Ranking kart sieciowych WiFi. Top 10 najlepszych modeli

0
989

Dziś bez Internetu nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Wykorzystujemy go zarówno do rozrywki, jak i do pracy. W naszym życiu jest wszechobecny i towarzyszy nam niemal przez cały czas. Aby jednak z Internetu dało się korzystać zawsze i wszędzie, trzeba wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Takim jest właśnie karta sieciowa WiFi, znana również jako Network Interface Card (NIC). To właśnie ona pozwala podłączyć do sieci więcej niż jedno urządzenie i bezproblemowo łączyć się z siecią w całym domu lub biurze. Przed zakupem karty WiFi trzeba jednak dobrze się zastanowić. Musi ona być na tyle sprawna, aby pozwolić na szybką i płynną transmisję danych bez żadnych zakłóceń. Jeśli nie wiesz jak wybrać kartę WiFi, zobacz parametry, którymi warto się kierować.

Spis treści

Polecane zewnętrzne karty sieciowe WiFi na USB

Najlepsza zewnętrzna karta sieciowa WiFi do 25 PLN

TP-LINK TL-WN727N

Najlepsza zewnętrzna karta sieciowa WiFi do 50 PLN

EdiMax nMAX WiFi USB 2.0 adapter, 802.11n 300Mbps, 2T2R (EW-7722UTn V2)

Najlepsza karta sieciowa WiFi do 75 PLN

EdiMax EW-7811UAC

Najlepsza karta sieciowa WiFi do 100 PLN

NETGEAR Next Wireless N300 RangeMax USB 2.0 Dual Band (2.4GHz or 5GHz) (WNDA3100 V3)

Najlepsza karta sieciowa WiFi do 150 PLN

TP-LINK Archer T4UH Wireless AC1300 2.4GHz, 5GHz Cable USB 3.0

Najlepsza karta sieciowa WiFi do 200 PLN

TP-LINK ARCHER T9UH

Najlepsza karta sieciowa WiFi do 250 PLN

Asus USB 3.0 Wi-Fi AC1200 (USB-AC56)

Polecane wewnętrzne karty sieciowe WiFi na PCI Express

Najlepsza wewnętrzna karta sieciowa WiFi do 50 PLN

EdiMax EW-7612PIn V2

Najlepsza wewnętrzna karta sieciowa WiFi do 100 PLN

Asus WiFi N300 (PCE-N15)

Najlepsza wewnętrzna karta sieciowa WiFi do 150 PLN

Gigabyte GC-WB867D-I

Najlepsza wewnętrzna karta sieciowa WiFi do 200 PLN

TP-LINK Archer T6E PCI-E AC1300 (Archer T6E)

Najlepsza wewnętrzna karta sieciowa WiFi do 250 PLN

TP-LINK Archer T9E AC1900 PCI-E 802.11ac dwupasmowa

Czym jest karta WiFi?

Karta WiFi to karta sieciowa działająca bezprzewodowo, która umożliwia odbiór oraz przesył danych poprzez transmisję internetową. Karty sieciowe do WiFi działają w oparciu o sygnał radiowy przechwytywany za pomocą karty. Co do zasady zapewniają one niższą transfer niż tradycyjne połączenie kablowe, jednak ich dużą zaletą jest to, że będzie większą ilość urządzeń.  Poszczególne modele kart również się od siebie szybkością, jaką oferują, wykorzystywanym standardem oraz sposobem komunikacji z głównym urządzeniem.

Rodzaje kart sieciowych WiFi

Aktualnie na rynku dostępne są dwa rodzaje kart sieciowych. Obydwa z nich cieszą się dużym zainteresowaniem w rankingu kart WiFi. Pierwszą kartą, z jaką można się spotkać, jest ta zewnętrzna. Jest ona podłączana przez port USB. W przypadku zewnętrznej karty sieciowej istnieje możliwość jej podpięcia do różnego rodzaju urządzeń nie tylko do komputera stacjonarnego. Karty, chociaż działają bardzo dobrze, posiadają istotną wadę, ich styki często się wycierają i są podatne na uszkodzenia. Alternatywą dla nich są wewnętrzne karty sieciowe, które wkłada się do urządzania i podpina pod PCI. Ze względu na swoją budowę ten typ kart zazwyczaj stosuje się w przypadku komputerów stacjonarnych.

