Okap kuchenny to jeden z podstawowych sprzętów AGD. Już dawno przestał pełnić funkcję jedynie dekoracyjną, a zaczął być praktycznym i funkcjonalnym sprzętem. Jego podstawowym zadaniem jest usuwanie z pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie oparów i tłuszczów, które wytwarzają się w procesie gotowania. Jego sprawne działanie zależy przede wszystkim od tego, czy dobierze się odpowiedni model do swoich potrzeb i możliwości technicznych pomieszczenia. Rodzajów okapów kuchennych na rynku jest bowiem kilka. Jednym z nich jest okap kominkowy, czyli ten znany również pod nazwą okapu przyściennego. Jest on jednym z najpopularniejszych wyborów, stąd też warto dowiedzieć się, na jakie jego elementy zwrócić uwagę kupując go.
Spis treści
- 1 Polecane okapy kominowe
- 1.1 Najlepszy okap kominowy do 250 PLN
- 1.2 Najlepszy okap kominowy do 300 PLN
- 1.3 Najlepszy okap kominowy do 350 PLN
- 1.4 Najlepszy okap kominowy do 400 PLN
- 1.5 Najlepszy okap kominowy do 450 PLN
- 1.6 Najlepszy okap kominowy do 500 PLN
- 1.7 Najlepszy okap kominowy do 600 PLN
- 1.8 Najlepszy okap kominowy do 700 PLN
- 1.9 Najlepszy okap kominowy do 800 PLN
- 1.10 Najlepszy okap kominowy do 900 PLN
- 1.11 Najlepszy okap kominowy do 1000 PLN
- 1.12 Najlepszy okap kominowy do 1250 PLN
- 1.13 Najlepszy okap kominowy do 1500 PLN
- 1.14 Najlepszy okap kominowy do 2000 PLN
- 2 Czym jest okap kominkowy?
- 3 Jak kupić okap kominkowy?
- 4 Cichy okap kominkowy, czyli kultura pracy małego AGD w kuchni
- 5 Jak dopasować okap przyścienny do kuchni?
- 6 Liczba biegów w okapie kominkowym, czyli prędkość pracy urządzenia
- 7 Filtry w okapie przyściennym
- 8 Sterowanie w okapie kominkowym
- 9 Wyposażenie dodatkowe okapu kominkowego
- 10 Ile kosztuje okap kominkowy? Ceny najpopularniejszych modeli
- 11 Okap przyścienny – ranking okapów kominowych do kuchni
Polecane okapy kominowe
Najlepszy okap kominowy do 250 PLN
Akpo WK-4 Nero Eco 60 (czarny)
Najlepszy okap kominowy do 300 PLN
MPM MPM-60-OV-19
Najlepszy okap kominowy do 350 PLN
Akpo WK-4 Nero Eco 50 IX
Najlepszy okap kominowy do 400 PLN
Akpo WK-4 CETIAS 50 (czarny)
Najlepszy okap kominowy do 450 PLN
Akpo WK-4 Nero Eco 90 (czarny)
Najlepszy okap kominowy do 500 PLN
Akpo WK-4 Kastos eco 60 (szary)
Najlepszy okap kominowy do 600 PLN
Amica OKC 623 S
Najlepszy okap kominowy do 700 PLN
Amica OKC613RB
Najlepszy okap kominowy do 800 PLN
Akpo WK-9 Kastos 60 (czarny)
Najlepszy okap kominowy do 900 PLN
Akpo WK-9 Venus 60 (czarny)
Najlepszy okap kominowy do 1000 PLN
Amica OKS953S
Najlepszy okap kominowy do 1250 PLN
Samsung NK36M5070BS
Najlepszy okap kominowy do 1500 PLN
Samsung NK36M5070BG
Najlepszy okap kominowy do 2000 PLN
Amica IN 900 BSC
Czym jest okap kominkowy?
Okap kominkowy to jeden z najczęściej wybieranych okapów do kuchni. Jest to samodzielnym urządzeniem, które montuje się nad kuchenką, tuż przy ścianie. Ten typ okapu kuchennego charakteryzuje się długim, pionowym kominem, którego zadanie jest zamaskowanie rury odprowadzającej zanieczyszczenia. Działanie okapu kominkowego opiera się na odprowadzeniu powstałych podczas gotowania zanieczyszczeń do szybu wentylacyjnego specjalną rurą. Ze względu na jej zastosowanie zajmują one dość sporo miejsca, w związku z tym nad okapem nie ma możliwości powieszenia dodatkowych szafek kuchennych czy innych akcesoriów.
Jak kupić okap kominkowy?
Kupująca okap kominkowy inaczej nazywany przyściennym, należy zwróci uwagę na jego podstawie parametry. Nie różnią się one niczym w stosunku do innych typów okapów kuchennych. Trzeba jednak pamiętać, że montaż okapu kominkowego jest możliwa tylko wtedy, gdy posiada się otwór wentylacyjny, to do niego wpadają wyciągane przez silnik lub silniki zanieczyszczenia i opary kuchenne.
