Spis treści
- 1 Kuchenka mikrofalowa przez wiele osób uważana jest za sprzęt niezbędny w kuchni. Służy do rozmrażania, pieczenia czy odgrzewania obiadu. Jej rozbudowane funkcje sprawiają, że można traktować ją niemal na równi z piekarnikiem. Dzięki swoim zaletom domowe kuchenki mikrofalowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Pierwsze tego typu sprzęty pojawiły się na rynku w połowie wieku XX i od razu okrzyknięto je urządzeniami, które przyspieszą i ułatwią wykonywanie kuchennych czynności. Dzisiejsze mikrofale nie wiele mają wspólnego z pierwszymi sprzętami tego typu. Na rynku dostępnych jest dziś wiele modeli i rodzajów kuchenek, które oferują różnorodne funkcjonalności i rozwiązania. Przede wszystkim urządzając kuchnię, możemy wybierać pomiędzy sprzętem wolnostojącym, a kuchenką mikrofalową do zabudowy. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tej drugiej, zobacz nasz ranking kuchenek mikrofalowych do zabudowy.
- 2 Zasady działania kuchenki mikrofalowej
- 3 Budowa kuchenki mikrofalowej do zabudowy
- 4 Rodzaje kuchenek mikrofalowych
- 5 Funkcjonalności kuchenki mikrofalowej do zabudowy
- 6 Podgrzewanie, rozmrażanie, gotowanie – podstawowe funkcje mikrofalówek do zabudowy
- 7 Wielkość kuchenki mikrofalowej do zabudowy
- 8 Najważniejsze parametry kuchenek mikrofalowych
- 9 Sterowanie kuchenkom
- 10 Materiał wykonania kuchenki mikrofalowej do zabudowy
- 11 Ile kosztuje kuchenka mikrofalowa do zabudowy?
Kuchenka mikrofalowa przez wiele osób uważana jest za sprzęt niezbędny w kuchni. Służy do rozmrażania, pieczenia czy odgrzewania obiadu. Jej rozbudowane funkcje sprawiają, że można traktować ją niemal na równi z piekarnikiem. Dzięki swoim zaletom domowe kuchenki mikrofalowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Pierwsze tego typu sprzęty pojawiły się na rynku w połowie wieku XX i od razu okrzyknięto je urządzeniami, które przyspieszą i ułatwią wykonywanie kuchennych czynności. Dzisiejsze mikrofale nie wiele mają wspólnego z pierwszymi sprzętami tego typu. Na rynku dostępnych jest dziś wiele modeli i rodzajów kuchenek, które oferują różnorodne funkcjonalności i rozwiązania. Przede wszystkim urządzając kuchnię, możemy wybierać pomiędzy sprzętem wolnostojącym, a kuchenką mikrofalową do zabudowy. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tej drugiej, zobacz nasz ranking kuchenek mikrofalowych do zabudowy.
Zasady działania kuchenki mikrofalowej
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup kuchenki mikrofalowej do zabudowy, czy też sprzętu wolnostojącego mechanizm jej działania jest taki sam. Polega on na podgrzewaniu włożonej do urządzenia żywności za pomocą mikrofal, które wprawiają w drganie cząsteczki wody. Cząsteczki te pod wypływem ruchu uderzają o siebie, w efekcie czego wytwarzają ciepło. Rozchodzi się ono po podgrzanej potrawie, sprawiając, że w bardzo krótkim czasie jest ona gotowa do spożycia.
Budowa kuchenki mikrofalowej do zabudowy
Większość kuchenek mikrofalowych wygląda tak samo. Jest to kolejne podobieństwo, które łączy je bez względu na wybrany model. Zwykle kuchenki mikrofalowe to prostokątem paczki, które składają się z komory oraz drzwiczek. Te ostatnie wyposażone są w przezroczystą szybkę i wbudowaną siatkę. Warto wiedzieć, że mimo podobnej budowy i tego samego sposobu działania większość modeli kuchenek mikrofalowych do zabudowy znacznie się od siebie różni. Urządzenia wyposażone są w różne funkcjonalności oraz udogodnieniami. Im są one droższe, tym więcej opcji oferują.
