Ranking tunerów TV. Top 10 najlepszych modeli

0
471

Już kilka lat temu, bo 2013 roku w Polsce telewizja analogowa odeszła do lamusa. Wraz z nią nad Wisłą na stałe i w każdym domu zgodził sygnał w standardzie DVB, czyli ten nadawany z nadajników naziemnych. Plusów tej zmiany jest bardzo dużo. Odbiorcy mogą cieszyć się większą ilością kanałów, które można oglądać w lepszej jakości obrazu i dźwięku, a także do ich dyspozycji są dodatkowe funkcje zwiększające wygodę i atrakcyjność oglądania programów telewizyjnych. Aby jednak można było odbierać sygnał cyfrowy, konieczne jest posiadanie odpowiedniego telewizora. Musi on być wyposażony w tzw. tuner DVB-T. Dziś urządzenie to można dokupić osobno lub zdecydować się na kupno odbiornika telewizyjnego z tunerem.

Spis treści

Polecane tunery TV

Najlepszy tuner TV do 50 PLN

Media-Tech DVB-T Stick LT MT4171

Najlepszy tuner TV do 100 PLN

Opticum TV Opticum GLOBO STB DVB-T

Najlepszy tuner TV do 150 PLN

Wiwa HD-95 memo

Najlepszy tuner TV do 200 PLN

Philips DTR3202

Najlepszy tuner TV do 250 PLN

Ferguson HD FERGUSON ARIVA 153 COMBO

Najlepszy tuner TV do 300 PLN

Ferguson Ferguson Ariva 253 Combo

Najlepszy tuner TV do 500 PLN

Ferguson Ariva 4K

Do czego i kiedy potrzebny jest tuner TV?

Dziś w Polsce nie ma już możliwości odbioru telewizji analogowej. Jeśli więc chce się oglądać TV, konieczne jest wyposażenie się w urządzenie, którego zadaniem jest dekodowanie nadawanego sygnału cyfrowego. Osoby, które telewizor lub monitor kupowały niedawno, nie muszą się martwić zakupem takiego urządzenia, ponieważ najprawdopodobniej zostało ono fabrycznie wbudowane w odbiornik. Problemu nie mają również osoby, które na co dzień odbierają telewizję kablową. Przed problem stają natomiast osoby, które w domach posiadają telewizory starszego typu. One, aby móc oglądać telewizje, muszą zakupić nowy odbiornik z tunerem, albo też zainwestować w dekoder DVB-T. Dekoder ten nazywany jest tunerem i w zależności od modelu proponuje różne funkcjonalności. Tanie dekodery DVB-T to te, które pozwalają tylko na odbiór sygnału cyfrowego, droższe tunery mają natomiast więcej funkcjonalności.

Osoby, które decydują się na zakup tunera do telewizora, muszą pamiętać, że oprócz niego konieczna będzie również antena. Najlepszą jest ta umożliwiająca odbiór sygnału cyfrowego. W przypadku zwykłej anteny siatkowej, aby móc odbierać dobry sygnał, konieczny będzie zakup dobrego wzmacniacza regulowanego.

Czym jest naziemna telewizja cyfrowa?

Naziemna telewizja cyfrowa to już standard. Oferuje ona telewidzom dobrej jakości obraz oraz lepsze wykorzystanie dostępnych w eterze częstotliwości. Dzięki niej programy telewizyjne mogą być nadawane w rozdzielczości HD, a nawet Full HD. Jednak sam obraz to nie wszystko, co zyskuje się dzięki naziemnej telewizji cyfrowej. Oprócz dobrej jakości obrazu otrzymuje się również wysokiej jakości wielokanałowy dźwięk. Dodatkowo jej odbiorcy mogą liczyć na bogatszą ofertę programową oraz wprowadzenie dodatkowych usług, które do tej pory znane były głównie  telewizji satelitarnej. Do takich funkcjonalności zalicza się m.in. możliwość oglądania programów z napisami, kilka ścieżek dźwiękowych, EPG, czyli wyświetlanie informacji na temat nadawanych filmów i programów. Naziemna telewizja cyfrowa działa bez wykorzystywania nadajników czy innych elementów instancji, dzięki temu nadawane sygnału są mniej podatne na oddziaływanie warunków pogodowych. W Polsce dla naziemnej telewizji cyfrowej przyjęto standard obrazu DVB-T MEPG 4 z dźwiękiem Dolby Digital Plus. Obieranie naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce jest bezpłatne, właściciel odbiornika jest jedynie zobowiązany do opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Tuner TV, na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Większość osób kupuje tuner TV tylko i wyłącznie w celu odbierania sygnału cynowego i nie jest zbytnio zainteresowana jego dodatkowymi funkcjami. W takim przypadku podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest kodowanie. Dobry i poprawnie działający tuner powinien obsługiwać kodowanie MPEG-4. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z odbiorników telewizyjnych, szczególnie te zakupione poza granicami Polski mogą obsługiwać tylko kodowanie MPEG-2. W tym wypadku, aby móc cieszyć się sygnałem telewizyjnym w wersji cyfrowej do tunera będzie trzeba też dokupić dekoder DVB-T.

