Ranking myszek do komputera. Top 10 najlepszych modeli

0
665

Myszka to nieodłączny element każdego zestawu komputerowego. Mimo że mała i niepozorna znacząco przyczynia się do wydajności i komfortu pracy. Myszka do komputera jeszcze do niedawna była ignorowanym akcesorium, jednak dziś jej wyborowi poświecą się sporo czasu. Przyczynili się do tego sami producenci, którzy proponują różnego rodzaju myszy komputerowe o odmiennych funkcjonalnościach. Szeroka oferta, jaką zapewniają, sprawia, że wybór nie jest łatwy. Ilość dostępnych na rynku modeli może przyprawić o zawrót głowy. Warto więc wiedzieć jakimi parametrami się kierować kupując to akcesorium oraz jakie są najpopularniejsze modele na rynku. W poznaniu ich pomoże ranking myszek do komputera.

Polecane myszki do komputera

Najlepsza myszka komputerowa 10 PLN

Mysz Esperanza Extreme Bungee Optical Mouse (XM110K)

Najlepsza myszka komputerowa 20 PLN

Mysz Esperanza Wolf (EGM201R)

Najlepsza myszka komputerowa 30 PLN

Mysz Zalman ZM-M300

Najlepsza myszka komputerowa 40 PLN

Mysz C-Tech Akantha GM-01

Najlepsza myszka komputerowa 50 PLN

Mysz Logitech Wireless Mouse B170 (910-004798)

Najlepsza myszka komputerowa 75 PLN

Mysz Lenovo Travel Wheel (31P7410)

Najlepsza myszka komputerowa 100 PLN

Mysz Microsoft Sculpt (43U-00003)

Najlepsza myszka komputerowa 125 PLN

Mysz Logitech M325 (910-002143)

Najlepsza myszka komputerowa 150 PLN

Mysz Logitech M705 (910-001949)

Najlepsza myszka komputerowa 200 PLN

Mysz Logitech M525 (910-002584)

Najlepsza myszka komputerowa 250 PLN

Mysz Microsoft Arc Touch Mouse (RVF-00050)

Najlepsza myszka komputerowa 300 PLN

Mysz Logitech MX Master (910-004362)

Najlepsza myszka komputerowa 350 PLN

Mysz Logitech M570 (910-001882)

Najlepsza myszka komputerowa 400 PLN

Mysz Logitech MX Master 2S Graphite (910-005139)

Najlepsza myszka komputerowa 450 PLN

Mysz Logitech MX Master Navy Blue (910-004957)

Najlepsza myszka komputerowa 500 PLN

Mysz 3Dconnexion CadMouse (3DX-700052)

Muzyka myszce nie równa

Wydawać by się mogło, że myszka to po prostu myszka. Bez względu na to, jaką się wybierze, będzie dobrze służyć. Kupując ją, wiele osób zwraca uwagę na jej cenę i ewentualnie design. Osoby te wychodzą założenia, że jeśli kupi drogi sprzęt, to na pewno będzie się on sprawdzał. Tymczasem w rzeczywistości różnie z tym bywa. Drogie myszki komputerowe rzeczywiście są dobrami jakościowo modelami, ale mogą rodzajem nie odpowiadać wykonywanym przez nią czynnością. Producenci dzielą bowiem myszki na te do pracy, do gier czy projektowania grafiki, a to tylko zawężony podział myszek komputerowych.

Rodzaje myszy do komputera

Myszy do komputera dzielmy również ze względu na ich mechanizm pracy. W tym zakresie wyróżnia się:

  • mysz mechaniczna, inaczej zwaną kulkową; jest ona najstarszym i najmniej komfortowym w użytkowaniu rodzajem myszy komputerowych; jej działanie opiera się o metalową kulkę pokryta gumą oraz roli; przesuwanie myszy po powierzchni np. podkładce wprawia w ruch zamontowaną w niej kulą oraz porusza rolkami; ruchy wykonywane podczas tych czynności przenoszone są na ekran komputer; mysz kulkowa to urządzenie niezbyt precyzyjne i wygodne; aby ona działała, konieczne jest używanie podkładki; myszy mechaniczne to również te, które należy regularnie czyścić; wady te sprawiły, że ten rodzaj myszy komputerowych właściwie jest już nieużywany;
  • mysz optyczna – myszy optyczne to obecnie te podstawowe i standardowe na rynku; w swoim działaniu wykorzystują diody, których zadaniem jest oświetlanie powierzchni pod urządzeniem; diody LED wysyłają sygnał, który jest następnie odbijany od podłoża i odczytywany przez specjalistyczną kamerkę; dzięki temu udaje się odczytać położenie myszy, które wysyłane jest do komputera; myszy optyczne nie zawierają żadnych elementów mechanicznych (typu kulki, rolki itd.), sprawia to, że są one łatwe w użytkowaniu, czyszczeniu i konserwacji; są też znacznie mniej awaryjne niż myszy kulkowe; ich zaletą jest również to, że pozwalają pracować na różnych powierzchniach, nie wymagają podkładek; obecnie mszy optyczne uważa się jednak za te podstawowe i mniej precyzyjne od ich następczyń, czy wersji laserowej;
  • mysz laserowa– ten rodzaj myszy wykonany jest w najnowszej technologii; do działania wykorzystuje diody laserowe zapewniające większą precyzję oraz płynność działania; wynika to z łatwiejszego odczytywania detali położenia; myszy laserowe do komputera mogą działać tylko na płaskiej powierzchni;
  • mysz wertykalna – technologia w zakresie myszy komputerowych wciąż się rozwija, jednym z jej najnowszych produktów jest mysz wertykalna; przypomina ona zwykły długopis i tak też jest trzymana; jej kształt oraz funkcjonalności pozwalała na pracę na miękkich oraz krzywych powierzchnia; ta właściwość odróżnia ją od myszy komputerowych starszych generacji; ze względu na sposób operowania myszą jej skuteczność jest niższa niż, chociażby myszy laserowej;
  • mysz powietrzna – jest to połączenie myszki i pilota; z jej pomocą komputerem można sterować w nawet w powietrzu, bez konieczności posiada podłoża; ten rodzaj myszy komputerowych szczególnie dobrze sprawdza się w czasie obsługi prezentacji multimediach; podobnie jak u poprzedniczki sposób kierowania myszą sprawia, że precyzja oraz szybkość działania nie są najlepsze;
  • mysz składana – ten rodzaj myszy to najnowsza myśl technologiczna; dedykowana jest ona laptopom i nettopom, które wykorzystywane są przez osoby często podróżujące; myszy składane wyposażone w specjalne zawiasy, które pozwalają na jej złożenie w niewielką kulkę; po jej rozłożeniu utrzymuje się pełnowymiarową i komfortową myszkę komputerową;  kompatybilne rozmiary myszy zakładanej sprawiają, że zmieści się ona nie tylko w torbie laptopa, ale i w kieszeni marynarki.

Mysz komputerowa, jak ją połączyć z komputerem?

Aby mysz komputerowa była sprawna i pomocna należy połączyć ją z urządzeniem docelowym. W tym zakresie producenci również proponują kilka opcji. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze było połączenie myszy z komputerem kablem. Mysz przewodowa do sprzętu podłączana była za pomocą portu USB ewentualnie PS/2, dzięki temu mogła bezproblemowo pracować. Uznaje się, że myszy przewodowe zapewniają najlepszą komunikację na linii mysz-komputer. Rzadko można spotkać tu z zakłóceniami czy opóźnienia w zakresie przekazywania sygnału. Trzeba jednak zaznaczyć, że dla wielu osób była ona niewygodna ze względu na plątające się kable.

Aktualnie na rynku oraz w rankingu myszy komputerowych coraz częściej królują urządzenia bezprzewodowe, czyli takie bez kabla. Myszy bezprzewodowe potrzebują do działania zewnętrznego zasilania, które zapewnia  im albo bateria, albo akumulator. Z komputerem łączą się w oparciu o WiFi lub Bluetooth. W każdym z tych przypadków konieczne jest podłączenie nadajnika do komputera (poprzez port USB). Myszy bezprzewodowe, choć uważane za wygodne i komfortowe nie są pozbawione wad. Ze względu na sposób komunikacji przy pracy mogą pojawić się kłopoty z zasięgiem czy też zakłócenia w transmisji.

Mysz z komputerem może łączyć się także drogą radiową. Myszka na podczerwień jest urządzeniem bezprzewodowym. Aby mogła działać, konieczne jest zachowanie kontaktu między nadajnikiem a myszką. Na drodze tych dwóch elementów nie może stać żaden inny przedmiot, który ograniczyłby przekazywanie sygnału.  Myszki radiowe posiadają wbudowane akumulatory. Po skończonej pracy urządzenie należy odstawić na specjalną podstawę. Mysz znajdująca się na niej jest ładowana, przez co nie trzeba martwic się o wymianę baterii.

