Ranking radioodtwarzaczy samochodowych. Top 10 najlepszych modeli

0
452

W nowych samochodach producenci często w podstawowej opcji proponują radioodtwarzacz. Nie ma jednak co ukrywać, że urządzenia te zazwyczaj nie są najwyższych lotów. W związku z tym wielu kierowców decyduje się na zakup radia samochodowego we własnym zakresie. Dobór odpowiedniego modelu ułatwiam im szeroka oferta  w tym zakresie. Aby jednak audio odtwarzacz w samochodzie spełniał swoją podstawową rolę, konieczne jest dobranie odpowiedniego urządzania. Przy wyborze radia do samochodu liczy się zarówno wygląd urządzenia, jak i jego parametry techniczne oraz sposób montażu. Jak więc widać elementów, które należy przeanalizować, nie jest mało.  Pomocą w zakupie właściwego radia jest ranking odtwarzaczy do samochodu.

Spis treści

Polecane radioodtwarzacze samochodowe

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 100 PLN

Vordon HT-165s

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 150 PLN

Vordon HT-175BT

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 200 PLN

Pioneer MVH-190UB

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 250 PLN

Kenwood KMM-123Y

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 300 PLN

Sony CDX-G1202U

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 350 PLN

JVC KD-X342BT

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 400 PLN

Pioneer DEH-09BT

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 500 PLN

Vordon HT-869BT

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 600 PLN

Alpine CDE-173BT

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 700 PLN

Pioneer FH-X730BT

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 800 PLN

Pioneer MVH-AV190

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 900 PLN

Vordon HT-869V2

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 1000 PLN

Peiying PY9908.1

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 1500 PLN

Pioneer AVH-X490DAB

Najlepszy radioodtwarzacz samochodowy do 2000 PLN

Pioneer AVH-X7800BT

Co może odtwarzacz samochodowy?

Podstawową funkcją odtwarzacza samochodowego  jest obieranie stacji radiowych oraz odtwarzanie muzyki. Jednak te zadania to nie wszystko, co on potrafi. Dobrej jakość urządzania mogą również służyć jako odtwarzacze DVD czy nawigacja GPS. Wbudowane funkcjonalności zależą od tego, jaki model się wybierze. Warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku oferty, ponieważ wiele dodatkowych funkcji odtwarzaczy samochodowych jest niezwykle przydatna kierowcy.

Rodzaje odtwarzaczy samochodowych. Jak zamontować radio w samochodzie?

Odtwarzacze samochodowe dzieli się ze względu na ich rozmiar, a więc i sposób montażu. Rozmiaru radia samochodowego nie można wybrać dowolnie, musi on być dopasowany do otworu znajdującego się w kokpicie pojazdu. Najczęściej spotykanym odwarem jest kieszeń D1, które posiada wymiary 50x180x160mm. Pasują do niej najpopularniejsze modele w rankingu odtwarzaczy samochodach, czyli niskie i prostokątne urządzenia.

W samochodach znajdziemy również mieszczenie 2 DIN. Jest to szeroki otwór montażowy pozwalający na zamontowanie radia z dużym wyświetlaczem, zmieniarką płyt oraz nawigacją satelitarną. Zazwyczaj radia do standardu 2 DIN są  urządzeniami droższymi, ale przez to i bardziej funkcjonalnymi. W takich otworach można również montować samochodowe odtwarzacze DVD.

W niektórych pojazdach może także występować kieszeń o niestandardowych wymiarach. Nie oznacza ona jednak, że jedyną opcją posiadania samochodowego odtwarzacza jest jego zakup u producenta. Wybrany odbiornik można zainstalować, wykorzystując do tego specjalną ramkę montażową.

Co może odtwarzacz samochodowy?

Podstawowe i tanie odtwarzacze samochodowe to przede wszystkim te  ze wbudowanym radiem oraz odtwarzaczem płyt CD. Te funkcjonalności to postawa. Jeśli szuka się odbiornika samochodowego o wyższym standardzie, należy sprawdzać modele, które pozwalają na odtwarzanie plików mp3, audiobooków czy innych formatów muzycznych. Wbrew pozorom odtwarzacz mp3 do samochodu dziś nie jest dużym wydatkiem. Podobnie jest z urządzeniami, które pozwalają na odtwarzanie plików zapisanych na zewnętrznej pamięci USB np. pendrive czy zewnętrznym twardym dysku.

