Ranking sokowirówek. Top 10 najlepszych modeli

0
499

Moda na zdrowie odżywianie zatacza coraz szersze kręgi. W jej ramach je się zdrowo oraz pije się zdrowsze napoje. Na bok odchodzą gazowane napoje, a nawet i soki, które można kupić w sklepach. Zastępuje je własnoręcznie zrobione soki ze świeżych owoców oraz warzyw. Są one w 100% naturalne i ekologiczne. Jednak wyciskanie soków jest ciężkie i czasochłonne. W związku z tym wiele osób decyduje się na zakup urządzeń elektrycznych, które mają pomoc w tym procesie. Jednym z takich urządzeń jest sokowirówka. Nowoczesne i wyposażone w wiele funkcji sokowirówki są niezwykle popularne na rynku. Mnogość ich modelu sprawia, że wybór dobrej wyciskarki do soków nie jest łatwy. Zobacz jakimi parametrami kierować się przy zakupie sokowirówki.

sokowirówki

Polecane sokowirówki

Najlepsza sokowirówka do 150 PLN

Zelmer Julita 377 (ZJE0800S)

 

Najlepsza sokowirówka do 200 PLN

Zelmer JE1200 (szary) (ZJE1200G)

 

Najlepsza sokowirówka do 250 PLN

Zelmer JE1200.5 (biały) (ZJE1205W)

 

Najlepsza sokowirówka do 300 PLN

Philips HR1832/02

 

Najlepsza sokowirówka do 400 PLN

Philips HR1855/80

 

Najlepsza sokowirówka do 500 PLN

Philips HR1869/70

 

Najlepsza sokowirówka do 750 PLN

Bosch MES4010

 

Sokowirówka czy wyciskarka?

Moda na zdrowe soki sprawiła, że na rynku pojawiło się kilka urządzeń, które pozwalają na samodzielne wyciskanie soków. Pierwszym z nich są wyciskarki, czyli urządzenia działające na wolnych obrotach, które pozwalają na uzyskanie soku z warzyw, owoców, a nawet ziół. Drugim są od lat popularne sokowirówki. W nich uzyskanie soku jest szybsze, a same urządzenia są bardziej wszechstronne niż podstawowe modele wyciskarek. Ich zaletą jest również to, że sokowirówki to urządzenia bardzo pojemne. Można w nich przygotować od 2 do 3,5 litra soku. Dodatkowo dobre sokowirówki mogą posiadać separatory piany, a do niektórych modeli można wrzucać nieobrane warzywa i owoców. Sokowirówki są także urządzeniami, które pozwalają na wyciskanie soków zarówno na co dzień, jak i na później, np. zimę. Należy również wspomnieć, że soki uzyskiwane w sokowirówce są bardziej klarowne i wodniste, z wyciskarki otrzymujemy mętny i gęsty płyn.

Jak działa sokowirówka?

Działanie sokowirówki opiera się na rozdrabnianiu wrzucanych do urządzenia owoców i warzyw. Sok jest pozyskiwany z masy, która powstaje po rozdrobnieniu umieszczonych w maszynie produktów. Sok wydobywany jest jedynie z miejsc przecięcia, dlatego też należy pamiętać, że urządzenie to nie pozwala na wydobycie maksymalnej ilości płynu z produktów. Pulpa, czyli masa zostaje dodatkowo podgrzana poprzez wysokie obroty sokowirówki. Wysoko temperatura wpływa natomiast na produkty spożywcza jak obróbka mechaniczna, czyli przyczynia się do utleniania enzymów oraz antyoksydantów zawartych w owocach i warzywach.

Sokowirówka działa na bardzo wysokich obrotach. Na wirujące elementy działają istotne siły, które są szczególnie narażone na uszkodzenia. W związku z tym decydując się na zakup sokowirówki, należy dokładnie sprawdzić jakość jej wykonania oraz poszczególne parametry techniczne.