Rodzaje kuchenek mikrofalowych
Na sklepowych półkach można spotkać wiele rodzajów mikrofali. Ich podstawowy podział polega na wyróżnieniu sprzętów wolnostojących, czyli tych do stawiania na blacie oraz do zabudowy. Kuchenki mikrofalowe do zabudowy to urządzenia, które są ściśle dopasowane do wnętrza oraz powierzchni kuchni. Ze wszystkich stron obudowane są meblami, a jedynym elementem ich pierwotnej budowy, który jest widoczny, są drzwiczki oraz panel sterowania. Dzięki temu mogą całkowicie wtopić się w kuchenną zabudowę, czyniąc ją bardziej estetyczną. Kuchenki mikrofalowe do zabudowy zazwyczaj umieszcza się w słupku nad piekarnikiem. Warto pamiętać, że decydując się na ten rodzaj mikrofali, trzeba liczyć się z większym wydatki. Kuchenki mikrofalowe do zabudowy są droższe niż modele wolnostojące, jednak ich dużą zaletą jest lepsza jakość wykonania oraz solidność.
Funkcjonalności kuchenki mikrofalowej do zabudowy
Dziś mikrofale przestały być sprzętami, które pozwalają jedynie na podgrzanie obiadu. W rankingu kuchenek mikrofalowych do zabudowy znajdziemy przede wszystkim nowoczesne modele, które oprócz podgrzewania potraw umożliwiają również gotowanie na parze, przypiekanie, pieczenie ciast czy rozmrażanie potraw. W dobrej jakości mikrofalach znajdziemy całą masę programów, które sprawiają, że przygotowane w urządzeniu potrawy w smaku nie odbiegają od tych gotowanych na kuchence czy pieczonych w piekarniku. Co ważne, są one nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Wszystko to sprawia, że współczesne kuchenki mikrofalowe do zabudowy z powodzeniem mogą zastąpić inne domowe sprzęty AGD takie jak piekarnik czy grill.
Podgrzewanie, rozmrażanie, gotowanie – podstawowe funkcje mikrofalówek do zabudowy
Podstawowa funkcjonalnością każdej mikrofali jest podgrzewanie. W większość ten sam program pozwala na rozmrażanie mięs czy ryb. W tym celu konieczne jest zastosowanie odpowiednich ustawień. Kuchenkę trzeba nastawić na 20W i włożyć do niej mięso na 1-2 minuty. W droższych i bardziej zaawansowanych modelach mikrofalówek do rozmrażania służy jednak osobny program.
Kuchenki mikrofalowe do zabudowy to sprzęty, które producenci bardzo często wyposażają w opcję grill i termoobieg. Ta druga funkcjonalność pozwala na pieczenie w urządzeniu na takich samych zasadach jak to obydwa się w tradycyjnym piekarniku. Dzięki zamontowanym w sprzęcie wentylatorowi potrawy są podgrzewane i pieczone równomiernie, a co najważniejsze trwa to o wiele krócej niż w standardowym piekarniku. Kuchenka mikrofalowa z termoobiegiem pozwala także na wykorzystywanie jej jako suszarki do grzybów czy owoców. Warto również wspomnieć o kuchenkach mikrofalowych do zabudowy typu kombi. Świetnie sprawdzają się one w dużych kuchniach, gdzie zawsze dużo się dzieje. Ich zaletą jest to, że pozwalają na jednoczesne podgrzewanie potraw oraz ich przypiekanie.
Wielkość kuchenki mikrofalowej do zabudowy
Wybierając kuchenkę mikrofalową do zabudowy, uwagę należy zwrócić nie tylko na jej funkcje oraz możliwości, ale także na wymiary. Wielkość mikrofali powinno się dopasować do własnych potrzeb oaz wielkości kuchni. Producenci, mówiąc o pojemności kuchenki mikrofalowej, określają, ile skalników można umieścić w komorze jednocześnie. Ma to ścisły związek z obrotowym talerzem, w który wyposażone jest każde urządzenie. W rankingu kuchenek mikrofalowych do zabudowy znajdziemy zarówno sprzęty o niewielkich wymiarach, jak i te przeznaczone dla dużej rodziny. Małe mikrofalówki to te liczące ok. 15 litrów pojemności, dobrze to sprzęty liczące ok. 40 litrów. Analizując powyższy ranking mikrofali do zabudowy, można jednak wskazać, że największą popularnością i najlepszymi opiniami cieszą się modele średnie, w których pojemność to ok. 17 litrów, a średnica talerze nie przekracza 25 centymetrów. Taka mikrofalówka w zabudowie pozwala na komfortowe podgrzanie obiadu, jednak nie sprawdzi się do podgrzewania dużej pizzy czy rozmrażania całego kurczaka. Należy również pamiętać, że im mniejsza jest kuchenka mikrofalowa, tym zazwyczaj mniej funkcjonalności posiada. Jeśli szuka się mikrofali, która może zatopić w kuchni tradycyjny piekarnik najlepiej rozejrzeć się za modelem powyżej 30 litrów.