Radio w odtwarzaczu samochodowym

Wiele osób analizując funkcje samochodowego odtwarzacza, zapomina o sprawdzeniu tej najważniejszej i podstawowej, czyli radia. Radio jest wbudowane w każdy odtwarzacza jednak, aby działało właściwie i zapewniało wysoki poziom transmisji, powinno posiadać RDS. Jest to system wykorzystywany w Polsce oraz pozostałych krajach Unii Europejskiej. Radio z RDS wyświetla podstawowe informacje o profilu słuchanej stacji, czy szczegółach puszczanej aktualnie piosenki. Dodatkowo system ten dostraja radio, gdy częstotliwość stacji ulega zmianie, co może zdarzyć się w trakcie dłuższych podróży. Radio z RDS, czyli Radio Data System to niemal standard, rzadko można spotkać odbiorniki bez niego, natomiast na rynku dostępnych jest wiele bez wybudowanego systemy TP. Ten odpowiada za przekazywanie informacji o utrudnieniach w ruchu w okolicy i jest również przydatny kierowcy.

Moc odtwarzacza samochodowego

Kolejnym parametrem istotnym przy wyborze odtwarzacza samochodowego jest jego moc. Jeśli nie chce się dokupować dodatkach wzmacniaczy, powinna ona być dość spora. Będzie od niej zależeć nie tylko maksymalny poziom głośności, ale także i czystość poszczególnych tonów, gdy odtwarzacza będzie słuchać się na cały regulator. W przypadku niedoboru mocy trzeba będzie się liczyć ze zniekształceniem tonów niskich oraz średnich przy głośnym słuchaniu muzyki. Osoby, które lubią głośne brzmienia, powinny wybierać modele odtwarzaczy samochodowych z dużą mocą maksymalna głośników. Wyrażona jest w watach i zazwyczaj w specyfikacji  zapisywana np. 4x100W, gdzie pierwsza liczba to ilość głośników, a druga ich moc. Dobrej jakości odtwarzacze samochodowe posiadają moc głośników wyższą niż moc wyjściowa, która podana jest na urządzeniu. Zależności tutaj jest następująca: im moc jest wyższa, tym system audio może grać głośniej w dobrej jakości.

Funkcje odtwarzaczy samochodowych odpowiadające za jakość dźwięku

Chociaż za jakość dźwięku w samochodzie odpowiadają zamontowane głośniki, to również i sam odtwarzacz może się przyczynić do pojawienia się zakłóceń lub ich braku. Jeśli nie chce się narzekać na emitowany przez odtwarzacz samochodowy dźwięk, należy przy jego zakupie zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, których zadaniem jest poprawa barwy i jakości dźwięku oraz wspomaganie głośników. Do takich funkcji należy m.in. korektor graficzny dźwięku. Radia z nim cieszą się dużą popularnością w rankingu odtwarzaczy samochodowych, bowiem umożliwia on dostosowanie barwy emitowanego dźwięki do własnych preferencji oraz do stylu odtwarzanej muzyki. Inną barwę można więc zastosować przy muzyce pop, inną przy klasycznej, a jeszcze inną przy elektronicznej. Odtwarzacz samochodowy z korektorem dźwięku to także możliwość zwiększania głośności tonów wysokich oraz średnich i podkręcenia basów.

Wartą uwagi funkcją w odtwarzaczach samochodowych jest to  ta pozwalająca na podbicie basów. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród fanów muzyki tanecznej oraz elektronicznej. Radio samochodowej z podbiciem basów pozwala na zwiększenie mocy i wyrazistości niskich tonów. Funkcjonalność ta działa poza korektorem graficznym, a więc basy są jeszcze bardziej wyraziste.

Mając na uwadze wysoka jakość dźwięku w odtwarzaczu samochodowym, przydaje się również regulacja balansu. Funkcjonalność ta odpowiada za możliwość zmiany natężenia dźwięków w różnych miejscach auta. Oznacza to, że głośniej dźwięki może być słychać po prawej lub lewej stronie lub z przodu/z tyłu pojazdu.