Mysz przewodowa czy bezprzewodowa, który model wybrać?

Myszy przewodowe mają wiele zalet, jednak nie zawsze się sprawdzają. Niski komfort pracy zapewniają np. przy pracy z laptopem, podczas wygłaszania prezentacji czy pracy w podróży. W takich wypadkach warto wybierać myszy bezprzewodowe. Te z każdym rokiem rozbudowuje się i zyskują nowe funkcjonalności. Producenci dbają także o to, aby zapewnić ich użytkownikom jak najwyższy komfort działania.

Jakie parametry myszki do komputera są ważne?

Przeglądając modele uwzględnione w rankingu myszek komputerowych, można natknąć się na wiele parametrów tych urządzeń. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto wszystkie je brać pod uwagę. Trzeba zaznaczyć, że chcąc kupić profesjonalną mysz komputerową, dobrze jest się im przyjrzeć. Na początku trzeba jednak wiedzieć, co oznaczają poszczególne parametry i za co odpowiadają.

Specyfikacja techniczne myszki komputerowej zazwyczaj obejmuje takie parametr jak rozdzielczość sensora. To on odpowiada za to, jak szybko i precyzyjne działa urządzenie. Stąd też szukając dobrej myszki komputerowej, obowiązkowo trzeba go sprawdzić. Najlepiej, jeśli jak on jak najwyższy. Myszki komputerowe do domowego użytku powinny posiadać rozdzielność co najmniej 1000 DPi. W przypadku profesjonalnych myszek np. dla graczy czy grafików na wartość powinna być większa i dochodzić nawet do kilku tysięcy.

Kolejnym parametrem, z jakim można się spotkać, jest częstotliwość raportowania. Częstotliwość ta oznacza, jak często mysz kontaktuje się z komputerem w czasie jednej sekundy pracy. Ten parametr ma przełożenie na czas reakcji urządzenia. W przypadku amatorskich myszy komputerowych częstotliwość nie ma dużego znaczenia.

Osoby, które dużo pracują lub też szukają myszki komputerowej do gier, powinny podczas zakupu sprawdzić żywotność ślizgaczy. Ślizgacze to element, który znajduje się na spodniej części myszki i ułatwia ruch po powierzchni. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup myszki, której ślizgacze mogą wytrzymać dystans 200 kilometrów. Po ich zużyciu należy pamiętać o dokupieniu nowych.

Każda z myszy komputerowych wyposażona jest również w przyciski do promowania. Ich minimalna ilość to 5, nie koniecznie trzeba zainwestować w modele bardziej rozbudowane. Jest to wskazane tylko, jeśli w grach lub podczas pracy przyciski te faktycznie będą przydatne. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku dodatkowych przycisków, które pojawiają się w bardziej rozbudowanych modelach myszek komputerowych. W ramach dodatkowych funkcji można znaleźć np. przyciski odpowiadające za sterowanie kamerą czy włączanie eksploratora.

Kupując mysz do komputera,  kierować należy się nie tylko jej parametrami technicznymi, ale również i ergonometria oraz jakością wykonania. W przypadku myszek do domowego użytku to właśnie one będą miały największe znaczenie. Aby praca z nią była wygodna i wydajna urządzenie powinno pasować do dłoni użytkownika, nie być ani zbyt małe, ani za duże. Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w model dopasowany. Na rynku dostępne są też myszy uniwersalne, które dobrze będą sprawować się w dłoni każdego użytkownika. W tym wypadku dobrze też popatrzeć na system ciężarków w myszy, które pozwala dopasować jej wagę do własnych preferencji.  Dobra myszka komputerowa to również ta, która może pochwalić się wysoką jakością wykonania. Ze względu na to, że jest ona cały czas w użytku, kiepskie materiały mogą sprawić, że szybko będzie ulegać awariom i uszkodzeniom.

Myszki komputerowe to urządzenia, które, chociaż często pomijane przy zakupie zestawu komputerowe mają duży wpływ na jego działanie. Dobranie odpowiedniego modelu wbrew pozorom nie jest trudne. Ilość parametrów, które należy wziąć pod uwagę, nie jest tak obszerna jak w przypadku komputera, a więc decyzje co do zakupu dobrej myszki do komputera, można podjąć w miarę szybko. W wyborze tego najlepszego modelu pomóc może również ranking myszek komputerowych wskazujący najchętniej wybierane urządzenia.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here