Sitko w sokowirówce

Jednym z najważniejszych elementów każdego modelu sokowirówki jest sitko. To od tego małego elementu przede wszystkim zależy działanie sokowirówki. Chcąc wybrać dobry model urządzenia, koniecznie trzeba sprawdzić, z jakiego materiału sitko zostało wykonane. Możliwości są tu dwie. W tanich sokowirówkach stosowane jest sitko plastikowe. Jest ono niewielkich rozmiarów. Urządzenia w nie wyposażone nie są wydajne. Plastikowe sitka wymagają również częstego czyszczenia, które musi również następować w trakcie wyciskania soku. Stąd też nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. W dobrej jakości sokowirówka stosuje się siatka ze stali nierdzewnej. Wykonane są z mikro siatki, co zapewnia wysoką efektywność sokowirówki oraz pozwala na otrzymanie maksymalnej ilości soku w procesie wyciskania.

Moc sokowirówki

Analizując parametry sokowirówki, nie można przeoczyć mocy urządzenia. To jaki model się wybierze, należy dobrać indywidualnie do tego, z jakich produktów sok będzie chciało się wyciskać. W rankingu sokowirówek można odnaleźć zarówno modele o niskiej mocy 150 W, jak i te, które posiadają moc powyżej 600W. W przypadku wyciskania soków z miękkich produktów wystarczy urządzenie o minimalnej mocy ok. 150 lub 200 W. Jeśli jednak chce się wyciskać soki z buraka czy marchewki, konieczny jest zakup sokowirówki, która dysponuje mocą poniżej 300 W. Należy również wspomnieć, że na rynku można znaleźć sokowirówki o mocy powyżej 1000 W, są one jednak przeznaczone przede wszystkim do profesjonalnego zastosowania w lokalach gastronomicznych.

Pojemność sokowirówki – pojemnik na miąższ

Kolejną istotną kwestią jest pojemność sokowirówki. W przypadku najmniejszych modeli zazwyczaj wynosi ono ok. 0,4 litra. Jednak jak pokazuje ranking sokowirówek, najmniejsze modele nie cieszą się dużą popularnością. O wiele chętniej kupowane są większe urządzenia, które pozwalają na wyciśnięcie do 1,5 litra soku. Są ona praktyczniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu. W sklepach można również spotkać duże modele, których pojemność to ponad 3 litry. Ten parametr powinno się ściśle dopasować do swoich potrzeb. Wielkość pojemnika zależy od tego, ile soków faktycznie będzie chciało się wyciskać. Trzeba jednak pamiętać, że im większy jest pojemnik na miąższ, tym rzadziej trzeba go opróżniać podczas przygotowywania większej ilości sok.

Warto również zadać o to, aby wyciskarka posiadała przezroczysty pojemnik, dzięki temu można na bieżąco kontrolować stopień jego zapełniania. Powoli to nie przeciążyć sokowirówki. Wybierając pojemnik na odpady dobrze również sprawdzić, czy łatwo można go wyjmować oraz, czy istnieje możliwości mycia go w zmywarce. Takie rozwiązania pozwolą na łatwe utrzymanie sokowirówki w czystości. Ważnym aspektem pojemnika jest ten otwór wsadowy. Od niego zależy, jak duży owoc można jednorazowo wycisnąć. Jeśli otwór jest duży owoce czy warzywa, z których przygotowuje się sok, nie trzeba pociąć na małe kawałki.

Kultura pracy sokowirówki

Sokowirówka to urządzenie, które niestety nie pracuje cicho. Zazwyczaj jej uruchomienie wiąże się z wytwarzaniem hałasu. To, jaki on będzie, zależy już od konkretnego modelu. Informacja o tym, jak głośno pracuje maszyna, należy szukać w specyfikacji technicznej, jest ona określana w decybelach. Co do zasady im moc urządzania jest większą, tym większy będzie poziom generowanego hałasu.

Funkcjonalności

Tanie sokowirówki to urządzenia, które jedynie pozwalają wyciskać sok z owoców i warzyw. Nie posiadają one żadnych dodatkowych funkcji, pozwalających kontrolować jak ten sok będzie wyciskany. Takie opcje można natomiast odnaleźć w lepszej jakości sokowirówek. W nich często spotyka się możliwość regulacji prędkości. Opcja ta pozwala na ustawienie szybkości wykonywanych obrotów przez urządzenia. Im większą prędkość się ustali, tym szybciej będzie można otrzymać sok. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z szybkością wyciskania traci się wiele cennych składników odżywczych. Regulacja prędkości pozwala więc na tworzenie zdrowszych soków, a także jest przydatne przy dostosowaniu obrotów do konkretnych produktów spożywczych. Miękkie owoce i warzywa można wyciskać na najniższych możliwych obrotach, z twardymi taka prędkość się nie sprawdzi i potrzebne są wyższe obroty.

