Ranking szczoteczek elektrycznych. Top 10 najlepszych modeli

0
466

O tym, że szczoteczki elektryczne do zębów są skuteczniejsze od tych manualnych, dentyści przekonują już od lat. Jednak jeszcze do niedawna cena szczoteczek elektrycznych do zębów była bardzo wysoka, stąd też niewiele osób decydowało się na jej zakup. Dziś wraz z dużą konkurencją na rynku koszty zakupu takiej szczoteczki spadają, a co za tym idzie, więcej osób decyduje się na jej zakup. Oferta na rynku jest jednak bogata, co może utrudniać wybór dobrego modelu. Szczoteczki elektryczne producenci dzielą na kilka rodzajów, a także dostępne są w kilku wielkościach. Elementy te są kluczowe przy ich wyborze. Zobacz, na co jeszcze zwrócić uwagę przy ich zakupie i poznaj ranking szczoteczek elektrycznych.

Spis treści

Polecane szczoteczki elektryczne

Najlepsza szczoteczka elektryczna do 25 PLN

Łucznik TB-203

Najlepsza szczoteczka elektryczna do 50 PLN

AEG EZS 5663

Najlepsza szczoteczka elektryczna do 100 PLN

Braun Oral-B Vitality 3D White D12

Najlepsza szczoteczka elektryczna do 150 PLN

Braun Oral-B Pro 600 3D White

Najlepsza szczoteczka elektryczna do 200 PLN

Braun Oral-B Pro 400 CrossAction

Najlepsza szczoteczka elektryczna do 250 PLN

Philips Sonicare EasyClean HX6511/50

Najlepsza szczoteczka elektryczna do 300 PLN

Braun Oral-B Oxyjet MD 20

Najlepsza szczoteczka elektryczna do 400 PLN

Braun Oral-B Pro 3000

Najlepsza szczoteczka elektryczna do 500 PLN

Braun PRO 6900

Najlepsza szczoteczka elektryczna do 600 PLN

Braun Oral-B Genius 9000s

Najlepsza szczoteczka elektryczna do 700 PLN

Philips Sonicare DiamondClean HX9352/04

Rodzaje szczoteczek elektrycznych do zębów

Na rynku można spotkać wiele rodzajów szczoteczek do zębów. Do tych najprostszych zalicza się manualne, które pozwalają na ręczne mycie zębów. Chociaż najpopularniejsze i najtańsze nie zapewniają zębom optymalnej ochrony. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup szczoteczki elektrycznej. Ta natomiast występuje w dwóch podstawowych odmianach. Pierwszą z nich są szczoteczki soniczne, które przeznaczone są dla osób o wrażliwych dziąsłach i zębach. W ich przypadku czyszczenie odbywa się za pomocą ultradźwięków, które są emitowane przez urządzenia. To one odpowiadają za usuwanie osadu oraz bakterii. Drugim rodzajem są tradycyjne szczoteczki elektryczne. Działają one dzięki wbudowanego w nie silnikowi, który wprawia w ruch główkę szczoteczki. Ruchy te mogą być różnego rodzaju i przybierać różne częstotliwości. To właśnie od tych parametrów zależy dokładność czyszczenia oraz nacisk, jaki wywierają na dziąsła. W sklepach można spotkać również irygatory, które uznawana są za dodatek  do szczoteczki elektrycznej do zębów. Pozywają one zadbać o higieny pomiędzy zębami. Składają się z pojemnika oraz urządzenia do irygacji, które swoim wyglądem przypomina szczoteczkę, ale nie posiada włosia. Z otworu w końcówce wydobywa się pod ciśnieniem strumień wody lub płynu dezynfekującego, który mieści się w pojemniki. Dzięki temu zęby i dziąsła mogą zostać dokładniej przepłukane. Irygator stosuje się w połączeniu ze szczoteczką elektryczną i nie może on jej zastąpić. Jego główną rolą jest zmniejszenie ilości bakterii w jamie ustnej oraz zapobieganiu zapaleniu dziąseł.

Szczoteczka elektryczna do zębów – dla kogo?

Co do zasady szczoteczki elektrycznej do zębów może używać każdy. Osoby z wrażliwymi dziąsłami powinny się zdecydować na model soniczny. Na rynku dostępne są szczoteczki elektryczne dla dzieci oraz dla dorosłych. Różnią się one od siebie przede wszystkim rozmiarem. W przypadku dzieci szczoteczki elektryczne do zębów można stosować od 3 roku życia.

