jak możemy się przekonać na podstawie rankingu gier symulacyjnych na PC, dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie te produkcje, w których występują elementy zręcznościowe. Mnogość tytułów oferujących tego typu rozwiązania sprawiła, że gracze coraz częściej mówią o powstaniu nowego podgatunku, jakim są gry symulacyjno- zręcznościowe. W zależności od inwencji twórczej w fabule albo przeważają elementy zręcznościowe, albo realizm. W pierwszym przypadku gry są o wiele łatwiejsze i prostsze w obsłudze niż tradycyjne produkcje symulacyjne. Aby móc cieszyć się rozgrywkę, nie ma potrzeby studiowania instrukcji obsługi symulowanego sprzętu i zapoznawania się z jego możliwościami. Wszystko tutaj jest intuicyjne.
Do kategorii komputerowych gier symulacyjno – zręcznościowych zaliczane są również rajdy wyścigowe. Tutaj gracze mogą wybierać pomiędzy stopniem skomplikowania tras oraz realnością rozgrywki. W grach, które można uznać, że typowe stymulanty realizm świata oraz praw fizyki jest bardzo duży. W produkcjach, które nawiązują do zręcznościówek, można liczyć na o wiele więcej efektów specjalnych, a odwzorowanie toru czy fizyki prowadzenia maszyn jest o wiele mniejsze. Najnowsze tytuły tego rodzaju gier można odnaleźć w powyżej opublikowanym rankingu gier symulacyjnych na PC, klasycznymi tytułami, które od lat cieszą się dużą popularnością, są natomiast 4×4 Evolution, Collin McRae Rally, Formula 1 Grand Prix, Need for Speed.
Komputerowe gry symulacyjno-taktyczne
W komputerowych grach symulacyjnych bardzo często można odnaleźć elementy taktyczne. Takie produkcje zaliczane są do podgatunku gier symulacyjno – taktycznych. W nich symulowanie działania danych maszyn nie jest celem samym w sobie, a służy bardziej rozbudowanej rozgrywce, której celem może być np. toczenie walk czy podbijanie nowych terytoriów. Scenariusze takich rozgrywek zakładają, że fabuła będzie oddawać realia, w których danych sprzęt wykorzystywany jest w rzeczywistość. Dzięki temu zwiększa się również nacisk na konieczność zastosowania odpowiedniej taktyki gry. W XXI wieku gry symulacyjna – taktyczne coraz częściej zaczynają przypominać te z gatunku pola walki.
Gry symulacyjne a wiek gracza
Każdą grę komputerową również i tą z gatunku symulacyjnych należy dostosować do wieku i możliwości gracza. Powoli to nie tylko na pełne cieszenie się przez niego rozrywką, ale i zadbanie o jego odpowiedni rozwój psychiczny. O tym, czy gra będzie odpowiednia dla danego wieku, mówi klasyfikacja PEGI. Jest to ogólnoeuropejski rating wiekowy gier komputerowych uznawany przez producentów. W ramach niego gry zalicza się do 5 klas wiekowych. Pierwsza z nich są komputerowe gry symulacyjne od lat 3. Pozycje, które znajdują się w tej klasie, są dedykowane najmłodszym graczom. Wyróżniają się brakiem przemocy, niepokojących dźwięków i obrazów oraz tym, że postacie w nich występujące są tymi baśniowymi i nierzeczywistymi. Gry komputerowe od lat 3 to również mało skomplikowane i rozbudowana fabuła. Do młodych graczy kierowane są również pozycje sklasyfikowane jako PEGI 7. Są to gry, w które mogą grać dzieci powyżej 7 roku życia. Co do zasady nie wiele różnią się one od swoich poprzedników. Różnicą, jaką można zauważyć, jest to, że w fabule mogą pojawiać się budzące strach dźwięki i obrazy. O faktycznych grach symulacyjnych na PC w pełnym tego słowa wymiarze możemy mówić w przypadku gier powyżej 12 roku życia. W produkcjach tego typu może występować drobna przemoc, wulgarny język oraz nagość (przy czym elementy te nie mogą nawiązywać do zachowań seksualnych). Należy również zaznaczyć, że w grach umieszczonych w kategorii PEGI 12 przemoc nie może być skierowana przeciwko postaciom ludzkim, a jedynie bohaterem nierzeczywistym lub rozpoznanym postaciom zwierzęcym. Kolejne kategorie wiekowe gier komputerowych to PEGI 16 oraz PEGI 18. Są one przeznaczone dla starszych graczy. Wynika to z tego, że w fabule może występować zarówno przemoc, jak i wulgarny język, nawiązania do używek (hazard, alkohol narkotyki, papierosy), zachowań seksualnych itd. Realistyczny charakter tych elementów sprawia, że dużo gier symulacyjnych na komputer umieszczana jest właśnie w tych przedziałach wiekowych.
Wybierając grę komputerową, warto kierować się oznaczenie mi klasyfikacji PEGI. Pozwoli to uniknąć zakupu gry nie odpowiedniej dla malucha lub dziecka. Oznaczenia PEGI umieszczane są zawsze na opakowaniu gry i jasno wyróżnione. Negatywny wpływ niedostosowanych gier komputerowych na psychikę dziecka jest faktem, którego nie można ignorować. Rating pozwoli nie tylko uniknąć negatywnych konsekwencji przedstawiania dzieciom nieodpowiednich treści, ale i dostosować fabułę do ich wiedzy i umiejętności poruszania się w wirtualnym świecie.
O czym pamiętać kupując grę symulacyjną na PC?
Wybór komputerowych gier symulacyjnych jest bardzo duży. Mnogość tytułów sprawia, że niejednokrotnie ciężko jest podjąć decyzje co do tego, w jaką produkcje chce się zainwestować. Najlepszym rozwiązaniem jest podejść z głową do kompletowania swojej biblioteki gier komputerowych. Kupowane produkcje powinny nie tylko budzić nasze zainteresowanie, ale i być dopasowane do wieku gracza oraz możliwości technicznych komputera. Należy pamiętać, że nie wszystkie gry komputerowe będą mogły być uruchomione na każdym PC. Większość najnowszych gier symulacyjnych ma duże wymagania techniczne względem komputera. Ich niespełnienie przez sprzęt spowoduje, że gra albo w ogóle się nie otworzy, albo też po otwarciu nie będzie płynnie działać. Chociaż w komputerowych grach symulacyjnych szybkość i zręczność nie jest najważniejszym kryterium rozgrywki, to przy ciągle zacinającej się i zawieszającej się grze trudno mówić o dobrej zabawie. Posiadacze komputerów starszego typu powinni przy swoich zakupach uwzględnić ten aspekt. O tym, czy gra będzie płynnie działać na komputerze, można przekonać się, czytając wymagania techniczne danego tytułu. Dostępne są one przy opisie każdej gry i ustalane przez producenta. Osoby, które dysponują najnowszym sprzętem, nie mają takiego problemu i w ich przypadku wybór gier zależy tylko od osobistych preferencji. W czasie podejmowania decyzji mogą kierować się np. recenzjami danej produkcji, które znajda m.in. w rankingu gier symulacyjnych na PC.