Cichy okap kominkowy, czyli kultura pracy małego AGD w kuchni
Wiele osób szukając okapu do kuchni, chce kupić model cichy, który nie będzie przeszkadzał domownikom. Stąd też pierwszym parametrem (oprócz rodzaju), jaki się sprawdza, jest emitowany przez oka hałas. O to, aby nie był on zbyt duży, dbają przede wszystkim te osoby, które posiadają kuchnie otwarte na pokój dzienny. Chcąc sprawdzić, jak głośno pracuje okap kominkowy, należy sięgnąć do jego specyfikacji technicznej. Wytwarzany hałas podawany jest w decybelach. W rankingu okapów przyściennych dominują modele, których poziom hałasu przy pracy na pełnych obrotach nie przekracza 50 dB, chociaż należy wspomnieć, że okapy kuchenne z wysokiej półki mogą pracować jeszcze ciszej.
Jak dopasować okap przyścienny do kuchni?
Wybór okapu kuchennego należy dopasować do pomieszczenia, w którym ma być on zamontowany. Na początek warto zwrócić uwagę na wymiary. Najpopularniejszej modele w rankingu okapów kominkowych te mające 60 centymetrów szerokości. Producenci oferują również okapu 70 i 90 centymetrowe oraz te o niestandardowych wymiarach 50 i 120 centymetrów W przypadku okapów przyściennych należy również pamięć o właściwym dobraniu wysokości komina. W standardzie komin będący maskownica ma 2,5 metra. Nie mniej jednak większość okapów przyściennych wyposażonych jest w komin rozsuwany. Pozwala to na dopasowanie ich długości nawet do kuchni o niestandardowych wymiarach.
Przy ustalaniu wymiarów okapu kominkowego należy również sprawdzić średnice wylotu powietrza. Pozwoli to na łatwe zamontowanie rury odprowadzającej powietrze. W przypadku, gdy otwór ma nietypowa kształt lub rozmiar, konieczne będzie kupienie oddzielnych przejściówek umożliwiających montaż.
Mówiąc o dopasowaniu okapu przyściennego do kuchennego wnętrza, należy również pamiętać o jego wydajności. Parametr ten jest mierzony i podawany w m3/h. Dobry okap kominowy powinien umożliwić aż 6- krotną wymianę powietrza w całym pomieszczeniu w ciągu godziny. Oznacza to, że aby dobrać właściwy model, należy najpierw poznać kubaturę pomieszczenia (mierzy się ją, określając długość, szerokość oraz wysokość wnętrza).
Liczba biegów w okapie kominkowym, czyli prędkość pracy urządzenia
Wybierając okap przyścienny, należy zwrócić uwagę na to, jaką prędkość pracy on oferuje. Jako prędkość pracy w okapie kuchennym rozumie się siłę ssącą pochłaniającą zanieczyszczenia i opary. Podstawowe modele okapów kominkowych zazwyczaj dysponują regulacją prędkości na dwóch poziomach, zaawansowane modele mogą mieć nawet 4 poziomy siły ssącej. Regulować ją można na dwa sposoby: skokowo lub ciągle za pośrednictwem tradycyjnych pokręteł, lub przycisków na panelu sterującym. Trzeba pamiętać, że praca okapu kominkowego na najwyższych poziomie łączy się z dużym poborem energii elektrycznej.
Filtry w okapie przyściennym
Dobre okapy przyścienne wyposażone są w wydajne filtry przeciwtłuszczowe. Ich zadaniem jest zatrzymywanie cząsteczek tłuszczu wydostających się wraz z parą wodną w procesie gotowania oraz smażenia. Filtry przeciwtłuszczowe nie tylko pozbywają się nieprzyjemnych zapachów z pomieszczenia, ale i chronić wewnętrzną obudowę i znajdujących się w niej silnik przed nadmiernym zabrudzeniem. W nowoczesnych okapach kominkowych zazwyczaj stosuje się metalowe filtry przeciwtłuszczowe. Są konstrukcją gęstej kilku warstwowej siatki z metalu, na której osadza się tłuszcz. W zależności od modelu okap może mieć jeden lub kilka filtrów przeciwtłuszczowych. Te metalowe zazwyczaj mają dość długi okres zastosowania, a co najważniejsze nie trzeba ich wymieniać, konieczne jest jednak ich czyszczenie co kwartał w ciepłej wodzie.
Z racji tego, że okap kominkowy jest tym podłączonym do wentylacji, nie ma potrzeby stosowania w nim dodatkowego filtru węglowego, który pochłania zapach. Te wyciągane są na zewnątrz za pomocą siły ssącej i silnika.