Przydatną opcją jest również regulacja gęstości soku. Ta funkcjonalność również znajdzie się w dobrej jakości sokowirówkach. Pozwala ona na otrzymanie nektaru o pożądanej gęstości. Trzeba jednak pamięć, że sokowirówka przygotuje soki klarowne i mniej mętne i w przypadku wyciskarek. Regulacja gęstości jest jednak pożądana opcja. Widać to w rankingu sokowirówek, większa część urządzeń znajdujących się w spisie posiada tę funkcjonalność.

Funkcjonalności dobrych sokowirówek

Nowoczesne sokowirówki wyposażone są przez producentów w szereg funkcji pozwalających na łatwe wyciskanie soków. Pomagają one również w zachowaniu urządzenia w dobrym stanie i czystości. Większość dobrych sokowirówek posiada:

  • automatyczne odprowadzenie miąższu – funkcja to pozwala na sprawne czyszczenie sokowirówki; sprawia ona, że cały miąższ z owoców lub warzyw odprowadzany jest do specjalnego pojemnika; w związku z tym nie trzeba rozkręcać sokowirówki w celu jej czyszczenia;
  • blokada kapania – szczególne warto sprawdzić, czy wyposażone jest w nią sokowirówka z lejkiem; dzięki blokadzie wyciskany sok nie rozlewa się na boki, a ląduje w szklance czy wskazanym pojemniku;
  • samooczyszczenie – to kojenia funkcjonalność proponowana przez producentów w celu usprawniania czyszczenia maszyny; tak jak w przypadku funkcji automatycznego usuwania miąższu pozwala ona na czyszczenie sokowirówki bez jej rozkręcania.

Ergonomiczność sokowirówki

Przy wyborze sokowirówki nie sposób nie zwrócić uwagi na ergonomiczność urządzaniu. W tym zakresie liczy się to czy obudowa maszyny jest trwała i wykonana z dobrej jakości materiałów. Dobrze jest się też przyjrzeć wymiarom sprzętu – zazwyczaj sokowirówka nie jest stale trzymana na blacie kuchennym, a jedynie wyciągana do wyciskania soków. Stąd też dobrze zorientować się, czy w kuchennej szafce znajdzie się na nią miejsce. Pomocą w użytkowaniu sokowirówki są także antypoślizgowe elementy konstrukcji. Takie przede wszystkim powinny być nóżki. Wykonane z gumy sprawią, że sokowirówka nie będzie się przesuwać i ślizgać po kuchennym blacie.

Ile kosztuje sokowirówka?

Cena sokowirówki jest niższa niż wyciskarki do soków. Podstawowe modele można zakupić za nieco ponad 100 złotych. Są one jednak bardzo ubogie i nie mają na wyposażeniu wielu przydatnych funkcji. Rozbudowane modele, które wyposażone są w pojemniki na sok oraz posiadają moc powyżej 600 W, dostępne są w cenie powyżej 500 złotych. Wszystkie one przeznaczone są do użytku domowego. Jak więc widać rozpiętość cenowa jest dość znaczna. Dla klienta oznacza to, że chcąc kupić dobrą sokowirówkę, należy przeanalizować jej parametry techniczne, a następnie dopasować je do własnych potrzeb. Mnogość modeli sprawia, że przeanalizowanie ich wszystkich jest niemal niemożliwe. Osoby, które chcą podjąć szybką decyzję i zakupić sprawdzony już model, mogą kierować się rankingiem sokowirówek. Jest to zestawienie aktualnie najpopularniejszych modelu, które cieszą się dużym zainteresowaniem i posiadają dobre opinie. Spis będzie również pomocą dla osób niezdecydowanych. Warto również pamiętać, że kupując sokowirówki pod uwagę wziąć markę maszyny. Ta renomowanego producenta będzie trwałym sprzętem objętym gwarancją.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here