Złącza w tunerze TV

Aby tuner był przydatnym sprzętem i działał, konieczne jest jego podpięcie do posiadanego odbiornika telewizyjnego. Podłączenie to następuje za pomocą złączy. Oznacza to, że te występujące w tych dwóch urządzeniach muszą być ze sobą kompatybilne. W tanich tunerach do telewizora zazwyczaj zestaw złączy jest bardzo ograniczony. Stąd też przez zakupem takiego modelu koniecznie trzeba sprawdzić, czy na pewno ma on wszystkie najważniejsze interfejsy. Do tych podstawowych zalicza się:

  • SCRT – jest to podstawowe wejście analogowe stosowane w starszej generacji telewizorach kineskopowych; złącze to odpowiada za przesył obrazu oraz dźwięku;
  • Component Video – jest to kolejne złącze analogowe, której odpowiedzialne jest za przesył obrazu w rozdzielczości HD;
  • HDMI – złącze to występuje przede wszystkim w nowych telewizorach, które umożliwiają przesył sygnały cyfrowego w bardzo wysokiej jakości.

Powyżej wymienione złącza to te, które zagwarantują odbiór obrazu, jednak jak wiadomo w telewizorze liczyć się również dźwięk. Osoby, które szukają dobrego tunera TV, powinny więc sprawdzić także, jakie złącza w zakresie dźwięku oferuje urządzenie. W rankingu tunerów TV największym zainteresowaniem cieszą się modele, które umożliwiają odbiór dźwięku przestrzennego. W zakresie załączy dźwiękowych w tunerach do telewizora, wyróżnia się:

  • RCA chinch (S/PDIF) – złącze to odpowiada za przesył sygnału cyfrowego audio;
  • Chinch – złącze to składa się z dwóch gniazd, z którego pierwsze przeznaczone jest dla kanału lewego, a drugie dla prawego; jest ono odpowiedzialnie na przesyłanie sygnału analogowego;
  • Jack – złącze analogowe.

Dodatkowe funkcjonalności tunera TV

Tanie tunery to urządzenie, które jedyni dekodują sygnał cyfrowy, jednak na rynku dostępne są też zaawansowane sprzęty, które posiadają dodatkowe funkcje. Na takie można liczyć, wybierając tuner telewizyjny ze średniej półki. W zależności od modelu dodatkowe funkcje mogą obejmować np. nagrywanie filmów na dysk twardy, odtwarzanie muzyki, filmów oraz zdjęć, a nawet przeglądanie Internetu. W sklepach dostępne są również tzw. tunery combo. Jest to jedno urządzenie, które służy jako dekoder do telewizji naziemnej oraz satelitarnej.

Tuner TV z systemem operacyjnym

Jeszcze więcej funkcjonalność dają tunery telewizyjne opierające swoje działanie na systemie Android. Są one o wiele bardziej rozbudowane. To ich podatkowych funkcjonalności należy: możliwość instalacji aplikacji i gier komputerowych, przeglądanie stron internetowych oraz korzystanie z portali społecznościowych i różnego rodzaju komunikator. Tunery z Androidem wyposażone są również w piloty i klawiatury QWERTY, które pozwalają na łatwe sterowanie nimi.

Tuner, czy tylko do telewizora?