Rodzaje wejść w karcie sieciowej

W karcie sieciowej spotkać można się z kilkoma rodzajami wejść. Najpopularniejszymi w rankingu kart sieciowych są modele wykorzystujące wejście USB. Jest to standard uniwersalny, który daje wiele możliwości. Do karty sieciowej ze złączem USB można podpiąć wiele urządzeń, które dodatkowo pochodzą od różnych producentów. Mniej popularnym wejściem jest PCI. Wejście to jest magistralą płyty głównej, znajdującej się w komputerze stacjonarnym. Umożliwia podłączenie różnych kart rozszerzeń. Z tym wejście ma się zazwyczaj do czynienia, jeśli kupuje się bezprzewodowe karty WiFi wewnętrzne. Najrzadziej stosowanym przez producentów złączeniem jest natomiast RJ-45, które można spotkać także pod nazwą Ethernet. Sprawdza się ono w sprzętach, które nie posiadają lub posiadają zbyt małą liczbę portów. Karty sieciowe z tym złączem można stosować na w konsoli, telewizorze czy odtwarzaczu Blu-Ray.

Jak wybrać kartę sieciową WiFi?

Przy wyborze karty sieciowej WiFi konieczne jest uwzględnienie nie tylko jej parametrów technicznych, ale i wielu innych czynników. Do tych podstawowych, które warto przeanalizować, należy odległość od routera oraz grubość domowych ścian. Wpływa to na płynność działania karty, szybkość przekazywanego sygnału oraz łącze bez zakłóceń.

Antena w karcie sieciowej do WiFi

Jednym z ważniejszych elementów każdej karty sieciowej jest antena. W jej przypadku konieczne jest zwrócenie uwagi na moc, jaką ona dysponuje. Parametr ten powinien być dopasowanych do warunków, w jakich kartę będzie się wykorzystywać. Na transmisję danych wpływa bowiem nie tylko grubość ścian czy odległość od routera, ale i inne sieci znajdujące się w pobliżu. Jeśli warunki są niesprzyjające, należy wybierać karty sieciowe WiFi z antenami o dużej mocy. Zagwarantuje to, że będzie ona działać stabilniej, a zakłócenia nie będą występować. Karta sieciowa z niską mocą anteny sprawdzi się w przypadku, gdy router będzie znajdował się w tym samym pomieszczeniu co urządzenie, na którym chce się korzystać z Internetu. Jeśli tak nie jest oprócz tego, że moc anteny musi być duża, to dodatkowo warto zainwestować w model o większej ilości anten. Im będzie ich więcej, tym z większą szybkością będzie działać karta sieciowa. W rankingu kart sieciowych WiFi znajdują się adaptery nawet z trzema antenami. Takie modele zazwyczaj stosuje się przy wewnętrznych kartach sieciowych. Warto również wspomnieć, że dobre karty do WiFi posiadają możliwość odkręcenia fabrycznie zamontowanej anteny i jej wymiany na tę o większym zasięgu. Niemniej jednak jak pokazuje ranking kart sieciowych, osoby poszukujące skutecznych rozwiązań przede wszystkim stawiają na adaptery z antenami zewnętrznymi, które zapewniają znacznie większy zasięg.

Standard karty sieciowej do WiFi

Kupując kartę sieciową, można spotkać się z literowym oznaczeniem na jej opakowaniu. Oznaczenie to mówi o standardzie karty, jaki wykorzystuje ona do pracy. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ informuje on o prędkości, z jaką następuje przesył danych. Aktualnie na rynku dostępne są karty sieciowej w 5 standardach. Najsłabszy to standard A, który jest coraz rzadziej wykorzystywany. W teorii pozwala on na przesyłanie sygnału z prędkością 54 Mb/s. Podobne parametry w tym zakresie mają modele o standardzie B i G. Dobre karty sieciowe do WiFi pracujące w nowej technologii posiadają standard N. Obecnie jest on najpopularniejszy na rynku i stosowany niemal w każdym urządzeniu działającym w oparciu o sieć bezprzewodową. Karta sieciowa w standardzie N zapewnia przesył danych z prędkością od 150 do 600 Mb/s. Rozbieżności wynikają z liczby i jakości anten zamontowanych w adapterze. Karty sieciowe w tym standardzie pracują zazwyczaj na dwóch częstotliwościach 2,4 oraz 5 GHz. Warto również wspomnieć o najnowszym standardzie wprowadzonym na rynek. Jest on oznaczany literami AC i pozwala na transmisję danych w prędkości 1300Mb/s. Standard ten jest rzadko wykorzystywany w routerach, a koszt zakupu samej karty jest dość wysoki.