Rozmiar szczoteczki elektrycznej

Rozmiar szczoteczki elektrycznej to parametr, który dobiera się do wieku. Ważne jest, aby pamiętać, że mniejszymi rozmiarami charakteryzują się szczoteczki elektryczne dla dzieci. W ich przypadku główka powinna być mniejsza, a jej rozmiar powinien wynosić od 7,5 do 15 milimetrów. W przypadku szczoteczek elektrycznych dla dorosłych główka może być większa, a maksymalne rozmiary dostępne na rynku to 30 milimetrów. Podobnie wygląda kwestia szerokości oraz długości rączki. W szczoteczkach dla dzieci elementy te powinny mieć odpowiednio maksymalnie 10 milimetrów oraz maksymalnie do 13 centymetrów. Dobranie odpowiedniego rozmiaru szczoteczki sprawia, że mycie zębów będzie komfortowe i wygodne, a w przypadku maluchów również bezpieczne.

Częstotliwość i rodzaj ruchów w szczoteczce elektrycznej

Mycie zębów szczoteczką elektryczną jest skuteczniejsze niż ta manualna ze względu na rodzaj ruchów, jakie ona wykonuje. Są one nie tylko dokładniejsze, ale i szybsze. Jednak na rynku dostępne są szczoteczki, które dysponują różnym zakresem ruchów oraz różną ich szybkością. W podstawowych modelach spotykamy się z ruchami oscylacyjnymi, czyli naprzemiennymi (raz w prawą, raz w lewo). W tanich szczoteczkach elektronicznych szybkości tych ruchów nie można kontrolować i zazwyczaj wykonywane są one w ilości 7600 na minutę. W droższych modelach, gdzie regulacja prędkości występuje, główka może poruszać się z szybkością nawet 8800 obrotów na minutę. W rankingu szczoteczek elektrycznych najchętniej wybierane są modele o ponadstandardowej prędkości, to ona pozwalają na efektywne szczotkowanie.

Na rynku spotkać można również szczoteczki, które wykonują ruchy pulsacyjne, czyli do przodu i do tyłu. Ruchy te są szybkie, dynamiczne i dociskają włosie do powierzchni zębów. Dobre szczoteczki elektryczne z ruchem pulsacyjnych wykonują 40 000 ruchów na minutę, natomiast w podstawowych modelach ruchy te obejmują 20 000 obrotów na minutę.

W najnowszych i najnowocześniejszych modelach szczoteczek elektrycznych ruchy te są połączone. Dzięki temu główka szczoteczki skracając się w prawo lub lewo jednocześnie dociska się do powierzchni zębów. Pozwala to na bardzo dokładne usuwanie płytki nazębnej, które w pierwszym etapie czyszczenie jest obluzowana, a w następnym zbierania z powierzchni zębów. Szczoteczki elektryczne 3D pozwalają na usuwanie z zębów przebarwień z kawy, herbaty czy czerwonego wina.

W rankingu szczoteczek elektrycznych można znaleźć coraz popularniejsze modele z regulowana prędkością. Dzięki tym prędkość obrotów można dostosowywać do wrażliwości własnych dziąseł. Najczęściej tanie szczoteczki elektryczne mają dwa poziomy prędkości, w bardziej zaawansowanych modelach  regulacja obejmuje kilka poziomów.

Twardość włosia w szczoteczce elektrycznej

W szczoteczkach elektrycznych podobnie jak w tych ręcznych występują główki z różną twardością włosia. Tą należy dopasować do wrażliwości dziąseł. Szczoteczki elektryczne z miękkim włosiem powinny wybierać osoby, które mają wrażliwe dziąsła krwawiące podczas szczotkowania lub okryte szyjki zębów. Średnie włosie jest dedykowane osobom nieposiadających problemów jamy ustnej, natomiast twarde jest polecane osobom o zdrowych zębach, które piją dużo kawy lub palą papierosy.