Sterowanie w okapie kominkowym
W dostępnych na rynku okapach kominkowych mamy możliwość sterowania pracą urządzenia w sposób mechaniczny lub elektroniczny. W pierwszym przypadku sterowanie jest ręczne i następuje za pomocą przycisków i suwaków. Modele wyposażone w ten sposób sterowania są tymi podstawowymi i tanimi. Alternatywa dla nich są okapy przyścienne ze sterowaniem elektrycznym. Pozwala ono na zaawansowaną kontrolę działania urządzenia, wyznaczenie poszczególnych działań następuje za pomocą panelu dotykowego. Modele te, chociaż droższe cieszą się dużą popularnością w rankingu okapów kominkowych. Użytkownicy doceniają wygodę oraz płynną regulację, jaką zapewniają. Na wbudowanym panelu elektronicznym mogą dodatkowo wyświetlać się parametry aktualnej pracy urządzenia.
Wyposażenie dodatkowe okapu kominkowego
Nowoczesne okapy przyścienne wyposażone są przez producentów w wiele dodatkowych funkcjonalności mających pomoc w wykonywaniu prac kuchennych. Niektóre z nich można znaleźć już w podstawowych i tanich okapach kominkowych, inne dostępne są w zaawansowanych modelach z wyższej półki. Już na wstępie warto zastanowić się, jakich funkcjonalności oczekuje się od tego urządzenia i za jakie jest się w stanie dodatkowo zapłacić.
Podstawową funkcjonalnością, która znajduje się nawet w tanich okapach przyściennych, jest oświetlenie. Wbudowane w okap żarówki lub świetlówki LED pozwala na oświetlenie płyty grzewczej i komfortową pracę. Zazwyczaj okapy przyścienne wbudowane są w dwie lub trzy lampy halogenowe.
W podstawowych modelach okapów kuchennych można również znaleźć wiele funkcji związanych z czasem ich pracy. Te standardowe pozwalają na automatyczne wyłączenie okapu po określonym czasie od zakończenia gotowania np. 10 lub 15 minut. Dzięki temu wszystkie zapachy zostaną wyciągnięte dokładnie z wnętrza. Nowocześniejsze okapy mają również wbudowany minutnik, który dźwiękiem sygnalizuje ustawiony przedział czasowy np. ten potrzebny do ugotowania jajka lub upieczenia biszkoptu.
Wiele okapów kominkowych szczególnie tych droższych wyposażonych jest w czujnik czyszczenia filtrów. Czujnik ten informuje o konieczności ich konserwacji lub wymianie. Jest to o tyle przydatna funkcjonalność, że o myciu filtrów w okapie mało kto pamięta, a jest to niezbędne do prawidłowego działania urządzenia. Oprócz automatycznego powiadamiania o konieczności czyszczenia filtrów okap kominkowy może również samodzielnie uruchamiać się, kiedy system wyczuje, że w powietrzu unoszą się opary. Taką możliwość zapewnia okap kominkowy z sensorem zapachu.
Ile kosztuje okap kominkowy? Ceny najpopularniejszych modeli
Ceny okapów kominowych są zróżnicowane. Przede wszystkim zależą od jego rozmiaru oraz producenta. Jak pokazuje ranking okapów przyściennych, najtaniej można kupić modele o standardowych wymiarach, czyli 60 centymetrowe. Za najprostsze trzeba zapłacić niewiele powyżej 100 zł. Jeśli jednak w kuchni chce się mieć wydajny okap kominowy, trzeba liczyć się z większym wydatkiem. Okapy kuchenne ze średniej półki cenowej to wydatek rzędu od 300 do 1000 zł. Nie można też pomijać luksusowych i ekskluzywnych rozwiązań, jakimi są okapy multimedialne. Te potrafią kosztować ponad 10 tysięcy, ale swoim właścicielom oferują szereg ponadstandardowych funkcjonalności łącznie z oglądaniem na nim telewizora.
Okap przyścienny – ranking okapów kominowych do kuchni
Szeroki wybór okapów kuchennych oznacza, że ich dopasowanie wizualne do kuchni nie sprawia za dużego problemu. Okapy kominkowe zazwyczaj dostępne są w wersji nowoczesnej i modernistycznej, jednak w sklepach można znaleźć również modele stylizowane np. w klimacie rustykalnym czy retro. O wiele większe problemy niż dobór designu kuchennego okapu sprawia wybór odpowiednich parametrów urządzenia. W tym przypadku można kierować się rankingiem okapów kominowych, które pokazuje zestawienie najchętniej kupowanych modeli, w których jakość wykonania, funkcjonalność oraz cena idą z sobą w parze. Ważne jest również sprawdzenie, czy wybrany z rankingu model rozmiarowo pasuje do kuchni. Istotne są tutaj nie tylko wymiary samego urządzenia, ale i średnica rury oraz wydajność okapu. Aby nie był on tylko ozdobą, musi gwarantować właściwe przefiltrowanie powietrza w całym pomieszczeniu, w którym się gotuje. W praktyce oznacza to, że jeśli kuchnia jest połączona z pokojem dziennym, wydajność okapu kominowego powinna obejmować obydwa te pomieszczenia.