Coraz więcej osób decyduje się zrezygnować z zakupu tradycyjnego odbiornika telewizyjnego. Wynika to nie tylko z chęci oszczędności, ale i stylu życia. W XXI wieku większość  informacji czerpie się z Internetu. Nie oznacza to jednak, że chcą one z telewizji zrezygnować całkowicie. Chcąc oglądać ulubione programy czy filmy nadawane klasycznej telewizji, mogą to robić za pomocą posiadanego komputera stacjonarnego. Aby jednak móc odbierać telewizje na monitorze komputerowym konieczne jest zakupienie dekodera. Urządzenie to jest wyposażone w złącze USB oraz wejście antenowe. Z rankingu tunerów TV wynika, że tego typu urządzenia to zazwyczaj te najwyżej klasy, które posiadają zainstalowane oprogramowanie oraz umożliwiają korzystanie z dodatkowych funkcjonalności sprzętu.

Ile tunerów potrzebne jest do telewizora?

Po przeanalizowaniu wszystkich parametrów technicznych tunera TV warto zająć się kwestiami wyglądu, ustawienia oraz ilości sprzętów, w jaką należy się zaopatrzyć, aby odbierać sygnał cyfrowy. Należy pamiętać o zasadzie, że jeden dekoder może obsłużyć tylko jeden odbiornik telewizyjny. Dobrze jest przy tym wybierać sprzęt z polską homologacją, ta zagraniczna może sprawić, że pojawią się zakłócenia sygnałów nadawanego cyfrowo.

Design i wygląd tunera TV

Przy wyborze tunera TV nie sposób pominąć też jego wygląd. Większość tunerów to małe prostokątne urządzenia, które występują w kolorze czarnym. Bez problemu można zmieścić je w szafce RTV. Tutaj jednak warto zauważyć, że poszczególne modele różnią się posiadanym wyświetlaczem. Te lepsze są w takie wyposażone. Wskazują one zazwyczaj godzinę oraz odbierany program. Tanie tunery TV takiego wyświetlacze nie posiadają. Podstawowe modele można również rozpoznać po jakości wykonania. Najczęściej ich obudowa nie jest stworzona z wysokiej jakości tworzyw sztucznych i widać to na pierwszy rzut oka. Może to skutkować tym, że będą one nietrwałymi i podatnymi na uszkodzenia mechaniczne sprzętami.

Ile kosztuje tuner do telewizora?

Tuner TV nie jest urządzeniem drogim. Pierwszą grupę stanowią urządzania, których ceny nie przekraczają 100 złotych. W ich przypadku nie ma jednak co liczyć na wysoką jakość. Mimo że na początku mogą nie sprawiać wiele problemów, to w późniejszym czasie wiele osób narzeka na zawieszanie się obrazu czy utratę sygnału. Oznacza to, że o wiele lepiej zainwestować w sprzęt z wyższej półki. W rankingu tunerów TV dominują przede wszystkim markowe modele, które można kupić w cenie od 120 złotych. Są to urządzenia stabilne, które pozwala cieszyć się płynnym, niezakłóconym obrazem oraz dobrej jakości dźwiękiem.  Zazwyczaj tego typu tunery TV produkowane są przez renomowane firmy, które swoje sprzęty obejmują gwarancją. W przypadku tunerów o rozbudowanych opcjach np. tych z  twardym dyskiem potrzebnym do nagrywania i późniejszego odtwarzania programów telewizyjnych ceny kształtują się na poziomie 300 złotych.

Wiele osób decyduje się na zakup najtańszego tunera TV, sądząc, że jakość tego urządzenia nie ma większego znaczenia przy odbieraniu sygnału. Nie jest to jednak prawa. Tanie tunery TV mogą powodować tworzenie obrazu oraz przerwy w transmisji, a co za tym idzie, nie pozwolą w pełni cieszyć się z zalet posiadania naziemnej telewizji cyfrowej. Osoby, które szukają dobrego urządzenia w atrakcyjnej  cenie, mogą kierować się rankingiem tunerów TV, który podpowie jakie urządzenia zyskują najlepsze opinie na rynku oraz są tymi najchętniej kupowanymi. Takie zestawienie pomoże w podjęciu optymalnej decyzji zakupowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here