Ranking mikrofonów. Top 10 najlepszych modeli

0
555

Mikrofon to w dzisiejszym czasach jeden z podstawowych akcesoriów komputerowych. Wbrew pozorom wykorzystywany może on być nie tylko przez profesjonalistów, ale i świetne sprawdza się do użytku prywatnego. Jego zalety doceniają osoby, które nagrywają wideo blogi czy rozmawiając przez komunikatory z pomocą rozmów audio i wideo. Mikrofon do komputera to również gadżet potrzeby w wielu grach rozrywkowych np. karaoke. Jednak, aby mikrofon komputerowy mógł spełniać swoje zadania i nie stał się jedynie zbędną ozdobą, należy urządzenie dobrać do swoich potrzeb. Wybór odpowiednich parametrów nie jest jednak łatwy, jeśli nigdy wcześniej nie kupowało się takiego gadżetu. Jeśli nie wiesz jak wybrać idealny mikrofon do komputera, zobacz nasze podpowiedzi i sprawdź ranking najpopularniejszych modeli na rynku.

Spis treści

Polecane mikrofony

Najlepszy mikrofon do 15 PLN

Gembird (MIC-205)

Najlepszy mikrofon do 25 PLN

Media-Tech (MT391)

Najlepszy mikrofon do 50 PLN

Trust Starzz All-round (21671)

Najlepszy mikrofon do 75 PLN

Trust Madell (21672)

Najlepszy mikrofon do 100 PLN

Trust MICO USB (20378)

Najlepszy mikrofon do 150 PLN

Trust (21752)

Najlepszy mikrofon do 200 PLN

Samson Meteorite USB (SAMETEORITE)

Najlepszy mikrofon do 250 PLN

Superlux (E205U)

Najlepszy mikrofon do 300 PLN

AntLion Audio ModMic V4 (GDL-0420)

Najlepszy mikrofon do 400 PLN

Samson C01U PRO USB (SAC01UPRO)

Najlepszy mikrofon do 500 PLN

Trust Emita (21753)

Najlepszy mikrofon do 750 PLN

Rode NT-USB (400400030)

Najlepszy mikrofon do 1000 PLN

Razer Seiren Pro

Rodzaje mikrofonów

Pierwsze, na co trzeba zwrócić wybierając mikrofon, jest jego rodzaj. W rankingu mikrofonów znajdziemy dwa podstawowe: dynamiczny oraz pojemnościowy. W mikrofonie dynamicznym membrana wraz z cewką są elementami znajdującymi się w polu magnetycznym i zostają poruszone przez drgania powietrza. To one sprawiają, że na cewce generowanie jest napięcie. Mikrofony dynamiczne to modele, które chętnie są wybierane przez osoby szukające prostych konstrukcji i urządzeń o niskich cenach. Ze względu na to, że nie potrzebują one zewnętrznego źródła energii, zazwyczaj są modelami bezprzewodowymi. Alternatywa dla nich są mikrofony pojemnościowe o bardziej skomplikowanej budowie. W urządzeniu znajdują się dwie elektrody, które na podłączone są do stałego napięcia. Jedną z tych elektrod jest membrana – jest ona wprawiana w ruch dzięki działaniom fal dźwiękowych. Druga elektroda jest stale nieruchoma. Odległości między nimi zmienia się, dzięki czemu zmienia się również pojemność kondensatora. Mikrofony pojemnościowe to zwykle modele przewodowe o małej wadze. Ich niewątpliwym plusem jest idealne odwzorowanie nagrywanego dźwięku, natomiast wadą dość wysoka cena.

Na rynku spotkać można także mikrofony wstęgowe oraz elektretowe. Są to mniej znane i wykorzystywane rodzaje tych urządzeń. Zazwyczaj spotkać je można w studiach nagraniowych  i stanowią relikty przeszłości. Do sklepów powróciły wraz z panującą modą na klimaty retro i vintage. Te rodzaje mikrofonów można poznać po dość charakterystycznym designie oraz okrągłym brzmieniu.  Natomiast mikrofony elektretowe to tanie urządzenia, które stosowane są do dziś. Głównie wykorzystuje się je w telefonach, domofonach czy interkomach.