Złącza, wejścia i wyjścia w odtwarzaczu radiowym

Dobry odtwarzacz samochodowy powinien posiadać również kilka dodatkowych złączy. Dzięki nim bez problemu będzie można podłączyć do radia inne urządzenia i słuchać z nich muzyki. Pierwszym złączem, które występuje nawet w podstawowych modelach samochodowych odtwarzaczy, jest gniazda AUX. Pozwala ono na podłączenie smartfonu, iPoda czy odtwarzacza mp3. Równie podstawowym i często spotykanym w radiach samochodowych złączeniem jest port USB, za jego pomocą do odtwarzacza podłącza się np. pendriva. W wysokiej klasy radiach samochodowych można znaleźć również sloty na zewnętrzne karty pamięci, Bluetooth, który pozwala na podłączenie odtwarzacza z telefonem komórkowym i wykorzystanie go jako zestawu głośnomówiącego, wyjścia do przedwzmacniacza oraz subwoofera. Te dwa ostanie złącza pozwalają na rozbudowanie zestawów audio o zewnętrznych wzmacniacz oraz kolumny niskotonowe.

Odtwarzacze samochodowe – funkcje dodatkowe

Jak pokazuje ranking odtwarzaczy samochodowych, urządzenia te coraz częściej wykorzystywane są nie tylko do słuchania muzyki. Duża część użytkowników decyduje się na zakup sprzętu, który służy również jako nawigacja satelitarna. Zazwyczaj te jednostki są bardzo rozbudowane i mieszczą się w kieszeni 2DIN. Wiąże się to z tym, że producenci wyposażają je w sporych rozmiarów wyświetlacz.

Samochodowe odtwarzacza równie często są też wykorzystywane jako zestawy głośnomówiące. Aby mogły one pełni tę funkcję, muszą mieć wbudowane łącze bluetooth, które pozwoli na połączenie się z telefonem komórkowym.

Na co zwrócić uwagę kupując odtwarzacz samochodowy?

Zakupiony odtwarzacz samochodowy powinien posiadać nie tylko dobre parametry techniczne, ale również i być komfortowy w użytku. Wygodę jego użytkowania zapewnią dodatkowe gadżety, w które często są one wyposażone.

Przede wszystkim warto poszukać odtwarzacza, który dysponuje trybem podświetlenia. Przyda się on w czasie nocnych podróży oraz w pochmurne dni. Warto jednak, aby podświetlenie dało się wyłączyć lub wyregulować jego jasność. Warto również zwrócić uwagę na kontrast wyświetlacza. Tryb podświetlania nawet w wielu kolorach nic nie pomoże, jeśli napisy będą zlewać się z tłem. W dobrej jakości odtwarzaczu samochodowym litery oraz ikony na wyświetlaczu mocno odróżniają się od tła.

Wysoki komfort użytkowania radia samochodowego zapewnią także ergonomiczne przyciski i pokrętła. Powinny być one odpowiedniej wielkości, tak aby nie trzeba było ich zbyt długo szukać na panelu. Ważne jest także ich rozmieszczenie. To właściwie sprawi, że moc czy głośność dźwięku będzie można regulować bez odrywania wzroku od jezdni. Alternatywą dla przycisków jest pilot (zazwyczaj wykorzystywany jest on przez pasażera) lub sterowanie radiem z kierownicy.

Z racji stanu polskich dróg popularnymi modelami odtwarzaczy samochodowych są modele wyposażone w system antywstrząsowy. Oznacza on przeskakiwanie utworów na płycie na nierównościach lub gdy samochód wpadnie w dziurę.

Ranking odtwarzaczy samochodowych pokazuje również, że popularne są radia ze zdejmowanym panelem przednim. Jest to udogodnienie, które pozwala zabezpieczyć pojazd przed złodziejami. Zdjęty panel czołowy można zabrać ze sobą lub schować w schowku.

Ile kosztuje radio samochodowe?

Radia samochodowe to urządzenia, których koszt nie mieści się w żadnych widełkach. Najtańsze modele wskazane w rankingu odtwarzaczy samochodowych kosztują niewiele ponad 100 zł, rozbudowane urządzenia to jednak koszt powyżej i 1000 zł. Dodatkowo wiele osób decyduje się na doposażenie odtwarzacza w zewnętrzne wzmacniacze, lepszej jakości głośniki czy kolumny niskotonowe rodzi to kolejne koszty, ale i sprawia, że radia w samochodzie da się słuchać niczym muzyki na sali koncertowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here