W przypadku kuchenek mikrofalowych istotne znaczenie mają również jej wymiary. Powinny być one dostosowane do szerokości i wysokości mebla, w którym chce się umieścić sprzęt.
Najważniejsze parametry kuchenek mikrofalowych
Wybierając kuchenkę mikrofalowa do zabudowy, nie można również pominąć jej parametrów technicznych. Tym, który konieczne trzeba sprawdzić, jest moc mikrofali. To ona powie, jak szybko będą podgrzewane, rozmrażane czy pieczone potrawy. Najpopularniejsze modele, które znajdziecie w rankingu kuchenek mikrofalowych do zabudowy, dysponują falami o mocy ok. 1000 W. Dzięki nim na podgrzanie obiadu czy kolacji nie trzeba czekać długo. Należy jednak pamiętać o wadach mikrofali o wysokiej mocy. W ich przypadku małe kawałki ciast, mięs i innych podgrzewanych potraw mogą się przypalać lub wysuszać na brzegach. Mimo tego nie warto kupować kuchenki mikrofalowej o słabej mocy. Większość z nich nie spełnia swoich podstawowych zadań, a na podgrzanie potraw czekać trzeba bardzo długo.
Sterowanie kuchenkom
Zakupiona kuchenka mikrofalowa do zabudowy powinna być wygodna w użytkowania. Na to, czy taka będzie, wpływ ma sposób sterowania nią. Większość kuchenek mikrofalowych przeznaczonych do zabudowy panel sterowania ma umieszczany na zewnątrz, na drzwiczkach. Przy tego typu modelach najczęściej mówmy o co najmniej sterowaniu elektronicznym. Oznacza to, że panel pozwala za pomocą przycisków wybrać poszczególne funkcje oferowane przez sprzęt. Do takich należy wybór opcji podgrzewania potrawy lub dostosowania odpowiedniego pogramy do wagi. Systemy elektronicznego sterowania astmatycznie ustawia moc radiofal oraz czas podgrzewania włożonego dania. W kuchenkach mikrofalowych do zabudowy z wysokiej półki spotykamy się z systemem sterowania z automatyką wagową. Opcja ta jest niezwykle wygodna. Po włożeniu potrawy do urządzania automatycznie wykrywa ono wagę jedzenia do podgrzania i na tej podstawie dobiera czas oraz moc grzania. Dzięki temu potrawy nie przypalają się, nie przegrzewają czy też nie są zimne w środku.
Materiał wykonania kuchenki mikrofalowej do zabudowy
Chociaż kuchenka mikrofalowa do zabudowy otoczona jest z trzech stron meblami, to nie warto pomijać materiały, z jakiego została wykonana. Mowa to szczególnie o jej wykończeniu we wnętrzu. Najtańsze modele, które ciężko spotkać w opcji do zabudowy zazwyczaj są emaliowane. Tego typu powierzchnia zwiększa rozpraszanie mikrofal w komorze, dzięki czemu proces grzewczy jest krótszy. Trzeba jednak pamiętać, że emalia mimo, że łatwa w czyszczeniu nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Taką oporność wykazują bardziej popularne w rankingu kuchenek mikrofalowych do zabudowy modele wykończone powłoką ceramiczna lub stalą nierdzewną. Materiały te są trwałe i solidne, nie powodują rdzewienia oraz są oporne na zarysowania itp.
Ile kosztuje kuchenka mikrofalowa do zabudowy?
Kuchenki mikrofalowe do zabudowy to sprzęty o wiele mniej popularnej od tych wolnostojących. Chociaż co do zasady wykonywane są one z lepszej jakości materiałów i oferują więcej funkcjonalności, to odstraszają swoją ceną. Najtańsze modele, jakie można odnaleźć w rankingu kuchenek mikrofalowych do zabudowy to te, których cena wynosi ok. 1000 złotych. Są one bardzo podstawowe i nie oferują wielu możliwości. Za średniej klasy urządzenie, które sprawdzi się w rodzinnej kuchni, trzeba zapłaci ok. 2000 złotych. Ceny te nie są najniższe, a i tak stanowią dolną półkę w tym segmencie sprzętu AGD. Dla porównania za najtańszą mikrofalę wolnostojącą trzeba zapłacić ok. 200 złotych. Nic więc dziwnego, że większość osób decyduje się zrezygnować ze sprzętu do zabudowy na rzecz tego, który można postawić na blacie. Podejmując taka decyzję, trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to również rezygnacja z lepszej jakości urządzeń kuchennych oraz estetyki, jaka dają w pomieszczeniu sprzęty w zabudowie.