Jakość wykonania karty sieciowej

W przypadku decyzji o zakupie karty sieciowej zewnętrznej warto również zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Powinna ona być odporna na uszkodzenia. Wiele tanich kart do WiFi psuje się już po kilku tygodniach czy miesiącach. Stąd też szukając dobrej jakości modeli, warto sugerować się opiniami oraz recenzjami faktycznych użytkowników, a także odwiedzić ranking kart sieciowych WiFi, który pokaże zestawienie najpopularniejszych adapterów.

Stabilność połączenia internetowego i przepustowość

Najstabilniejsze połączenie z siecią uzyska się w przypadku karty wewnętrznej montowanej na płycie głównej komputera stacjonarnego. Taka karta dodatkowo oferuje szybszą transmisję danych oraz wyższą przepustowość. Jeśli jednak decyduje się na zakup zewnętrznej karty sieciowej, należy przyjrzeć się jej stykom oraz standardom przepustowości. Dobrze, jeśli jest ona wyposażona w nowsze złącze USB, czyli to 3.0, a nie 2.0, dzięki temu będzie mogła działać z szybkością nawet 500 Mb/s. W przypadku wpięcia dobrej karty WiFi do słabego złącza nigdy nie wykorzysta się w pełni jej potencjału.

Sterowniki do karty sieciowej WiFi

Karta sieciowa WiFi podobnie jak i inne karty rozszerzeń wyposażona jest w sterowniki. O wgranie ich należy zatroszczyć się w przypadku, gdy kartę montuje się na własną rękę. Najczęściej sterowniki do karty sieciowej dodawane są do całego zestawy na płycie CD lub też dostępne na stronie producenta. Należy zainstalować je jeszcze przed podłączeniem urządzenia, a w następnym etapie dokonać ich konfiguracji. Same konfiguracja oraz podłączenie nie jest zbyt skomplikowane. Proces uprasza również instrukcja obsługi dodawana do karty sieciowej.

Karty sieciowe WiFi – zastosowanie

Bezprzewodowe karty sieciowe dają wiele możliwości. Pozwalają na połączenie się z siecią za pomocą różnych urządzeń. Najczęściej poszukuje się kary sieciowej do komputera stacjonarnego lub laptopa. W przypadku tego pieszego sprzętu polecanym rozwiązaniem jest montaż wydajniejszej i szybszej karty wewnętrzne. Karta sieciowa WiFi do laptopa to ta zewnętrza, najczęściej oparta na złączu USB. Warto również wspomnieć, że karty sieciowe można stosować w innych domowych urządzeniach np. telewizorze. Jeśli chce się je podłączyć do innego sprzętu niż ten komputerowy, warto szukać uniwersalnej karty sieciowej lub też modeli zaprojektowanych z myślą o konkretnych urządzania. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy uniwersalne adaptery będą kompatybilne z danym sprzętem.

Osoby, które szukają kompleksowego rozwiązania w zakresie dostępu do Internetu, mogą również zastanowić się nad zakupem karty Compact Flash (CF).  Karta ta działa podobnie jak ta sieciowa, dostarczając do wybranego urządzenia Internet, a dodatkowo pozwala na przechowanie danych. Takie kompleksowe rozwiązanie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, chociaż nie oznacza to, że zainteresowanie zakupem kart sieciowych do WiFi spada. Są one nadal popularnymi produktami, mimo że na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń wyposażonych w moduł WiFi, który pozwala na bezprzewodowe łączenie się z routerem.

Ranking kart sieciowych WiFi – jak wybrać dobry model?

Na rynku dostępna jest szeroka gama kart sieciowych. Ich ceny oraz parametry są bardzo zróżnicowane. Karty sieciowe oferują również różni producenci – od tych znanych i cenionych przez tych, których karty zyskują negatywne opinie. Osoby, którym zależy na bezproblemowym korzystaniu z Internetu oraz jego szybkim działaniu powinny stawiać na modele znanych producentów cechujące się wysoką przepustowością. Zestawienie takich modelu można znaleźć w rankingu kart sieciowych do WiFi. Dzięki niemu można sprawdzić, które modele cieszą się największym zainteresowaniem na rynku, a co ważniejsze zyskują pozytywne opinie użytkowników. To one pozwolą na wysoki komfort użytkowania Internetu. Przeszkodą w zakupie dobrej karty sieciowej nie będzie raczej cena. Urządzenia te są dość tanie. Ceny tych ze średniej półki zaczynają się już od 50 złotych, a za 100 można kupić dobrej jakości kartę sieciową WiFi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here