Kierunek zbierania dźwięku przez mikrofon

Przy zakupie mikrofonu jednym z najważniejszych parametrów jest to, z jakiego wycinka przestrzeni zbiera on dźwięk.  Odpowiedź na to pytanie można odnaleźć, sprawdzają charakterystykę kierunkową urządzania. Na rynku dostępne są zarówno czułe mikrofony wyłapujące każdy dźwięk dobiegający wokół nagrywające, jak i te, które odbierają fale dźwiękowe tylko z jednego miejsca. Ze względu na kierunek zbierania dźwięk wyróżnia się:

  • mikrofony jednokierunkowe – te modele zbierają dźwięk tylko z jednej strony – tej, na którą są skierowane; fale dźwiękowe zapisywane są tylko z pierwszego planu, a więc bez problemu przy nagraniu można wyeliminować szum ulicy czy inne dźwięki otoczenia; szukając mikrofonów o dużym zasięgu, należy wybierać modele charakteryzujące się dużą czułością; w zakresie mikrofonów jednokierunkowych wyróżnia się również urządzenia kierunkowe; swoim zasięgiem obejmują one tylko określona powierzchnie; przy mikrofonach kierunkowych mówimy o tych nerkowych supernerkowych, subkardiodalnych oraz shotgun; w rankingu mikrofonów największym zainteresowaniem cieszą się modele nerkowe, które postrzegane są jako uniwersalne urządzenia;
  • mikrofony dwukierunkowe – ten rodzaj mikrofonów można spotkać również pod nazwą ósemka; nazwa ta wynika z tego, że pole jego zasięgu odpowiada cyfrze 8; warto wspomnieć, że pole zasięgu urządzenia jest większe z tyłu, a mniejsze z przodu;
  • mikrofony wszechkierunkowe –  ten typ mikrofonów nazywany jest również kołowym lub dookólnym; swoim zasięgiem obejmuje on wszystkie dźwięki dochodzące z każdego kierunku;  zazwyczaj tego typu modele są bardzo czułe; w dobrej jakości mikrofonach wszechkierunkowych istnieje możliwość zmiany kierunku zbierania pola fal dźwiękowych i stworzenia mikrofonu jedno lub dwukierunkowego.

Na co zwrócić uwagę wybierając mikrofon?

Rynek mikrofonów jest bardzo rozbudowany. W sklepach spotkać można urządzenia, które mogą podołać wielu zadaniom. Mikrofony wokalne, reporterskie, lektorskie, pomiarowe, do kamer to tylko niektóre z propozycji producentów. Aby jednak wybrać dobry model, który sprawdzi się w zadaniach, do których chce się przeznaczyć urządzenia, konieczne jest spojrzenie na jego parametry. Większość z nich można odnaleźć w specyfikacji technicznej mikrofonu.

Pierwszym parametrem, o którym warto wspomnieć w przypadku mikrofonów, jest ich czułość. Jest ona wyrażana w miliwoltach na paskal. Parametr ten oznacza się symbolem mV/Pa lub dBV. Czułość mikrofonu w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju urządzenia. Z niższą można spotkać się w przypadku mikrofonów dynamicznych. Najpopularniejsze modele to te, których czułość oscyluje w granicach 1-3 mV/Pa. Mikrofony pojemnościowe to model bardziej czułe, u nich parametr ten kształtuje się w średnim przedziale 5-50 mV/Pa. Wysokość tego parametru zależy od tego, do jakich zadań będzie wykorzystywany mikrofon. Wysoka czułość nadaje się do nagrywania w pomieszczeniach zamkniętych typu studia nagraniowe, natomiast mikrofony dynamiczne świetnie spisują się, gdy filmy nagrywa się w plenerze.

Przy zakupie mikrofonu dobrze jest również w specyfikacji technicznej odnaleźć informację mówiącą o szumie własnym wytwarzanym przez urządzenie. Odpowiada ona za to, ile cichych dźwięków zostanie zarejestrowanych na nagrywanym materiale. Im niższy będzie ten parametr, tym więcej z nich będzie można nagrać.

Nie bez znaczenia w przypadku mikrofonów do domowego użytku jest wielkość membrany. W rankingu mikrofonów dominują modele z trzech grup. Pierwsza z nich to wielkomembranowe mikrofony. Ich średnica wynosi ok. 19 milimetrów, czyli 3/ cala. Mikrofony tego typu to modele o wysokiej czułości oraz niskiej wartości szumów własnych. Nie można jednak zapominać, że mają one dość wąskie pasmo przenoszenia, a także charakteryzują się dość dużymi zniekształceniami. Kolejnym modelem są mikrofony małomembranowe. W urządzeniach tych średnica nie przekracza 15, milimetrów, czyli 8/8 cala. Mikrofony tego typu charakteryzują się dobrą jakością zbierania wysokich tonów. Ich zaletą jest także to, że nie zniekształcają dźwięku, dzięki czemu jest on tym najbliższym rzeczywistemu brzmieniu. Trzeba jednak pamiętać, że w ich przypadku na wysokim poziomie jest parametr szumów własnych.