Zasilanie i czas ładowania szczoteczek elektrycznych

Większość modeli znajdujących się w rankingu szczoteczek elektrycznych do zębów to urządzenia zasilane akumulatorem. Dzięki temu są one nie tylko wygodne w użyciu i mobilne, ale i ekonomiczne w utrzymaniu (nie ma konieczności dokupowania do nich baterii). Trzeba jednak pamiętać, że aby móc korzystać ze szczoteczki trzeba ją ładować. Ładowanie zazwyczaj opiera się na odłożeniu urządzenia na specjalną ładującą podstawkę podłączoną do prądu. Znajdująca się na nim szczoteczka ładuje się przez cały czas. O ile zazwyczaj rozwiązanie to jest bardzo wygodne, to pewnie niedogodności mogą pojawić się w podróży, jeśli chce się zabrać ze sobą szczoteczkę bez bazy do ładowania. W tym wypadku konieczne jest sprawdzenie czasu działania urządzaniu po pełnym naładowaniu. Wydajne i dobre szczoteczki elektroniczne mogą pracować nawet 60 minut bez ładowania, co pozwala na szczotkowanie zębów przez ok. 2 tygodnie (przy założeniu 2 – minutowego mycia 2 razy dziennie). Do najpopularniejszych modeli zalicza się natomiast te, które bez ładowania działają około 30 minut. Wartym uwagi parametrem jest również czas ładowania akumulatora. Pozwala on określić, ile czasu potrwa jego pełne naładowanie. W podstawowych modelach szczoteczek elektrycznych do zębów ładowanie trwa kilkanaście godzin.

Końcówki do szczoteczki elektrycznej

Podstawowe szczoteczki elektryczne to te zawierające minimalny zestaw końcówek. Zazwyczaj oprócz tej standardowej mają jeszcze jedną dodatkową. Jeśli jednak kupuje się szczoteczkę elektryczną dobrej jakości, można liczyć na cały zestaw końcówek. Dlatego też przed zakupem uprzedzania warto sprawdzić, czy wymiana końcówek nie jest czasochłonna i trudna oraz ile końcowi pasuje do danego modeli. W zestaw niemal standardowych końcówek do szczoteczki elektrycznej wchodzą te pozwalające na: czyszczenie języka, polerowanie zębów, wybielanie, masowanie dziąseł. Końcówki te po zużyciu można wymienić na nowe, bez wyrzucania korpusu urządzenia.

Komfort użytkowania szczoteczki elektrycznej

Chociaż szczoteczka elektryczna uważana jest za bardziej wygodną niż ta manualna, to przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na elementy, które dodatkowo ten komfort powyższą. Do takich zalicza się wcześniej już opisany rozmiar urządzenia. Na wygodę szczotkowania wpływa też jego waga. Jak wynika z rankingu szczoteczek elektrycznych do zębów, najchętniej kupowane są modele ważące do 350 gramów.  Popularnymi modelami są też te, w które wbudowane są uchwyty pozwalające na powieszenie szczoteczki na ścianie. Pozwala to na oszczędzenie miejsca na łazienkowej półce. Przy wyborze szczoteczki do zębów warto także przyjrzeć się jej obudowie. Podstawa jest to, że powinna być ona wykonana z dobrej jakości materiałów. Zazwyczaj korpusy szczoteczek tworzone są z plastiku. Dobrze, jeśli rączka posiada powłokę antypoślizgową, która pozwoli trzymać pewnie urządzenie nawet w mokrych dłoniach.

Dodatkowe funkcje szczoteczek elektrycznych

Dzisiejsze szczoteczki elektryczne nie tylko myją zęby, ale i wyposażone są w dodatkowe funkcje, które wspierają ten proces. W funkcjonalności te zazwyczaj wyposażone za  nowsze i droższe modele. Można w nich znaleźć m.in. czujnik siły nacisku, czyli system, który wyłączy ruchy pulsacyjne, gdy zbyt mocno będzie się dociskać włosie do zębów. Pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa i ochronę dziąseł przed uszkodzeniem. Popularnymi modelami są także szczoteczki elektryczne z czasomierzem. Funkcjonalność ta sprawia, że za pomocą dźwięku urządzenie informuje o wyszczotkowaniu danej partii uzębienia, a po 2 minutach daje sygnał do jego zakończenia. Oprócz tego jako dodatkowe funkcje uznaje się regulacje prędkości czasy szczoteczki oraz wskaźnik naładowania akumulatora.

Do szczoteczek elektrycznych dodawanych jest również szereg urządzeń pozwalających kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej. Zazwyczaj w zestawie ze szczoteczkę elektroniczną znajduje się irygator oraz flosser, który czyści płytkę nazębną znajdującą się tuż przy działach. Częstym wyposażeniem zestawu jest również sanitizer, który dezynfekuje końcówki szczoteczki za pomocą promieni UV.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here