W dalszej kolejności przy zakupie mikrofonu warto sprawdzić maksymalny poziom ciśnienia akustycznego. Parametr ten mówi o najsilniejszym sygnale, jakie może przenieść mikrofon bez generowania zniekształceń, ogólna zasada mówi o tym, że im wartość jest wyższa, tym lepiej. Parametru tego należy szukać pod oznaczeniem SLP.

Podłączenie mikrofonu – jakie złącza musi mieć urządzenie?

Kupując mikrofon i chcąc go podłączyć do zewnętrznych urządzeń, konieczne jest sprawdzenie, czy dysponuje on odpowiednimi złączami. W przypadku mikrofonów stosuje się kilka rodzajów złączy. W profesjonalnych urządzeniach można znaleźć to o nazwie XLR-3. W mikrofonach dla amatorów do użytku codziennego występuje natomiast cały zestaw slotów. W rankingu mikrofonów największym zainteresowaniem cieszą się modele ze złączem jack, pozwala ono na podłączenie sprzętu do komputera. W mikrofonach komputerowych równie częstym rozwiązaniem jest złącze USB. Wyposażone w nie urządzenie nie wymaga dokupowania do niego karty dźwiękowej czy wzmacniacza, aby działo, trzeba je tylko podłączyć do komputera i uruchomić właściwe oprogramowanie.

Akcesoria do mikrofonów

Przy zakupie mikrofonu nie można pominąć akcesoriów, które mogą przydać się do nagrywania dźwięku. Te, które są praktyczne to przede wszystkim:

  • tłumik – służy on do  tłumienia niepożądanych dźwięków; akcesorium to można wykorzystywać  wtedy, gdy chce się nagrywać głośne dźwięki, sygnały zazwyczaj mogą być tłumione  o 10 dB;
  • filtr górnoprzepustowy – akcesorium to służy do odfiltrowywania niskich częstotliwości, z którymi można się spotkać w czasie nagrania.

Mikrofon dla amatora

Na rynku coraz większą popularnością cieszą się także sprzęty przeznaczone do użytku amatorskiego. To właśnie one zazwyczaj znajdują się w rankingu mikrofonów. Za urządzenia amatorskie uznaje się mikrofony USB. Są one nie tylko proste w obsłudze i budowie, ale i względnie tanie. Aby je wykorzystywać nie trzeba dodatkowych wzmacniaczy, interfejsów audio czy innych tego typu rozwiązań. Trzeba jednak pamiętać, że dźwięk nagrywany przez mikrofon USB dla amatorów nie jest najwyżej jakości. W takich sprzętach producenci zazwyczaj stosują niskiej jakości przetworniki.

Ile kosztuje dobry mikrofon?

Cena mikrofonu zależy od jego stopnia profesjonalizmu. Te dla zawodowców kosztują po kilka tysięcy, jeśli jednak chce się zakupić półprofesjonalny sprzęt lub ten do wykorzystania amatorskiego ranking mikrofonów pokazuje, że ich ceny zaczynają się od 50 zł  wzwyż. Warto również pamiętać, że cena mikrofonu zależy od rodzaju sprzętu. Naprawdę dobre mikrofon typu shotgun to koszt nawet ponad 1000 złotych.

Wybór mikrofonu, szczególnie jeśli chce się, aby sprzęt był lepszej jakości, nie jest prosty. Konieczne jest ustalanie, do czego będzie on wykorzystywany i w jakim rodzaju pomieszczeń czy też plenerze będzie wykorzystywany. To pierwsze kryterium, które należy wziąć pod uwagę. Kolejnymi są poszczególne parametry mikrofonu. Ich analiza szczególnie dla osoby niemającej nic wspólnego z tego typu urządzeniami może być trudna. Stąd też, jeśli szuka się sprzętu amatorskiego, warto skorzystać z rankingu mikrofonów, który pokaże najpopularniejsze modele na rynku. To w nich jakość idzie w parze z ceną. Wymienione modele są również względnie tanie oraz dostosowane do potrzeb przeciętnego Kowalskiego. Kupowanie mikrofonu profesjonalnego do rozmów na Skype mija się bowiem z celem.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here